2024. március 29. péntek
Ma Auguszta, Bertold névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A kétharmad kénytelen meghúzni a nadrágszíjat

A kétharmad kénytelen meghúzni a nadrágszíjat

Csakhogy a járvány és a háború miatt a bőkezű demagógia láthatólag beleütközik a saját korlátaiba. A helyzetet különösen súlyosbítja, hogy az EU megtagadja a koronamilliárdokat, mert joggal aggasztja a magyar demokrácia állapota. Lehet, hogy a választások formailag szabadok, de már rég nem tisztességesek. Orbán egy sor oligarchát kötött magához. Ellátja őket közmegrendelésekkel, azok pedig cserében a lábai elé rakták a sajtót. A kulcspozíciókat, ideértve a kis vidéki bíróságokat is, a Fidesz emberei töltik be. Viszont a lengyelekkel ellentétben a pártnak esze ágában sincs eloszlatni a brüsszeli aggályokat. Itt az egész uralmi rendszert kellene az alapoktól újjáépíteni, egy-pár törvény messze nem elegendő az érdemi változáshoz. Ettől azonban a vezér messze van. Április óta úgy viselkedik, mint aki nem tud szabadulni a hatalmi mámortól. Gátolja az oroszellenes szankciókat, pedig emiatt elveszti lengyel szövetségeseit. Viszont jól jön neki, hogy a hat ellenzéki párt nem tudott a megmozdulások élére állni – egyelőre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Spiegel

 

Orbán Viktor kifogy a pénzből, már nem tudja finanszírozni a populista politikát. Napok óta tüntetések vannak az adóemelések ellen, és ezek a tiltakozások eltérnek az eddigiektől. Most már nem csupán a kormány ellenfelei mennek ki az utcára. A miniszterelnök harapófogóba került, mert túl sok ajándékot osztogatott szét a választási kampányban. Zuhan a forint értéke, az infláció 12 %-on áll. A gazdaságot visszaesés fenyegeti. Azon kívül az autoriter vezér reménytelenül elszigetelődött.

A politikus egyfajta modellnek számít a jobboldali-populisták világában. Az elsők közt adta ki a jelszót, hogy ő a nép igazi hangja, aki megvédi az embereket az áruló hazai és brüsszeli elittől. A publikumra nagy hatást gyakorol, hogy azt játssza: adakozik. Csakhogy az sok pénzt visz el. A rendszer idáig azon alapult, hogy a gazdaság állandóan és jelentősen növekszik. Gazdaságilag az ország az uniós belépés óta tiszta sikertörténet – az urambátyám-rendszer és a korrupció ellenére is.

Csakhogy a járvány és a háború miatt a bőkezű demagógia láthatólag beleütközik a saját korlátaiba. A kétharmad kénytelen meghúzni a nadrágszíjat. A helyzetet különösen súlyosbítja, hogy az EU megtagadja a koronamilliárdokat, mert joggal aggasztja a magyar demokrácia állapota. Lehet, hogy a választások formailag szabadok, de már rég nem tisztességesek.

Orbán egy sor oligarchát kötött magához. Ellátja őket közmegrendelésekkel, azok pedig cserében a lábai elé rakták a sajtót. A kulcspozíciókat, ideértve a kis vidéki bíróságokat is, a Fidesz emberei töltik be. Viszont a lengyelekkel ellentétben a pártnak esze ágában sincs eloszlatni a brüsszeli aggályokat.

Itt az egész uralmi rendszert kellene az alapoktól újjáépíteni, egy-pár törvény messze nem elegendő az érdemi változáshoz. Ettől azonban a vezér messze van. Április óta úgy viselkedik, mint aki nem tud szabadulni a hatalmi mámortól. Gátolja az oroszellenes szankciókat, pedig emiatt elveszti lengyel szövetségeseit. Viszont jól jön neki, hogy a hat ellenzéki párt nem tudott a megmozdulások élére állni – egyelőre.

 

Der Standard

 

Orbán Viktor Tusványoson kimutatta a foga fehérjét: egész Európával vitába szállt, de az EU erői le vannak kötve másutt – mutat rá a kommentár. Az erdélyi nyári egyetem mindenkor fesztivál a miniszterelnök számára, mivel kirohanhat minden ellen, ami nem tetszik neki. Olyan jelentősnek tüntetheti fel Magyarországot, ami egyszerűen nem felel meg a valóságnak, ezzel együtt számíthat a hívek frenetikus tapsára.

Ezúttal megint kirohant az unió ellen, de ebben nála rendszer van. Kikelt, mert szerinte Brüsszel előírja, miként éljenek a magyarok, szembeszállt a „gender-őrülettel”. Ugyanakkor az üzemanyagárakkal diszkriminálja a külföldi autósokat, és leplezetlenül törleszkedik Moszkvához.

Az EU ehhez képest az sem tudja, hová legyen a háború és az energiaválság miatt. Csak formálisan, a jogállami, illetve szerződésszegési eljárással tud reagálni. Olyan játékszabályokról van itt szó, amelyek köteleznek minden országot, ha az a közösség része kíván lenni és profitálni szeretne annak hatalmas előnyeiből.

Tanácsos volna, ha az osztrák kancellár pár nap múlva nyíltan beszélne erről a Bécsbe látogató Orbánnal. Karl Nehammert idáig főleg a jó kétoldalú kapcsolatokat és a migráció kérdésében elfoglalt közös álláspontot emelte ki. Jelen helyzetben nagyon úgy néz ki, hogy nem helyénvaló az ilyesfajta előzetes örömködés.

 

Der Standard

 

Az elemzés azt ajánlja, hogy Ausztria állítson a látószögön a Fertő-tó ügyében, mert ez nem az a pillanat, amikor ajánlatos Orbán Viktorral lepaktálni a tó vízpótlása kapcsán. A halak persze pusztulnak, mert túl meleg a víz, így egyre kevesebb benne az oxigén. Nem messze onnan működnek a gazdák öntözőberendezései, ily módon azonban drasztikus mértékben csökken a talajvíz szintje.

Magyarországon a környezetvédők tüntetnek az ellen, hogy a Mosoni Dunából csatorna segítségével juttassanak vizet a Tószög osztrák részére. Vagyis nem Orbánnal kéne szerződést kötni, hanem a zöldekre kellene hallgatni: békén kellene hagyni a Fertőt. A természet barátai ugyanis nem törvényhozási időszakokban gondolkodnak, nem függnek az idegenforgalomtól, a gazdaságtól és a gazdáktól, márpedig a mostani helyzetet ez a három tényező idézte elő.

 

Guardian

 

A vezércikk rámutat, hogy nagy baj fenyegeti az olaszokat a belpolitikai válság nyomán, és a szélsőjobb hatalomra kerülése riasztó a többes válsággal küszködő Európa szemszögéből. A felmérések szerint az őszi választások eredményeként a Nyugat legszélsőségesebb kormánya alakulhat meg, benne a posztfasiszta Olaszország Fivéreivel, a nacionalista Ligával és Berlusconi Forza Itáliájával.

A miniszterelnök Giorgia Meloni lehet, akinek illiberális nézetei nagyon emlékeztetnek Orbán hitvallására. Ez pedig kemény minden vonatkozásban. Veszélyezteti az európai összefogást több fronton is, pont akkor, amikor a háború következményei az egész földrészen érezhetőek, energiaválság van és nem kizárt a recesszió.

A bevándorlás és az LMBT-jogok ügyében a Meloni-Salvini-tengely várhatóan egy követ fúj Magyarországgal és Lengyelországgal, ami súlyos kihívást jelentene az európai normák számára. A várható kormányfő megkérdőjelezte az uniós jog elsőbbségét. Viszont hiába oroszbarát ez az oldal, felfogása aligha éli túl a telet, ha beütnek a Moszkva által gerjesztett energiabajok.

Európa számára az jelenthet biztosítékot a nacionalista jobboldallal szemben, hogy az olasz gazdaság igencsak törékeny. Bárki is veszi kézbe a kormányrudat, fogas kérdéseket kell megoldania, és nem bocsátják meg neki, ha elfuserálja. Ezért a pragmatizmus azt diktálja, hogy a következő római vezetés hidakat építsen Brüsszel felé, és ne égesse fel azokat.

 

Time

 

Borzasztó időben érte az olaszokat a kormányválság, mert az ország nem tud megküzdeni az inflációval, nem arra készül, hogy miként vészelje át a telet az orosz energiahordozók nélkül és nem hajtja végre az európai támogatások folyósításához szükséges reformokat. Ehelyett a káosz jön, annak legnagyobb haszonélvezője pedig előreláthatólag a szélsőjobbos szövetség lesz – állapítja meg Ian Bremmer, az Eurázsia Csoport nevű kockázatelemző cég elnöke, aki egyúttal az amerikai lap rendszeres szemleírója.

Arra számít, hogy Matteo Salvini Ligája és Silvio Berlusconi Forza Itáliája mindenképpen benne lesz a kormányban, de a fő nyertesnek az a párt ígérkezik, amely kezdettől fogva megtagadta, hogy támogassa a Draghi-féle egységkabinetet: a nacionalista Olaszország Fivérei.

A Giorgia Meloni vezette tömörülés élesen bevándorlás ellenes, várhatóan az „Isten, haza, család”-szentháromság jellemzi majd a kampánybeszédeit. Európát illetően már árnyaltabbnak tűnik az álláspontja, sosem szorgalmazta a kilépést az unióból. De hát a közösség pénze nélkülözhetetlen a gazdasági megújuláshoz. Azt is tudja, hogy ha nem hajtja végre legalább az előd által megígért változtatások egy részét, akkor sok-sok milliárdról mondhat le. Azon kívül aligha áll ki Ukrajna mögül.

De egyáltalán nem biztos, hogy ő veheti kézbe a gyeplőt. Viszont akárki is lesz a befutó, nem rendelkezik olyan válságkezelő tapasztalattal, mind Draghi, és nem lesz meg benne a készség, hogy a pártokon felülemelkedve oldja meg a gondokat.

 

 

2022. július 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Itt az idő, hogy Kiev elestéről beszéljünk

A Times kommentárja úgy ítéli meg, hogy Ukrajnában a nyáron nagyon is bekövetkezhet az a horror >

Tovább

„Maffia uralja Magyarországot”

Egy bennfentes pellengérre állítja az Orbán-rendszert, azt mondja, hogy az országot maffia irányítja. Magyar Péter a >

Tovább

Oroszország fokozza az előkészületeket, mert nagy offenzívára készül

Ukrajnának készülnie kell. Jön a tavasz és ez jó abból a szempontból, hogy nem járnak olyan >

Tovább

Végül a lábunkra esik

Katarina Barley, az Európai parlament német szociáldemokrata alelnöke és egy osztrák Balkán-szakértő a Frankfurter Rundschauban úgy >

Tovább

Ibiza Magyarországon: A titkos felvétel bajba hozza Orbán rendszerét

A Der Standardkommentárja úgy ítéli meg, hogy ami jelenleg Magyarországon a titkos felvétel ügyében zajlik, az >

Tovább

„Bolsonaro magyar éjszakái”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ezt az ironikusan a  címet adta a brazil elnök háromnapos titkos kiruccanásáról szóló >

Tovább

Orbánnak új ellensége van, aki egy felvételt lobogtat a felső szintű korrupcióról

Magyar Péter igazi tüske a kormány körme alatt, miközben volt felesége kiszállt a közéletből. A szenzációs >

Tovább

A képmutatók és Ukrajna

Paul Lendvai ellentétbe állítja, hogy a múlt héten pont akkor gyűltek össze az uniós államok vezetői >

Tovább

A megújult Iszlám Állam emberei őrjöngtek Moszkvában…

… de Putyin Ukrajnára fogja a tömeggyilkosságot, hogy elterelje a figyelmet saját biztonságpolitikájának fiaskójáról. Ugyanakkor arra >

Tovább

Az orosz elnök Ukrajnán akarja leverni a moszkvai támadást

Hiába jelentette be az Iszlám Állam, hogy emberei öltek meg több mint száz fiatalt abban az >

Tovább

Putyin háborút akar a Balkánon

Erre figyelmeztet a washingtoni Demokráciavédelmi Alapítvány két munkatársa a Wall Street Journalban. Ivana Stradner és Mark >

Tovább

Európa a Balkánon is Putyinnal küzd

Fel kell vennie Boszniát, de ragaszkodnia kell ahhoz, hogy a köztársaság hajtson végre reformokat, különben a >

Tovább