2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Az uniós pénzek felszabadításához nem elegendő az igazságügy reformja

Az uniós pénzek felszabadításához nem elegendő az igazságügy reformja

Névtelenséget kérő uniós források a Politicónak megerősítették, hogy hiába ujjongott Varga Judit a múlt héten a Bizottsággal létrejött technikai megállapodás után, még hónapokig eltarthat, amíg megszületik a végleges egyezség. Minden attól függ, miként haladnak a tárgyalások más kérdésekről, így a korrupcióról. Vagyis a pénzek felszabadításához nem elegendő az igazságügy reformja. Mindenesetre a tervek szerint az Országgyűlés ma megszavazza a bírósági rendszer átalakítását, mert az országnak égetően szüksége van a támogatásra, hiszen leállt a gazdasági növekedés, az infláció pedig 25 %-nál jár. Ebben a körben jó 13 milliárd euró a tét. Az unió decemberben összesen 22 milliárd eurót tartott vissza a felzárkóztatási alapokból. Ebből 2,5 milliárd sorsát az dönti el, sikerül-e egyezségre jutni az ún. gyerekvédelmi törvényről, valamint a tudomány és a felsőoktatás szabadságáról. A járványalap 5,8 milliárdjához akkor fér hozzá a magyar vezetés, ha eleget tesz a 27 ún. szuper mérföldkőnek. És akkor még itt van a jogállami mechanizmus keretében előírt 17 feltétel a korrupció visszaszorítására. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Névtelenséget kérő uniós források megerősítették, hogy hiába ujjongott Varga Judit a múlt héten a Bizottsággal létrejött technikai megállapodás után, még hónapokig eltarthat, amíg megszületik a végleges egyezség. Minden attól függ, miként haladnak a tárgyalások más kérdésekről, így a korrupcióról. Vagyis a pénzek felszabadításához nem elegendő az igazságügy reformja.

Mindenesetre a tervek szerint az Országgyűlés ma megszavazza a bírósági rendszer átalakítását, mert az országnak égetően szüksége van a támogatásra, hiszen leállt a gazdasági növekedés, az infláció pedig 25 %-nál jár. Ebben a körben jó 13 milliárd euró a tét. A költségvetési biztos, Hahn, aki tegnap tárgyalt Orbán Viktorral, a napokban kijelentette, hogy ha megoldódik az igazságszolgáltatás függetlenségének problémája, akkor megnyílik a felzárkóztatási források jelentős része.

A jogállami szkanderezés során a magyar kormányfő fokozhatja a nyomást, pl. úgy, hogy kulcsfontosságú döntéseket vétóz meg, ahogy azt már megtette a svédek NATO-felvételének halogatásával. Ilyen téma továbbá az újabb Moszkva-ellenes szankciócsomag, valamint a közösségi költségvetés időszerű felülvizsgálata.

Ha átmennek a jogi módosítások, az Orbán győzelmének számít, viszont pofon a bírálóknak, akik kifogásolják az új szabályozás létrejöttének módját. Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke pl. arról beszélt a portálnak, hogy a változtatást nem előzte meg széles körű egyeztetés. 

Az unió decemberben összesen 22 milliárd eurót tartott vissza a felzárkóztatási alapokból. Ebből 2,5 milliárd sorsát az dönti el, sikerül-e egyezségre jutni az ún. gyerekvédelmi törvényről, valamint a tudomány és a felsőoktatás szabadságáról. A járványalap 5,8 milliárdjához akkor fér hozzá a magyar vezetés, ha eleget tesz a 27 ún. szuper mérföldkőnek. És akkor még itt van a jogállami mechanizmus keretében előírt 17 feltétel a korrupció visszaszorítására.

 

Die Presse

 

Hiába indított pert az Európai Bíróságon a Bizottság a magyar homofób törvény miatt, Orbán Viktor kitart az EU ellen indított kulturkampf mellett. Azaz továbbra sem lehetne felvilágosítani a kiskorúakat, ha ott másról is szó esne, mint a férfi-nő kapcsolatról. A jobboldali kormány úgy látja, hogy Brüsszel a sarokba akarja szorítani a nemi kisebbségek ügyében. Ezért foggal-körömmel küzd a törvény fennmaradásáért. Ezúttal is úgy állítja be, hogy a nemzet túlélése a tét.

A család szerepének megértéséhez persze tudni kell, hogy a magyarok magányos nyelvi szigetnek tekintik magukat a gyakran ellenséges földrészen. A népléleknek része, hogy a magyar sokszor magára maradt a történelem során. A létveszély érzete erősen beépült a köztudatba. Sokan attól tartanak, hogy előbb vagy utóbb kihal a nemzet, mert nem születik elég gyerek. 

 

Die Presse

 

Díszes kompánia gyűlik össze holnap és holnapután Budapesten, az immár teljesen Trump szolgálatába állt amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferencia rendezvényén. Olyanok lesznek jelen, mint a bukott brazil elnök fia, Babiš, a korábbi cseh kormányfő, valamint Janša, az előző szlovén miniszterelnök. Őket erősíti a hatalomra pályázó Osztrák Szabadságpárt vezére is, aki a szélsőséges párton belül is szélsőséges EP-képviselő, Vilimsky társaságában fel is szólal.

Kickl márciusban a Karmelita kolostorban felkereste a mostani esemény egyik kulcsfiguráját, Orbán Viktort, akivel azonos módon vélekednek a migrációról és a háborúról. Az osztrák politikus két napja, egy május 1-i ünnepségen kifejtette, hogy azt kell csinálni Ausztriában is, amit Orbán, az országot erőddé kell átalakítani a migránsokkal szemben.  

 

Guardian

 

Egy angol szakértő szerint Putyin azért törölte el a nyilvános rendezvényeket, így a Győzelem napi katonai parádét, mert fél és ez megalázó, ám kétségbeesése és paranoiája minden nappal csak egyre nagyobb lesz. Samantha de Bendern, a Chatham House, a brit Külügyi Intézet munkatársa rámutat, hogy a hivatalos állítással ellentétben szó sincs biztonsági aggályokról. Hiszen az orosz légvédelem már csak képes volna szavatolni a biztonságot, ha megtartanák a hadsereg felvonulását a Vörös téren.

Az elnök inkább azt a megszégyenítést igyekszik elkerülni, hogy több ezer civil meneteljen az utcákon az ukrán háborúban elesett hozzátartozók fényképét magasba tartva. Hiszen visszafogott nyugati értékelések szerint is már 60 ezer felé jár az áldozatok száma. Putyin paranoid megszállottsággal próbálja elfojtatni a tiltakozás minden lehetőségét.

Ám az elégedetlenség már katonai körökben is nő, lásd a Wagner-csoport vezetőjének nyilatkozatát, miszerint be kellene vallani: katasztrofális állapotban vannak a fegyveres erők. Háborúpárti bloggerek is bírálják a hatalmat, igaz, ők még keményebb fellépést sürgetnek. Nekik azonban a hajuk szála sem görbül meg, pedig a Kreml amúgy lecsap a legkisebb civil mormogásra is. De ebből az a tanulság adódik, hogy nem kell aggódnod, ha van fegyvered. Még jobb, ha magánhadsereget alakítasz. Ez növeli a túlélési esélyeidet, ha egy nap megbukik az erősember.

 

FT

 

A Nyugat igyekszik egységesnek mutatkozni Oroszországgal szemben, de ezt akadályozza a Németország és Lengyelország között tapasztalható feszültség. Pedig a kétoldalú viszony igen fontos az egész földrész szempontjából. Berlinben hatalmas a csalódottság amiatt, hogy a PiS politikai homokzsáknak tekinti a németeket az őszi választások előtt. A lengyel bírálatokra válaszul a Scholz-kormány emlékeztet arra, hogy immár az ukránok 3. legnagyobb fegyverszállítójának számít, és hogy a háború előtt Varsó is vásárolt orosz szenet. Akkor meg ne kifogásolja a másik fél gázbeszerzését.

Közben a lengyelek jelentős háborús jóvátételi igénnyel álltak elő, amit a másik oldalon nehezményeznek, mondván, hogy ezek szerint a választási siker fontosabb, mint a bilaterális kapcsolatok. Hogy miért nem lépnek fel ugyanilyen követelésekkel Oroszországgal szemben, arra Varsóban azt válaszolják, hogy Berlinnel lehet tárgyalni a kérdésről, ám Moszkva másfajta civilizációt jelent.

Egy német illetékes ugyanakkor arra figyelmezteti saját országát, hogy nem kell olyan nagyképűnek lenni, a nyugati országrészben sokan lenézik Lengyelországot. Pedig ha az EU kudarcot vall a földrész keleti részén, akkor vége az európai modellnek, illetve életmódnak. Mások viszont azt mondják, hogy a lengyel jogállam nagyon is hanyatlik, ezen nem lehet csak úgy pszichologizálva túllépni.

Ugyanakkor a kétoldalú viszonyon várhatóan az sem javít, ha ősszel a lengyel ellenzék nyer. Itt inkább csak a kölcsönös gazdasági függés játszhat pozitív szerepet.

 

Wall Street Journal

 

A New York Times elnöke és kiadója úgy látja, hogy az újságírás a korábbinál sokkal veszélyesebb foglalkozás lett olyan helyeken, mint Kína, Magyarország, Egyiptom, Nicaragua és India. Sulzberger a Szabad Sajtó Világnapja alkalmából összehívott ENSZ-fórumon fejtette ki véleményét. Úgy értékelte, hogy az internet teljesen átalakított a sajtó üzleti modelljét. A hamis tájékoztatás, valamint a kattintásvadászat aláásta a bizalmat a média iránt.

Oroszországot pedig egészen rettenetesnek nevezte, hiszen ott – túl Gershkovihs bebörtönzésén –  zaklatják és megfigyelik a sajtó munkatársait, az orgánumok tulajdonjoga pedig egyre inkább csupán néhány kézben összpontosul.

Az Amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség vezetője, Samatha Power a rendezvényen jelentette be, hogy az USA 9 millió dolláros alaptőkével életre hívja a Riporterek Védelme nevű nonprofit szervezetet. A feladata az, külföldön támogassa az oknyomozó sajtót a jogi fenyegetésekkel szemben. Jelentkezéseket már most elfogadnak, a tényleges munka pedig a jövő hónapban kezdődik.

 

Washington Post

 

Éppen harminc éve hirdették meg a Sajtószabadság Világnapját, ám a vezércikk szerint nem sok ünnepelni való van ezen a napon. Hiszen az újságírók világszerte támadásoknak vannak kitéve és szorul vissza a független média. Tragikus a helyzet Iránban, Kínában, Mianmarban és Törökországban, de nem dicsekedhet Vietnam, Belarusz, Szaúd-Arábia és Egyiptom sem.

Oroszország meg egészen gyalázatos módon megsérti a szabályokat. Lásd, hogy letartóztatták a Wall Street Journal tudósítóját. Putyin harcot indított az igazság ellen, Gershkovichot pedig azért vetette őrizetbe, mert a megfélemlítéssel akarja elérni, nehogy elfogulatlan jelentések lássanak napvilágot a háborúról.

Hongkong hihetetlen mértékben zuhan a sajtószabadság nemzetközi listáján, de Trump miatt Amerikában is egyre gyakrabban lehet tetten érni a szakma megfélemlítését. További gond, hogy a világhálón változatlanul terjed a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció. Pedig az önálló sajtó és a hiteles tájékoztatás továbbra is alapvető a szabad társadalmak számára. Az újságírókat tiszteletben kell tartani és védeni kell. Erre minden nap emlékeztetni kell a kormányokat és a polgárokat.

 

FT

 

A lap egyik legnevesebb elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a média által közvetített hazugságok veszélyeztetik az igazságot és a tisztességet, márpedig e kettőn áll vagy bukik a demokrácia. Martin Wolf azonban csak remélni tudja, hogy a választópolgárok és a bíróságok a jövőben is határozottan szembeszállnak a felforgatással. Idézi a néhai amerikai szenátort, Patrick Moynihant, aki egyszer azt mondta, hogy mindenkinek joga van a saját véleményhez, de senki sem formálhat jogot saját tényekre.

A totalitárius rezsimek szabadon terjesztik a valótlanságokat, számukra a hazugság az ellenőrzés eszköze. Azon felül arra szolgálnak a kezükben, hogy megpróbálják megdönteni a demokráciát. A jogállamot úgy lehet meghatározni, hogy a civilizált polgárháború. Elismeri a nézetek sokféleségét, és választások útján oldja fel az ellentéteket.

Ha valaki hazugság alapján kétségbe vonja a választás eredményét, az a demokráciát fenyegeti. Lásd Trumpot. Ráadásul a demokrácia szülőhazájában próbálkozik, ami megbocsáthatatlan.

A Fox News hívei érvelhetnek azzal, hogy a műsorvezetők csak azért hazudtak, mert azt akarták nyújtani a nézőknek, amit azok elvártak. Csakhogy ők maguk nagyon is közrejátszottak a szélsőjobbos demagógia elterjedésében, nem csupán egy már létező igénynek feleltek meg.

A piacgazdaságban három dolog fontos: a profit nem ír felül minden mást, hiába kecsegtet haszonnal, bizonyos tevékenységekbe eleve nem szabad belevágni. Továbbá ez vonatkozik olyasmire is, ami nem feltétlenül ütközik a törvénybe. Végül pedig a civilizált társadalom túlélése az erkölcsi fékektől függ, főként ha a politikusokról van szó.  

 

Bloomberg

 

Amerikában egyre több olyan állam sodródik a tekintélyuralom felé, amely a republikánusok kezén van. Persze sehol sem ismétlődött meg, amit Trump csinált, hogy ti. nekirontott a jogállamnak, de azért bőven tapasztalni, hogy elhallgattatnak demokrata törvényhozókat, tagadják a választás eredményét és korlátozzák a transz neműek jogait. Azaz a párt fokozza a demokrácia ostromát.

Észak-Karolinában és Wisconsinban az amerikai Legfelsőbb Bíróság engedélyezte a szavazókörzetek határainak erőteljes átrajzolását, ez pedig mutatja, hogy kialakulóban van a versengő tekintélyelvűség modellje. Texasban, Tennessee-ben és Mississipiben korlátozzák bizonyos rétegek választójogát. Több településen ügyészeket távolítottak el tisztségükből, hogy lehetővé váljon a választás kimenetelének módosítása. Az meg általános, hogy kétségbe vonják Biden győzelmét, és ez nem sok jót ígér a jövőre nézve.

De a republikánusok maguknak vindikálják a vallás képviseletének a jogát is. Harcot hirdettek a transzneműek ellen. Betiltják a nekik nem tetsző tankönyveket. Az állam hatalmát mozgósítják a politikai ellenzék és az eleven tudományos, civil és szakszervezeti tevékenység ellen. Levetik magukról a demokratikus korlátokat, hogy fel tudjanak lépni mindazok ellen, akik nem értenek egyet politikai és kulturális diktátummal. Főleg délen jellemző ez, ahol erős volt az apartheid.

És csak még rosszabb várható, ha a párt visszahódítja a Fehér Házat. Nem véletlen, hogy a két legesélyesebb jelölt nyíltan autokrata, ami megerősíti, hogy a republikánusok igen veszélyes irányba tartanak.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai úgy ítéli meg, hogy megválasztása óta eltelt csaknem másfél évben az osztrák kancellár képtelen volt érdemi külpolitikára, ellenben egy sor értelmetlen, sőt káros akciót hajtott végre a diplomáciában. Leginkább a politikai turizmussal tűnik ki, miközben az egyik blamázst kénytelen elkönyvelni a másik után.

Az egész azzal kezdődött, hogy teljesen értelmetlen utat tett Moszkvába a háború kirobbanása után két hónappal. Majd katonai pompával fogadta Orbán Viktort – nem sokkal utána az Európai Parlament megvonta Magyarországtól a demokratikus státuszt. Az EU ellenes kampány novemberben érte el a csúcspontját, amikor Nehammer Belgrádban a két autokratával: Orbánnal és Vucsiccsal parolázott.

Majd az év végén megakadályozta Románia és Bulgária felvételét a schengeni rendszerbe, ami az egyik legnagyobb fiaskó a háború utáni Ausztria történetében. Nem véletlen, hogy Bukarestben, Szófiában, Szkopjéban és Pristinában egyre inkább megbízhatatlan partnernek tekintik az osztrák kormányt. Ráadásul teljesen hasztalan volt a menekültekre hivatkozni, az érv nem hozott semmit sem a Néppártnak a tartományi választásokon. A félelmeket sokkal jobban meg tudja lovagolni Kickl, a Szabadságpárt vezére.

 

Politico

 

A berlini székhellyel működő Liberties emberi jogi szervezet két szakértője arra inti a Bizottságot, hogy az fontolja meg a civil szféra készülő uniós szabályozását, mivel a tervezet pontosan az autokraták szándékait követi, amikor előírná, hogy az NGO-k tegyék közzé, milyen külföldi támogatást kapnak.

Egy ilyen intézkedés ugyanis aláásná a demokráciát és a civil szféra fennmaradását veszélyeztetné. A „Demokrácia Védelme” nevű csomag azt is tartalmazza, hogy korlátoznák azoknak a csoportoknak a bejegyzését, amelyek 3. országból részesülnek anyagi forrásokban. Vagyis ily módon az EU legitimálná azokat a rágalmakat, miszerint a civilek más kormányok trójai falovát jelentik. Magyarország és Oroszország a példa arra, hogy a hatalom az átláthatóság címén igyekszik megtörni a bizalmat a civil szektor iránt. Azaz az Unió segédkezet nyújtana az elégedetlenség elfojtásához, a polgárok önszerveződésének megakadályozásához.

A nagyobb adományozók persze alighanem ezután is kitartanak, a kisebbek viszont minden bizonnyal beszüntetnék ez irányú tevékenységüket, mert félnek a következményektől, ha kiderül, hogy mire adnak pénzt. A veszély különösen nagy Magyarországon, Szlovéniában, Svédországban, Olaszországban és Lengyelországban, ahol a populisták igyekeznek befeketíteni az NGO-kat.

Pedig már most is nagy veszélyben vannak azok a szervezetek, amelyek a gender egyenlőséggel, az LMBT-közösség jogaival, valamint az abortusszal foglalkoznak. A Bizottság már megnyert egy ilyen pert az Orbán-kormány ellen. Nem szabad, hogy Brüsszel adut adjon a tekintélyelvű politikusok kezébe. Meg kell akadályoznia persze a külföldi beavatkozást, de nem úgy, hogy csökkentik a civilek mozgásterét.

 

2023. május 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább