2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

Nekik mindent szabad!

Bozóki Antal
Bozóki Antal

A jelenlegi összetételű MNT többnyire adminisztratív és pénzelosztási kérdésekkel foglalkozott. A Magyar Összefogásnak a november 4-én esedékes nemzeti választásokra javasolt listája semmilyen garanciát nem nyújt – amint Jerasz Anikó fenti felszólalásából is látszik – hogy ez az elkövetkező négy évben másként lenne. Nem kell rájuk szavazni! Bozóki Antal:

Szeptember 20.

Nem kell rájuk szavazni!

A Magyar Összefogás (MÖ) három jelöltje is bemutatkozott Kúlán: Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke (bizonyára az új összetételű tanácsban is ennek a tisztségnek a várományosa), Erdődi Edvina jogász és Barát Gábor-Gergely okleveles történelem tanár.

Jerasz Anikó felszólalásában elmondta, hogy „a 2018-2022-ig terjedő időszakra is, amit a Magyar Összefogás megfogalmazott, egyértelműen a mostani programok folytatását jelenti, valamint a közösség felé fordulást helyezi előtérbe”.

–  Az MNT négy területen tevékenykedik, az oktatás, kultúra, tájékoztatás és a nyelvhasználat területén, de legszélesebben talán az oktatás területén” – tette hozzá.

Az MNT elmúlt négyéves tevékenységének – amiről mindeddig nem készült kritikus jelentés – talán az egyik legnagyobb hibája, hogy a testület vezetői a nemzeti tanácsokról szóló törvényt még értelmezni sem tudták, alkalmazni pedig még kevésbé. Reprezentálni, ajándékot osztani más pénzéből viszont igencsak tudnak.

A törvény 2018. június 20-ai módosításáig hatályos törvény 10. szakasza 1. bekezdése kimondta, hogy „a nemzeti tanács, a törvénnyel és az alapszabállyal összhangban, szervei révén, önállóan: […] állást foglal, kezdeményezést tesz és intézkedéseket foganatosít a nemzeti kisebbség helyzetével, identitásával és jogaival közvetlenül kapcsolatos minden kérdésben”.

Ez a rendelkezés a módosítás után is benne maradt a törvény szövegében, a 15. ponttal együtt, miszerint a nemzeti tanács a „törvényben ráruházott más kérdésekről is dönt”.

Ezzel szemben Hajnal Jenő és Jerasz Anikó, az MNT vezetői rémülten menekültek („mint ördög a kereszttől”) az olyan témáknak még csak a testület ülésének napirendjére tűzésétől is, aminek esetleg politikai vonatkozásai voltak/lettek volna (mint például a nemzeti tanácsi törvénymódosítás, a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítésére vonatkozó cselekvési terv, vagy éppen Tari István tanácsos számos javaslatának a megvitatása).

A jelenlegi összetételű MNT többnyire adminisztratív és pénzelosztási kérdésekkel foglalkozott. A Magyar Összefogásnak a november 4-én esedékes nemzeti választásokra javasolt listája semmilyen garanciát nem nyújt – amint Jerasz Anikó fenti felszólalásából is látszik – hogy ez az elkövetkező négy évben másként lenne.

Nem kell rájuk szavazni!

Szeptember 24.

Minimumszabályok a nemzeti és nyelvi kisebbségek védelmére

Az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága (CULT) Brüsszelben, nagy többséggel elfogadta Bocskor Andrea EP-képviselő véleményét az EU-ban élő nemzeti és nyelvi kisebbségek védelmének minimumszabályairól.

A CULT fideszes alelnöke elmondta: „Az Európai Uniónak hangsúlyosabban kell foglalkoznia a területén elő nemzeti, regionális és nyelvi kisebbségekkel, hiszen a kisebbségi jogokat az EU Alapjogi Chartája és számos nemzetközi jogi dokumentum is garantálja. Ennek ellenére az Unió nem szentel kellő figyelmet a területén élő nemzeti és regionális kisebbség több mint 50 millió tagjának, azoknak az őshonos közösségeknek, akik európai polgárok és nem bevándorlók a kontinensen”.

– Az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) jelentéséhez készült vélemény üdvözli a nemzeti és regionális kisebbségi jogok garantálására irányuló európai és nemzetközi jogalkotás kidolgozását. A CULT szakbizottság az Európa Tanács Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló Keretegyezményére és a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájára alapozva felszólítja a tagállamokat, hogy foglalják bele a jogrendszerükbe ezeket az előírásokat, és biztosítsák, hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés a nemzeti vagy regionális kisebbségekhez tartozó személyeket – hangsúlyozta Bocskor Andrea a vélemény elfogadását követően.

Az anyanyelven folyó oktatás elengedhetetlen a nyelvi jogok érvényesítéséhez, ezért ösztönözni kell a tagállamokat, hogy a regionális és etnikai kisebbségekhez tartozó személyeknek megfelelő lehetőségük legyen anyanyelvük elsajátítására, továbbá hogy az oktatás minden szintjén anyanyelvükön tanulhassanak azokban a régiókban, ahol nagy számban élnek.

Bocskor Andrea elmondta: „A vélemény felszólítja a tagállamokat, hogy nyújtsanak támogatást egyrészt olyan különleges tantervek, módszertanok és tankönyvek kidolgozására, melyek biztosítják a kisebbségi nyelveken történő hatékony oktatást. Másrészt segítsék elő a hivatalos nyelvek speciális oktatási módszerekkel történő tanítását a kisebbségi nyelvű háttérrel rendelkező gyermekek számára, hisz a hivatalos nyelvek elsajátítása elengedhetetlen ahhoz, hogy teljes jogú állampolgárokká váljanak”.

A CULT szakbizottság felszólítja az Európai Bizottságot, hogy nyújtson be jogalkotási javaslatot vagy uniós ajánlást a kulturális és nyelvi sokszínűség védelmére és előmozdítására, továbbá támogassa a jó példák és gyakorlatok átvételét és megosztását a kisebbségi nyelvek alkalmazására vonatkozóan. Arra kéri a Bizottságot, hogy vegye be a többnyelvűség szakterületét valamelyik biztosi portfólióhoz. A szakbizottság hangsúlyozza továbbá a Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló Keretegyezmény és a Regionális és Kisebbségi Nyelvekről szóló Európai Charta végrehajtásának ellenőrzését a tagállamokban. Kéri, hogy a Bizottság fogalmazzon meg ajánlásokat és országlátogatások alapján készítsen jelentéseket, amelyekről rendszeresen számoljon be az Európai Parlament részére.

Szeptember 26.

Nekik mindent szabad!

Folyamatban van az – egyelőre – egypárti nemzeti tanácsi választási kampány, a november 4-én esedékes nemzeti tanácsi választásokra.

Délvidék szerte csak a Magyar Összefogás (MÖ) jelöltjei kampányolnak, hogy teljesítsék a Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) elnöke szeptember 14-i sajtótájékoztatóján tett bejelentését, „miszerint hét hét alatt megközelítőleg 300 kampányrendezvényt szerveznek”.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), a Magyar Mozgalom (MM) és a Magyar Liga (ML) még a támogató támogatói aláírásgyűjtésnél tartanak.

Időközben a VMDK „megvádolta a VMSZ-t, hogy ellehetetleníti az aláírásgyűjtést a nemzeti tanácsi választásra” és „politikai nyomásgyakorlás miatt panaszt tett az EBESZ-nél”: A VMSZ vezetésű Topolyán például szeptember 18-án bezárták a helyi közösség irodáját, hogy megakadályozzák a VMDK választási aláírásgyűjtését. A kishegyesi VMSZ-es hatalom szeptember 22-én nem küldött hitelesítőt Feketicsre és ezzel ellehetetlenítette az aláírások gyűjtését a párt számára az MNT választásra.

A MÖ lista és a VMSZ tisztségviselői közben kampánycélokra használják fel az iskolákat, a diákokat és az óvodásokat is. Annak ellenére, hogy a tаrtományi ombudsman már korábban közleményben szólított fel minden politikai tényezőt, hogy „a gyermekeket ne használják politikai promóciókra”. – A politikai célokra való visszaélés a gyermekekkel abszolút elfogadhatatlan és sérti a gyermekek jogait, akiknek a védelme elsődleges célja kell, hogy legyen minden felelős embernek – olvasható az ombudsman közleményében.

A MÖ jelöltjei, Jerasz Anikó, Perpauer Attila, Fazekas Róbert, Szlákó József, továbbá tartományi és Zombor városi tisztségviselők tettek látogatást szeptember 26-án a gombosi József Attila Általános Iskolában. A lista jelöltjei szeptember 27-re látogatást jelentettek be a székelykevei Žarko Zrenjanin Általános Iskolában és a nagybecskereki „szórványóvodában” is.

Az MÖ jelöltjeinek – ezek szerint – semmi sem szent, nekik mindent szabad! Elvégre a szerb haladó párti (SNS) hatalmi koalícióhoz tartoznak...

 

2018. szeptember 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Erkölcs(telenség)

Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >

Tovább

Događa li se čudo u Mađarskoj?

Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >

Tovább

Hatalomváltás előtti forrongások

Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >

Tovább

Vučić szava felülírja a törvényt?!

Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >

Tovább

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább