Ma Jusztin, Jusztina, Auréliusz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Futballt közvetíteni, magyarosan
Három csatár rohan a kapu felé, te már talpon vagy, izgalmadban nyelni sem tudsz, eközben a hazai kommentátorok arról beszélnek, hogy 1988-ban, a második félidőben… Képzeld el, hogy operában vagy, a Turandotot vagy a Toscát nézed, és a Nessum Dorma vagy a Levélária közben az épület karbantartója felmegy a színpadra és a villanyszerelésről kezd beszélni. Hajdú B. és társai pontosan ezt teszik, ekképp tulajdonképpen nem csak ők maguk nincsenek benne a közvetítésben, a játék izgalmában, de téged is kivesznek belőle. Szánalmas, frusztráló dilettantizmus. Mi sem természetesebb, hogy Hajdú B. Prima Primissima díjat kapott érte. Bruck András:
Egyre csak mondta, mondta a statisztikai adatokat, így végül lényegében lekéste a tegnapi, holland-angol EB elődöntő első gólját. Hajdú B. István a kibontakozóban lévő holland támadást nem követte, azt nem tartotta fontosnak, helyette, mint máskor is mindig, teljesen érdektelen adatokat sorolt, a legforróbb pillanatokban pedig a holland vezetőedzőről beszélt, épp arról tájékoztatta a nézőket, hogy „játékosként Koeman holland színekben sosem vesztett Anglia ellen”… így már csak annyi ideje maradt, hogy felkiáltson: Az első gól!
Szerencsétlen magyar nézők. Megkérdeztem régóta Barcelonában élő, egykori gimnáziumi osztálytársamtól, hogy náluk kik és hogyan közvetítik a futballmeccseket. Megírta. A holland-angolról ezt: „Két segédkommentátor technikai és taktikai szempontból egészítette ki a közvetítést. Az egyik Albert (Xapi) Ferrer, a Cruyff-féle Barcelona dream team jobbhátvédje, jelenleg a holland Vitesse edzője volt, aki rendesen vágja a témát”. Azért ez így kicsit más.
Az adatközlési tébolyult Hajdú B. ennek a legprimitívebb, legirritálóbb és valószínűleg sehol másutt a világon nem alkalmazott közvetítési stílusnak a hazai meghonosítója, és őt követi, utánozza szinte valamennyi futballkommentátor. Ők a mérkőzés alatt számok, adatok, időpontok, helyszínek tömegét zúdítják a tévénézőkre, nem ritkán évtizedekre visszamenőleg. A futballhoz valójában egyik sem ért. Csak a játékosok nevét ismerik, arról viszont, hogy valójában mi történik a pályán, fogalmuk sincs, ezért szakmai észrevételt egy-két kivétellel soha nem tesz egyikük sem: X csapat feltolta a védelmét, Y csapat pedig letámad. Ennyit tudnak a fociról, tehát semmit, így kizárólag annyit mondanak róla, amit a néző maga is lát. Felrúgták, durva volt, sárga lap, még öt perc van hátra, na meg a hosszabbítás. Kösz, fiúk, ez érdekes volt.
Barcelonai barátom levele így folytatódott: „Nálunk a tv-közvetítésekben többnyire van egy profi újságíró kommentátor, aki közvetíti a játékot, dinamikusan, „latinosan”. Mellette ott van még általában két segédkommentátor, rendszerint volt futballisták vagy edzők, akik szakmai jellegű kommentárokkal egészítik ki a mondandót. Ezek ismertetik a játékosok körülményeit és képességeit. Ez utóbbiak előtt bizonyára van egy-egy dosszié, amikben vannak statisztikák, mert néha beadnak egy-egy adatot, de nem viszik túlzásba. Szokott lenni még egy negyedik kommentátor, gyakran nő, aki a kispadokat és a pálya szélét figyeli. A katalán rádióban, amit csak autóban szoktam hallgatni, ezekhez hozzájön egy fickó, aki a statisztikát viszi, de általában csak akkor szólal meg, ha a vezetőkommentátor rákérdez valamire. Szóval az egész nem zavaró, elég profi”.
És nálunk? Három csatár rohan a kapu felé, te már talpon vagy, izgalmadban nyelni sem tudsz, eközben a hazai kommentátorok arról beszélnek, hogy 1988-ban, a második félidőben… Képzeld el, hogy operában vagy, a Turandotot vagy a Toscát nézed, és a Nessum Dorma vagy a Levélária közben az épület karbantartója felmegy a színpadra és a villanyszerelésről kezd beszélni. Hajdú B. és társai pontosan ezt teszik, ekképp tulajdonképpen nem csak ők maguk nincsenek benne a közvetítésben, a játék izgalmában, de téged is kivesznek belőle. Szánalmas, frusztráló dilettantizmus. Mi sem természetesebb, hogy Hajdú B. Prima Primissima díjat kapott érte.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A nem-győzelem
Ne feledjük, hogy a Hormuzi-szoros Trump iráni bombázásainak megkezdése előtt is nyitva volt. A legjobb esetben >
Vajdasági gazdákért: azonnali kárfelmérést és kártérítést!
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) feszólítja a Szerb Köztársaság Kormányát, Vajdaság Autonóm Tartomány Kormányát, valamint >
Lehetséges forgatókönyvek Vučić 2028-ig tartó hatalmon maradására
„Az elnök lemond egy nagyszabású, előre megrendezett Vid-napi nagygyűlésen. A parlament elnöke ideiglenes köztársasági elnökké válik. >
Büdös tahóság
Orbán ezzel szabaddá tette a pályát. Mostantól ugyanilyen eleganciával lehet beszélni az ő családjáról? Lányáról, vejéről, >
Jeffrey Epstein kísértete a Fehér Házban
A Situation Roomban valaki felhozott egy meg nem erősített vádat Trumppal kapcsolatban. A történet szerint Epstein >
Amikor a tudomány sért
A „fetisizmus” körüli bulvárhisztéria valójában a tudomány és a társadalomról szóló tudás elleni támadás is. Mikor >
A futball elüzletiesedéséről
A sportág, amely történelmileg – nemcsak Angliában, a játék bölcsőjében, hanem minden országban, amelyet a 20. >
Orbán bukása és Európa felemelkedése
Veresége nem a szélsőjobboldali politika végét jelenti Európában, hanem annak az illúziónak a végét, hogy a >
„Nukleáris opció”: elismeri-e az EU a választási eredményeket, ha az SNS-rendszer ugyanúgy folytatja, mint eddig
Az Európai Unió viszonya a szerbiai választásokhoz attól függ majd, hogy végrehajtják-e a választási feltételek javítására >
Mindenkit el fog taposni, és a szeme sem rezzen
Minden süllyed. Vučić több bombát dobál, mint valaha. Nem is rejtőzködik. Magának követeli az ég minden >
Hogyan hozott szégyent Vučić Szerbiára
Nyilvánvaló, hogy a szerb államfőnek már régóta nem elegendő támaszt nyújtanak a hivatalos intézmények, ezért minden >
Gyorsvasút, NIS, Wizz Air, Utiber stb.: Miért „recseg-ropog” hirtelen minden a magyarokkal?
Amióta Orbán Viktor elvesztette a magyarországi választásokat, úgy tűnik, hogy Szerbia üzleti kapcsolatai a korábbi közeli >

