Ma Diána, József névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Szertelen pénzköltés!
Gondolatok egy sajtókonferencián elhangzottakról
A Délvidéken/Vajdaságban szertelenül költik a pénzt! A mások pénzét! A nemzeti kulturális örökség megőrzése, a nemzeti kisebbségi oktatás és média működtetése a nemzeti kisebbségi jogok biztosításának az alapfeltételei közé tartoznak. Az ehhez szükséges eszközöket az adott ország kormányának kellene biztosítania. A jelenlegi szerbiai hatalom gyakorlásában pedig Pásztor és a pártja is részt vesz. Vagy mindezt könnyebb az anyaországi adófizetőkre hárítani és ezzel még dicsekedni is? Bozóki Antal:
Sajtótájékoztatót tartott Szabadkán Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) elnöke, amelyen bejelentette, hogy „öt nagy vajdasági magyar beruházás további finanszírozásáról döntött január 23-án Magyarország kormánya”.
Németh Ernő írásából megtudtuk, hogy ezek a beruházások a következők:
Szabadkán a Szent Teréz Székesegyház 2015-ben indult felújításának befejezése, „amihez 250 millió forintos pluszforrást biztosítottak”;
a nagybecskereki zárda épületének a rekonstrukciója, amely „ugyancsak folytatódhat”, mivel a magyar kormány „plusz 370 millió forintot hagyott jóvá, illetve további „120 millió forintot az épület bebútorozására”;
a Pannónia Alapítvány „260 millió forint összegű támogatása”, „ami a megkezdett beruházásnak a teljes körű lezárását fogja jelenteni”;
a Magyar Szó Lapkiadó Vállalat „másfél éve indult jelentős beruházásának befejezéséhez 100 millió forint biztosítása”;
5. az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kara épületének „teljes körű rekonstrukciója”, amire a magyar kormány „300 millió pluszforrást” biztosított.
Lehet, hogy szükség van ezekre a „beruházásokra”, de vajon a vajdasági magyarság számára most éppen ezek lennének a legfontosabbak? Semmi másra nem lehetett volna elkölteni azt az iszonyúan sok – 1.400.000.000,00, vagyis egymilliárd négyszáz millió – forintot?
A „beruházás” és a „befektetés” között a közgazdaságtanban lényeges a különbség. A „beruházás” lényegében „egy vállalkozás tőkeállományának növekedését” jelenti, míg a „befektetés” a „jövőbeni profit” reményében történik.
Az öt „beruházásból”, amint látszik, kettő vallási létesítmény, kettő a VMSZ/BMC és „egyúttal a haladó kormány szócsöve is”, egy pedig oktatási intézmény. Nincs ezek között egyetlen olyan „befektetés” se, amelyik új munkahelyeket vagy értéket, illetve profitot hozna/teremtene (amit aztán újra be lehetne fektetni).
Balla Lajos kiszámította, hogy a 4.375.000,00 eurónak megfelelő magyarországi támogatási összegért „a Tisza menetén 125 közepes méretű házat”, vagy ugyanennyi „60 négyzetméter alapterületű lakást” lehet vásárolni. Egy másik számítás szerint, ebből az összegből „16 önfenntartó (napenergiát napelemekkel és geotermikus megoldással biztosító) falusi sportcsarnokot” lehetne építeni.
Miért a pártelnök foglalkozik a „befektetésekkel”, és miért nem a Magyar Nemzeti Tanács (MNT)? Az is, persze, felmerül, hogy – ha már olyan fontosak ezek a „befektetések” – miért magyarországi és miért nem szerbiai alapokból pénzelik azokat? Vagy a vajdasági magyarok nem szerbiai adófizető polgárok?
Megválaszolatlan az is, hogy ezeknek a pénzeknek a célszerű költését ellenőrzi-e egyáltalán valaki? Szemet szúró például az is, hogy miért szükséges 260 millió forint összegű támogatásban részesíteni a Pannónia Alapítványt? Miért szándékoznak 120 millió forintot elkölteni a nagybecskereki zárda épületének bebútorozására? Ha a Magyar Szó Lapkiadó Vállalat képtelen önerőből befejezni a (nem tudni milyen) beruházást, miért nem vesz fel bankkölcsönt, stb.? Elvégre termelő vállalatról lenne szó? Vagy eltartottról? Feneketlen zsák? Egyébként, „Pásztor István a VMSZ elnökének közbenjárására”, 2018-ban sor került a Magyar Szó székházának „25,8 millió dináros felújítására”. Ezzel, sajnos, a Magyar Szó napilap nem lett jobb. Most újabb 260+100 millió forint kell a VMSZ/Fidesz propagandára?
A sajtókonferencia folytatásában Pásztor elmondta, hogy „január 28-ától újraindulnak Szabadkán az iskolabuszok, amelyek a magyar diákokat szállítják a tanintézményekbe”.
A Magyar Mozgalom (MM) január 13-án közleményben hozta nyilvánosságra, hogy megszűnik „Szabadkán az a külön iskolabusz járat, amely 2010 óta szállította a magyar ajkú kisdiákokat a város több iskolájába, magyar tagozatokba”.
– 2014 óta Szabadka városa vállalta, törvényes kötelezettségével összhangban, ezen járatok költségeit, míg az MNT a buszkísérők jövedelmét biztosította. Ezt a vállalást és kötelezettséget törölte el a szabadkai Haladó-VMSZ-es városvezetés a 2019. évi költségvetés elfogadásával”– írja a közleményben.
Pásztor a sajtónak elmondta, hogy „beszélt Hajnal Jenővel, az MNT elnökével, az iskolabusz programmal kapcsolatban”.
– Arra kértem őt, hogy az MNT vállalja át az iskolabusz program szabadkai működtetésének költségeit, függetlenül attól, hogy ezek milyen jelentős tételt jelentenek a Tanács költségvetésében. Éves szinten ez az összeg több mint 4 millió dinár. […] Hétfőtől (január 28-ától – B. A.) az iskolabusz program Szabadkán ugyanúgy fog működni, mint az első félévben – magyarázta Pásztor.
Ezzel szemben, olyan vélemények is vannak, hogy jobb és gazdaságilag észzerűbb lenne tanítókat alkalmazni a diákok utaztatásának pénzelése helyett.
Az eseményekből több mindenre lehet következtetni:
A VMSZ-es városi tanácsnokok megszavazták a költségvetést, amely megszünteti a magyar kisdiákok külön iskolabusz járatát, ami már önmagában is a nemzeti kisebbségi jogok sérelmét jelenti.
A VMSZ elnöke visszaállította az iskolabusz programot, az MNT költségvetése terhére, annak megkérdezése és testületi döntése nélkül.
A VMSZ elnöke és az MNT elnöke mentesítették ezzel Szabadka városát „a törvényes kötelezettsége alól”, éspedig a magyarországi adófizetők terhére.
Pásztor demonstrálta, hogy ő a „gazda”, az MNT elnöke és a testület is csak díszletként szolgál. Ezzel is igyekszik „biztosítani a pozícióját”, mivel májusban esedékes a választások megtartása a VMSZ-ben és az esetleges szerbiai rendkívüli parlamenti választásokon.
Aggodalomra ad okot és a tájékoztatásban uralkodó helyzetet mutatja az is, hogy a sajtó képviselői Pásztor nyilatkozatait minden észrevétel és kritikus megjegyzés nélkül adják tovább. Ezzel csak a VMSZ propagandát segítik.
Mindez arra utal, hogy a magyarországi adófizetők pénzéhez a rendelkezők nem jó gazda módjára viszonyulnak, és hamis illúziókat is keltenek.
A Délvidéken/Vajdaságban szertelenül költik a pénzt! A mások pénzét!
A nemzeti kulturális örökség megőrzése, a nemzeti kisebbségi oktatás és média működtetése a nemzeti kisebbségi jogok biztosításának az alapfeltételei közé tartoznak. Az ehhez szükséges eszközöket az adott ország kormányának kellene biztosítania. A jelenlegi szerbiai hatalom gyakorlásában pedig Pásztor és a pártja is részt vesz. Vagy mindezt könnyebb az anyaországi adófizetőkre hárítani és ezzel még dicsekedni is?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
OKTATÁSI ÜRÖMÖK
A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >
Magyar mozgalom – A vég kezdete
Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >
Egyre lejjebb a lejtőn
A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >