Ma Vilma, Ünige, Csaba, Sebőrella névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump és Harris – Amerika sorsdöntő választás előtt áll
Financial Times: Harris messze nem optimális jelölt, de össze sem lehet vetni a vetélytárssal. Ő ugyanis elfogadja az alkotmányos rendet, a kihívó ellenben azon van, hogy felrúgja. Ám ez utóbbi döbbenetes módon nagy tömeget egyáltalán nem izgatja. Mármint hogy Trump mekkora kockázatot jelent, hiszen támadja a demokratikus normákat.
Gazdasági programja az USA háború utáni globális szerepének elutasításával ér fel. Korlátozná a jegybank függetlenségét, de csak azt érné el, hogy a dollár elveszti jelenlegi, kivételezett szerepét tartalékvalutaként. A következmények gyászosak lennének az amerikai munkások számára. A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője úgy látja, hogy Trump számára a politika a brutális hatalmi harccal egyenlő, ám ezzel belesimul az új világrendbe. A politikus korszakos változások tünete. A szabadság korát a dzsungel törvénye, az erősebb joga váltja fel – mutat rá Eric Guyer. Egyre inkább kiütköznek Harris hiányosságai. A legnagyobb hátránya, hogy nem eléggé ismert, miközben a választók bizonytalanok, sőt inkább apolitikusak. Ezzel szemben Trump jó és rossz tulajdonságai köztudomásúak. Feljött a billegő államokban a fehér munkások, a feketék és a spanyol anyanyelvűek körében. Amit csinál, az őrületes, de pont ezért lenyűgöző egy emberes show. Washington Post: Az amerikai alkotmány atyja, Madison írta egykoron: abban bízik, hogy az emberek képesek erényes és bölcs elnököt választani. Ha nem, az nagy baj, mert ez esetben semmiféle elméleti fék, illetve kormányzati forma nem adhat biztonságot. Lehet, hogy az USA olyan kísérlet felé tart, amelynek a tétje, vajon kitartanak-e az intézmények, a fékek és ellensúlyok, miközben egyes vezetők mindent elkövetnek, hogy a maguk javára hajlítsák azokat.
FT
Trump és Harris – Amerika sorsdöntő választás előtt áll – hangsúlyozza a vezércikk. A demokrata jelölt azoknak az értékeknek a folyamatosságát testesíti meg, amelyek alátámasztják az országban a jólétet. Hogy ennyi ember nem bízik a választási rendszerben, az javarészt a korábbi elnöknek tulajdonítható. Szerinte kedden születik meg az ítélet arról, hogy négy éve ellopták a szavazás eredményét.
Harris messze nem optimális jelölt, de össze sem lehet vetni a vetélytárssal. Ő ugyanis elfogadja az alkotmányos rendet, a kihívó ellenben azon van, hogy felrúgja. Ám ez utóbbi döbbenetes módon nagy tömeget egyáltalán nem izgatja. Mármint hogy Trump mekkora kockázatot jelent, hiszen támadja a demokratikus normákat.
Gazdasági programja az USA háború utáni globális szerepének elutasításával ér fel. Korlátozná a jegybank függetlenségét, de csak azt érné el, hogy a dollár elveszti jelenlegi, kivételezett szerepét tartalékvalutaként. A következmények gyászosak lennének az amerikai munkások számára.
A politikus ellenséges a NATO-val szemben, viszont barátságos Putyinnal. Ez nem sok jót ígér Kijev számára. Ugyanakkor azt már nehezebb megjósolni, milyen hatást gyakorol Kínára. Ám az Amerika mindenekelőtt az jelenti, hogy az ország magára marad. Az autokraták szövetsége rohanna, hogy betöltse a légüres tért. A világ sokkal kevésbé lenne biztonságos a demokráciák számára.
Az amerikai polgárok hamarosan olyan döntést hoznak, amely évtizedekre kihat az országra és a világra. Még van idő nagy levegőt venni és végiggondolni a következményeket.
Neue Zürcher Zeitung
A főszerkesztő úgy látja, hogy Trump számára a politika a brutális hatalmi harccal egyenlő, ám ezzel belesimul az új világrendbe. A politikus korszakos változások tünete. A szabadság korát a dzsungel törvénye, az erősebb joga váltja fel – mutat rá Eric Guyer.
Egyre inkább kiütköznek Harris hiányosságai. A legnagyobb hátránya, hogy nem eléggé ismert, miközben a választók bizonytalanok, sőt inkább apolitikusak. Ezzel szemben Trump jó és rossz tulajdonságai köztudomásúak. Feljött a billegő államokban a fehér munkások, a feketék és a spanyol anyanyelvűek körében. Amit csinál, az őrületes, de pont ezért lenyűgöző egy emberes show.
A bezárkózás híve, de nem ő semmisíti meg a liberális világrendet. Felismerte, hogy az USA nem képes tovább az eddigiekhez hasonlóan rányomni a bélyegét a világra. Oroszország ismét a katonai nagyhatalom státuszára tart igényt. Kína lélegzetelállító ütemben lett fejlődő államból az Egyesült Államok vetélytársa. A világot azonban válságok határozzák meg.
Hogy Amerika valamelyest hátrébb lép a nemzetközi porondon, azzal az új realitásokat ismeri el. De hogy saját elhatározásából átengedné másoknak kivételezett helyzetét, az ki van zárva. Viszont észszerű, hogy az erőit a jövőben bizonyos feladatokra összpontosítja. Ily módon az első birodalom lehet, amely óvakodik túlterpeszkedni és ezzel kerüli el a lecsúszást.
Ezért tagadja meg Biden a NATO-tagságot Ukrajnától. Fontosabb számára, hogy ne romoljon a viszony Moszkvával. Viszont Trump alatt göröngyösebb lenne az átmenet az új világrendbe. Ha Harris nyer, a hang barátságosabb volna, szívélyesebb lenne a szövetségesekkel. Ám ez jottányit sem módosítana a geopolitika fő irányzatán.
Washington Post
Fareed Zakaria azt nevezi a legriasztóbbnak, ami négy éve az amerikai törvényhozás ostroma után csaknem megtörtént. Nem sokon múlott ugyanis, hogy Trump a választási vereség ellenére is megtarthassa hatalmát. A kérdés az ezek után, hogy a demokratikus intézmények képesek-e ellenállni egy talán még hevesebb támadásnak?
Annak idején, miután a Kongresszus épületét megtisztították a betolakodóktól, a republikánusok többsége a bukott elnök felhívására elutasítottak a választás eredményének szentesítését. Ha elegen lettek volna, akkor Trump megoldotta volna, hogy a Fehér Házban maradhasson.
Rengeteg múlott azon, hogy Pence alelnök nem engedett főnöke nyomásának és nem nyilvánította ki elektori szavazatokat összeszámláló bizottság elnökeként – az ország történetében példátlan módon, hogy a szavazás érvénytelen volt a testületben. Ha megteszi, alkotmányos válság robbant volna ki, és nem biztos, hogy Biden két héttel később átvehette volna a megbízatását. Trump azonban elbukott a demokratikus vizsgán.
Az amerikai alkotmány atyja, Madison írta egykoron: abban bízik, hogy az emberek képesek erényes és bölcs elnököt választani. Ha nem, az nagy baj, mert ez esetben semmiféle elméleti fék, illetve kormányzati forma nem adhat biztonságot.
Lehet, hogy az USA olyan kísérlet felé tart, amelynek a tétje, vajon kitartanak-e az intézmények, a fékek és ellensúlyok, miközben egyes vezetők mindent elkövetnek, hogy a maguk javára hajlítsák azokat.
Szelestey Lajos
Következő cikk: Csantavéren galoppol a bűnözés!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ez már nem a gyerekekről szólt
Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >
Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?
Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >
Magyarország korszakváltás előtt
Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >
Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának
Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >
Kérdéses, hogy Orbán Viktor megbirkózik-e ezzel a kihívóval
Ezt a kérdést teszi fel Szirtes I. János politológus a svájci Tagesanzeiger-ben megjelent vendégkommentárjában. A 2026-ban esedékes >
Magyar Messiások
A két hamis-Messiás után igaz Messiás. Mutatja a falon az írást: megszámláltatnak napjaid. Jog, ha van, >
Múlt hétvégén Ösküben
Gránitszilárdságú alaptörvényünket kormányzatunk ismét módosítani tervezi, természetesen nem azért, mert jobb dolga momentán nem akad, hanem >
Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek
A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a >
Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester
“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés >
Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal
Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget >
Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak
Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. >
„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:
„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat >