Ma Zelma, Rajmund, Emerencia, Emese névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán Viktor az EU magyar soros elnökségével saját céljaira fog visszaélni
Erre figyelmeztetett Gergely Márton, a HVG főszerkesztője a bécsi liberális lap A Der Standard „Mások írták” című rovatában közölt írásában. Az Európai Parlament, amely meg akarja vonni Orbántól a soros elnökséget, átlátott a magyar miniszterelnökön. Ennek ideje is volt, hiszen Orbán 13 éve van hatalmon, és azóta az EU Magyarországnak adott támogatásait arra használja fel, hogy kiépítse hatalmát és vagyonát. Orbán a hatalmat úgy értelmezi, hogy az lehetőség az akarata érvényesítésére, és eközben soha nem gondol a másként gondolkodókra. Amennyiben a kormánya átvenné a soros elnökséget, Orbán a saját céljaira fog visszaélni vele. Aki azt gondolja, hogy a soros elnökség csupán jelképes, logisztikai feladat, az elfelejti, hogy Orbán az Ukrajna elleni orosz támadás óta főleg gesztusokkal veszélyezteti Európa egységét. Megszavazott minden szankciót és minden fegyverszállítási csomagot, de tudott olyan hangsúlyokat is kitenni, amelyeket kizárólag Moszkvában néztek jó szemmel.
Egy magyar soros elnökség azon lesz, hogy olyan képeket mutasson, amelyek Orbán világlátását támasztják alá. Vendégeket hív majd az Unión kívülről, körbehízelgi őket, és közben uszít az EU ellen. A napirendet is úgy fogja kialakítani, hogy az kedvező legyen a barátainak.
És mindezt egy különösen érzékeny időpontban teszi majd. A jövő év második félévben az EU-nak meg kell emésztenie az európai választások eredményét, és az állam- és kormányfőknek ki kell alakítaniuk az új Bizottságot. Orbánnak már legutóbb is nagy szerepe volt abban, hogy nem a parlament legerősebb frakciójának jelöltje lett a Bizottság elnöke. A magyar politikus blokkolta Manfred Webert (Európai Néppárt), és Frans Timmermanst (Szocialisták), akik demokratikus legitimációval rendelkeztek volna, és segítséget nyújtott abban, hogy a vezető pozíciókat újra zárt ajtók mögött osszák ki.
Európa jobban teszi, ha egy másik soros elnökségben reménykedik, amelyik szerint Európának nagyobb demokráciára, nagyobb átláthatóságra lenne szüksége, és jobban meg kellene felelnie a szavazók elképzeléseinek.
Ez azonban nem magyarországi vita. Budapesten alig esik szó a soros elnökségről, a kormánymédia hazugságokat és féligazságokat terjeszt az európai migrációs paktumról, mintha azt Soros György és az embercsempészek diktálták volna. És hangulatot keltenek a budapesti főpolgármester ellen, amiért a renovált Lánchidat lezárják a magánautók előtt. Mindkét témának köze van a jövő évi választásokhoz. Orbán egyetlen napon rendezi meg a helyhatósági és az európai választást, mert ettől stratégiai előnyt remél. Az ellenzéki pártok ugyanis az európai választáson külön-külön akarnak megméretkezni, de a településeken szövetségeket kell kötniük, hogy esélyük legyen a kormánypárt jelöltjeivel szemben. Az ellenzék tehát kénytelen lesz skizofrén választási harcot folytatni: egyszerre kell egymás ellen, és közösen küzdeni. Orbán el akarja feledtetni azt a szégyent, amikor öt évvel ezelőtt az ellenzék szerzett meg számos fontos várost és Budapestet is, sőt, egyben Európa meghódításáról is álmodik.
Arra teszi a tétjét, hogy az európai választáson a barátai a fontosabb európai országok jó részében megszerzik a számára kedvező szavazati arányokat... Orbán már régen azt jósolja, hogy jön a liberális elit elleni lázadás. Újra és újra elszámolta magát, de mégis egyre erősebben hiszi, hogy eljött az ő ideje. Reméli, hogy hamarosan Ausztriában, Spanyolországban és Szlovákiában populista pártok kerülnek hatalomra. Emellett további két választás is fontos számára. Azt reméli, hogy Ukrajnában nem lehet megtartani az elnökválasztást, és hogy ez majd komoly csapást jelent az ukrán vezetés legitimitására nézve. És azt reméli, hogy 2024 novemberében Donald Trump visszatér a Fehér Házba.
Ez lenne az a színtér, amely véget vethetne Orbán jelenlegi elszigeteltségének, és a nemzetközi porond fontos szereplőjévé tehetné őt. Ez az utolsó nagy ambíciója, amelyet még követ, amelybe kész sokat befektetni, és amelyért kész kockázatokat vállalni.
Ez jól látható az Orbán-kormánynak a brüsszeli Bizottsággal folytatott tárgyalásain is. A jogállamisági eljárás keretében Magyarországtól óriási összegeket tartanak vissza, egészen addig, amíg Budapest nem teljesíti az Unió reformköveteléseit. Az országnak tulajdonképpen égető szüksége lenne a pénzre az államháztartás finanszírozásához. Orbán azonban kettős stratégiát követ. A minisztereit Brüsszelben tárgyaltatja, és törvénytervezeteket dolgoztat ki velük, amelyek megfelelnének az EU-val való megállapodásnak. Ugyanakkor azon van, hogy adóemelésekkel szerezzen pénzt, és ázsiai nagyberuházásokat hozzon Magyarországra. No, és persze igyekszik kiegyensúlyozni a kevéssé népszerű döntéseket.
Egy szakértő az Unióval folyó tárgyalásokat egyenesen a csatlakozási folyamathoz hasonlította, mert a követelések olyan alapvetőek, amilyenek csak a csatlakozás előtt voltak: érzékeny mértékben leépítenék Orbán rendszerét.
A magyar miniszterelnök tehát esélyt remél arra, hogy a soros elnöksége alatt a Bizottság úgy állhat össze, hogy engedékenyebb legyen vele szemben.
Orbán nyitva tart azonban egy kiskaput is: Budapesten egyre többször hangzik el a „huxit” szó. Nehéz elképzelni, hogy Orbán Viktor az Unióból való kilépést készítené elő, hiszen Európa rengeteg előnyt hozott a kormányának. Ha azonban már nem lát több hasznot a közösségben, nagyon is lehetséges, hogy így dönt. Az ország számára ez katasztrófa lenne – hangsúlyozta a szerző.
Következő cikk: Lázadás – nem forradalom
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarország feladta a Moszkva elleni szankciókkal szembeni ellenkezését
Ezzel lehetővé tette, hogy a nagykövetek megegyezzenek a szankciók újabb fél évvel való meghosszabbításáról – írta >
Ki lesz a súgó?
Brüsszelben jóformán senki sem gondolja komolyan, hogy Orbán Viktor lehetne az, aki az EU nevében súg >
A balkáni nacionalisták hátszélben reménykednek
A balkáni nacionalisták, ideértve Orbán Viktort, abban bíznak, hogy Trump hátszelet jelent számukra. Szívesen ott lettek >
Magyarország gazdasága szinte megbénult
A vállalatok elbizonytalanodtak, a befektetők elriadtak, az uniós támogatásokat befagyasztották. A gazdaság mély válságban van, és >
Amerika többé nem liberális birodalom
Ivan Krasztev csatlakozik azokhoz, akik szerint új korszak kezdődik Trump hatalomra lépésével. Úgy ítéli meg, hogy >
Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti
Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki >
Schilling Árpád rendezőt Orbán az „állam ellenségének” nyilvánította, mert demonstrálni mert
Schilling Árpád feladta, hogy bírálja Orbán Viktort, mert ugyan egyetlen pontban sem ért vele egyet, ám >
Az ellenzék dilemmája: hazafiak legyenek vagy hazaárulók?
A régi ellenzéki pártok nem csak a bőséges anyagi juttatások miatt tervezik megszegni az „egy az >
Csávában a szerb elnök
Benne van a csávában a szerb elnök, mert az USA legújabb oroszellenes szankciói miatt vége Belgrád >
Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van
Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >
Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?
Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >
Mi az a Kanada?
A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >