Ma Melinda, Vivien, Aranka névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Jaj Európának, ha Meloni módszere kerekedik felül a menedékpolitikában
Miközben a migráció még nagyobb veszélyekkel fenyeget, mint 7 évvel ezelőtt. Ezt írja a le Süddeutsche Zeitung Giorgia Meloni brüsszeli pofavizitje után, azt taglalva, hogy mennyire lehet a posztfasiszta politikus példakép a többiek számára. Az EU központjában az olasz vezető mindenesetre igyekezett megbízható európainak mutatkozni, ám odahaza saját jobbos bázisának játszik, és megtagadja a befogadást a menedékkérőktől. Cinikusan azt lehetne mondani, hogy ő az olaszok bosszúja, amiért kudarcot vallott a kontinens migrációs politikája. És fennáll a veszély, hogy mind többet követendőnek ítélik az irányvonalát, holott ki akar tiltani minden mentőhajót az olasz kikötőkből. Jelenleg messze nem jönnek annyian, mint 2015-ben, viszont itt van a sok százezer ukrán menekült. Súlyosbító körülmény, hogy a befogadó országok egyszerre több válsággal is küszködnek. Még egy menekülthullám már túl sok lehet, ami ajándék a populistáknak az európai elit ellenében, miután az szerintük korlátozza a szabadságjogokat és elárulja a nemzeti érdekeket. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
Most bosszulja meg magát, hogy az Unió nem tudott megállapodni a menekültek átvételéről és elosztásáról. Fölösleges továbbra is felháborodni Magyarország és Lengyelország miatt, amikor a szociáldemokrata dán kormányfő ugyanazt csinálja a menedékkérőkkel, mint a jobboldali populisták.
A szomorú igazság az, hogy belátható időn belül nem lesz humánusabb menekültpolitika Európában, ahhoz túlságosan is el van foglalva magával a földrész. És senki se remélje titokban, hogy Meloni majd elvégzi a piszkos munkát. Ha nem sikerül közös nevezőre jutni, az ő módszere diadalmaskodik.
Politico
Lengyelország hivatalosan kérvényezte, hogy az EU oldja fel azt a napi egymillió eurós büntetést, amelyet az Európai Bíróság tavaly vetett ki Varsóra, miután úgy ítélte meg, hogy az nem tesz eleget a bírósági reform visszacsinálására vonatkozó döntésnek. Az európai ügyek minisztere azzal érvel, hogy feloszlatták a vitatott Fegyelmi Kamarát, helyébe új testület lépett, tehát követték az EUB határozatát. Azaz immár nem fenyegeti semmi a bírák függetlenségét.
A bírálók szerint azonban ez nem igaz, mert az a különbség mindössze annyi, hogy immár nem a kormánytöbbség, hanem az államfő nevezi ki bírák ellen eljáró hatóság tagjait, ám Duda is a PiS tagja. (A napi egymilliós büntetés első, esedékes részét az EU zárolta a lengyeleknek előirányzott támogatásból – a szerk. megj.) Az illetékes miniszter egyébként a jövő héten személyesen igyekszik elérni Brüsszelben, hogy az Bizottság tegye félre jogállami fenntartásait és utalja a lengyel kormánynak a közösségi pénzeket.
Neue Zürcher Zeitung
A konzervatív-liberális újság főszerkesztője óvja az EU-t a Kína-szindrómától, vagyis, hogy ellenségként kezelje Pekinget. A Nyugat jelenleg azt hangoztatja, hogy még egyszer nem ismétlődhet meg az a hiba, amit az orosz imperializmus kapcsán elkövetett. Csakhogy az amerikaiak félnek, mert a kínaiak arra vetemednek, hogy egyenlőek akarnak lenni az USÁ-val. Ám pont itt mutatkozik meg Európa eltérő helyzete.
Az ázsiai nagyhatalom egyszerre akar a világtengerek és a legfőbb földrész, Eurázsia ura lenni. Gazdasági erejét a hadsereg építésére fordítja, katonai költségvetése nagyobb, mint Indiáé, Japáné, Dél-Koreáé és Tajvané együttvéve. Ehhez jön még hozzá, hogy a következő évtizedekben az eurázsiai geopolitika határozza meg a nemzetközi politikát.
A szuperkontinens, benne az EU-val, Oroszországgal és Kínával, a világlakosság 70 %-ának ad otthont, és a globális GDP 70 %-át termeli meg. Túl nagy ahhoz, hogy egyetlen ország vezérelje, Kína mégis igyekszik kész tényeket teremteni. Európát azonban az oroszok fenyegetik, de veszély jön a Közel-Keletről, valamint a Maghreb-térségből is.
A kontinens ereje az egységes piacban van, viszont ahhoz, hogy ebből politikai erő legyen, közös fellépés szükséges. De hát pl. Magyarország és Olaszország készségesen engedi, hogy Peking eszközként használja. A többiek is csak a saját érdekeiket nézik, élen a német kancellárral, így a kínaiak könnyen ki tudják játszani őket egymás ellen.
Európa fő problémája azonban Oroszország, de nem lehet ellene úgy harcolni, hogy közben hadakozni kell Kínával is. Itt Tajvan a kritikus pont, ám ott előreláthatólag csak a következő évtizedben éleződnek ki az ellentétek. Addig van idő, hogy az öreg földrész visszaszorítsa Moszkvát és csökkentse függőségét a kínai szállítási láncoktól. Ugyanakkor attól tartózkodnia kell, hogy a Kremllel szembeni bűnös naivitás hatására most még egy méretes Kína-szindrómát is kifejlesszen.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Csak virtuálisan
Ázsia bennünk van, az Urál hegység igazából az osztrák–magyar határnál húzódik, bár nem látható. Ha netán >
Netanjahu elakadt, miközben küzd a Hamász ellen
A Haarec vezető kommentátora úgy véli, hogy Netanjahu elakadt, miközben küzd a Hamász ellen. Nem engedheti >
Az európai populisták Bident kísértik
Miután az elnök nem volt hajlandó gyorsan véget vetni az ukrán háborúnak, azaz döntő győzelemhez hozzásegíteni >
A magyar kerítés nem képes arra, hogy feltartóztassa a migránsokat
Ezzel tért vissza Ásotthalomról Kornél Albert, a francia konzervatív lap tudósítója. Az akadályon folyamatosan haladnak át >
Ukrajnának új ellensége lett: az, hogy a Nyugat belefárad a háborúba
Az egyik neves amerikai biztonságpolitikai szakértő azt mondja, hogy mindenképpen el kell kerülni Ukrajnában a vereséget, >
Miért védem Izraelt?
Saját bevallása szerint Bernard-Henry Lévy egész életében a palesztinok ügyéért küzdött, ám most mégis Izrael támogatja >
Európában jelenleg jobbról fúj a szél
Paul Lendvai arra hívja fel a figyelmet heti kommentárjában a Der Standardban, hogy Európában jelenleg jobbról >
A pártrendszer széttagoltsága veszélyt jelent az EU számára
A Standard brüsszeli tudósítója veszélyesnek nevezi az EU szempontjából, hogy egyre inkább széttöredezik a földrészen a >
Izrael elvesztette a háború ellenőrzését
Minél tovább tart a tűzszünet, annál nagyobb lesz a nyomás Netanjahura, hogy folytassa az erőfeszítéseket a >
Orbán Viktor az uniós kilépéssel kokettál
Így kemény feladat elé néz ma Budapesten az Európa Tanács első embere. A magyar vezetés ugyanis >
Európának az a baja, hogy túl vonzó
Ezt Timothy Garton Ash állítja a Financial Times-ban, aki szerint a migráció ügyében hozott kemény intézkedések >
A megszűnt nemzeti szuverenitás nyomában
A diktátorokat általában a realitásoktól elszakadt, magányos emberként írják le a politikai elemzők. Tévednének? Ez a >