Ma Zelma, Rajmund, Emerencia, Emese névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Valóban csak a gazdaság?
A világszerte keletkező háborús gócok még jobban megrendítik a biztonságérzetet. 1939 előtt erre ugyanazt a „békét megmentő” agyhalott, Hitlernek engedő politikát próbálta az euro-atlanti elit ellenszerül használni, amely hamar csődöt mondott – ahogy csődöt mondott mára a merkeli oroszpolitika és a migránspolitika. De akkor az elitnek volt még hatalma. Tudott hadat üzenni. Ma a pusztán számszerű, minden minőségi kritériumot nélkülöző választásos demokráciákban ilyen magabiztos elit nincs. Amely merne „csak vért és könnyeket” ígérni, és eltökélten harcot hirdetni „a földön, a vízen és a levegőben.” Ahogy ezt Churchill akkor megfogalmazta. Miközben ma ott lebeg az atomháború réme is. Nem mer lépni, mert érzi, hogy a puszta számszerűség nem állna mögötte. Márpedig erő nélkül tényleg nem fog menni. Az a kérdés, honnan lesz erejük az euro-atlanti polgári demokrácia híveinek. Ungváry Rudolf (Népszava):
A választási döntés a szavazó politikai megnyilvánulása. Ettől függ a szavazatok száma, mely a demokrácia sorsát dönti el. A döntés azonban egyáltalán nem egyetlen ok eredménye. Főképp nem igaz, hogy a gazdasági helyzet a legfontosabb: the economy, stupid! A szállóigét 1992-ben a Clinton kampány egyik stratégája röpítette világgá. A demokrata politikai fősodor azóta is ennek a mindent egyetlen okra visszavezető korlátoltságnak a foglya.
A civilizációs, főleg a kulturális szükségletek igénye természetesen csak akkor érvényesülhet, ha a gazdasági szükségletek kielégülnek. Ha valaki éhezik, nem ismer se istent, se embert. De ezzel vége, ráadásul ezeknek a gazdasági szükségleteknek is sokszor elég csak részben teljesülniük, hogy az egyén többi, specifikusan emberi alapszükségletei érvényesüljenek. A biztonságvágy, a közösséghez tartozás, az erős vezető, a megszokott kultúrához kötődés, a tájékozottság mértékének szerepe ugyanúgy elválaszthatatlanok az embertől, és teljesületlenségük nem a jólét mértékének a függvénye.
A választók jelentős, egyáltalán nem szegény része képes a trumpi, orbáni, putyini stb. mérgező világlátást a magáénak érezni. És mai mércékkel meglehetősen szegényen élő értelmiségiek képesek ragaszkodni a szabadság és egyenlőség eszméihez, és csípőből elviselhetetlennek tartják ugyanazt a demagógiát, melyet mások harsogva ünnepelnek – nevezzük ezt a demagógiát akár populistának, nemzetinek, szovjetoroszbarátnak, fasisztoidnak.
Beszéljenek csak egy kelet-magyarországi cigánysoron élő, Orbánra szavazó nyomorgó romával. Vagy egy meggyőződéses középosztályi, önfeledten fogyasztó orbáni vagy trumpi szavazóval.
Ma – figyelemre méltó módon – éppen a szegényebb és iskolázatlanabb rétegek nem látszanak a demokrácia, a szabadság és egyenlőség harcos képviselőinek.
A migráns gyökerű spanyol ajkúak (latinók) jelenetős része a migráció ellenes Trumpra szavazott. A feketék egyre nagyobb tömege ugyancsak. És akkor is rászavaznának, ha Trump lett volna Biden helyett az elnök. Pedig Kamala Harris ígért nekik jobb létet és nagyobb egyenlőséget.
A német társadalom még az 1945-ös tavaszi teljes összeomláskor sem volt képes elszakadni a nemzetiszocialista világlátástól – ehhez évtizedekre volt szükség. És amit elértek, azt kezdik újra lerombolni. Az Alternative für Deutschland szélsőjobboldali pártja azzal indul neki a jövő évi választásoknak, hogy ki kell lépni az EU-ból, vissza kell állítani a márkát, semmi közünk Ukrajnához, meg kell egyezni Putyinnal. Egy olyan pártról van szó, amely könnyen lehet, hogy legalább húsz százalékot el fog érni 2026-ban.
Ennek, akárcsak az azóta elátkozott Brexitnek elsősorban gazdasági okai voltak? A migrációs tömegek megjelenése, feltartóztathatatlannak látszó beáramlása, az ezzel kapcsolatos kormányzati viselkedés (mely mostanra próbál a választói következményekkel számot vetni, és lehet, hogy már késő) – azaz a választók kultúrája alárendelt szerepet játszott csak?
A minapi romániai választások félelmetes eredménye, hogy teljesen váratlanul, minden előrejelzést megcáfolva szélsőjobboldali, antiszemita, összeesküvés-hívő, putyinbarát stb. induló kapott az elnökválasztáson többséget, és egy hét múlva a parlamenti választásokon ugyancsak váratlanul három szélsőjobboldali párt jelent meg, együttesen a szavazatok egyharmadát nyerték el. Miközben Romániában szinte nincsenek bevándorlók, a gazdaság fejlődik és túllépte a magyarországi szintet, és politikai kiegyensúlyozottság uralkodott.
Mindezzel a demokraták ma még szinte képtelenek szembenézni, noha kezdik érezni, hogy lassan a nyakukra teszik a kést.
Egy magas szintű németországi jogi testület kimondta, hogy az afganisztáni nők mindegyike üldözött, tehát mindegyiket be kell fogadni. Mélyen igaz. Majd az emiatt többséget szerző szélsőjobb rendet is tesz. Mert annyira még a nem haladó, nem humanista választó sem hülye, hogy ne értené, hogy ez potenciálisan 20 millió jogosult menedékkérőt jelent.
Egy Lukácsnak tulajdonított mondás szerint a fasizmus a hülyék osztályharca az okosak ellen. Nem lehetséges, hogy olykor az okosak totálisan hülyék?
A világszerte keletkező háborús gócok még jobban megrendítik a biztonságérzetet. 1939 előtt erre ugyanazt a „békét megmentő” agyhalott, Hitlernek engedő politikát próbálta az euro-atlanti elit ellenszerül használni, amely hamar csődöt mondott – ahogy csődöt mondott mára a merkeli oroszpolitika és a migránspolitika. De akkor az elitnek volt még hatalma. Tudott hadat üzenni. Ma a pusztán számszerű, minden minőségi kritériumot nélkülöző választásos demokráciákban ilyen magabiztos elit nincs. Amely merne „csak vért és könnyeket” ígérni, és eltökélten harcot hirdetni „a földön, a vízen és a levegőben.” Ahogy ezt Churchill akkor megfogalmazta. Miközben ma ott lebeg az atomháború réme is. Nem mer lépni, mert érzi, hogy a puszta számszerűség nem állna mögötte.
Márpedig erő nélkül tényleg nem fog menni. Az a kérdés, honnan lesz erejük az euro-atlanti polgári demokrácia híveinek.
Következő cikk: Miért kezd ideges lenni Orbán Viktor tábora
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarország feladta a Moszkva elleni szankciókkal szembeni ellenkezését
Ezzel lehetővé tette, hogy a nagykövetek megegyezzenek a szankciók újabb fél évvel való meghosszabbításáról – írta >
Ki lesz a súgó?
Brüsszelben jóformán senki sem gondolja komolyan, hogy Orbán Viktor lehetne az, aki az EU nevében súg >
A balkáni nacionalisták hátszélben reménykednek
A balkáni nacionalisták, ideértve Orbán Viktort, abban bíznak, hogy Trump hátszelet jelent számukra. Szívesen ott lettek >
Magyarország gazdasága szinte megbénult
A vállalatok elbizonytalanodtak, a befektetők elriadtak, az uniós támogatásokat befagyasztották. A gazdaság mély válságban van, és >
Amerika többé nem liberális birodalom
Ivan Krasztev csatlakozik azokhoz, akik szerint új korszak kezdődik Trump hatalomra lépésével. Úgy ítéli meg, hogy >
Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti
Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki >
Schilling Árpád rendezőt Orbán az „állam ellenségének” nyilvánította, mert demonstrálni mert
Schilling Árpád feladta, hogy bírálja Orbán Viktort, mert ugyan egyetlen pontban sem ért vele egyet, ám >
Az ellenzék dilemmája: hazafiak legyenek vagy hazaárulók?
A régi ellenzéki pártok nem csak a bőséges anyagi juttatások miatt tervezik megszegni az „egy az >
Csávában a szerb elnök
Benne van a csávában a szerb elnök, mert az USA legújabb oroszellenes szankciói miatt vége Belgrád >
Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van
Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >
Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?
Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >
Mi az a Kanada?
A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >