Ma András, Andor, Andrea névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
(Más) Napló 91.
„Szerbia nem alkalmazza a törvényeket”
Kisebbségjogi témák
Az MNT – ismereteim szerint – nem csak hogy nem kezdeményezett közösségi szakmai és politikai vitát a törvényről, de még csak a testület napirendjére sem tűzte, habár hosszabb időre meghatározhatja helyzetünket. Ennyire tartja fontosnak? Egyáltalán, az MNT kinek az intézménye? Bozóki Antal (Bozóki Antal blogja):
Október 23.
A VaMaDisz folytatja a pert
A Vajdasági Magyar Diákszövetség Elnöksége (VaMaDisz) „hosszas tanácskozás után egyhangúlag úgy döntött: folytatja a pert” az újvidéki Felső Bíróság október 20-ai döntése ellen, miszerint „az, hogy a székvárosi Jogtudományi Kar nem szervezi meg a hallgatóknak a magyar nyelvű felvételit, nem számít diszkriminációnak”.
A Családi Kör újságírója volt – ismereteim szerint – az első, aki az ügyben végre megszólította Nyilas Mihály tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási titkárt (aki egyúttal a Vajdasági Magyar Jogász Egylet – VMJE elnöke is).
Nyilas szerint „mindenképpen élni kell a fellebbezés lehetőségével”. – Ez egy elsőfokú, nem jogerős ítélet. Bízom benne, és szinte biztos vagyok, hogy a VaMaDisz ismét fellebbezni fog, s én ebben támogatom is őket. A Jogtudományi Karnak, ugyanúgy, mint a többi 13 újvidéki egyetemnek (valójában: karnak – B. A.), lehetővé kell tennie, hogy a nemzeti kisebbségek tagjai saját anyanyelvükön felvételizzenek” – mondta Nyilas.
Továbbra se nincsen válasz azonban a kérdésre, hogy Nyilas titkársága miért nem tudott közigazgatási eljárásban érvényt szerezni a Tartományi Képviselőház 2015. március 8-ai rendeletének, amely kötelezi a felsőoktatási intézményeket, hogy a felvételi vizsgákat a nemzeti kisebbségek nyelvén, így magyarul is megszervezzék.
Azokra a kérdésre se nincsen válasz, hogy a VaMaDiszt miért nem magyar ügyvédi iroda képviseli a perben? A VMJE milyen tevékenységet fejt ki ebben az ügyben – a szóbeli támogatáson kívül? Az Egylet ugyanis, a honlapján, a Magyarkanizsán (2017. február 25-én) szervezett jogászbál óta, más tevékenységről nem számol be. Vagy már nekünk olyan jó, hogy csak a szórakozással kell törődnünk?
Október 24.
„Napl(op)ók” II.
Megoldódott a rejtély, hogy miért nincsen 5. osztályos magyar nyelvű napló:
Csonka Áron tartományi képviselő (2017. október 16-i) kérdésére Nyilas Mihály, Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Nemzeti Közösségi – Nemzeti Kisebbségi titkár (2017. október 24-ei) válaszából „az derül ki, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) csak október 17-én küldte meg a napló fordítását a Prosvetni pregled d. o. o. (Kft. – B. A.) kiadónak. Továbbra sem világos mi okozta ezt a csúszást, mire vártak eddig az MNT-ben és miért nem reagált az oktatási államtitkár. Remélhetőleg a kiadóház ezt el is végzi 2018 júniusáig – olvasható a képviselő blogjában.
A mulasztásért – az eddig gyakorlat azt mutatja – senkit felelősségre nem vonnak, senkinek még csak „a haja szála sem görbül meg”. Amíg ezen a viszonyuláson nem változtatnak, megtűrik a mulasztókat, dologkerülőket, naplopókat, nem számíthatunk semmilyen társadalmi javulásra.
Október 25.
„A joguralom állapota rosszabbodott”
– Nincs lényegi előrehaladás a 23. és a 24. fejezetet alkotó politikák megvalósításában, a cselekvési tervekkel ezeken a területeken előlátott legtöbb tevékenység késik, az ezekkel a fejezetekkel kapcsolatos csatlakozási folyamat többnyire átláthatatlan – állapították meg a prEUgovor Koalíció a belgrádi Média Központban tartott értekezletén.
Az értekezleten bemutatták a Koalíció kilencedik független jelentését az igazságszolgáltatás és az alapvető jogok (23. fejezet), valamint a szabadságok, biztonság és igazságszolgáltatás (24. fejezet) területén. A koalíció tagjai hangoztatták, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a csatlakozási folyamat átláthatóságára és a korrupció elleni küzdelemre.
– Az Igazságügyi Minisztérium az idei évre vonatkozó félévi jelentése szerint a 23. fejezettel kapcsolatban sikeresen megvalósult a tervezett tevékenységek 65 százaléka. A legjobb eredményt az alapvető jogok területén érték el, mivel ott a tervezett tevékenységek 72 százaléka valósult meg, ami gyengébb a 2016-ban elért eredménytől – írja a jelentésben.
Nem találtam adatot arról, hogy bármelyik magyar szervezet, beleértve a MNT is, részt vett volna a Koalíció munkájában. Vagy számunkra ez nem fontos, minket nem érint?
Október 25.
„Szerbia nem alkalmazza a törvényeket”
– Jobb lett volna teljes új törvényt hozni a nemzeti kisebbségek jogairól és szabadságairól, vagy a meglévőt módosítani? Ez volt az egyik kulcsfontosságú kérdés azon a kerekasztal értekezleten, amelyet az említett törvény bejelentett módosításával kapcsolatban szervezett Belgrádban a Migrációkutató Központ és a Nyílt Társadalom Alapítvány.
A törvénynek az év végéig, pontosabban december 20-áig a köztársasági képviselőházi eljárásba kell kerülnie.
Goran Bašić, a Társadalomtudományok Intézetének igazgatója kiemelte, hogy „a törvény koncepciója nem jó, és hogy sokkal jobb lett volna teljesen új törvényt hozni. Úgy értékelte, hogy Szerbiában a multikulturalizmus elválasztó modellje uralkodik, amit a jogszabályok eredményeznek”.
– A mi országunkban a kisebbségek egyre távolabb vannak a többségtől. A törvénynek a képviselőházi eljárásba való kerülése, sajnos, azt jelenti, hogy minden politikai vonatkozást megbeszéltek. Úgy vélem, hogy késni a 23. fejezettel, sokkal kisebb kár lenne, mint egy olyan törvényt hozni, amelyben nincsen hosszú távú politika – mondta Bašić.
Milan Antonijević, a Jogászok Emberi Jogi Bizottságának (YUCOM) [18] elnöke figyelmeztetett, hogy a kisebbségekre Szerbiában nem szabad úgy tekinteni, mint folklórra, valamint hogy szükséges a nagyobb bekapcsolásuk a társadalmi folyamatokba és a rendszer intézményeibe.
– Szerbiának nagy kötelezettségei vannak a nemzeti kisebbségek jogai tiszteletben tartása tekintetében, a számuknak az állami intézményekben való növelésétől, a művelődési jogokon és a sajtóban való részvételükön át, illetve mindenben, amit Szerbia a törvényeivel biztosít, de nem alkalmaz elegendő mértékben – hangoztatta Antonijević.
Az MNT – ismereteim szerint – nem csak hogy nem kezdeményezett közösségi szakmai és politikai vitát a törvényről, de még csak a testület napirendjére sem tűzte, habár hosszabb időre meghatározhatja helyzetünket. Ennyire tartja fontosnak? Egyáltalán, az MNT kinek az intézménye?
Következő cikk: Naplójegyzetek – Fragmentumok
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A peremértelmiségi komplexusáról van szó
Vannak persze nagy kivételek, ilyen volt a szigorú és kritikus szellemű Tamás Gáspár Miklós, aki Budapestre >
Közszolgálati napilap ez?
Az MNT irányítása alatt „a világ legjobb magyar nyelvű napilapjából” silány (párt)közlöny lett! Már huzamosabb ideje >
Öncenzúra
Csak azt nem értem, hogy akik saját országuknak szuverén nemzeti jövőt vizionálnak, mit fognak szólni, ha >
Nincs jövőkép – a lakosok csendben távoznak!
Tordán – Dobai cikke alapján – semmilyen komolyabb befektetés, munkahelyteremtés nem volt és még csak a >
Lehet-e a nemzeti kérdésre nem nacionalista választ adni?
Rendben van, gondolom, mért ne lennének ellenvélemények, de azért a rendszerváltó eliteknek egyszer szembe kell nézniük >
A tolerancia határai
Arra gondolok, hogy az elmúlt években tapasztalt terrorista hullámok és a Hamász izraeli terrorakciója után jó >
A Magyar Nemzeti Tanácstól független szerkesztéspolitikát!
A magyar nyelvű tájékoztatásban is alkalmazni kell az említett törvény idézett két kulcsfontosságú rendelkezését! Ha tetszik >
Sosem panaszkodott másokra, legfeljebb diszkréten kételkedett
Útközben ért a hír: elhunyt Reményi József, magyar kritikus és esszéista. Nem voltam abban a szerencsés >
Méltatlan emlékezési körülmények
Az 1942-es újvidéki vérengzés többségében szerb és zsidó áldozatait megnevezték. Emléküket Újvidéken a Duna-parton (a Razzia >
A párizsi tudósító
A tudósítás annak kapcsán született, hogy 1904 júliusában Ady úgy értesült, hogy öt párizsi színház is >
Milošević ma elégedett lehet a sírjában, hiszen számtalan „tanítványa” akad
Tudom, persze, hogy a populizmusnak komoly története van, de ezúttal arról a populizmusról beszélek, amelyet a >
A szabadság egyféle vákuumban él
Nem tudom ezt mással magyarázni, mint azzal, hogy a társadalom hangosabb része kemény rendszerpárti, a másik, >