Ma Medárd, Helga névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Hetven év alatt nem láttam ekkora politikai teljesítményt
Talán ezért rezonáltunk Magyar Péter történetére olyan sokan, mert a politika napi zaja alatt egy nagyon régi, belülről ismerős emberi mintázatra ismertünk rá. És ezért sajnálom azokat a barátaimat, akik ebből csak a gyanút, a hibát, a fenntartást látják. Mert az én életemben, hetven év alatt, nem láttam ekkora politikai teljesítményt. Az ilyen pillanatok ritkák. És amikor végre eljönnek, fel kellene ismernünk őket. Hogy valami nagy dolog történik, mégpedig velünk, magyarokkal. Bruck András:
A magyar politika ritkán lep meg. Ugyanazok az arcok. Ugyanazok a panelek, ugyanazok a reflexek. Sok fáradt hazugság. Tudjuk, ki kit utál. Kit árul el. Kinek van a zsebében. Mit hazudik reggel, és mit tagad le estére.
És akkor egyszer csak felbukkan valaki a semmiből.
Nem a szokásos ellenzéki világból jött. Nem volt mögötte pártgépezet. Nem volt mögötte pénzhegy, tévé, újság, egész politikai udvartartás. Csak bejött, megszólalt, és hirtelen százezrek kezdtek figyelni rá.
De nem ez a nagy szám, hanem az, hogy nem pusztult bele.
Mert ebben az országban, ha valaki veszélyes a hatalomra, azt atomjaira akarják szétszedni. Hazugságot, rágalmat, zsarolást, megfélemlítést, az egész állami dögtelepet akarják rászabadítani.
És ő nem tört meg. Nem omlott össze. Nem tűnt el. Ez már önmagában több, mint amire a többi politikus képes lenne.
És hogy miért nem végzett vele ez az egész, az okokat igyekszem most felsorolni.
Először is azért, mert szervezet nélkül lépett be a politikába, és rövid idő alatt országos tényező lett. Ilyet nem szokás csinálni.
Másodszor azért, mert hiteles volt. Nem úgy beszélt, mint a szokásos ellenzéki kórus. Nem nyafogott. Nem törekedett morális fölényre. Nem magyarázta agyon saját magát. Egyszerűen csak beszélt. És az emberek megérezték rajta, hogy nem akar többnek látszani, mint ami. De kevesebbnek sem. És ez ritka.
Harmadszor: nemcsak figyelmet kapott. Meg is mozdította az embereket. A figyelem olcsó. A like olcsó. A komment olcsó. De amikor az emberek kimennek, ott vannak, hallgatják, viszik a hírt, reményt kezdenek érezni, az egyáltalán nem olcsó. Az valódi.
Negyedszer: nem tudták megtörni. És ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni. Olyan nyomást kapott, aminek a szaga a diktatúrából ismert, a KGB világából. Lejáratás. Pszichológiai hadviselés. A családja szorongatása. Személyes és politikai presszió. És mégsem tört meg. Hetven év alatt kevés ilyet láttam.
Ötödször: az emberek azért hisznek neki, mert amit mond, azt megcsinálja. Ez ilyen egyszerű. Nem varázslat. Nem marketing. A szó és a tett között nincs szakadék. Ebben az országban ez már majdnem természetfeletti jelenségnek számít.
Hatodszor: nemcsak a régi ellenzéki roncsderbit rendezte át. Új embereket hozott be. Új pályát nyitott. Mozgalmat épített. Nem ugyanabban a dohos szobában rakta arrébb a bútorokat, hanem falat tört ki.
Hetedszer: érvényes, amit mond. Sokszor beszél. Sokszor ismétli magát. És senkit nem zavar. Miért?
Mert az emberek nem híradót hallgatnak. Részt akarnak venni valamiben. Az érvényes beszédet nem unja meg az ember. Mert az nemcsak szöveg. Hanem erő és energia, amely felhúzza a közösséget és megemeli a lelket.
Nyolcadszor: elnyűhetetlen. Több mint két éve tolja reggeltől éjszakáig. Járja az országot, szervez, beszél, magyaráz, épít. És közben gyakorlatilag lemondott mindenről, amit normális emberi életnek hívunk. Szerelemről, barátságról, nyugalomról, pihenésről. A gyerekeivel tölthető időről. Mindenről. Azért, hogy dolgozhasson valamiért, amit a legtöbben még elképzelni sem mernek. Ez nem sima ambíció, ez megszállottság, a jó értelemben.
És a kilencedik, a legfontosabb: visszahozta a reményt. Ez igazán nagy mutatvány. Mert pénzt szerezni könnyebb. Médiát venni könnyebb. A riválist szidni könnyebb. De reményt adni egy kiégett, cinikus, megalázott országnak, az valami egészen más.
És itt jön a furcsa rész. Hogy ez az egész valójában nem is annyira lehetetlen.
Margaret Mead már régen megírta: a világot mindig egy - egy ember, esetleg kis csoportok változtatják meg. És ez soha nem történik másképp.
Nem a tömeg indul el először. Hanem egy - két ember, aki egyszer csak azt mondja: ebből elég. Aztán a többi vagy észreveszi, vagy nem.
Ilyenkor a valóság rendkívül szélsőséges lehet. Van, hogy valaki egyik napról a másikra kerül a történelem főszerepébe. Wałęsa hajógyári munkás volt. Havel drámaíró. Zelenszkij színész. Egy ponton még kívül álltak a hatalmon, nem sokkal később már országuk sorsát formálták. Az ilyen pályák, ahogy Magyar Péter pályája is, valószínűtlennek tűnnek. Mégis újra és újra megtörténnek.
Miért?
Joseph Campbell, a ragyogó mítoszkutató szerint az emberiség mindig ugyanezt a történetet meséli. Ez a „Hős utazása.” A hős éli az életét, de idegenek jönnek, és elűzik a földjéről. Kénytelen átlépni egy új világba, ahol eleinte egyedül van, próbákat áll ki, támadások érik, és csak később talál társakra, segítőkre, tanítókra. Közben megváltozik: megtanulja az új világ törvényeit, és egyre többet tud meg önmagáról. Végül, már a két világ ismeretében, úgy dönt: visszatér oda, ahonnan elindult, de már nem ugyanaz az ember. Azért jön vissza, hogy megjavítsa azt a világot, ahonnan elindult.
Ugyanezt az ősi szerkezetet találod a Gilgames-eposzban, Odüsszeusz, Mózes, Buddha és József történetében, és ugyanígy ott van a Csillagok háborúja vagy a Mátrix mélyén is. Talán ezért rezonáltunk Magyar Péter történetére olyan sokan, mert a politika napi zaja alatt egy nagyon régi, belülről ismerős emberi mintázatra ismertünk rá.
És ezért sajnálom azokat a barátaimat, akik ebből csak a gyanút, a hibát, a fenntartást látják. Mert az én életemben, hetven év alatt, nem láttam ekkora politikai teljesítményt.
Az ilyen pillanatok ritkák. És amikor végre eljönnek, fel kellene ismernünk őket. Hogy valami nagy dolog történik, mégpedig velünk, magyarokkal.
Következő cikk: "Katonailag kiképzett migráns helyezte el a robbanóanyagot”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
PAVLE RADIĆ: Emberekről és egerekről az újvidéki egyetemen
A több hónapos küzdelem végül odáig vezetett, hogy a rezsim által támogatott hallgatói parlament megválasztását késő >
A szent ereklyék használata
A személyes hit és annak politikai instrumentalizálása nem zárják ki egymást; sőt, az utóbbi az előbbire >
Hol szégyenkezünk ma?
A Senjak városrészben történt gyilkosság után, amelyben a belgrádi rendőrség immár leváltott vezetője, Veselin Milić is >
Blam, blam, szégyen, szégyen – Tivat
Bizarr és megrázó érzés az, amit ma egy átlagember, aki Szerbiában, Aleksandar Vučić diktatúrája alatt él, >
Aleksandar Vučić montenegrói kalandja
Hogy ki áll e zseniális ötlet mögött, az akkor derül ki, ha választ kapunk arra: ki >
Hogyan zárjuk le a múltat?
Mígnem a csupa póz, színlelés, méltóságoskodás hazai politikájába és politikusai közé berobbant Magyar Péter a maga >
Szerbia készen áll a politikai változásra
A hónapok óta tartó szerbiai diáktüntetésekről Pusić elismerően beszélt: – A mozgalom lenyűgöző erejével, kitartásával és állhatatosságával >
VMDK: Mit tesznek a felelős intézmények a közbiztonság javításáért?
Különösen aggasztó, hogy miközben a közvélemény válaszokat vár, addig a Vajdasági Magyar Szövetség vezetői inkább az >
Trump kudarcot vallott főparancsnokként
„Elnökségének minden egyes újabb hónapjával Donald Trump egyre inkább Amerika főtolvajaként (commander in thief), semmint főparancsnokaként >
Orbán oligarchái idegesek, miközben Magyarország vagyonadó bevezetésére készül
A vagyonadó körüli vita globális jelenség. Brazília kormánya és kaliforniai szakszervezetek is hasonló törvényeket szorgalmaznak. Az >
PAVLE RADIĆ: A rezsim senkiházi figuráinak dühe és epeömlése Mila Pajić ellen
„A Moloch retteg az ilyen elmétől” Bármennyire is mindenhatónak képzelik magukat a rágalmazók és uszítók, és bármennyire >
„Ez a képlet győzte le Orbánt. Trumpot is legyőzheti.”
Orbán legyőzése nem egyetlen csodafegyver eredménye volt, hanem több tényező együttese: országos szervezeti hálózat, személyes kapcsolat >

