Ma János, Iván névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
„Emelkedik a feszültség”
Csantavéren is „a falu mostani vezetőségét nem érdekli a polgárok panaszkodása, nem nyugtalanítja a megromlott közbiztonság, úgy tesznek, mintha minden a legnagyobb rendben lenne”. Pedig a bajt idejében kell(ene) orvosolni…Vagy talán az említett bizottságnak azért nem fontos, mivel magyar többségű helységekről van szó? Bozóki Antal:
Szerbia példaképül szolgálhat a nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságjogainak tiszteletben tartása terén.
Ana Brnabić szerb kormányfő (Washington, 2018. július 21.)
Augusztus 23.
Egyenlő jogokat!
Ditmir Bushati (1977) Albánia Európa-ügyi és külügyminisztere fogadta a dél-szerbiai albán pártok képviselőit.
Az ATA jelentése szerint a miniszter „megismerkedett a Preševo-völgyi albánok helyzetével, követeléseivel és álláspontjaival, a szociális-gazdasági helyzetük javítására és jogaira összpontosítva az oktatás és a művelődés területén”.
Bushati megerősítette Albánia elkötelezettségét a Preševo-völgyi albánokat követelései mellett és teljes támogatásáról biztosította őket, hogy – az ATA közlése szerint – megerősödjön a helyzetük a jogaik tiszteletben tartása területén, hozzátéve, hogy Albánia követeli Szerbiától, hogy „csak azokat a jogokat biztosítsa nekik, amelyek a szerbeknek van Koszovón”.
A délvidéki/vajdasági magyarokat is megilletik azok a jogok, amelyek a koszovói szerbeket. Csak éppen nincsen aki kiálljon értünk… És, sajnos, a legtöbb esetben magunk sem merjük elmondani, hogy...
Augusztus 24
„Emelkedik a feszültség”
Csantavéren a bűnesetek a már jól bevált forgatókönyv szerint zajlanak, és bár a pár évvel ezelőtti 27-es havi rekordot egyelőre még nem sikerült megdönteni, hétről hétre szaporodik a betörések, a rablások száma és újabbnál újabb rémtörténeteket hallhatunk – írja Szabó Angéla.
– Bezúzott ablaküvegek, bejárati ajtók kettévágott szúnyoghálói, kiskapuk kifeszített zárai, kiürített hűtőládák, elkábított, megmérgezett házőrzőkutyák jelzik a vandál garázdálkodók nyomait. Az éjszakai besurranó tolvajok, rablók az esetek döntő többségében pénzt, ékszert, értékesebb mobiltelefont zsákmányolnak.
Persze csak ott dívik a gátlástalan garázdálkodás, ahol azt a nemtörődömség, a meghunyászkodás, a rettegés és a tehetetlenség miatt megengedik, ahol elnézik, ahol megtűrik. A hallgatás most még erősebb a félelemnél. De nem lesz mindig így. Egyre hangosabb az elégedetlenség, emelkedik a feszültség.
A falu mostani vezetőségét nem érdekli a polgárok panaszkodása, nem nyugtalanítja a megromlott közbiztonság, úgy tesznek, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Nem mernek falugyűlést tartani, nincs bátorságuk kiállni a magára hagyott, jogosan méltatlankodó lakosság elé – márpedig meghányni-vetni való téma adódna egy szekérderékkal.
Megvárják, hogy Martonost csináljanak, hogy Martonost csináljunk a saját falunkból? – kérdezi az írás szerzője.
Az utóbbi években a közbiztonság megromlásáról értesülhettünk a médiában Adán és Moholon, Péterrévén, Martonoson, hogy csak a nagyobb publicitást kapott eseteket említsem. Bizonyára sok más községben, illetve helységben sem jobb a helyzet – amit a csantavéri eset is bizonyít. A lopások, betörések és egyéb bűnesetek legnagyobb része felderítetlen, az elkövetők pedig büntetlenek maradnak. A lakosság pedig veszélyeztetve érzi magát.
Csonka Áron, a Magyar Mozgalom-Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének tartományi képviselője – a martonosi helyzet kapcsán – a Tartományi Képviselőház Közbiztonsági Bizottsága elnökéhez intézett május 23-i levelében „arra kérte a bizottság elnökét, hogy „a felhatalmazásával összhangban, együttműködve az belügyminisztérium illetékes részlegeivel tegye meg azokat a lépéseket, amelyek a feszültség csökkentéséhez vezetnek, s hosszútávon oldja meg ezt a problémát”. Eddig azonban a médiában semmilyen információra nem találtam az említett bizottság munkájával kapcsolatban.
Csantavéren is – amint az írásból kitűnik – „a falu mostani vezetőségét nem érdekli a polgárok panaszkodása, nem nyugtalanítja a megromlott közbiztonság, úgy tesznek, mintha minden a legnagyobb rendben lenne”. Pedig a bajt idejében kell(ene) orvosolni…Vagy talán az említett bizottságnak azért nem fontos, mivel magyar többségű helységekről van szó?
Augusztus 29.
Szégyenletes bérek
A hazai nettó havibér átlag 49 226 dinár vagy 417 euró volt az idén júniusban – tette közzé a Szerb Köztársasági Statisztikai Hivatala. Az Adóhivatal adati pedig arra mutatnak rá, hogy a szerbiai alkalmazottaknak több mint az 50 százaléka ennél tízezer dinárral kevesebbet visz haza, vagyis júniusban 38 500 dináros nettó fizetést kapott – közli a sajtó.
Jelenleg Szerbiában a legalacsonyabb órabér 143 dinár, ám a szakszervezetek szerint ezt legalább 167 dinárra kellene növelni, ami havi szinten 29 130 dinárt jelentene, vagy hogy elérje egy átlagos, háromtagú család fogyasztó kosara értékének 80 százalékát.
A jelenlegi helyzetben még a Szerbiai Független Szakszervezeti Szövetség képviselői szerint is megvalósíthatatlannak tűnik ekkora béremelést kiharcolni, pedig még ez sem javít sokat a családok gazdasági helyzetén.
A törvény által meghatározott legalacsonyabb kifizethető bér összegéről szeptember 15-ig kell döntést hozniuk az illetékeseknek, és a jövő év január 1-jétől lépne érvénybe.
Szerbiában 350 ezer ember él minimálbérből. Hogyan lehet, vagy lehet-e egyáltalán megélni ebből a szégyenletesen alacsony havi összegből egy háromtagú családnak?
A havi fizetések valójában a fokmérői nem csak az ország gazdasági, de az emberi jogok állapotának is. A kérdés csupán az, hogy meddig tartható ez az állapot és mikor elégelik meg azt a tömegek?
Következő cikk: MagyarZó Pistike messéi
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A forradalom jogossága
Csak az a gond. hogy minden forradalom, a legnemesebb is, ártatlan emberéleteket, tehát túlságosan magas árat >
Az intrika, mint uralkodó narratíva
A jelenlegi zűrzavaros évek, különösen kedveznek, az intrikusoknak. A posztigazság korában az intrika uralkodó narratíva lett, >
Új magyar érdekvédelmi szervezet szükséges!
Az országban folyó néplázadás nyomán, amit már „III. szerb felkelésnek” is neveznek – a Vajdasági Magyar >
Egy másik stratégia
A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >
„Én bízom a falu jövőjében”
A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >
Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően
A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >
A vitustánc folytatódik
Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >
PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK
A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >
Hét hónappal később
Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >
A vereség tudomásulvétele
Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >
Politikusok a csendőrök sorfala mögött
Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >
Tito immár nem közéleti, hanem magánéleti téma
Azt viszont egymással versengve bizonygatták, hogy Tito idejében az ember éjfél után nyugodtan indulhatott az ember >