2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Egy puccskísérlet anatomiája

Egy puccskísérlet anatomiája
A ?herceg? bilincsben

„A német szélsőjobbtól egyelőre elfordult Európa összes szélsőjobboldali pártja, leszámítva a Fideszt, mely már oly messze kiszorult a politikai paletta jobbszélére, hogy számára egyedül az AfD maradt látótávolságban. Ám nyílt fraternizálást vagy a célok összehangolását még e két párt között sem lehet egyelőre fellelni, bár megeshet, hogy Moszkvában már megszülettek a geopolitikai tervek az európai szélsőjobb szálainak összefésülésére. Ebben Orbán Viktor még kaphat szóló szerepet – de már csak ebben és csak az oroszoktól.” Ara-Kovács Attila:

Egyelőre csak olyan hírek érkeznek, melyek inkább az eset komolytalanságát, mintsem veszélyességét jelzik, de Németországban mégis meglepő közjáték zajlott a napokban. Letartóztattak kéttucatnyi embert, akik a köztársaság megbuktatására esküdtek össze, s azt tervezték, hogy „helyreállítják” az országban a monarchiát – és persze a „rendet”.

És itt válik a történet inkább nevetségessé, semmint tragikussá, hisz Németországnál politikailag és gazdaságilag stabilabb állam Európában jelenleg nem létezik. A helyzet így pont az ellentettje annak, mint amit a csoport vizionált és kopírozni próbált: az 1920-as évek monarchista összeesküvés-terveit a Weimari Köztársaság ellen. Ráadásul akkor nagyszámú, pozícióban lévő rendvédelmi alkalmazottak és a háború utáni helyzet üres politikai tereit kitöltő obsitos tisztek szervezték szakszerűen az összeesküvést, ám még így sem sikerült célt érniük. Később a köztársaságot demokratikus úton váltotta le a náci diktatúra – de az már egy másik történet.

Most pozíciójukból távozó jogászok, egykori arisztokraták, középalkalmazottak és egy volt kommandós fogtak össze. Koronás-jelöltjük nem köthető a Hohenzollern házhoz. Egy, az első világháborúig, Kelet-Németországban gazdálkodó hercegi család, a Reuss-ok sarja ő, akinek trónkövetelését még olyan adatok sem támasztják alá, amelyek a bizonytalan régmúltba vezetnének vissza, nemhogy komoly aktuális történelmi legitimáció.

Az operett-jellegű eset teljes kibontakozásáig meg kell majd várnunk a bírósági eljárások megindulását, ám addig is érdekes megfontolni két politikai körülményt. Az egyik, hogy a csoportosulás mögé óvatosan, de még idejekorán felcsatlakozott a német szélsőjobboldali párt, az Alternative für Deutschland (AfD). A párt nem nevezhető általánosan elfogadottnak Németországban, inkább a volt NDK terület homo sovieticus-ainak szelleme lengi be tagságát, illetve ebben talált kapcsolati tőkére az ottani alvilág is a politikum felé. Hasonló kapcsolatok igazolódtak be a még jelentéktelenebb Nemzeti Demokrata Párt, illetve a Jobbpárt felé. A három említett szervezet ugyan több tízezer embert tud megszólítani, de mozgósítani aligha lenne képes komolyabb erőt.

A német szélsőjobbtól egyelőre elfordult Európa összes szélsőjobboldali pártja, leszámítva a Fideszt, mely már oly messze kiszorult a politikai paletta jobbszélére, hogy számára egyedül az AfD maradt látótávolságban. Ám nyílt fraternizálást vagy a célok összehangolását még e két párt között sem lehet egyelőre fellelni, bár megeshet, hogy Moszkvában már megszülettek a geopolitikai tervek az európai szélsőjobb szálainak összefésülésére. Ebben Orbán Viktor még kaphat szóló szerepet – de már csak ebben és csak az oroszoktól.

Nagyon fontos további körülmény, hogy a német hatóságok őrizetbe vettek egy orosz hátterű egyént – bizonyos Vitalij B-t – is, akinek a Kremlhez kötődő kapcsolataira már korábban rábukkant a német belső elhárítás, így a jelenlegi összeesküvésben való részvétele a bűntényt azonnal geopolitikai keretbe is helyezi.

Hogy a német szélsőjobb mögött egy ideje Moszkva húzódik meg, azt mindenki sejtette, és a különböző hírszerzések erről adatokkal is rendelkeztek. De minthogy csoportosulásaik nem játszottak meghatározó szerepet a német nagypolitikában, így veszélyességük is inkább csak hipotetikus maradt mindeddig. Ráadásul, amitől az Alkotmányvédelmi Hivatal valóban tarthatott korábban, az elsősorban a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és Moszkva egészen „egészségtelen” közeli kapcsolata volt, ám az Ukrajna elleni támadás óta már ez is a múlté.

E tekintetben a mostani puccs-kezdemény és annak gyanítható orosz kapcsolata talán még megnyugtató is lehet, ha nem másért, hát azért, mert jelzi: az oroszok a német középbal területeiről is kiszorultak, s csak az épp vegetáló szélsőjobb maradt meg számukra egyfajta német csendestársként.

 

2022. december 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább