2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A náci beszéd egyre nagyobb hullámokat vet

A náci beszéd egyre nagyobb hullámokat vet

A Politico igen jelentős fejleménynek nevezi Hegedűs Zsuzsa lemondását, miközben egyre nagyobb hullámokat vet a tusványosi Orbán-beszéd. Senki sem számított ugyanis arra, hogy valaki közvetlenül a legfelső körökből dobja be a törülközőt, ezen a szinten nem szoktak távozni a figurák. Az pedig még szokatlanabb, hogy egy szövetséges nyíltan közli elégedetlenségét. De a beszéd fordulatot jelent Orbán szemszögéből is, mivel a szélsőjobbos politikust ugyan régóta azzal vádolják, hogy gerjeszti a rasszizmust, a melegellenességet, az iszlamofóbiát, valamint az antiszemitizmust, ám ez a megnyilvánulása egyértelműbben rasszista volt, mint a korábbiak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

A luxemburgi külügyminiszter úgy értékelte, hogy a magyar politikus a civilizáció szabályaival fordult szembe, amikor azonosult a fehér felsőbbrendűség ideológiájával. Jean Asselborn szerint Orbán politikai hasznot remél az ilyen gyalázatos, provokatív nyilatkozatoktól, kerül, amibe kerül. Ám a gyűlöletbeszédet a lehető leghatározottabban el kell ítélni, mert az a 20. század legsötétebb időszakára emlékeztet.

Mert ugyan tiszteletben kell tartani mindenkinek a jogát, hogy kifejtse nézeteit, de nem lehet eléggé rámutatni, milyen káros hatásokat vonnak maguk után az effajta, szándékosan uszító nyilatkozatok. Úgy értékelte, hogy immár elviselhetetlen helyzet állt elő az EU-ban, mert Orbán megsértette az alapszerződések betűjét és szellemét is, továbbá az Alapjogi Chartát. Ennélfogva lépni kell, mert a közösségi értékekkel az egész szervezet szavahihetősége forog kockán.

Az európai ügyek finn minisztere kifejtette, hogy nagy szakadék van a kormányfő szavai és aközött a tény között, hogy Magyarország tagja minden olyan nemzetközi szervezetnek, amely az egyetemes emberi jogokon alapszik. Tytti Tuppurainen rámutatott, hogy az ilyen gusztustalan állásfoglalások nem jellemzőek az egész magyar nemzetre, de elszigetelik az országot a civilizált államoktól. Úgy vélte, hogy Orbán groteszk taktikája nem sok jót ígér a magyarok számára. Nem szabad elfogadni az efféle rasszista figyelemfelkeltést, minden alkalommal emlékeztetni kell arra, hogy kötelesség fellépni az emberi jogok mellett.

 

Die Presse

 

A Nemzetközi Auschwitz Bizottság meg van riadva és egyben döbbenve Orbán Viktor tusványosi rasszista kijelentései miatt. A szervezet elnöke azt kéri, hogy az osztrák kancellár közölje magyar kollégájával, amikor holnap Bécsben találkoznak, miként értékeli a megnyilvánulást Európa. Christoph Heubner szerint az EU-nak a lehető leghatározottabban el kell határolódnia ettől a rasszista alaphangtól és világossá kell tennie, hogy egy Orbánnak nincs jövője a földrészen.

A beszédnek ez a része saját kirekesztésükre és üldözésükre emlékezteti a túlélőket. A reagálás kitér arra is, hogy mivel Orbán rasszista felhangokat vegyít jobboldali és Európa-ellenes politikájába, ez újabb bizonyíték, hogy tudatosan szakítani akar az unió értékeivel. A lap emlékeztet arra, hogy a kormányfő a nyári egyetemen kevertfajú világot emlegetett és még egy viccet is eleresztett Németország rovására a náci rezsim gázkamrái kapcsán.

Bettina Vollath, az osztrák szociáldemokraták EP-képviselője úgy értékelte: teljesen rossz jelzést küld Európának, hogy ezek után Bécsben tárt karokkal fogadják Orbánt. A magyar kormány egyrészt megnehezíti az oroszellenes szankciókat, másrészt egyre jelentősebb jogállami hiányosságokat mutat. Egyre inkább távolodik a demokratikus értékektől.

 

Politico

 

A Bizottság szóvivője nem kívánta kommentálni Orbán Viktor kijelentését a „fajok keveredéséről”. Eric Mamer arra hivatkozott, hogy a testület nem szokta értékelni, amit európai politikusok mondanak. Ugyanakkor utalt arra, hogy az alapszerződések tartalmazzák az olyan értékeket, mint az emberi jogok, beleértve, hogy nem szabad diszkriminációt alkalmazni a faji vagy etnikai eredet alapján. Úgy fogalmazott, hogy az EU olyan politikát folytat, amelyek összhangban vannak ezekkel az elvekkel, illetve az alapokmányok vonatkozó paragrafusaival.

 

Bloomberg

 

Orbán Viktor a náci-beszéd okozta felzúdulás ellenére is felszólalhat a jövő héten az amerikai jobboldal dallasi tanácskozásán. Matt Schlapp, a Konzervatív Politikai Akció Konferencia elnöke, aki igen jó véleménnyel van a magyar állapotokról, azzal érvelt, hogy először meg kell hallgatni a szónokot. És ha valaki nem ért egyet azzal, amit mond, akkor vesse fel.

 

Der Standard

 

A kommentár úgy látja, hogy az osztrák kancellár kénytelen lesz színt vallani, amikor holnap leül tárgyalni Orbán Viktorral. Az ország politikai jobb- és baloldalán sokak számára egyaránt kellemetlen, ha szóba kerül, hogy miként viszonyultak az orosz elnökhöz, hiszen sűrűn előfordult vállveregetés, dicshimnusz, de a legfontosabbak a gázszerződések voltak, miközben Oroszországban már ellenzékieket, értelmiségieket, művészeket, LMBT-embereket üldöztek.

Vlagyimir Putyinnak azonban más államok jogai sem számítottak. Karl Nehammernek azonban most alkalma nyílik arra, hogy jobban csinálja és megmutassa: másként viszonyul a demokratikus értékekhez, illetve az emberi jogokhoz. Az az Orbán Viktor látogatja meg ugyanis, aki még mindig védi az orosz vezetőt. Aki ha éppen nem a „gender-őrületet” ostorozza, akkor brutális faji elméleteket ad elő. Ám ha a házigazda azt akarja, hogy komolyan vegyék demokrataként és európaiként, akkor el kell ítélnie a vendég legutóbbi rasszista kirohanásait. Legkésőbb a kézfogásról készítendő fénykép után.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az energiaválság leckét adott alázatból a német tanító bácsinak – írja kommentárjában a lap brüsszeli tudósítója. Merthogy az EU erős tagja hirtelen a gyengék segítségére szorul rá. Van persze abban némi pikantéria, hogy a Bizottság elnöke megvádolja Oroszországot: az fegyverként veti be a földgázt, amikor az unió Ukrajna miatt gazdasági háborút folytat Moszkva ellen. Így a Kreml válaszára számíthatott Ursula von der Leyen, a szankciók egyik ötletgazdája is.

Putyin meg is nevezi az árat, amit Kijev támogatói, így elsősorban a németek fizetni kötelesek: infláció, visszaesés, munkanélküliség, társadalmi súrlódások. A válasz tipikusan európai: nem egyetlen szükségterv látott napvilágot a tél átvészelésére, hanem 27. De formálisan az összetartás fennmaradt. A kérdés az, hogy a közösség képes-e a hideg időszakig szolidáris energiarendszert létrehozni, vagy szétporladt az egység az egymást követő válságok során.

Mindenesetre repedések mutatkoznak az európai házon, pedig az ukrán háború járulékos veszteségként a szabadságot, a demokráciát és a jólétet fenyegeti. A legutóbbi szankciók elleni fellépéssel Magyarország gyakorlatilag kilépett a szövetségből. Orbán nyíltan szembemegy Brüsszel irányvonalával, és közölte, hogy szükség esetén nem segíti ki a szomszédokat gázzal.

Berlin az eltelt időszakban egyrészt keményen megkövetelte másoktól a költségvetési előírások betartását, közben azonban különleges kapcsolatokat ápolt az oroszokkal, aminek révén kedvezményesen jutott energiához. A számlát most az összes tagállamnak meg kell fizetnie, mert ha a legnagyobb gazdaság leáll, azt a többiek is megérzik. De lehet, hogy jól sül el a végén, ha a németek megtudják, milyen az, amikor rá vannak szorulva a partnerekre.

 

Der Standard

 

A kommentár szerint Európa gazdasági gondjait nem a szankciók okozták, viszont ha az EU véget vetne a megtorló intézkedéseknek, az győzelem volna Putyin számára, ám a gazdaság semmit sem profitálna belőle. Az elnök arra épít, hogy a Nyugatnak elmegy a kedve Ukrajna támogatásától, látván az energiaárakat, az inflációt és a fenyegető recessziót. És tényleg egyre több hang követeli, hogy az unió hátráljon ki Kijev mögül.

De ennek a gazdaság szempontjából sok értelme nem volna, hiszen az árak már a háború előtt meglódultak. Az invázió miatt keletkezett bizonytalanság főként az energiaköltségeket nyomta fel. Amihez hozzájárult a gyenge euró. Ugyanakkor az embargó nem terjed ki sem a gázra, sem az olajra. Ily módon a kontinens maga adta a gázfegyvert a Kreml urának kezébe, ahelyett, hogy maga ragadta volna azt meg. A gázárat pedig a moszkva fenyegetések dobják meg.

Az alternatíva épp ezért nem a puhábbkezű politika, hanem a teljes alávetés volna. Európának a fegyverszállításokat, illetve a pénzügyi segítséget is be kellene szüntetnie az ukránok részére. De csak remélheti, hogy ezek után Putyin lecsillapodik és ismét megnyitja a gázcsapot. Csakhogy az orosz fél aligha érné be ennyivel, hiszen rendszerváltást és teljes leigázást akar Ukrajnában. Valamint hogy a NATO vonuljon ki Kelet-Európából. Azaz a Nyugatnak fel kellene adnia a keleti szomszédok elemi biztonságát, majd utána tovább reszkethet, nehogy Moszkva megzsarolja.

Putyin a demokratikus nemzetközi közösség szétverésére törekszik, Orbán Viktor ebben semmi kivetnivalót nem talál. Világképe nincs messze attól, ahogy az orosz elnök nézi a dolgokat. De ha eltörölnék a szankciókat, annak az orosz vezető és más autokraták igencsak örülnének. Ám az európai gazdaság számára nagy haszonnal nem járna.

 

The Times

 

Az ügyvezető bolgár miniszterelnök azt mondta az újságnak, hogy a korrupcióval még csak-csak megbirkózna, ám Putyin túl nagy falat számára, márpedig magára haragította az orosz politikust, amikor véget vetett a gázfüggésnek. Kiril Petkov, aki az elbukott bizalmi szavazás után az őszi soron kívüli választásig marad hivatalában, kijelentette, hogy a korrupció a leghatékonyabb külpolitikai fegyver a Kreml számára. A korrupció és az orosz befolyás egy és ugyanazt jelenti a Balkánon.

A vesszőfutás akkor kezdődött, amikor a bolgár politikus tavasszal nem volt hajlandó rubelben fizetni a gázért, majd szállítási szerződést kötött Azerbajdzsánnal. Ahonnan háromszor olcsóbban tudta megvenni az energiahordozót. Ez a lehetőség a korábbi kormányok számára is fennállt, de mint mondta, azok valamiért nem éltek a lehetőséggel. Moszkva válasza viszont az volt az új fejleményre, hogy feltüzelte a parlamenti ellenzéket. Utána következett, hogy 70 orosz diplomatát kiutasítottak Bulgáriából. 

A kormány bűneit tetézte a Kreml szemében, hogy feladta a vétót Észak-Macedónia uniós felvételi folyamata ügyében, pedig az fontos volt Putyin számára. Emellett Petkov ujjat húzott a hazai maffiával is, amikor azt kiszorította a török határ menti Kapitan Andrejevo városából,  az embercsempészet központjából. A miniszterelnök úgy foglalta össze, hogy vereséget szenvedett ugyan, de ezzel együtt megérte a próbálkozás. 

 

2022. július 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább