2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Legyetek nyitottak az idegenek iránt

Legyetek nyitottak az idegenek iránt

A Politico szerint ezt üzente a magyaroknak a pápa, miután a hivatalos magyar politikát jó ideje bírálatok érik a bevándorlásellenesség miatt, ami felszította a xenofóbiát. Ferenc tegnap nyitott ajtókat és befogadást szorgalmazott. Nem közvetlenül hozta szóba az Orbán-kormány idevágó intézkedéseit, de teljesen egyértelműen fogalmazott, amikor kijelentette, hogy segíteni kell az idegeneknek. A kormányfő igyekszik hasznot húzni a látogatásból, az egyházfő azonban egyértelművé tette, hogy üzenete Magyarországra vonatkozik. Közben súlyosbodtak az aggályok a kisebbségekkel szembeni magyar bánásmód miatt, mivel Novák Katalin közvetlenül a pontifex maximus érkezése előtt váratlanul elrendelte egy szélsőjobbos terrorista szabadon engedését. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Úton haza Budapestről, a katolikus egyházfő elárulta, hogy a Vatikán titokban az ukrajnai béke elősegítésén dolgozik. Ferenc azt is elmondta a repülőgép fedélzetén a kíséretében lévő újságíróknak, hogy ami emberileg lehetséges, azt megteszi az elhurcolt ukrán gyerekek hazatérése és a családegyesítés érdekében. Egyben megismételte, hogy Magyarország ne csapja be az ajtót a migránsok orra előtt.

Részleteket a békemisszióról nem árult el. Azt ígérte, hogy majd akkor rukkol ki velük, ha már megérett rá az idő. Azt viszont közölte, hogy a helyzetet megvitatta Orbán Viktorral, valamint Hilarion metropolitával, az Orosz Ortodox Egyház képviselőjével is. Mint kifejtette, az ilyen egyeztetéseken nem csupán Piroska és a farkas meséjét veszik végig, hanem töviről-hegyire meghányják-vetik a helyzetet. Szerinte mindenki békét akar.

A házigazda magyar miniszterelnök azonban sűrűn szembekerül Európa többi részével a politikája miatt. Ferenc viszont most szeretné, ha ő maga hozzájárulhatna a béke megteremtéséhez, miután már része volt több fogolycserében is.

A vendég a látogatás utolsó napját ugyanazzal indította, mint az elsőt: szükséges a befogadás. A legkeményebb jobbos és migránsellenes álláspontot képviselő Orbán jelenlétében arra hívta fel a nyáját, hogy tárják ki a kapukat a menekültek előtt.

A magyar fél igyekszik úgy feltüntetni, hogy Ferenc és a kormányfő egy gyékényen árul a háború ügyében. Orbán bírálói ezzel szemben kiemelik, hogy a politikus próbálja elkendőzni az ellentéteket a migráció és az európai együttműködés kapcsán. És hogy a pápai út ajándék volt számára, amit a belpolitikában aknáz majd ki.

 

Washington Post/AP

 

Budapesti programjának zárómiséjén a pápa azt sürgette, hogy Magyarország tárja ki a kapukat a migránsok, a szegények előtt, és ugyanezt kérte Európától is. Emellett szorgalmazta a háború befejezését. Ukrajna volt a háromnapos látogatás fő témája.

Az egyházfő kifogásolta Orbán Viktor keményen migránsellenes politikáját, amelynek részeként szögesdrótkerítés magasodik a szerb határon. Kossuth téri imádságában Ferenc fontosnak nevezte, hogy a jövőt ne falak, sírok és harcok jellemezzék.

Már jó ideje egyensúlyozni próbál diplomáciailag egyrészt aközött, hogy a fegyveres viszály beszüntetésére szólít fel, miközben kinyilvánítja szolidaritását Ukrajnával, másrészt pedig aközött, hogy nyitva tartja a párbeszéd lehetőségét Moszkvával. Szombaton a Vatikán képviseletén 20 percre találkozott a háborúpárti Kirill pátriárka követével, és megcsókolta Hilarion metropolita keresztjét. Ezzel jelezte, hogy tiszteli az Orosz Ortodox Egyházat. Az orosz képviselő másnap ott volt a Kossuth téri istentiszteleten.

A vállaltan jobboldali magyar kormány bástyának tekinti magát a Nyugat elvilágosodása ellen. A pápa éppen akkor látogatott el Budapestre, amikor az Európai Parlament fokozza a nyomást, mert szerinte romlik a jogállam és a demokrácia helyzete Magyarországon, ideértve a sajtószabadságot és az LMBT-jogokat.

 

Le Monde

 

A pápa elítélte Budapesten, ha valamely kormány becsukja az ajtókat az idegenek, a mások, a migránsok és a szegények előtt. Kiállt amellett, hogy szintén be kell fogadni mindazokat, akiknek a helyzete egyházjogi értelemben nem rendezett.

Nála visszatér, hogy be kell engedni az említett embereket, ám nagyon nem tetszik a magyar hatóságoknak, hogy ilyen előszeretettel viseltetik a nem keresztény migránsok iránt. Üzenete azonban a jelek szerint elvész más fontos témák közt, amelyeknek nagy figyelmet szentelt az apostoli látogatás során. Ilyen a háború, ebben egy véleményen van Orbán Viktorral.

De csak korlátozott számban tudott találkozni máshonnan érkezett menekültekkel, mivel ilyenek nemigen jutnak be magyar földre. Szemben az ukránokkal, akik átmeneti védelemben részesülnek. A vendég ugyanakkor nem hagyta, hogy a háborúról alkotott közös vélemény alapján eszközként használják fel: fogadta Budapest ellenzéki polgármesterét. A megbeszélés, amely nem szerepelt a hivatalos menetrendben, 15 percig tartott.

 

Politico

 

Legyetek nyitottak az idegenek iránt – üzente a magyaroknak a pápa, miután a hivatalos magyar politikát jó ideje bírálatok érik a bevándorlásellenesség miatt, ami felszította a xenofóbiát. Ferenc tegnap nyitott ajtókat és befogadást szorgalmazott. Nem közvetlenül hozta szóba az Orbán-kormány idevágó intézkedéseit, de teljesen egyértelműen fogalmazott, amikor kijelentette, hogy segíteni kell az idegeneknek.

A kormányfő igyekszik hasznot húzni a látogatásból, az egyházfő azonban egyértelművé tette, hogy üzenete Magyarországra vonatkozik. Közben súlyosbodtak az aggályok a kisebbségekkel szembeni magyar bánásmód miatt, mivel Novák Katalin közvetlenül a pontifex maximus érkezése előtt váratlanul elrendelte egy szélsőjobbos terrorista szabadon engedését.

 

FT

 

Egyre jobban szorul hurok Oroszország körül a szankciók miatt, de még többet is lehet tenni, mert egyrészt túl sok kormány felemásan áll hozzá a büntető intézkedésekhez, illetve ami rosszabb: hasznot húz abból, hogy segít kijátszani a tilalmakat. Erre figyelmeztet a RUSI, a brit fegyveres erők kutató intézetének pénzügyi visszaélésekkel foglalkozó vezetője.

Tom Keatinge rámutat, hogy túl nagy és sokféle lyukak vannak az embargó jelentette hálón. De lehet rajta változtatni, mert lehet, hogy pl. az Emirátusok, Törökország vagy Dél-Afrika úgy dönt: megkerüli a korlátozásokat, ám vállalataikat rá lehet kényszeríteni, hogy ne működjenek közre a jogsértésekben. A cégek és bankok ugyanis nem tudnak meglenni nemzetközi partnerek nélkül és pont itt lehet őket sarokba szorítani, ha netán kísértésbe esnének.

Azon felül érdemes az olyan nyugati vállalatok körmére nézni, amelyek forgalma megnőtt mondjuk, örmény, kazah és török partnereikkel. De van még sok más lehetőség is, hogy Oroszország számára bezáruljanak a kiskapuk, noha jelenleg eredményesen aknázza ki azokat.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk arra hívja fel a figyelmet, hogy súlyosbodni fog a világélelmezési válság, mivel Putyin változatlanul gátolni igyekszik az ukrán gabonakivitelt. Márpedig a háború előtt Ukrajna a világ kukoricaexportjának 15 %-át adta, a búza nemzetközi kereskedelméből pedig 10 %-kal vette ki a részét. Ily módon körülbelül 400 millió ember ellátását segített megoldani.

Oroszország azonban az éhínségre játszik rá a 3. világban, amikor megszakítja az ellátási láncot. Ebbe besegít, hogy az érintett kelet-európai országok gazdái fellázadtak, mert az ukrán szállítmányok egy része náluk kötött ki és ez lenyomta az árakat. Úgy néz ki, hogy az EU-nak sikerült átmeneti megoldást tető alá hoznia, de az nem kérdés, hogy az orosz elnök a tenyerét dörzsölte a feszültség láttán.

És most azzal fenyegetőzik, hogy visszalép a megállapodástól, mármint hogy engedélyezi az ukrán gabona behajózását a Fekete-tengeren, ha a Nyugat nem enyhít a szankciókon. Ráadásul egyes adatok szerint 50 ezer négyzetkilométernyi ukrán termőterület van a kezén, és ezeket alaposan elaknásította. Kijevben olyan adatot tettek közzé, miszerint az orosz fél csaknem 9 milliárd dollárnyi veszteséget okozott az ukrán mezőgazdaságnak.

Mindez amellett szól, hogy többet kell tenni a készülő ukrán offenzíva sikere érdekében. De azért is, hogy az oroszok ne tudják meghiúsítani az ukrán agrárkivitelt. Ehhez az egyik lehetőség az lenne, hogy a Fekete-tengeren nemzetközi egységek kísérjék a küldeményeket, szavatolva azok biztonságát.

 

ARD

 

Az ukrán határőrség igyekszik megakadályozni, hogy elhagyhassák az országot a hadköteles férfiak, ezért az elriasztás eszközéhez folyamodik, sokan azonban ezzel együtt megpróbálnak kijutni, csakhogy egy páran az életükkel fizetnek érte. Pl. amikor megpróbálják átúszni a Tiszát, ám a jéghideg vízbe fulladnak.

Akit elkapnak, az dezertőrnek minősül és 3-5 év közötti szabadságvesztést kaphat. Hogy elvegye az érintettek kedvét, az illetékes hatóság rendszeresen tesz közzé sikerjelentéseket, mármint hogy mennyire eredményes az illegális kivándorlás, illetve az embercsempészet elleni küzdelemben.

De nemrégiben így is elismerte, hogy a határőrök egy ízben kénytelenek voltak riasztólövéseket leadni. Ezzel együtt tavaly román adatok szerint 5400-an keltek át illegálisan a határon, kétezren a folyón keresztül. A román határvédelem naponta 10-15 menekültet gyűjt be csak Máramaros térségében. A férfiak közül, akik átvergődnek a folyón, a legtöbben igen rossz bőrben vannak, fagyási sérüléseket, csonttöréseket szenvednek, orvosi segítségre szorulnak.

A múlt évben 10 holttestet sodort a partra a folyó. Viszont akik átjutnak, azok legalább egy évre oltalmat élveznek az EU-ban.

 

2023. május 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább