2024. március 28. csütörtök
Ma Gedeon, Johanna névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Egy hónap haladék Orbánnak

Egy hónap haladék Orbánnak

Az Európai Bizottság még egy hónapot és ezzel együtt egy utolsó lehetőséget ad Magyarországnak, hogy az válaszoljon a jogállami aggályokra, ám ha a reakció nem kielégítő, akkor jön a felzárkózási alapok felfüggesztése a hosszú távú költségvetésből. A feltételességi eljárás részeként azért vált szükségessé a lépés, mivel Brüsszel aggódik, hogy megint uniós pénzek tűnnek el kézen-közön,  és a szabályozás hiányosságai miatt nem lehet majd megvédeni a közösség anyagi érdekeit. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Az Európai Bizottság még egy hónapot és ezzel együtt egy utolsó lehetőséget ad Magyarországnak, hogy az válaszoljon a jogállami aggályokra, ám ha a reakció nem kielégítő, akkor jön a felzárkózási alapok felfüggesztése a hosszú távú költségvetésből. A feltételességi eljárás részeként azért vált szükségessé a lépés, mivel Brüsszel aggódik, hogy megint uniós pénzek tűnnek el kézen-közön,  és a szabályozás hiányosságai miatt nem lehet majd megvédeni a közösség anyagi érdekeit.

A korrupció jelen van az állami pályázatoknál, pl. amikor csak egy jelentkező indul és az is a Fideszhez kötődik. Emellett gondok jelentkeznek a bíróságok, a sajtó és a civil szervezetek függetlenségénél.

Orbán idáig rendre visszautasította az európai és amerikai kifogásokat, ám magyar illetékesek szerint az utóbbi hetekben Budapest készséget mutat a hiányosságok kijavítására. Az EU közben jelezte, hogy az egyhónapos határidő alatt a magyar fél nyilatkozhat, mennyire tartja arányosnak a Bizottság által előirányzott lépéseket, de újabb javaslatokat is előterjeszthet a bajok orvoslására.

Egy magas rangú brüsszeli illetékes közölte: az esetleges befagyasztás várhatóan nem terjed ki a teljes kohéziós alapra, de mindenképpen kemény lesz, tehát nem csupán jelképes pofon. 

 

Le Figaro    

 

Navracsics Tibor a kormány fő tárgyalójaként ismét reményét fejezte ki, hogy hamarosan sikerül megállapodni Brüsszellel, így az ország hozzájut a szükséges támogatáshoz. A politikus, akit a Fideszen belül a mérsékelt szárnyhoz sorolnak, egyértelműnek nevezte, hogy a két fél között a legmagasabb szinten vannak ellentétek. A vitatémák közé sorolta a nemi kisebbségekről hozott törvényt, a migrációt, a multikra kivetendő globális adót, de szerinte lehetséges a jobb együttműködés a mindennapokban. Ez alapfeltétel az egyezséghez. de hogy az mikorra várható, arról nem kívánt nyilatkozni.

Nem titkolta, hogy az alapok megnyitása nagy jelentőségű volna a magyarok számára, szerinte a kormány kompromisszumos javaslatot terjesztett elő. Győri Gábor a Policy Solutions-tól viszont úgy látja: Orbán nem hajlandó érdemi engedményekre a korrupció elleni küzdelemben, számára az a fogas kérdés, mit ajánljon fel minimálisan, aminek révén megnyílnak a pénzcsapok. Olyan, mintha Dr. Jekyll és Mr. Hyde kelne életre a politikában.

Ugyanakkor a Bizottságra is nyomás nehezedik, mert nem volna jó, ha elidegenítené a magyarokat és így megtörne az egység az ukrán viszály kellős közepén. Navracsics azt hangoztatta, hogy a jogállam megerősítésére együtt akarnak működni az EU-val, mert szeretnék megmutatni, hogy nálunk a jogállam pont ugyanolyan, mint bármelyik másik tagországban.

 

Neue Kronen Zeitung

 

Alig néhány nappal Orbán Viktor bécsi újta előtt az osztrák Európa-ügyi miniszter bírálta, hogy Magyarország újabb gázmennyiséget óhajt venni Oroszországtól. A zöld Leonore Gewessler szerint ha eleve a súlyos függés a probléma, akkor azt nem lehet megoldani a függőség fokozásával.

A politikus arról is beszélt, hogy Északi Áramlat 1-en keresztül ismét jelentősebb mennyiség érkezik, de változatlanul feszült a helyzet, és senki se ringassa magát hamis biztonságba. Most a legfontosabb teendő a tárolók feltöltése. A szint jelenleg 50 %-on áll, az osztrák kormány őszig 80 %-ig szeretne eljutni. Gond azonban, hogy Salzburg közelében egy hatalmas tartály teljesen kiürült, ám a kezelő Gazprom nem tesz semmit, hogy pótolja a hiányzó köbmétereket. Ezért most Ausztria azt fontolgatja, hogy valamelyik hazai cégnek adja át a létesítményt. Egyébiránt a tározókban jelenleg az éves szükséglet jó felének megfelelő mennyiséget halmoztak fel.

 

Euractiv

 

Kim Lane Scheppele arra figyelmeztet, hogy Orbán Viktor megpróbálhatja csőbe húzni a Bizottságot a jogállami reformok ügyében. A kormány ugyan mostanában azt hangoztatja, hogy közel a megállapodás, a Bizottság azonban óvatosnak mutatkozik ez ügyben, a Princetoni Egyetem alkotmányjogásza pedig kifejezetten úgy látja, hogy a korrupció megzabolázására közzétett javaslatot nem szabad komolyan venni, mert pl. könnyen kijátszható, hogy a jövőben legfeljebb a közbeszerzések 15 %-nál lesz egyetlen jelentkező.

A magyar alkotmányos kérdésekkel foglalkozó szakértő emlékeztet arra, hogy Brüsszel idáig mindig pórul járt, amikor elfogadott valamilyen statisztikai célkitűzést, mert a magyar félnek rengeteg eszköze van az adatok megfirkálására. De a másik három pont sem komoly. Pl. az, hogy a jövőben a bírósághoz lehet fordulni, ha a legfőbb ügyész nem hajlandó vizsgálatot indítani valamilyen konkrét vesztegetési ügyben. Az igazságszolgáltatás ugyanis nem független a kormánytól.

A hatalom foglyul ejtette a bíróságokat, a bírói testület vezetője Polt Péter helyetteseként dolgozott, és sok új bírát nevezett ki. Azok pedig végre fogják hajtani az ukázt. Itt a kiút az volna, ha Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez, bár az Euractiv úgy tudja, hogy ez nem szerepel a Bizottság kívánságlistáján. Scheppele ugyanakkor megjegyezte: az EU pénze tartja hatalmon a miniszterelnököt, ezért nem szabad megnyitni az alapokat.

 

Bloomberg

 

A magyar kormány szembemegy a többi EU-taggal, amelyek függetlenedni igyekeznek az orosz energiahordozóktól, miután nem szeretnék az ellenértékkel az Ukrajna elleni háborút finanszírozni. Orbán Viktor ehhez képest Szijjártó személyében küldöttet menesztett Moszkvába, hogy további gázt vegyen. Azaz megfúrja az uniót törekvését, hogy máshonnan szerezzenek be szénhidrogént.

Magyarország újabb, 800 millió köbméteres gáztartalékot kíván felhalmozni, javarészt orosz forrásból. A magyar fél már többször kinyilvánította, hogy ellenzi a Moszkva-ellenes szankciókat az energia területén. Szerinte a büntetéssel a földrész csak súlyosbítja az energiaválságot.

 

FAZ

 

Lélegzetvételnyi szünethez jutott a forint, úgy néz ki, hogy valamelyest magához tér az ostrom alatt álló magyar fizetőeszköz – egyelőre. Vagyis jelentkezik az idegesen végrehajtott pénzpiaci szigorítás hatása, legalábbis jelképesen megállt a zuhanás. De hogy tartós marad-e, az már erősen kétséges. Az MNB mindenesetre készen áll további lépésekre. Ezzel együtt a kockázati felár alapján az ország élen áll a térségben.

Ha nem stabilizálódik a helyzet, akkor a két számjegyű infláció tükörképeként újból két számjegyűek lesz a kamatok. Elemzők szerint az irányadó kamat 13 %-ig emelkedik. Az Erste fő elemzője úgy ítéli meg: a jegybank hajlandó minden megtenni az infláció megfékezésére. A forint részben azért gyengélkedik, mert nem lehet tudni, jönnek-e az uniós források. Hiszen az ügyészségeket Orbán emberei tartják kézben, így szinte nincsenek olyan korrupciós perek, amelyekben Fidesz közeli emberkét lennének érintve. Az Erste szerint egyébként a pénz legkorábban az év végén futhat be.

A befektetők számára kockázatot jelent az energia megdrágulása és ezáltal a konjunktúra hanyatlása, így inkább átpártolnak a dollárhoz. De nyugtalanító az államadósság megugrása is. Magyarország keményen ráfizet, ha az oroszok leállítják a gázszállításokat. De hogy mennyire lesz súlyos az energiaválság, azt nem lehet látni.

 

Wall Street Journal

 

Európa újból vizsgázik, ezúttal energiából, inflációból és Putyinból – mutat rá a vezércikk. Merthogy az orosz gázfenyegetés párosul a növekvő kamatokkal és a kettő együtt a földrész gazdaságait veszélyezteti. A kettős válság próbára teszi az unió rugalmasságát. Oroszország igyekszik megtörni az egységet, azért korlátozza a gázszállításokat. További célja, hogy vonják vissza a szankciókat.

A vita várhatóan télen mérgesedik el, és még az a csekély lehetőség is belefér, hogy – energia híján - sok üzem kénytelen lesz leállni. A legrosszabb forgatókönyvet az jelenti, hogy körforgásos rendszerben a háztartásokban is kikapcsolják az áramot.

Az orosz erőfeszítések gerjesztik a magasabb és magasabb árakat. Egy friss adat szerint nem kizárt, hogy Európa a recesszió szélére jutott. A dublini Nemzetközi és Európai Ügyek Intézetének vezérigazgatója szerint azonban még feltűnően tartja magát a konszenzus, vagyis, hogy ellen kell állni az oroszoknak, támogatni kell Ukrajnát és nem lehet olcsó ígéreteket tenni Putyinnak. Az egyetlen kivétel Magyarország lehet.

Az idő is az EU oldalán áll. Ian Bremmer, az Eurasia Csoport elnöke szerint a Kreml tudja, hogy a kezében lévő aduk nem sokáig használhatóak. És rögtön oda a befolyás, ha elzárulnak a gázcsapok, valamint akkor is, ha az elnök ül a fenekén és várja, hogy a németek máshonnan vásároljanak földgázt. Berlin ugyanakkor választás elé kerülhet, mármint hogy saját iparát segíti a gázzal, vagy ad belőle a bajban lévő szomszédoknak is.

 

Washington Post

 

A vezércikk óva int attól, hogy bárki mosolyogjon Mario Draghi bukásán, noha a háború óta ez már a 69. kormány volt Olaszországban. Csakhogy itt olyasvalaki kényszerült lemondani kicsinyes pártpolitikai torzsalkodás folytán, aki páratlanul hozzáértő volt, és nagy tekintélyt élvezett. Ily módon új választások következnek, ám Európára ezáltal megint válság leselkedik, amikor az amúgy is küszködik, hogy elegendő energiahordozóhoz jusson, stabilizálja az eurót és főleg megállítsa az orosz agresszort. Putyin kihasználhatja a lehetőséget.

Draghi kudarcát leginkább a szélsőjobbos ellenzéki Olaszország Fivéreinek a gyors felemelkedése okozta. Jobb- és baloldali populista pártok úgy érezték, át kell állniuk arra az oldalra a nemzeti egységkormányból, mert akkor több esélyük van a hatalomban maradni. A pártelnök, Giorgia Meloni bevándorlás- és LMBT-ellenes retorikát nyomat. De még keményebb, hogy egy populista-jobboldali kabinet élére kerülhet. Ám hogy milyen politikát képvisel majd olyan kulcskérdésekben, mint Ukrajna, az egyelőre bizonytalan.

A Kreml bizonyára lehetőséget szimatol a maga számára, mivel az olaszoknál és a briteknél jelenleg hatalmi vákuum van, a francia államfő pedig elvesztette a parlamenti többséget. Ennélfogva az olasz választópolgároknak az ősszel az urnáknál meg kell állítaniuk Putyint.

 

2022. július 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Oroszország fokozza az előkészületeket, mert nagy offenzívára készül

Ukrajnának készülnie kell. Jön a tavasz és ez jó abból a szempontból, hogy nem járnak olyan >

Tovább

Végül a lábunkra esik

Katarina Barley, az Európai parlament német szociáldemokrata alelnöke és egy osztrák Balkán-szakértő a Frankfurter Rundschauban úgy >

Tovább

Ibiza Magyarországon: A titkos felvétel bajba hozza Orbán rendszerét

A Der Standardkommentárja úgy ítéli meg, hogy ami jelenleg Magyarországon a titkos felvétel ügyében zajlik, az >

Tovább

„Bolsonaro magyar éjszakái”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ezt az ironikusan a  címet adta a brazil elnök háromnapos titkos kiruccanásáról szóló >

Tovább

Orbánnak új ellensége van, aki egy felvételt lobogtat a felső szintű korrupcióról

Magyar Péter igazi tüske a kormány körme alatt, miközben volt felesége kiszállt a közéletből. A szenzációs >

Tovább

A képmutatók és Ukrajna

Paul Lendvai ellentétbe állítja, hogy a múlt héten pont akkor gyűltek össze az uniós államok vezetői >

Tovább

A megújult Iszlám Állam emberei őrjöngtek Moszkvában…

… de Putyin Ukrajnára fogja a tömeggyilkosságot, hogy elterelje a figyelmet saját biztonságpolitikájának fiaskójáról. Ugyanakkor arra >

Tovább

Az orosz elnök Ukrajnán akarja leverni a moszkvai támadást

Hiába jelentette be az Iszlám Állam, hogy emberei öltek meg több mint száz fiatalt abban az >

Tovább

Putyin háborút akar a Balkánon

Erre figyelmeztet a washingtoni Demokráciavédelmi Alapítvány két munkatársa a Wall Street Journalban. Ivana Stradner és Mark >

Tovább

Európa a Balkánon is Putyinnal küzd

Fel kell vennie Boszniát, de ragaszkodnia kell ahhoz, hogy a köztársaság hajtson végre reformokat, különben a >

Tovább

Trump a legjobb úton halad afelé, hogy fasiszta legyen.

Amikor Trump azt mondja, hogy vérfürdő lesz, ha nem választják meg, akkor ezt szó szerint kell >

Tovább

Aki megpróbált szembeszállni a gonosszal

A távozó szlovák államfő úgy látja: nyilvánvaló, hogy a Fico-kormány Magyarországhoz igazodik. De hogy ez hová >

Tovább