2024. március 28. csütörtök
Ma Gedeon, Johanna névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Trükkös diktátorok

Trükkös diktátorok

Demokratikus gúnyát öltenek magukra, manipulálják az információkat és hozzáértést sugároznak. Az orosz emigráns szakember, akik nemrégiben Daniel Treismannal, a UCLA politológia tanárával együtt könyvet írt: „Trükkös diktátorok – a zsarnokság változó arca a 21. században” címmel, modellértékűnek tartja azt, ami Magyarországon és Szingapúrban van. De erősen ebbe az irányba tart a szerb elnök is. Az említett kötet amerikai társszerzője azt mondta a kettős interjúban, hogy Putyin azért tért vissza az elnyomás közvetlenebb módszereihez, mert felismerte, hogy az addigi eszközök már nem működnek. Ezért ismét nagyobb teret engedett a titkosszolgálatnak, ám ily módon csak befagyasztja a problémák megoldását. Előbb-utóbb a körmönfont zsarnokok is szembesülnek a hogyan tovább problémájával, mert a világ halad, nekik pedig dönteniük kell: elfogadják a demokráciát, vagy pedig megpróbálják-e azt uralni, ami azonban ritkán szokott sikerülni. És minél tovább vannak hatalmon, annál inkább érzik a korszerűsödés nyomását, futnak bele gazdasági válságba. Ez esetben pedig visszaléphetnek a nyíltabb diktatúrához. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

A konzervatív lap egyértelműnek tartja, hogy az USA azért mondja fel Magyarországgal az 1979-ben kötött adóegyezményt, mert az Orbán-kabinet megtorpedózta a Biden-adminisztráció számára fontos globális minimumadót, amelyet a nagy multikra akartak kivetni. A hivatalos indoklás szerint a kétoldalú egyezmény túlságosan egyoldalú, nem sokat segít az amerikai befektetőknek, illetve vállalatoknak.

A washingtoni pénzügyi tárca azt közölte, hogy ezeket az aggályokat már jó ideje a magyar fél tudomására hozták, ám azóta sem történt semmi, így most nagyjából fél év alatt kivezetik a szerződést. A Tax Foundation nevű szakmai szervezet, amely egyszerűbb adózást és alacsonyabb kulcsokat szorgalmaz, egyértelműnek nevezi, hogy Amerika a nyomásgyakorlással igyekszik kimozdítani a holtpontról a vitát a magyar féllel. Merthogy a  húzás igen nagy pofonnak számít és árt a gazdasági együttműködésnek.

Ugyanakkor két republikánus törvényhozó a washingtoni magyar nagykövetségnek írt levélben befejezte ki egyetértését a globális adó ügyében elfoglalt magyar állásponttal. (Szijjártó Péter pár napja a CNN-nek adott nyilatkozatban bejelentette, hogy a magyar vezetés konzultált az ellenzéki párttal a kérdésben – a szerk. megj.)

Az újság kitér arra, hogy még a Trump-kormányzatnak is voltak gondjai Magyarországgal, mivel az nem akart több amerikai energiát venni, elutasította a katonai kiadások növelését, nem kívánt határozottabban kiállni Oroszország, illetve Kína ellen, továbbá engedte, hogy a kínai technológiai óriás, a Huawei magyar földön rendezze be európai központját.

 

Die Welt

 

A német törvényhozás EU-Bizottságának elnöke azt sürgeti, hogy az unió állítsa le az összes támogatás folyósítását Magyarország számára. A zöld Anton Hofreiter arra a tanulmányra hivatkozik, amelyet három tekintélyes nemzetközi jogász, köztük Kim Lane Scheppele és Daniel Kelemen a szintén német környezetvédő EP-képviselő, Daniel Freund megbízásából pár napja hozott nyilvánosságra, és amely arra jutott, hogy az Orbán-kormány alapvetően, sűrűn és nagymértékben megszegi a demokratikus normákat. Továbbá, hogy nincs olyan brüsszeli alap, amelyet ne érintene a rendszerszintű magyarországi korrupció.

A Bundestag törvényhozója hangsúlyozta: ezek a pénzek nem arra vannak, hogy a miniszterelnök a kegyenceit finanszírozza belőlük. Hozzátette: a Bizottság fel tudna lépni a jelenség ellen, mert rendelkezésére állnak az eszközök, ám hiányzik a politikai akarat, mármint hogy érvényt szerezzen a közös értékeknek. A jobboldali lap megjegyzi: Orbán a múlt hét végén elismerte, hogy az ukrajnai háború ügyében elfoglalt álláspontja miatt országa elszigetelődött a nyugati szövetségi rendszeren belül.

 

Bloomberg

 

Orbán Viktor nagyon ügyes, ő a világ első számú trükkös diktátora, miután sikerült elhitetnie több elemzővel is, hogy Magyarország demokrácia. Úgy tudta keverni a kártyákat, hogy a hatalmas korrupció és a gyatra gazdasági teljesítmény ellenére továbbra is népszerű és nyer az urnáknál – igaz tisztességtelen választásokon. Ezt Szergej Gurijev, a párizsi Science Po közgazdász professzora nyilatkozta, hozzátéve, hogy a magyar vezető sokat tanult orosz kollégájától, sőt át is vette attól a váltóbotot a ravasz autokraták kategóriájában, amikor Vlagyimir Putyin visszatért a félelemre épülő önkényuralomhoz.

Orbánnak méltó társa a brazil államfő, vagy Silvio Berlusconi, csak ők erős civil társadalommal néznek farkasszemet, ezért nem tudnak, tudtak olyan uralomra szert tenni, mint a magyar vezető. De az látszik, hogy ezek a politikusok tanulnak egymástól, persze ez nem vonatkozik a korrupcióellenes harcra vagy a jogállam fenntartására. Az ilyen típusú autokratákra az a jellemző, hogy az ellenőrzést nem a sztálini brutalitás segítségével szerzik meg, kevesebb embert tartóztatnak le, viszont többet hazudnak.

Demokratikus gúnyát öltenek magukra, manipulálják az információkat és hozzáértést sugároznak. Az orosz emigráns szakember, akik nemrégiben Daniel Treismannal, a UCLA politológia tanárával együtt könyvet írt: „Trükkös diktátorok – a zsarnokság változó arca a 21. században” címmel, modellértékűnek tartja azt, ami Magyarországon és Szingapúrban van. De erősen ebbe az irányba tart a szerb elnök is.

Az említett kötet amerikai társszerzője azt mondta a kettős interjúban, hogy Putyin azért tért vissza az elnyomás közvetlenebb módszereihez, mert felismerte, hogy az addigi eszközök már nem működnek. Ezért ismét nagyobb teret engedett a titkosszolgálatnak, ám ily módon csak befagyasztja a problémák megoldását. Előbb-utóbb a körmönfont zsarnokok is szembesülnek a hogyan tovább problémájával, mert a világ halad, nekik pedig dönteniük kell: elfogadják a demokráciát, vagy pedig megpróbálják-e azt uralni, ami azonban ritkán szokott sikerülni. És minél tovább vannak hatalmon, annál inkább érzik a korszerűsödés nyomását, futnak bele gazdasági válságba.

Ez esetben pedig visszaléphetnek a nyíltabb diktatúrához. De a propaganda akkor is mindennél fontosabb számukra. Csak éppen az nem annyira hatékony, mert nincs semmiféle ideológia mögötte. Így az üzenet kevésbé összeszedett, kevésbé egybefüggő, időnként majdnem skizofrén. Viszont az nemigen megy, hogy valaki újból ravaszabb módszereket vessen be a brutálisabb elnyomás időszaka után, mert már kimutatta a foga fehérjét.

 

 

 

2022. július 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Oroszország fokozza az előkészületeket, mert nagy offenzívára készül

Ukrajnának készülnie kell. Jön a tavasz és ez jó abból a szempontból, hogy nem járnak olyan >

Tovább

Végül a lábunkra esik

Katarina Barley, az Európai parlament német szociáldemokrata alelnöke és egy osztrák Balkán-szakértő a Frankfurter Rundschauban úgy >

Tovább

Ibiza Magyarországon: A titkos felvétel bajba hozza Orbán rendszerét

A Der Standardkommentárja úgy ítéli meg, hogy ami jelenleg Magyarországon a titkos felvétel ügyében zajlik, az >

Tovább

„Bolsonaro magyar éjszakái”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ezt az ironikusan a  címet adta a brazil elnök háromnapos titkos kiruccanásáról szóló >

Tovább

Orbánnak új ellensége van, aki egy felvételt lobogtat a felső szintű korrupcióról

Magyar Péter igazi tüske a kormány körme alatt, miközben volt felesége kiszállt a közéletből. A szenzációs >

Tovább

A képmutatók és Ukrajna

Paul Lendvai ellentétbe állítja, hogy a múlt héten pont akkor gyűltek össze az uniós államok vezetői >

Tovább

A megújult Iszlám Állam emberei őrjöngtek Moszkvában…

… de Putyin Ukrajnára fogja a tömeggyilkosságot, hogy elterelje a figyelmet saját biztonságpolitikájának fiaskójáról. Ugyanakkor arra >

Tovább

Az orosz elnök Ukrajnán akarja leverni a moszkvai támadást

Hiába jelentette be az Iszlám Állam, hogy emberei öltek meg több mint száz fiatalt abban az >

Tovább

Putyin háborút akar a Balkánon

Erre figyelmeztet a washingtoni Demokráciavédelmi Alapítvány két munkatársa a Wall Street Journalban. Ivana Stradner és Mark >

Tovább

Európa a Balkánon is Putyinnal küzd

Fel kell vennie Boszniát, de ragaszkodnia kell ahhoz, hogy a köztársaság hajtson végre reformokat, különben a >

Tovább

Trump a legjobb úton halad afelé, hogy fasiszta legyen.

Amikor Trump azt mondja, hogy vérfürdő lesz, ha nem választják meg, akkor ezt szó szerint kell >

Tovább

Aki megpróbált szembeszállni a gonosszal

A távozó szlovák államfő úgy látja: nyilvánvaló, hogy a Fico-kormány Magyarországhoz igazodik. De hogy ez hová >

Tovább