2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Biden beszólt Orbánnak (is)

Biden beszólt Orbánnak (is)

Most derült ki, hogy az amerikai elnök pár napja keményen nekiment az Orbán-kormánynak. Joe Biden a jövő hónapban esedékes időközi választások előtt keresztül-kasul bejárja az Államokat és sorban mond beszédet zárt ajtók mögött, a Demokrata Párt támogatói előtt. Az egyik ilyen adománygyűjtő rendezvényen, New Jerseyben, többek közt Bon Jovi jelenlétében azt mondta, hogy a világban vita zajlik a demokráciáról, de mindenki látja, mi történik Magyarországon. Egy NATO-országban. Folytathatná részletesen is, tette hozzá, de senki sem szeretne halálra untatni... Orbán Viktor úgy került elő, hogy őt az EU-ban Putyin legszorosabb szövetségesének tekintik, viszont nacionalista politikája folytán az amerikai konzervatívok kedvence lett. Amikor az elnök zárt körben ilyen kérdéseket feszeget, az betekintést enged a gondolkodásmódjába, és kiderül, miként hatnak arra a világpolitikai fejleményei, illetve személyes sérelmei. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Most derült ki, hogy az amerikai elnök pár napja keményen nekiment az Orbán-kormánynak. Joe Biden a jövő hónapban esedékes időközi választások előtt keresztül-kasul bejárja az Államokat és sorban mond beszédet zárt ajtók mögött, a Demokrata Párt támogatói előtt. Az egyik ilyen adománygyűjtő rendezvényen, New Jerseyben, többek közt Bon Jovi jelenlétében azt mondta, hogy a világban vita zajlik a demokráciáról, de mindenki látja, mi történik Magyarországon. Egy NATO-országban. Folytathatná részletesen is, tette hozzá, de senki sem szeretne halálra untatni.

Az ilyen eseményeken a politikus kötetlenül beszél és igencsak szívesen szentel időt kedvenc témájának, a jobboldal felemelkedésérnek, a világot fenyegető instabilitásnak, a demokrácia és a tekintélyuralom küzdelmének. Ilyenkor szívesen hoz fel példákat olyan országokból, amelyek a jobboldal irányítása alatt állnak, illetve amelyeknek rossz a viszonyuk az USÁ-val. Nem feledkezik meg persze arról, hogy felhívja a figyelmet: ha a republikánusok sikerét hoznák a választások, az még tovább rombolná a globális demokratikus eszményeket.

Orbán Viktor úgy került elő, hogy őt az EU-ban Putyin legszorosabb szövetségesének tekintik, viszont nacionalista politikája folytán az amerikai konzervatívok kedvence lett. Amikor az elnök zárt körben ilyen kérdéseket feszeget, az betekintést enged a gondolkodásmódjába, és kiderül, miként hatnak arra a világpolitikai fejleményei, illetve személyes sérelmei.

A közelmúltban élesen bírálta az új olasz vezetést is, legutóbb pedig kijelentette, hogy Pakisztán talán a földkerekség legveszedelmesebb országa. Nukleáris fegyvere van, ám politikája teljesen széttagolt.

 

Le Monde

 

A francia-magyar, két tannyelvű Kölcsey Gimnázium jelenti jelenleg a mozgósítás központját Orbánnal szemben. Sok ezer diák vonult az utcára, amikor elbocsátották az iskola öt tanárát. A bűnük az volt, hogy a hatalom lehetetlenné tette a sztrájkjogot, de ők megkerülték a tilalmat.

Az egyik pedagógus, Törley Katalin nem tud úgy kilépni otthonról, hogy ismeretlenek ne biztosítanák támogatásukról. 23 éven át tanította Moliére nyelvét az igen tekintélyes tanintézményben. Brutális kirúgása valóságos sokkot váltott ki, ennélfogva ő lett az egyik vezéralakja annak a lázadásnak, amely hónapok óta zajlik az orbáni oktatáspolitika ellen.

Négy társával együtt polgári engedetlenségi mozgalmat kezdeményezett, ami a tiltakozás egyetlen lehetséges formája, mivel a munkabeszüntetés immár jóformán lehetetlenné vált. Vadsztrájkot indítottak a bérkövetelések és a nagyobb pedagógiai szabadság érdekében, mivel a hatalom ideológiai nyomást fejt ki. Törley vitathatatlannak tartja, hogy ily módon célnak tették ki magukat. De ő már 6 éve dolgozik azon, hogy az oktatóknak ne a 19. századot idéző módszereket kelljen követniük, benne agymosással, ahelyett, hogy a kritikus szellemet fejlesztenék.

Az elbocsátások utáni első felháborodásban összesen 35 ezren demonstráltak. Az önkény felébresztette az áprilisi vereség óta bágyadt ellenzéket, továbbá megerősítette, hogy végleges a szakítás a városi fiatalság és Orbán között.

 

Neue Kronen Zeitung

 

Orbán Viktor zsarolni próbálja az EU-t a nemzeti konzultációval. A téma a 8 szankció csomag, miközben azokat Brüsszelben ő maga is jóváhagyta. Ám ennek ellenére hónapok óta igyekszik tőkét kovácsolni a megtorló lépések megtorpedózásából. Most azért fordul a lakossághoz, hogy fokozza az Unióra nehezedő nyomást. A kérdések immár nyilvánosak, de olyanok, hogy a válaszok szinte egyenesen következnek belőlük, be vannak programozva.

A kormányfő leginkább azt akarja elérni, hogy hozzájusson a visszatartott közösségi pénzekhez. Ennek érdekében ismét beveti az utóbbi években már többször alkalmazott politikai taktikát, ám bírálók szerint a konzultáció kérdései manipulatívak, illetve félrevezetőek.

Nem terjednek ki érdemben arra, valójában milyen hatást váltottak ki a szankciók Oroszországban, csupán azok természetszerűen fellépő negatív következményeit emelik ki. Egyetlen szóval sem említik az orosz agressziót, és hogy Ukrajna mennyit szenved amiatt. Amúgy pedig a végeredményt csak a Fidesz ismeri. A törekvés nyilvánvalóan az, hogy a válaszadók nyugtázzák az orbáni politikát.

 

Kurier

 

A jobboldali-populista magyar kormány meg akarja kérdezni a lakosságot az Oroszországgal szemben elrendelt szankciókról, és a „brüsszeli bürokratákat” teszi felelőssé az áremelkedésért, ám a nemzeti konzultáció kérdései sugallják a választ. Itt egyfajta közvélemény kutatásról van szó, amelynek célja, hogy a válaszadók visszaigazolják a hivatalos politikát. Arról nem beszélve, hogy az eredmény jogilag semmire sem kötelezi a hatalmat. Azaz semmi gyakorlati haszna nincs, viszont sokba kerül. A hvg-hu nemrégiben azt írta: a kérdéseket úgy állították össze, hogy a feleletek csakis az Orbán-számára lehetnek kedvezőek.

 

Politico

 

A karcolat azt reméli, hogy jön egy aszteroida és szétrombolja a földet, így megmenti az emberiséget Trumptól és Orbántól, akinek a korábbi elnök mostanra nagy rajongója lett.  Ilyenformán a dolgok állását elnézve, még az is jobb, ha egy becsapódó kisgolyóbis felrobbantja az egész planétát.

A magyar kormányfő zavarba került, mivel szerelmes pillantásokat vetett Donald Trumpra. Először is egyik legelső saját twitter-bejegyzésében azt kérdezte, hol van a közösségi portálról régi amerikai barátja. A válasz az, hogy kitiltották, nehogy megint erőszakra ösztökéljen, mint a Capitolium ostroma után. A magyar vezető egyébként olyanokat követ a fórumon, mint Tucker Carlson, Salvini, Le Pen, Boris Johnson és Berlusconi.

Azon felül pár napja azt közölte Berlinben, hogy Trump tudna véget vetni a háborúnak. Szóval mit is mondtak, mikorra várhatjuk végre azt az aszteroidát?

2022. október 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább