2024. szeptember 21. szombat
Ma Máté, Mirella, Jónás névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

Nincs politikai akarat

Bozóki Antal
Bozóki Antal

A magyar miniszter – mint ahogy tőle már megszoktuk – egy szóval sem kérte számon még a Szerbia általa vállalt, a nemzeti kisebbségek helyzetét javítani hivatott feladatok teljesítését sem. Magyarország – Szerbia mielőbbi EU-csatlakozása érdekében – lemondott a délvidéki/vajdasági magyarokról? Bozóki Antal:

Szerbia kisebbségi politikája példaként szolgálhatna más, az Európai Unióba igyekvő szomszédos ország számára is.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter

Július 12.

Pártkönyv nélkül nincs igazgatói tisztség

A magyar Nemzeti Tanács (MNT) 35. „rendes ülésén” napirenden szerepelt „a 15 főnél kisebb létszámú tagozatok megnyitása” is. „Az ehhez kapcsolódó 13 beterjesztés némelyike öt főnél kisebb létszámú osztály megnyitására vonatkozott”.

– Az MNT támogatta, hogy Tiszakálmánfalván két tanulóval nyíljon elsős magyar tagozat, a nagybecskereki Sonja Marinković-iskola központi épületében hárommal, Padén illetve a szabadkai Ivan Goran Kovačić-iskolában hattal, a nagybecskereki Szervó Mihály-iskolában, Nagykikindán és Szajánban hét kisdiákkal, Szerbittabén és a nagybecskereki Sonja Marinković-iskola szentmihályi kihelyezett tagozatán nyolccal, Bécskertesen kilenccel, a temerini Kókai Imre telepi kihelyezett tagozatán tizenkettővel, Bajmokon pedig tizennéggyel, önálló tagozatként. Maradékon öt elsős lesz, ők kombinált tagozatba járnak majd – olvasható az ülésről szóló írásban.

És ez még nem minden. A Zomborban és a környező falvakban (is) „alig maradtak diákok”. A falusi iskolák zömében 15 tanulónál kisebb létszámú osztályok találhatók. A helyzet különösen válságos Béregben, ahol az általános iskolában „csak négy diák tanul”.

A tanuló számának fogyása és a kis létszámú osztályok a legjobb mutatói a magyar közösség fokozódó leépülésének. A felsorolásból már látszik, hogy melyek a (sorra került) veszélyben lévő települések, városok, falvak.

A helyzet rosszabbodásához hozzájárult a Vajdasági Magyar Szövetség „káderpolitikája” is, miszerint „pártkönyv nélkül nincs igazgatói tisztség”. Ezt a politikát segítette az MNT, például olyan igazgató újraválasztásával is, aki az iskolaigazgatóság ellenőrzésén „2-es osztályzatot kapott”. 

A tanulók száma csökkenésének elengedhetetlen következménye a tanító, tanárok munkahelyének megszűnése/megszüntetése lesz. Ez bizonyára tovább fokozza majd az egyébként is nagyméretű elvándorlást…

Július 15.

Megszűnő magyar érdekképviselet

Amint az várható is volt – magyar összefogás híján – „a haladók győztek” a szenttamási helyi közösségi választásokon.

A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) községi szervezete a Szerb Haladó Párttal (SNP) közös jelöltlistával indul a választásokon. A közös listán két magyar személy szerepel, Szögi József (Jожеф Сеги) és Szabó Róbert (Роберт Сабо).

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége a helyi közösségi választásokon a Szenttamásiak Szenttamásért Polgárok Csoportját támogatta. A listán öt név szerepel: a 13. szám alatt Barna Tibor, 14. Gazdik Erzsébet, 15. Zotin Jovan, 16. Lukács Csaba és 17. Mladen Anojčić.

A szenttamási helyi közösségbe 11 embert választottak meg, a turiai és a nádaljai helyi közösségbe pedig egyaránt 7 embert.

A részvételi arány alig 35 százalékos volt. Mindhárom helységben a Haladó Szenttamásért, Turiáért és Nádalyért csoport győzött.

 Barna Tibor, a Szenttamásiak Szenttamásért polgárok csoportjának képviselője azzal vádolta meg a Szerb Haladó Párt által vezetett helyi önkormányzat tagjait, hogy különböző manipulációkkal és nyomásgyakorlással befolyásolták a voksolást.

„Minden a régi, úgy ahogyan az nálunk az utóbbi időben lenni szokott, ha választások vannak. A helyzet azonban sokkal súlyosabb és bonyolultabb, mert ez már túlment minden határon” – nyilatkozta Barna a Beta hírügynökségnek.

Rámutatott: a szavazóhelyek számát huszonkettőről ötre csökkentették, és a polgárok közül senki sem kapott értesítést, hogy szavazni kell.

Barna Tibor szerint nem tájékoztatták időben a polgárokat az új szavazóhelyekről, és csak a szavazás napján függesztették ki a régi szavazóhelyeken az információt, hogy hol is kell majd szavazni.

A Szenttamásiak Szenttamásért polgárok lista képviselői a szavazóhelyeken nem lehettek jelen és a megfigyelőiket is csak 13 óra után engedték be, közölte a sajtóval Barna és hozzátette: egyéb, már megszokott szabálytalanságokat is tapasztaltak, mint például a Szerb Haladó Párt szavazóinak szervezett szállítása a szavazóhelyekre.

A szenttamási helyi közösségi választások újabb bizonyítéka annak, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) nem magyar érdekvédelmi párt. A Szerb Haladó Párttal (SNS) minden hatalmi szinten való koalíció a párt számára fontosabb, mint a magyar pártokkal való közös érdekvédelmi fellépés. Pedig éppen a helyi közösségekben kellene alapszinten megvalósulni a magyar közösségi jogoknak. A SNS majd képviseli a magyar érdekeket? Ugyan már! Szenttamás, Turia és Nádaly is az elvesztett települések listájára kerül…

Július 18-27

Nincs politikai akarat

– A politikai akarat hiánya megnehezíti azoknak a feladatoknak a teljesítését, amelyek Szerbiára várnak a 23. (EU-csatlakozási) fejezettel kapcsolatban. Az ország ezeket a fejezettel kapcsolatos Cselekvési terv elfogadásával vállalta – nyilatkozta a Danas belgrádi napilapnak dr. Vesna Petrović a Belgrádi Emberjogi Központ (Beogradski centar za ljudska prava) programigazgatója.

A 35. (Egyéb kérdések: Kapcsolatok Koszovóval) fejezeten kívül, az Európai Unió külön mérlegeli a 23. (Igazságszolgáltatás és alapvető jogok) és a 24. (Igazság, szabadság és biztonság) fejezettel kapcsolatos fejlődést, és ettől függően dönt, megteheti-e Szerbia az európai integrációval kapcsolatos következő lépést, vagy sem. Szerbia azonban nagy késésben van a Cselekvési tervből eredő kötelezettségek teljesítésében és kérdés, hogy miért következett ez be és mi nehezíti meg a 23. fejezeti európai törvényhozással való összehangolást?

– Főként a politikai akarat hiánya a vállalt kötelezettségek teljesítésére, habár ezeket maga az állam vállalta a Cselekvési terv elfogadásával. Most a 23. fejezettel kapcsolatos Cselekvési terv megváltoztatást tervezik, ahogyan mi a civil szervezetekben értesültünk, csak a kötelezettségek teljesítési határidejét hangolják össze, de a Cselekvési terv tartalma nem fog változni – magyarázta Petrović.

Az Európai Unió álláspontja a 23. és a 24. tárgyalási fejezettel kapcsolatban, hogy Szerbiának „jelentős erőfeszítést kell kifejteni” (a vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében”).

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter július 27-i belgrádi látogatása alkalmával „úgy vélte, az Európai Bizottság által előirányzott 2025-ös céldátum nagyon távoli, Szerbiának ennél korábban kellene csatlakoznia az EU-hoz. Ezért Magyarország azt javasolja az EU soros elnökségét betöltő Ausztriának, hogy decemberben, amikor ez a kérdés napirendre kerül, az a döntés szülessen, hogy Szerbiával mind a 21, eddig meg nem nyitott tárgyalási fejezetet nyissák meg, így felgyorsítva a csatlakozási folyamatot”.

A magyar miniszter – mint ahogy tőle már megszoktuk – egy szóval sem kérte számon még a Szerbia általa vállalt, a nemzeti kisebbségek helyzetét javítani hivatott feladatok teljesítését sem.

Magyarország – Szerbia mielőbbi EU-csatlakozása érdekében – lemondott a délvidéki/vajdasági magyarokról?

 

 

2018. július 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A szabadkai városvezetést nem érdekli a falusiak nyomora

Szégyen és gyalázat. Ez testvérek között is azt jelenti, hogy a VMSZ és a várost vele >

Tovább

OKTATÁSI ÜRÖMÖK

A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >

Tovább

Magyar mozgalom – A vég kezdete

Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >

Tovább

Egyre lejjebb a lejtőn

A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >

Tovább

A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA

A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >

Tovább

Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?

Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >

Tovább

A halálnál is rosszabb: a szolgaság

Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >

Tovább

Állítsuk meg Pásztor Bálintot!

Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >

Tovább

„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”

A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >

Tovább

Alaptalan önreklámozás

Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >

Tovább

„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás

Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >

Tovább

Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?

Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >

Tovább