2025. április 18. péntek
Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Németországban létrejön a radikális közép

Németországban létrejön a radikális közép

Az adósságfék kiiktatásával esély nyílik a fősodor politikájának megújítására. Ezt fejti a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása, kiemelve, hogy Németországnak mindenképpen változtatnia kell, hiszen kifutott az eddigi gazdasági modell. Ez pedig a 2. világháború óta a leghosszabb recessziót idézte elő, és nagyban hozzásegített az AfD felemelkedéséhez. Egyidejűleg a Putyinnal rokonszenvező Trump lebontja a transz-atlanti biztonsági garanciákat. Válaszul a német politika lélegzetelállító tempóban találja ki újra magát. Minden feltűnést kerülve a partvonalra tolja a pénzügyi konzervativizmust.

Merz, aki gazdaságilag liberális, a proaktív állam híve és új szerepet szán országának az európai biztonságban. Hogy milyen mértékben módosult eddigi véleménye, az az utóbbi idők politikatörténetének egyik legmegdöbbentőbb fejleménye. Ismeretlen területre lép, bátran, de ez egyben elkerülhetetlen részéről. Az eddigi pénzügyi ortodoxia nagyban hozzájárult a földrészen a politikai közép válságához, amit jelzett a jobboldali populizmus megerősödése. De a jelek szerint az új nagykoalíció túllép ezen. Úgy néz ki, hogy felébred a német politika négy óriása, így a Merz-kormány lehet az egyetlen megoldás. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Bóka János kijelentette a lapnak, hogy Magyarország azt szeretné, ha Ukrajna ütközőövezet lenne Oroszország és Európa között, ám nyilatkozata ráerősít azokra a nyugati véleményekre, miszerint most már végképp kell valamit csinálni az Orbán-kormánnyal, mivel az egyebet sem tesz, mint botot dug a küllők közé a földrészen.

Az ukrán-kérdésben már eddigi is szembement a fő áramlattal, felhígította a szankciókat, és milliós támogatásokat akadályoz meg Kijev javára, mondván, hogy a pénz és fegyver csak meghosszabbítja a háborút. Márpedig ez a Kreml véleménye.

Az uniós ügyek minisztere elismeri, hogy a magyar politikának lökést adott Trump visszatérte. Szerinte ugyanakkor nem szolgálja a kontinens biztonságát, ha annak része az ukrán állam is. Utóbbi ütköző övezetként viszont jó lenne mind az oroszoknak, mind Európának. Ez ügyben el lehet érni a fő szereplők egyetértését.

Viszont ha az USA vagy az Unió valamit csinál Ukrajnában a Kreml beleegyezése nélkül, az önmagában viszály forrása.

Más tagállamok képviselői azt mondják, hogy immár áthidalhatatlanok a stratégiai ellentétek a magyar féllel, és hogy nem hivatalos egyeztetések kezdődtek arról, miként lehet megkerülni a döntéshozatal során a magyar vétót. Egy magas rangú európai tisztségviselő kifejtette: nem maradhat következmények nélkül a magyar hozzáállás. Több külügyminiszter már hétfőn beszélt a témáról, vagyis a vita megindult.

A magyar páváskodásra ráerősített, hogy Trump közeledett Moszkvához, amiről Bóka úgy véli, hogy amögött nem csupán geopolitikai, hanem ideológia tényezők is meghúzódnak. Szerinte sokan tévesen alábecsülik, hogy az amerikai elnök mennyire nem tartja semennyire az uniós intézményeket. Politikai ellenfelet lát bennük és ennek megfelelően kezeli azokat.

Jelezte azt, hogy a magyar kormány még az eddiginél is jobban ellenzi a Moszkva-ellenes megtorló intézkedéseket, mert azok gátolják a tűzszünetet, illetve a békepárbeszédet.

 

Der Standard

 

Hatalmas felháborodást váltott ki a budapesti Pride betiltása. Az egyenjogúságért felelős unió biztos, Hadja Lahbib úgy foglalt állást, hogy a gyülekezési szabadság alapjog. Meg kell védeni. Azon felül az EU az LMBT-közösség oldalán áll. Egy brüsszeli szóvivő azt közölte, hogy az Unió számára rendkívül fontos a küzdelem a nemi kisebbségekkel szembeni bármiféle diszkrimináció ellen.

Michael O’Flaherty, az Európa Tanács emberi jogi biztosan aggasztónak nevezte az új törvényt. Az ír külügyminiszter közölte: nagyon nyugtalanítja, hogy Magyarországon még tovább korlátozzák a másság jogát. A belga diplomácia vezetője kifejtette, hogy a szerelem az szerelem. És nagyon sajnálatos, hogy a magyar Országgyűlés még inkább megnyesegeti a vélemény- és identitásszabadság jogát.

Bécsben ma este 7-kor tüntetés lesz a magyar nagykövetség előtt.

 

Daniel Freund

 

A fideszes többség tegnapelőtti döntése miatt a német zöld EP-képviselő ismét azt követeli, hogy az EU állítsa le az összes támogatást Magyarország számára, mert ami most történik a magyar politikában, az még Orbán mércéjével mérve is rettenetes. Gyorsított ütemben bontják le a polgárok jogait. Teljes mértékben elfogadhatatlan a gyülekezési jog, illetve az LMBT-emberek ellen intézett támadás.

Honlapján a törvényhozó rámutat: a demokrácia szétverésére Európának csakis az lehet a válasza, hogy megvonja a magyar kormány szavazati jogát. Egyértelművé kell tenni, hogy az Unió nem támogatja a korrupt és autokrata magyar kormányt.

De a tilalommal Orbán csupán egy újabb füstgyertyát gyújtott meg, hogy elterelje a közvélemény figyelmét az újabb törvényszigorításokról, így arról, hogy megkönnyítik az állampolgárság megvonását. Közben pedig tovább grasszál a korrupció.

 

Der Standard

 

A kommentár szerint Orbán a jobbos kulturharcosoknak üzent, Moszkvától Washingtonig, amikor nem engedélyezte a Pride megtartását. A szerző, Irene Brickner teljesen tudománytalannak nevezi a hivatalos érvet, hogy ti. az ifjúság védelmére hivatkozva korlátozzák az LMBT-emberek gyülekezési jogát.

Az indoklás pont olyan hamis, mint amilyen ósdi, viszont örvendezhetnek az identitáriusok, valamint az olyan pártok, mint az FPÖ és az AfD. Orbán meg akarja mutatni nekik, a szellemi társaknak, hogy milyen mértékben vissza lehet lépni egy európai országban. Már évek óta semmibe veszi a közös menedékjogot, most pedig hatályon kívül helyezte a nemi kisebbségek gyülekezési szabadságát.

De ettől még a szervezők közölték, hogy június végén megtartják a rendezvényt.

 

Die Presse

 

A magyar kormány fokozza a saját elszigeteltségét: az Unióban Orbán ragaszkodik a vétóhoz, Amerikában viszont az EU feloszlatásának tervével házal – jelenti Brüsszelből Oliver Grimm. Így a mai csúcs is alighanem közös közlemény nélkül ér véget Ukrajna ügyében. Az előkészítő üléseken a magyar nagykövet semmi jelét nem adta, hogy országa támogatná a közös állásfoglalást, noha az csak elnagyoltan, minden konkrét kötelezettségvállalás nélkül áll ki Kijev mellett.

De Szlovákia sem hajlandó, hogy aláírja azt kitételt, miszerint a 27-ek a háborús bűnösök felelősségre vonását szorgalmazzák és üdvözlik, hogy különbíróság jöjjön létre az Európa Tanács keretein belül. Pedig a szöveget egy az egyben vennék át korábbi Tanács-ülések nyilatkozataiból.

Ennélfogva nagyon úgy néz ki, hogy megint az lesz, mint legutóbb: a végkövetkeztetésekből az Ukrajnára vonatkozó részt csak a 26-ok fogadják el, mert így Orbán nem tud blokkolni. Protokolláris trükk, viszont nem tudja elkendőzni a magyar vezető mély ellenszenvét a szervezettel szemben. A múlt héten derült ki, hogy a Matthias Corvinus Collegium, a PiS-hez kötődő Ordo Iuris, valamint a szintén jobboldali-autoriter tengerentúli Heritage-alapítvány közös elképzeléseket dolgoz ki az EU meggyengítésére.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Feltehetőleg a mai lesz a távozó német kancellár utolsó uniós csúcskonferenciája – Scholz mély nyomokat nem hagy maga után, leszámítva a kávés trükköt, tehát amikor a múlt év végén rábeszélte Orbán Viktort, hogy az menjen ki a teremből, így a többiek simán meg tudták szavazni, hogy Ukrajna megkezdhesse a felvételi tárgyalásokat.

Elképzelhető, hogy a húzás jól jön majd Merznek, a valószínű utódnak is, mivel immár rendszeres, hogy a magyar fél az ukrán kérdésben szembemegy a többiek álláspontjával. Olyannyira, hogy az Orbán-kabinet a mai tanácskozás előtt már előre jelezte: nem hagyja jóvá az EU semmiféle döntését Kijev javára. Ez pedig beárnyékolja az eseményt.

Véleményét azzal indokolja, hogy ő az amerikai álláspontot támogatja. Washington a Zelenszkijre gyakorolt nyomással kívánja kikényszeríteni a fegyvernyugvást. Az európai államok többsége azonban elutasítja Trump irányvonalát.

 

New York Times

 

Oroszország és Magyarország után a trumpi Amerika ellen is bojkott hirdetett Schiff András. Azért döntött így, mivel felháborította, hogy az elnök mennyire erőszakosan lép fel a nemzetközi porondon. Az pedig, hogy a politikus elrendelte az illegális bevándorlók kitoloncolását, a művészt – egy túlélő család tagjaként – a holokauszt deportálásaira emlékezteti.

A lap korunk egyik legnagyobb zongoristájának nevezi a 71 éves előadót, aki jövőre a New Yorki Filharmonikusokkal, valamint a Philadelphiai Zenekarral lépett volna fel, ősszel pedig koncertkörúton vett volna részt, amelynek egyik állomása a Carnegie Hall lett volna. Ám közölte, hogy nem tud szerepelni egy olyan országban, amelynek politikáját zsigerből elutasítja. Elismerte: lehet, hogy gesztusa csupán csepp a tengerben, és nem számít sok követőre. De nem is ez a lényeg, hanem a lelkiismerete.

Mint mondta, hihetetlen, hogy Trump nagyrabecsülését fejtette ki Orbán Viktor iránt, mert az ő szemében a magyar kormányfő az utolsó, akiről azt gondolná, hogy modellként szolgálhat. Schiff magyar földre már évek óta nem tette be a lábát, tiltakozásul, mivel a szélsőjobbos, populista vezető számolja fel a demokráciát.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt tanácsolja Trumpnak, hogy ha véget akar vetni a két háborúnak, akkor gyakoroljon nyomást Putyinra és Netanjahura, bár idáig egyiket sem bírálta nyilvánosan. Mert egyáltalán nem lesz könnyű békét teremteni, bármit is állít.

Gázában összeomlott a tűzszünet, amely mellett az elnök teljes mellszélességgel kiállt, az izraeli hadsereg legutóbbi támadása több mint 400 palesztint ölt meg. Ez volt a háború egyik legvéresebb napja.

Az fontos, hogy az orosz-ukrán viszályban 30 napig egyik fél sem támadja a másik energiahálózatát, ám ez valójában leginkább Putyinnak jó, mert így tovább működhet egyik legutolsó bevételi forrása, azaz zavartalanul adhat el külföldre olajat és gázt. Szóval ez egyfajta mentőöv számára, ám sokat nem ad érte cserében.

Az elnök azért vonakodik leállítani a hadműveleteket, mert felbátorítja, hogy Trump Moszkva pártjára állt és elfordul az európai szövetségesektől. Emellett nyomulnak előre az orosz egységek az arcvonalon. 

Netanjahu alá szintén lovat ad Washington feltétel nélküli támogatása. A politikus azt reméli, hogy teljesen kiiktathatja a Hamászt. Ő és Putyin egyaránt maximalista követelésekkel rukkolt ki. Az izraeli vezető hallani sem akar idegen békefenntartókról, semmiféle szerepet nem szán a Palesztin Hatóságnak.

Orosz kollégája lefegyverezné Ukrajnát, amely nem léphetne be a NATO-ba. Oroszország viszont ellenőrzése alatt tarthatná az elfoglalt területeket. Trumpnak most döntenie kell, mert ha békét szeretne, akkor keményebb eszközökkel kell engedményeket kipréselnie Izraelből és a Kremlből./

 

Guardian

 

Háta mögött a szeszélyes Trumppal, Izrael sosem szándékozott tiszteletben tartani a fegyvernyugvást, ám a Gáza elleni csapás új, sötét fejezetet nyit a viszályban – állapítja meg Simon Tisdall, aki azt kérdezi, hová vezet a vég nélküli háborúskodás.

A kormányfő doktrínájának lényege: nem szabad, hogy a békesség tartós legyen. Ezért az eddigi tűzszünetet, amelye immár millió darabra tört, nem szabad csupán egy rövid, megtévesztő szünetnek tekinteni a folyamatos harcok közepette. És az ellenségeskedés nem áll le, mert a folyamatos szükségállapot jóvoltából maradhat hivatalában a politikus. Továbbá, mert célja, hogy meghiúsítsa a palesztin állam megteremtését.

De legfőbbképpen azért nem, mivel a miniszterelnök és szélsőséges szövetségesei eszközt látnak benne a Nagy-Izrael kikiáltására. Ezért foglalnak el újabb földeket és félemlítik meg a palesztinokat Ciszjordániában.

Hogy a Hamász ezúttal nem vágott azonnal vissza, az arra utal, hogy meggyengült, de ettől még kézben tartja a térség jelentős részét. Netanjahu azonban más eszközökkel is folytatja a háborúskodást: a víz- és az áramellátás megszüntetésével. Nagy szüksége van támogatókra, ezért a gázai offenzívát elterelésnek is lehet venni. Igazából úgy jár el, mintha már nem lenne vesztenivalója. A Fehér Ház pedig a jelek szerint helyesli az újabb csapásokat.

Trump azt hiszi, hogy szinte birodalmi akarattal újjáalakíthatja a Közel-Keletet. Palesztina az a zavaros terület, ahol ütközik az amerikai elnök messiás komplexusa és Netanjahu örök háborúról szóló doktrínája.

 

FT

 

Riasztónak nevezi a szerkesztőség véleménye, hogy Törökországban őrizetbe vették az elnök legfőbb riválisát, mert ez felveti, hogy Erdogan még inkább eltolódik a tekintélyuralom felé. Éppen akkor, amikor Európa próbálja megerősíteni védelmét és békefenntartó erőket igyekszik összehozni Ukrajna számára. Ankarának nagy szerepe lenne mindkettőben.

A befektetők kezdtek bízni az államfő gazdaságpolitikájában, de most árnyék vetül a reményekre, valamint a török jogállam egész jövőjére. Az isztambuli polgármester ellen a vád terrorizmus és korrupció. De ha nem sikerül hathatós bizonyítékokat produkálni, akkor félő, hogy az ország még inkább elcsúszik az autokrácia irányába.

A hatalom szövetségesei most azon vannak, hogy alkotmánymódosítás segítségével a politikus harmadszor is elnök lehessen. Aligha valószínű, hogy Imamoglu őrizetbe vétele ellen az USA hangosan tiltakozna, mert Trump a jelek szerint oda van az erős emberekért.

Az EU-nak viszont ki kell nyilvánítani elégedetlenségét. Megvannak hozzá a megfelelő eszközei, hogy jobb belátásra bírja Erdogant, noha az vissza tud lőni, hiszen 4 millió menekültek tart vissza. Ám ha folytatódik a demokrácia visszaszorulása, akkor az újabb sajnálatos jele lenne annak, hogy a Trump 2.0 milyen mértékben változtatja meg az erőviszonyokat a világban. Olyan vezetők alá ad lovat, akik hajlanak az autokráciára.

 

 

 

2025. március 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább

Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint

A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >

Tovább