Ma János, Iván névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump hozzálátott a rendőrállam megteremtéséhez
Guardian: Az elnök az egyéb kudarcairól igyekszik elterelni a figyelmet az erődemonstrációval. Az emigránsok letartóztatása ellen tiltakozó tömeget a karhatalom gumibottal, borsszprével, gumilövedékekkel, könnygázzal és villanó gránáttal oszlatta szét. Majd megérkeztek a tengerészgyalogosok. Az visszaköszön az elmúlt évtizedek tanulsága alapján, hogy ha egy tekintélyuralmi vezető ki tudja alakítani a rendőrállam infrastruktúráját, akkor a rendszer onnantól kezdve bárkire rátámadhat. Financial Times: Ami most történik, arra 60 éve nem volt példa, mármint hogy a helyi kormányzó kérése nélkül lépjen ilyen ügyben a Fehér Ház. Ez az elnök viharos uralmának egyik legsúlyosabb pillanata. Újabb kísérlet arra, hogy kitágítsa a végrehajtó hatalom jogkörét a Kongresszus és az államok rovására. A Le Monde arra a következtetésre jut, hogy Trump szántszándékkal súlyosbítja a helyzetet Los Angelesben. Ezért küldte a Nemzeti Gárdát és a tengerészgyalogosokat a helyi hatalom megkerülésével a városba. Célja, hogy fennmaradjon a feszültség. Mivel nehezen tudja átnyomni a költségvetést, miután az ígéretével ellentétben nem, hogy csökkentené, hanem még növelné is a deficitet, visszatér a megszokott terepre: a bevándorlás elleni harchoz és a rend helyreállításához, utóbbihoz, ha szükséges, erőt vesz igénybe. Úgy véli, hogy az emberek többsége mögötte áll. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
Trump hozzálátott a rendőrállam megteremtéséhez: hogy kirendelte a nemzeti gárdát Los Angelesbe, azzal megindította az USA-t az ismerős autoriter úton. A történelemből tudjuk, hová vezet ez – figyelmeztet Robert Reich, aki korábban munkaügyi miniszter volt, jelenleg pedig a Kaliforniai Egyetem professzor emeritusa.
Úgy látja, hogy az elnök az egyéb kudarcairól igyekszik elterelni a figyelmet az erődemonstrációval. Az emigránsok letartóztatása ellen tiltakozó tömeget a karhatalom gumibottal, borsszprével, gumilövedékekkel, könnygázzal és villanó gránáttal oszlatta szét. Majd megérkeztek a tengerészgyalogosok.
Az visszaköszön az elmúlt évtizedek tanulsága alapján, hogy ha egy tekintélyuralmi vezető ki tudja alakítani a rendőrállam infrastruktúráját, akkor a rendszer onnantól kezdve bárkire rátámadhat. A folyamat öt lépcsőből áll: rendkívüli állapotot hirdetnek, majd bevetik a szövetségi erőket (FBI, ICE, stb.) a civilek ellen. A különleges egységek letartóztatási parancs és megfelelő jogi eljárás nélkül vehetnek őrizetbe bárkit. Mivel nem kis tömegről van szó, bővítik a helyek számát a börtönökben. Ha súlyosbodik a helyzetet, kihirdetik a rögtönítélő bíráskodást.
A polgári hatóságok helyébe a katonai ellenőrzés lép, a nemzet megoszlik. A diktatúra azzal erősíti magát, hogy terjeszti a félelmet és a dühöt. Az ellenállás fő arcvonalát jelenleg a bíróságok és a békés felvonulások jelentik. Nem szabad azonban, hogy a megmozdulások erőszakba forduljanak, mert ugyan elszántságot kell tanúsítani a zsarnoksággal szemben, ám ezt csakis békésen szabad csinálni. Meg kell mutatni az amerikaiaknak, hogy alakul a rendőrállam, és hogy fel kell venni a harcot ellene.
Ijesztő és lesújtó időket élünk. De csak a lakosság 3,5%-ét kell megnyerni, ennyivel nyert legutóbb Trump, és akkor meg lehet buktatni.
FT
A vezércikk úgy látja, hogy Trump közszemlére rakta ki az erejét Los Angelesben. Ám hogy szövetségi csapatokat vezényelt a városba, az figyelmeztetés az olyan államoknak, amelyek szintén ellenzik a keményebb fellépést az illegális bevándorlókkal szemben.
Ami most történik, arra 60 éve nem volt példa, mármint hogy a helyi kormányzó kérése nélkül lépjen ilyen ügyben a Fehér Ház. Ez az elnök viharos uralmának egyik legsúlyosabb pillanata. Újabb kísérlet arra, hogy kitágítsa a végrehajtó hatalom jogkörét a Kongresszus és az államok rovására.
Az előzmény az volt, hogy szövetségi rendőrök több tucat migránst vettek őrizetbe, amire válaszul tiltakozások kezdődtek, ám ezek határok között maradtak. A Trump-kormányzat azonban ragaszkodott ahhoz, hogy központi alakulatok kirendelésével állítja helyre a rendet. Ám a lépés nem állt arányban a tüntetések méretével.
A beavatkozás célja láthatólag a volt, hogy összecsapások legyenek és a felfordulás érzete uralkodjon el. Az elnök bázisát kellett ily módon feltüzelni, illetve rá kellett erősíteni arra a látszatra, hogy a politikus teljesíti választási ígéretét. Egyben hamis képet kellett festeni az illegális bevándorlókról, akik „gyárilag” erőszakos bűnözők.
A döntés a központi hatalom zavaró túlterpeszkedését jelenti. Több tudós szerint nyíltan szembemegy a normákkal és az alkotmánnyal. Riasztó precedenst teremt, és előrevetíti, hogy Trump másutt is hasonló lépéshez folyamodhat, ha nem ért egyet az adott állam által alkalmazott válságkezeléssel.
Figyelembe véve, hogy az elnök politikája mennyire megosztó, még egész kevés tüntetés zajlott. De lesznek még más tűzfészkek. A kormányzat aggasztó módon ízelítőt adott abból, milyen taktikára lehet számítani ilyen esetekben a részéről.
Le Monde
A szerkesztőség arra a következtetésre jut, hogy Trump szántszándékkal súlyosbítja a helyzetet Los Angelesben. Ezért küldte a Nemzeti Gárdát és a tengerészgyalogosokat a helyi hatalom megkerülésével a városba. Célja, hogy fennmaradjon a feszültség.
Mivel nehezen tudja átnyomni a költségvetést, miután az ígéretével ellentétben nem, hogy csökkentené, hanem még növelné is a deficitet, visszatér a megszokott terepre: a bevándorlás elleni harchoz és a rend helyreállításához, utóbbihoz, ha szükséges, erőt vesz igénybe. Úgy véli, hogy az emberek többsége mögötte áll.
Hogy militarizálja a konfliktust, az felidézi első elnökségét, amikor is szintén autoriter eszközökben gondolkozott és ebből még csak nem is csinált különösebben titkot. Ám jelen esetben ez az út nem tesz jó szolgálatot az ügynek, amelyet meg akar védeni.
A törvénytelen határátlépések száma már Biden utolsó időszakában jelentősen megindult lefelé, azóta pedig két évtized óta nem látott mélypontra süllyedt. Azaz szó sincs invázióról. Viszont nagyjából ugyanannyi embert toloncolnak ki, mint korábban. Ez magyarázza a bevándorlási hatóságok agresszivitását, mert a hatalom nagyobb hatékonyságot vár el tőlük.
Így a kérdés továbbra is annak a megközelítésnek a túsza, ami megakadályozza, hogy érdemben fel lehessen mérni, milyen jelentőségük van a migránsoknak az amerikai gazdaságban és társadalomban.
Spiegel
Nem Amerika az egyetlen hely, ahol szembe került a leggazdagabb üzletember a leghatalmasabb politikussal. Előfordult ez már Oroszországtól, Törökországig, Kínától Magyarországig. Trump odáig még nem jutott el, hogy az államhatalmat vetné be Musk ellen, egyelőre kölcsönösen, infantilis módon fenyegetik egymást a közösségi hálón.
Ám itt többről van szó, mint arról, hogy két egomán veszekszik a homokozóban – hangsúlyozza a szemleíró, Michael Sauga. A fejlemények az említett államokat idézik, ahol az erős ember lépésről lépésre stabil egyeduralmat alakított ki.
Az autokrata nem lehet meg az oligarchái nélkül, hogy kötőféken tartsa a gazdaságot, ugyanakkor teljesítse jóléti ígéretét a tömegekkel szemben. Másrészt viszont nem engedheti meg, hogy a gazdaság bárói túl hatalmasak legyenek és politikai ambíciókat tápláljanak. A személyes uralom bebetonozása a legfőbb szempont. Aki azt hiszi, hogy a politikát saját üzleti érdekeire használhatja fel, az a végén elveszíthet mindent. Sőt, akár életveszélybe kerülhet.
Magyarországon pl. Orbán kiszorította a pályáról Simicskát, miután az elégedetlen volt a közösen szerzett zsákmány elosztásával. Az autokraták mindenekelőtt lojalitást követelnek meg. Viszont igencsak meglepően enyhekezűek lehetnek, ha a kegyvesztett cégtulajdonos megbánást tanúsít.
Trumpról ordít, hogy szívesen lenne Amerika királya, de immár világos, hogy ebben a tech mogulok nem szólhatnak bele. Mert ahogy Musk egyik barátja írta: ők csak ágyútöltelékek.
FT
Egyre kockázatosabb a világgazdaság, mert az amerikai vámháború kiszámíthatatlanságot hoz, az pedig a bizalom elvesztésével jár. Így összegzi a helyzetet a lap fő gazdasági elemzője, Martin Wolf. Úgy véli, egy forradalom kezdetén járunk: Trump megpróbálja önkényuralommá változtatni az Egyesült Államokat.
Hogy azután sikeres lesz-e a próbálkozás, az egyelőre nem egyértelmű. Mindenesetre törvénytelenül, kiszámíthatatlanul, értelmiségellenes, nacionalista módon vezeti az országot és ennek a legnagyobb hatása magára az USA-ra lesz. De megérzi az egész világ – a forradalom káosszal fenyeget.
Ha nem lehet megjósolni, mire lehet számítani a politika részéről, akkor nem működhet jól a piacgazdaság. A Világbank jóval kisebb növekedést jósol a következő két évre, mint a járvány előtti szint.
A kereskedelmi háború, a bizonytalan kilátások miatt az áruforgalom és a beruházás jóval elmaradhat a várttól. Hogy ne így legyen, ahhoz liberalizálni kell a világkereskedelmet. Ezt a 3. világ már megtette, de ott még mindig viszonylag magasabb a vámok.
Kínának, az EU-nak, Japánnak, Indiának és a többi nagyobb hatalomnak együtt kell működnie, hogy fennmaradjanak közöttük az érvényben lévő globális szabályok. De valószínű, hogy nem sikerül fenntartani jólétet és az együttműködő világot. Pedig a modern technológia folytán az országok sorsa összefonódik. Fordulóponthoz érkeztünk: bölcsen kell dönteni.
Következő cikk: Menedékjog Musknak Moszkvában?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az illiberalizmus legélesebb tesztje
Mindenesetre vége annak a hitnek, hogy Orbánt nem lehet legyőzni. A felmérések szerint a Tisza már >
Trump és a 12 napos háború
Hogy Teherán milyen harmatosan tudja csak megtorolni az amerikai támadást, az mutatja, mekkora károkat szenvedett Hamenei >
Még mindig olyan szabad vagy
A gazdaság stagnál, a korrupció egyre nyilvánvalóbb, a felmérések első ízben mutatnak reális esélyt a kormányváltásra. >
Bármit mond Trump, Amerika belépett a háborúba
Simon Tisdall a Guardianben úgy véli: teljesen mindegy, mit mond Trump, az USA háborúba lépett és >
Ekkorát Trump még nem hazardírozott, beleértve egész első elnökségét
Hónapokon át békét ígért, ám Amerika most nyakig van a háborúban. Alighanem az volt szemében a >
Trump annak az áldozata, hogy nincs semmiféle terve a külpolitikában
Ezt írja Washingtonból keltezett vezércikkében a Spiegelben, René Pfister. Megállapítja, hogy az elnök szívesen adja az >
A minél erősebb kétharmadért
Viszont a Momentum után Józsefváros független és népszerű parlamenti képviselője, az ízig-vérig baloldali Jámbor András is >
Sarokba szorult Vučić, a balkáni zsarnok, helyzete elbizonytalanodott
Kitartónak bizonyulnak a diáktüntetések, amelyek választásokat követelnek. Mivel azonban közeledik a tanév vége, a fiataloknak választaniuk >
Mi történhet Iránnal, ha megbukik a rendszer?
Ami egy ajatollahok utáni Iránra vár, az a belső káosz és alighanem egyfajta polgárháború. Az ellenzék >
Vučić már nem képes megnyerni a választást
A Belgrádi Egyetem egyik politológia professzora úgy gondolja, hogy Vučić már nem képes megnyerni a választást, >
Minden 2023. október 7-én kezdődött
Azt sem lehet kizárni, hogy Orbán számára is hozhatnak nemvárt komplikációkat a közel-keleti fejlemények. Az elmúlt >
Magyarország lágy hatalma találkozik Ukrajna kemény valóságával Kárpátalján
A háborúban mintegy 400 magyar nemzetiségű ember szolgált az Ukrán Fegyveres Erőkben, mások pénzügyi támogatás mellett >