2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin nem szövetséges

„Oroszország és az EU versenyt fut az idővel, s a kérdés az, melyik omlik össze hamarabb.” Soros György (NOL):

Az Egyesült Államok és az Európai Unió vezetői súlyos hibát követnek el, amikor azt hiszik, Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségesük lehet az Iszlám Állam elleni harcban. A bizonyítékok ez ellen szólnak. Putyinnak most az a célja, hogy előmozdítsa az EU szétesését, és erre a legjobb módszer az, hogy elárasztja az EU-t szíriai menekültekkel.

Az orosz gépek a civil lakosságot bombázzák Szíria déli részén, arra kényszerítve őket, hogy Jordániába vagy Libanonba meneküljenek. Jelenleg húszezer menekült táborozik a sivatagban, arra várva, hogy beengedjék őket Jordániába. Egy ennél kisebb csoport vár arra, hogy beléphessen Libanonba. Mindkét csoport száma egyre növekszik.

Oroszország Észak-Szíriában is széles körű légitámadást indított civilek ellen. Ezt Bassár el-Aszad elnök csapatainak Aleppo elleni szárazföldi támadása követte. A városnak egykor kétmillió lakosa volt. A hordóbombák elől 70 ezer civil menekült Törökországba, a szárazföldi offenzíva pedig még többeket kényszeríthet otthonuk elhagyására.

Nem biztos, hogy ezek a családok megállnak Törökországban. Angela Merkel német kancellár február 9-én Ankarába repült, hogy az utolsó pillanatban még rávegye a török kormányt, hogy próbálja maradásra bírni azokat a menekülteket, akik már Törökországban vannak. Felajánlotta, hogy légi úton évente két-háromszázezer szíriai menekültet közvetlenül Európába szállít, ha Törökország megakadályozza, hogy a menekültek Görögországba menjenek – és ha visszafogadja azokat, akik mégis odamennek.

Putyin tehetséges taktikus, de nem stratégiai gondolkodó. Nincs okunk azt hinni, hogy azért avatkozott be Szíriában, hogy súlyosbítsa az európai menekültválságot. Sőt, a beavatkozás stratégiai hiba volt, mert olyan konfliktusba sodorta bele magát Recep Tayyip Erdogan török elnökkel szemben, amely mindkettejük érdekeit sérti.

Ám Putyin, amint meglátta a lehetőséget arra, hogy siettetni tudja az EU széthullását, megragadta az alkalmat. Azzal rejtette el valódi szándékait, hogy egy közös ellenség, az Iszlám Állam elleni együttműködésről beszélt. Hasonló módszerrel dolgozott Ukrajna esetében is, amikor aláírta a minszki egyezményt, de nem tartotta be annak rendelkezéseit.

Nehéz megérteni, hogy az USA és az EU vezetői miért Putyin szavainak és nem a tetteinek hisznek. Az egyetlen magyarázat, amelyet lehetségesnek tartok, hogy a demokrata politikusok úgy próbálják megnyugtatni a közvéleményt, hogy kedvezőbb képet festenek a helyzetről, mint amilyen valójában. Márpedig a helyzet az, hogy Oroszország és az EU versenyt fut az idővel, s a kérdés az, melyik omlik össze hamarabb. Oroszországnak 2017-ben a csőd lehetőségével kell szembenéznie, mert sok külföldi adóssága ekkor jár le, a politikai zűrzavar pedig akár még korábban is kitörhet. Putyin továbbra is kimagasló népszerűségének az a társadalmi egyez­ség az alapja, amely szerint a kormány pénzügyi stabilitást és lassan, de biztosan emelkedő életszínvonalat biztosít a lakosságnak. A nyugati szankciók és az olajár meredek esése miatt a rezsim a két feltétel egyikét sem fogja tudni teljesíteni.

Az orosz költségvetési hiány a GDP 7 százalékát teszi ki, és ha a kormány el akarja kerülni, hogy az infláció elszabaduljon, ezt három százalék alá kell csökkentenie. Az orosz társadalombiztosítási alap hamarosan kifogy a pénzből, és össze kell vonni azt az infrastruktúrát finanszírozó alappal, hogy újra fel tudják tölteni. Ezek és más fejlemények egyaránt negatív hatással lesznek az életszínvonalra és a választók véleményére is még az őszi parlamenti választások előtt.

A Putyin-rezsim összeomlását leghatékonyabban úgy lehet elkerülni, ha az EU előbb bedől. Egy széteső EU nem lesz képes fenntartani az ukrajnai betörés után Oroszország ellen hozott szankciókat. Ellenkezőleg, ebben az esetben Putyin jelentős gazdasági előnyökre tehet szert azzal, hogy Európa megosztott. Kihasználja majd a különböző kereskedelmi érdekkörökkel és EU-ellenes pártokkal gondosan kiépített és ápolt kapcsolatait.

A helyzet jelenlegi állása szerint az EU szétesésre van ítélve. A ­2008-as pénzügyi válság és az azt követő görög mentőcsomagok óta az EU megtanulta, hogyan evickéljen át egyesével minden válságon. Ám jelenleg egyszerre öt vagy hat válsággal néz szembe, ami túl soknak bizonyulhat. Amint azt Merkel nagyon jól előre látta, a migrációs válság akár el is pusztíthatja az EU-t.

Amikor egy állam vagy államszövetség halálos veszélyben van, jobb, ha a vezetők szembenéznek a kemény valósággal, és nem dugják a homokba a fejüket. A túlélésért folytatott verseny szembeállítja egymással az EU-t és Oroszországot. Az Iszlám Állam mindkettőre veszélyt jelent, de ezt nem szabad túlbecsülni. A dzsihadista terroristák támadásait, akármennyire is félelmetesek, össze sem lehet hasonlítani az Oroszország jelentette veszéllyel.

Az Iszlám Állam (és előtte az al-Kaida) megtalálta a nyugati civilizáció Achilles-sarkát – a haláltól való félelmet –, és megtanulta, hogyan használja ki azt. A látens iszlamofóbia felkorbácsolásával a nyugati országokban, illetve azzal, hogy ráveszik a kormányokat és a közvéleményt is, hogy gyanakvással kezeljék a muzulmán vallásúakat, és azután ők megpróbálják meggyőzni a fiatal muzulmánokat arról, hogy a terrorizmusnak nincs alternatívája. Amint ezt a stratégiát megértjük, egyszerű az ellenszer: nem szabad úgy viselkedni, ahogyan azt az ellenség akarja.

A Putyin Oroszországa jelentette veszélyt nehéz lesz ellensúlyozni. De még nehezebb lesz, ha fel sem ismerjük.

2016. február 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább