Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Magyarország túszdiplomáciája
Az sem zárható ki azonban, hogy nem a zsarolás a fő ok, hanem Orbán azt reméli, hogy megnövelheti a nacionalista pártok támogatottságát a jövőre esedékes helyhatósági és európai választások előtt. Emellett az Al Jazeera felhozta azt is, hogy a pandémia óta újra növekszik a migránsok és menekültek száma, és ez egész Európában felhajtó erőt jelent a populistáknak. Ez a legnagyobb mértékben Ausztriára érvényes, ahol a legkésőbb 2024-ben esedékes választások előtt bajban vannak a kormánypártok. Orbán évek óta arra törekszik, hogy az Európai Unión belül illiberális tömböt építsen ki, alighanem azt reméli, hogy az ausztriai választás a hozzá hasonlóan gondolkodó Herbert Kickl (Osztrák Szabadságpárt) győzelmét hozza. Kickl azt ígérte, hogy a migráció elleni erőddé teszi Ausztriát, és ez a felmérések szerint az élre repítette a pártját. Vagyis az embercsempészek magyarországi szabadon engedése támogatást jelenthet Kicklnek. Az illiberális magyar vezető alighanem figyelemmel követi, hogy alakulnak Robert Fico esélyei a közelgő szlovákiai választáson, valamint azt is, hogy hogyan nő a szélsőjobboldali AfD népszerűsége Németországban. Zgut-Przybylska szerint az embercsempészek szabadon engedése egyben azt is szolgálja, hogy a migráció újra az európai agenda fő kérdésévé váljon – írta az arab műsorszóró.
Ezzel a címmel közölt igen terjedelmes cikket az Al Jazeera katari angol nyelven is sugárzó médium online arról, hogy Orbán Viktor a múlt hónapban szabadon bocsátott 777 elítélt embercsempészt, ami ellentétben áll a miniszterelnök migránsellenes retorikájával, és felbosszantotta a szomszédos országokat, miközben nem világos az intézkedés oka.
Orbán részben azzal érte el a dominanciát országa politikájában, hogy felkorbácsolta a migránsoktól és menekültektől való félelmet.
A túlnyomórészt szerb, ukrán és román embercsempészeket kötelezték arra, hogy szabadlábra kerülésük után 72 órán belül hagyják el az országot. Ausztria azonnal megszigorította a határellenőrzéseket, attól tartva, hogy az embercsempészek nem fognak szófogadóan hazatérni, hanem folytatják korábbi tevékenységüket.
Az intézkedés felbosszantotta Magyarország brüsszeli parlamenti képviselőit is, hiszen ők kerültek abba a helyzetbe, hogy magyarázkodniuk kell. Cseh Katalin elmondta az Al Jazeerának, hogy a lépés fenyegetést jelent mind Magyarország, mind az EU számára, és tovább rontja a Magyarország kapcsolatait az EU-val és a NATO-val.
Budapest visszautasította a bírálatokat, a külügyminiszter azt mondta, „ez szuverén magyar döntés volt”. Nem világosak azonban az okai a provokatív döntésnek, amely élesen ellentmond mindannak, ami Orbán politikai hatalmának az alapját alkotja. Orbán azt állítja, hogy a liberalizmus, a globalizmus és a migráció fenyegeti a vallást, és önmagát már régen „a kereszténység védelmezőjének” állítja be. A menedékért folyamodókkal szembeni éles retorikája és a velük szembeni kemény eljárás a 2010 óta a választásokon elért sikerei egyik alapja. Ezért az embercsempészek szabadon bocsátása sokkoló és zűrzavaros.
Egy budapesti politikai elemző szerint „a lépés rendkívül fura, nincs olyan ésszerű magyarázat, amely ne lenne összeesküvés-elmélet”.
Budapest a költségekre hivatkozik, de a migrációs válság idején Orbán hevesen vitatott kerítéseket épített a szerb és a horvát határon, majd felszólította az EU-t, hogy vállalja a költségek egy részét, hiszen a kerítés úgymond az egész tömböt védi.
Tisztségviselők szerint Magyarország az EU segítsége nélkül nem tudja folytatni a migráció elleni keresztes hadjáratát – erről Kovács Zoltán szóvivő beszélt a műsorszórónak. Mások szerint azonban Orbán sokkal nagyobb váltságdíjra spekulál.: az elítéltek szélnek eresztése azt a célt szolgálja, hogy rábírja Brüsszelt a korrupcióval, jogállamisággal, akadémiai szabadsággal és az LGBTQ-jogokkal kapcsolatos brüsszeli aggályok miatt befagyasztott támogatások, vagy legalábbis azok egy részének folyósítására.
Kovács Zoltán az erre vonatkozó kérdésre nem válaszolt, de az Al Jazeera szerint ez a politika nagyon is illene a Fidesz-kormány karakteréhez. A hatalomban töltött 13 év alatt Orbán sokszor került szembe Brüsszellel, de soha nem kompromisszumot keresett, hanem arra törekedett, hogy kikényszerítsen engedményeket. Ezzel kapcsolatban az Al Jazeera utalt arra, hogy az Ukrajnában folyó orosz háború közepette a magyar vezető nagyon igyekszik szoros kapcsolatot fenntartani Vlagyimir Putyinnal, és ezért rendszeresen fenyegetőzik vétóval az EU-ban a politikai döntésekkel és a szankciókkal kapcsolatban. Így aztán vannak, akik szerint nem meglepő, hogy Budapest jelzi: van még lőszere, és kész emelni a tétet.
Edit Zgut-Przybylska, a CEU budapesti Demokrácia Intézetének tanára arra számít, hogy a többi elítélt embercsempészt is szabadon fogják engedni, hogy még nagyobb legyen a durranás, és ez „bizonyosan nem használ majd az EU-val a jogállamiság kérdésében folytatott vitának”. Hivatalos források szerint Magyarországon összesen 2,048 elítélt embercsempész volt börtönben.
Az sem zárható ki azonban, hogy nem a zsarolás a fő ok, hanem Orbán azt reméli, hogy megnövelheti a nacionalista pártok támogatottságát a jövőre esedékes helyhatósági és európai választások előtt. Emellett az Al Jazeera felhozta azt is, hogy a pandémia óta újra növekszik a migránsok és menekültek száma, és ez egész Európában felhajtó erőt jelent a populistáknak. Ez a legnagyobb mértékben Ausztriára érvényes, ahol a legkésőbb 2024-ben esedékes választások előtt bajban vannak a kormánypártok. Orbán évek óta arra törekszik, hogy az Európai Unión belül illiberális tömböt építsen ki, alighanem azt reméli, hogy az ausztriai választás a hozzá hasonlóan gondolkodó Herbert Kickl (Osztrák Szabadságpárt) győzelmét hozza. Kickl azt ígérte, hogy a migráció elleni erőddé teszi Ausztriát, és ez a felmérések szerint az élre repítette a pártját. Vagyis az embercsempészek magyarországi szabadon engedése támogatást jelenthet Kicklnek.
Az illiberális magyar vezető alighanem figyelemmel követi, hogy alakulnak Robert Fico esélyei a közelgő szlovákiai választáson, valamint azt is, hogy hogyan nő a szélsőjobboldali AfD népszerűsége Németországban. Zgut-Przybylska szerint az embercsempészek szabadon engedése egyben azt is szolgálja, hogy a migráció újra az európai agenda fő kérdésévé váljon – írta az arab műsorszóró.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >