Ma Tekla, Líviusz, Ila névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Kezdődhet, ami már megkezdődött
„Szombaton, szeptember 30-án lesz a parlamenti választás. Boris Kollár (Sme rodina) házelnök pénteken hirdette ki hivatalosan a szavazás dátumát.”
Ezzel hivatalosan is megkezdődik a kampány, amely valójában már hónapok óta tart. Kora őszig különös helyzetbe kerülnek Dél-Szlovákia magyarok lakta régiói, ahol szinte minden induló, ám elsősorban három választási párt és két szlovák formáció magyar platformja igyekszik innen is minél több voksot begyűjteni. Szilvássy József (Új Szó):
A rendszerváltást követő szabad választásokon egy ideig a legtöbb szlovák párt szinte íratlan szabályként kezelte, hogy az ország déli, részben pedig a keleti részei a magyar indulók politikai vadászterületei. Ez a helyzet 1998-ban tovább erősödött, amikor a három elődpárt egyesülésével megalakult a Magyar Koalíció Pártja, amely az első megmérettetésen nagyon jó eredményt ért el. Négy év múlva pedig az MKP támogatottsága 11,17 százalék volt. Ennek köszönhetően sikerült valóra váltani hazai magyarságunk egyik több évtizedes törekvését, a Selye János Egyetem megalapítását.
A századvég jelentette az eddigi hazai magyar politizálás legkiemelkedőbb időszakát. Azóta egyre lejjebb csúszunk a közéleti lejtőn. 2010-ben az önállósult Hídra a polgárok 8,13 százaléka voksolt, az MKP azonban már csak 4,33 százalékot szerzett. A legutóbbi voksolás után pedig már egyetlen hazai magyar párt sem jutott be a pozsonyi törvényhozó testületbe. Nyögvenyelős, a világjárvány miatt is nehezített tárgyalások után, 2021. október 2-án három önálló platformmal megalakult a Szövetség, amely a legutóbbi helyhatósági és a megyei önkormányzati választáson sikeresen szerepelt, amivel a szavazók a meghirdetett egység remélt megteremtését jutalmazták. Ennek ellenére a további politikai építkezés helyett rombolás következett be, aminek az okait alapos politológiai elemzéssel lehetne csak tárgyilagosan értelmezni. Kétségtelen, hogy a Szövetségbe különböző értékrendet képviselő platformok tömörültek. Ezt a helyzetet önmérséklettel, kellő bölcsességgel, a közös értékek tiszteletével lehetett volna kezelni, ami nem sikerült. A Híd-platform egy részének távozása, kevés kivételtől eltekintve, minden érintett sara. Az MKP, de a Híd platformjának vezetői is szüntelenül a magyar egységet hangoztatták, miközben többnyire saját érdekeiket helyezték előtérbe.
A papírforma alapján a Szövetség került ki viszonylag kevés sérüléssel ebből a csatározásból. A Híd-platform nem szűnt meg, ráadásul Pándy Péter és Pál Attila személyében a gömöri, illetve a bodrogközi térségből érkező vezetőkkel egészülhet ki, amivel csökken a szűkebb pártvezetés nyugat-szlovákiai túlsúlya. A mostani felmérések szerint a Sólymos László vezette távozók nem jó lóra tettek, mert Mikuláš Dzurindának és a Modrí nevű pártjának a támogatottsága jelenleg nagyon alacsony. Ugyanez mondható el a Magyar Fórum és több szlovák, valamint egy roma törpepártból toborzott partnerségről. Mindez a pillanatnyi állapot, mert a kampány okozhat változásokat.
A hazai magyar pártok viszálykodásait, továbbá a déli régiókba betelepülő szlovákok egyre nagyobb számát szem előtt tartva, két szlovák platform is kivetette a hálóját. Nemcsak rájuk, hanem a vegyes házasságokban élő, illetve a többi itteni magyar polgárra is. A Progresszív Szlovákia főleg a liberális fiatalokat, Matovič pártjának Magyar Szívek néven beharangozott platformja pedig a pártelnökben még mindig bízókat iparkodik magához édesgetni. Mindkettő főleg akkor lehet sikeres, ha folytatódik a magyar sárdobálás.
Az is egyértelmű, hogy a különböző összetételben induló magyar tömörülések közül csak az szerepelhet jól a közelgő megmérettetésen, amelyik legalább mostantól nem a nemzeti közhelyektől hemzsegő hordószónoklataival, vetélytársaik pocskondiázásával áll elő, hanem nemzeti közösségünk tényleges érdekeit szem előtt tartó, hiteles szakértők révén valóra is váltható programmal szeretné megszerezni minél több választó bizalmát.
Következő cikk: Ágoston contra „balliberálisok”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A Putyin-barátság fontosabb, mint a kiállás a magyar kisebbségek mellett
Nagy az eshetősége, hogy a 400 ezres szlovákiai magyarságnak ezúttal sem lesz önálló képviselete a pozsonyi >
Nemzetes úr
Ami a félelmet illeti: a magyar közösségek fogyását nem lehetett megállítani. Feltéve, hogy egyáltalán akarták. Az >
A PiS párhuzamos univerzuma
A Die Welt német jobboldali újság varsói tudósítója úgy látja, hogy a lengyel vízumbotrány feltárta, milyen >
A jelentéktelen ENSZ
A Wall Street Journal vezércikke úgy ítéli meg, hogy tökéletesen felesleges a dumaparti az ENSZ Közgyűlés >
Előrehozott választások Szerbiában, valószínűleg március 4-én
A Bloomberg szerint a szerb elnök bejelentette, hogy valószínűleg a jövő március 4-én, vagy egy héttel >
A Balkán frusztrált, mert az EU gyorsított eljárással kívánja felvenni Ukrajnát
A szerb elnök úgy nyilatkozott a Financial Timesnak, hogy neki semmi baja az ukránokkal, de olyan >
Elon Musk és a védelem privatizálása
A Financial Times vezércikke szóvá teszi, hogy a korszerű technológia révén az olyan milliárdosok, mint Elon >
Egyre súlyosabb a lengyel vízumbotrány
Sajtóértesülések szerint afrikai és ázsiai lengyel konzulátusokon ipari méretekben ment a csalás: kenőpénzek fejében nem több >
Nagyarányú Fidesz-győzelmet minekünk
„A magyar embereknek nagyarányú Fidesz-győzelemre van szükségük”, a 24.hu szerint ezt közölte volna a pártigazgató országgal-világgal, >
Orbán „demográfiai csúcsra” hívta meg a jobboldali barátait
A rendezvény nagy tamtam közepette nyílt meg. Különféle illiberális és meleggyűlölő rezsimek képviselői gyűltek össze, olyan >
Az orosz-észak-koreai egyezség veszélyei
Az Economist szerint ez megnehezíti Ukrajna dolgát és kiélezi a nukleáris kockázatokat Ázsiában. Maga a ceremónia >
Európa nem fogja betölteni az űrt, ha Trump hátat fordít Ukrajnának
A Washington Post arra figyelmeztet, hogy Európa nem fogja betölteni az űrt, ha Trump győz a >