2025. június 24. kedd
Ma János, Iván névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Trump-Musk-vita csupán ízelítő a jövőbeli katasztrófákból

A Trump-Musk-vita csupán ízelítő a jövőbeli katasztrófákból

 Erre mutat rá a Der Standard kommentátora Eric Frey. Úgy véli, hogy itt két olyan emberről van szó, aki képtelen uralkodni magán, nem hagyja, hogy a másik beleszóljon a dolgába, de az egyiknek a keze sajnálatos módon rajta van a nukleáris indítógombon. A saját területükön mindketten azt csinálnak, amihez csak kedvük szottyan, egészen addig, amíg nem fordulnak egymás ellen.  Kölcsönös kirohanásaik láttán a világ lélegzet visszafojtva figyel. De lehet, hogy hamarosan vége, mert egyik sem nyerhet semmit sem a paláver folytán. A két narcisztikus figura érdekei alapvetően eltérnek, ám ezt nem látták a megszerzett hatalom mámorában. Legyen szó a vámokról, a bevándorlókról, vagy az államháztartás hiányáról. Ugyanakkor ajánlatos félreverni a vészharangokat az egész világon, hiszen azt látni, hogy igen könnyen lehet provokálni az elnököt, aki dönthet egy atomcsapás megindításáról. Musk ugyanakkor félhet, mert milliárdos megbízásokat veszíthet, és a hivatalok packázhatnak vele. De bárhogy is ér véget a párbaj, drámai, hogy immár egyértelmű: Trump döntései a napi hangulatától függnek, miközben igazából csak a saját hiúsága köti le. A történelem azt bizonyította, hogy az ilyen rendszerek katasztrofálisan végezték. Ez még az USA előtt van.

Wall Street Journal

 

A rózsák háborújához hasonlítja a vezércikk az igencsak eldurvult csatározást Trump és Musk között. Arra figyelmeztet, hogy az egykori két szövetséges igen sokat veszíthet egy ilyen ronda válással. Persze amikor két ilyen egó áll össze, az hosszú távra sosem ígér jót.

 

Az elemzés végig veszi, hogy egyre súlyosabb vádakat vágtak egymás fejéhez, ami bizonyosan szórakoztató politikai cirkusz, ám senki sem tudja, hol ér véget. A szerkesztőség arra teszi a tétjét, hogy az új költségvetésben a Tesla nem kap állami támogatást, ám remélhetőleg fennmaradnak más szerződések, amelyek versenyre kényszerítették a NASA-t és a Pentagont.

 

A szégyen az, hogy Musk próbálta felrázni a kormányzatot, amire annak nagy szüksége is van. Változékony módszereket alkalmazott, az eredmény azonban kiábrándító. Ám azon senki sem nyer, ha egy válás ennyire gusztustalan.

 

Washington Post

 

Fareed Zakaria azt kérdezi, ezúttal miért hallgatnak a vezérigazgatók, amikor a kormányzati politika nagyon is sérti az érdekeiket, noha korábban egyáltalán nem féltek szembeszállni a hatalommal. Általában az volt a bajuk, hogy az éppen aktuális adminisztráció elbizonytalanítja a piacot.

 

Nos, most ez ügyben valóságos intézkedéscunamiról beszélhetünk, ékes példa a vám, ám a nagy többség tartja a száját, tisztelet a kivételnek. Vagy itt van a költségvetést övező képmutatás.  Korábban mindig felmerült az üzleti világ részéről, hogy milyen veszélyes a nagy hiány. Most úgy néz ki, hogy a deficit 10 év alatt 5 billió dollár lesz, de senki sem tiltakozik.

 

Az sem számít, pedig ez már igazán fájdalmas, hogy a tervezet beavatkozást jelent a gazdaság minden szegletébe, méghozzá észt veszejtő mértékben. A politika alaposan rátenyerel a gazdaságra, mivel Trump úgy gondolja, hogy az olyan, mint egy bolt. Ő szabja meg az árat és ha valaki vásárolni akar, akkor fizetnie kell.

 

Ebből az következik, hogy a vezérigazgatóknak ugyanazt a módszert kell alkalmazniuk, mintha egy 3. világbeli diktátorral lenne dolguk: le kell kenyerezni a főnököt. És szép csendben igazodnak is a feltételekhez, nem háborognak különösebben.

 

FAZ

 

Berthold Kohler főszerkesztő váratlanul sikeresnek minősíti a német kancellár washingtoni útját, bár megjegyzi, hogy a tangóhoz két ember kell. Mindenesetre kiderült, hogy Trump jobban kedveli Merzet, mint Merkelt, de látszott, hogy nem akarja kiosztani a vendéget, mint ahogy azt pl. Zelenszkijjel tette.

 

A látogatás célja az volt, hogy létrejöjjenek a jó személyes viszony alapjai. De a világ vezető politikusai közül sokan tisztában vannak azzal, hogy a házigazda a saját akaratát igyekszik keresztülvinni, ugyanakkor nagyon fogékony a hízelkedésre. Ezt Marcon és Meloni is kihasználta, de még Putyin, valamint Hszi is. Ha megadják neki az által óhajtott tiszteletet, akkor odafigyel rájuk.

 

Ebbe még az is belefér, hogy mint Merz, megmondják neki: nem Ukrajna az agresszor, és az EU nem azért jött létre, hogy megkopassza az USA-t. Mi több, a vendéglátó a barátjának nevezte a kormányfő, ám ezt a minősítést nem szabad túlértékelni, ezt Musk óta tudjuk.

 

Jól jött ugyanakkor Merznek, hogy a migráció és az Északi Áramlat ügyében nem értett egyet Merkellel, továbbá hogy lényegesen növelni akarja a védelmi kiadásokat. Ám az továbbra is kérdéses, Trump nem inkább Putyinnal szándékozik-e kazacsokot járni. Azzal az emberrel, akinek Ukrajna pont olyan drága, mint a saját szeme világa. És ezt az amerikai elnök megerősítette a német vendég jelenlétében.

 

Economist

 

Kína is megriadt, mivel lefelé tartó árverseny indult meg az elektromos autók piacán, ami rávilágít a kínai gazdaság jó néhány gondjára. A BYD pár napja 7700 dollárra csökkentette az alaptípus árát, amire az ipari tárca közölte, hogy véget vet a gyilkos árversenynek, mivel az csökkenti a kutatásra és fejlesztésre szánt forrásokat és biztonsági problémákat is felvethet. Azon felül a potom pénzért árult, ám alacsony minőségű portéka árthat a kínai gazdaság tekintélyének.

 

A hatalom igyekszik egyensúlyba hozni a gazdaságot, de az eddigi kínálati modell nem változik. Ám a BYD lépése nyomán a konkurencia is lejjebb vitte az árakat. A Great Wall Motor főnöke azonban arra figyelmeztetett, hogy az ingatlanlufi kipukkanása legyen intő példa az ágazatnak.

 

Összesen 115 kínai elektromos autómárka létezik, de csupán egy pár nyereséges, azaz van esélye a túlélésre. Amúgy a brutális árverseny megszokott dolog Kínában. A tőzsdén jegyzett vállalkozások egynegyede volt veszteséges tavaly a 3. negyedévben, ez kétszer annyi, mint 5 évvel ezelőtt.

 

A rendbetétel időigényes és fájdalmas lesz. A BYD a múlt év végén 10%-os árleszállításra kényszerítette a beszállítókat. Ennek a vége bércsökkentés és munkabeszüntetés lehet. Pont akkor, amikor a kormány igyekszik megdobni a hazai keresletet az Amerikával folytatott kereskedelmi háború miatt.

 

Ezzel párhuzamosan forszírozza az autókivitel, mert ott magasabbak az árak és ez ellensúlyozhatja az alacsonyabb hazai hasznot. Csakhogy egy sor kormány már most is éppen eléggé ideges a hatalmas kínai exportkapacitások miatt. Azaz elkerülhetetlen, hogy ne éleződjenek ki még jobban a piaci feszültségek.

 

Szelestey Lajos

 

2025. június 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az illiberalizmus legélesebb tesztje

Mindenesetre vége annak a hitnek, hogy Orbánt nem lehet legyőzni. A felmérések szerint a Tisza már >

Tovább

Trump és a 12 napos háború

Hogy Teherán milyen harmatosan tudja csak megtorolni az amerikai támadást, az mutatja, mekkora károkat szenvedett Hamenei >

Tovább

Még mindig olyan szabad vagy

A gazdaság stagnál, a korrupció egyre nyilvánvalóbb, a felmérések első ízben mutatnak reális esélyt a kormányváltásra. >

Tovább

Bármit mond Trump, Amerika belépett a háborúba

Simon Tisdall a Guardianben úgy véli: teljesen mindegy, mit mond Trump, az USA háborúba lépett és >

Tovább

Ekkorát Trump még nem hazardírozott, beleértve egész első elnökségét

Hónapokon át békét ígért, ám Amerika most nyakig van a háborúban. Alighanem az volt szemében a >

Tovább

Trump annak az áldozata, hogy nincs semmiféle terve a külpolitikában

Ezt írja Washingtonból keltezett vezércikkében a Spiegelben, René Pfister. Megállapítja, hogy az elnök szívesen adja az >

Tovább

A minél erősebb kétharmadért

Viszont a Momentum után Józsefváros független és népszerű parlamenti képviselője, az ízig-vérig baloldali Jámbor András is >

Tovább

Sarokba szorult Vučić, a balkáni zsarnok, helyzete elbizonytalanodott

Kitartónak bizonyulnak a diáktüntetések, amelyek választásokat követelnek.  Mivel azonban közeledik a tanév vége, a fiataloknak választaniuk >

Tovább

Mi történhet Iránnal, ha megbukik a rendszer?

Ami egy ajatollahok utáni Iránra vár, az a belső káosz és alighanem egyfajta polgárháború. Az ellenzék >

Tovább

Vučić már nem képes megnyerni a választást

A Belgrádi Egyetem egyik politológia professzora úgy gondolja, hogy Vučić már nem képes megnyerni a választást, >

Tovább

Minden 2023. október 7-én kezdődött

Azt sem lehet kizárni, hogy Orbán számára is hozhatnak nemvárt komplikációkat a közel-keleti fejlemények. Az elmúlt >

Tovább

Magyarország lágy hatalma találkozik Ukrajna kemény valóságával Kárpátalján

A háborúban mintegy 400 magyar nemzetiségű ember szolgált az Ukrán Fegyveres Erőkben, mások pénzügyi támogatás mellett >

Tovább