Ma Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Ukrajnának helye van az EU-ban, ez jó az országnak és jó Európának
Az Oxfordi Egyetem politológus-történésze azonban hozzáteszi, hogy a Bizottság által felajánlott tagjelölti státusz csupán a kezdet, a nagyobb unió azonban jobban képes ellenállni Kínának és Oroszországnak. Kijev csatlakozási folyamatának megindítására két jó ok is van: egyrészt mert megérdemlik az ukránok, másrészt pedig ami még többet számít: ez minden európai stratégiai érdeke. És a sorban már ott van Moldova, valamint Albánia és Észak-Macedónia. De egyidejűleg szükség van az integráció elmélyítésére is, mert különben működésképtelenné válna egy 35-tagú közösség. Viszont a távlati ukrán, moldovai és grúz tagság azt jelenti, hogy Moszkva végleg kénytelen volna belenyugodni a birodalom elvesztésébe, és nekiláthatna, hogy megtalálja a neki való szerepet – korszerű nemzetállamként.
Timothy Garton Ash úgy ítéli meg: Ukrajnának helye van az EU-ban, ez jó az országnak és jó Európának. Az Oxfordi Egyetem politológus-történésze azonban hozzáteszi, hogy a Bizottság által felajánlott tagjelölti státusz csupán a kezdet, a nagyobb unió azonban jobban képes ellenállni Kínának és Oroszországnak. Kijev csatlakozási folyamatának megindítására két jó ok is van: egyrészt mert megérdemlik az ukránok, másrészt pedig ami még többet számít: ez minden európai stratégiai érdeke.
És a sorban már ott van Moldova, valamint Albánia és Észak-Macedónia. De egyidejűleg szükség van az integráció elmélyítésére is, mert különben működésképtelenné válna egy 35-tagú közösség. Viszont a távlati ukrán, moldovai és grúz tagság azt jelenti, hogy Moszkva végleg kénytelen volna belenyugodni a birodalom elvesztésébe, és nekiláthatna, hogy megtalálja a neki való szerepet – korszerű nemzetállamként. Azaz az újabb felvételi hullám nagy ugrás volna az egységes és szabad Európa felé.
De addig még sok akadályon kell túljutni. Az Ukrajna iránti rokonszenv várhatóan alábbhagy, és csökkenhet a támogatás, hiszen jelentkeznek a gazdasági következmények, mind a járvány, mind a háború folyományaként. További veszély, hogy a korábbi bővítés nem párosult az együttműködés elmélyítésével. Ebből következett, hogy Orbán Viktor szétverte a demokráciát – uniós milliárdokból, köszönhetően az egyhangú döntéshozatalnak, amint azt legutóbb az új szankciós csomagnál láttuk.
Ugyanakkor nagyon is valószínű, hogy elhal a bővítési lendület, ahogy az a Nyugat-Balkán esetében is történt. Akkor viszont instabil pép lenne az EU keleti-délkeleti széle, ami szinte felszólítással érne fel a beavatkozásra Kína, Oroszország és más ellenséges hatalmak számára. Úgy hogy a jövő tele van akadályokkal és rossz fordulatokkal. Ám amint a kínai közmondás tartja: egy tízezer mérföldes út egyetlen lépéssel kezdődik. Nos, ezt legalább ezt a lépést a helyes irányba tette meg az unió.
X
A vezércikk örvendetesnek nevezi, hogy a Bizottság a tagjelölti státusz megadásával is Ukrajna mellé állt a háborúban, ám arra figyelmeztet, hogy ettől még le kell szállítani Kijevnek mindazokat az eszközöket, amelyekkel győzhet Oroszország ellen. De Brüsszel ily módon elismerte, hogy jogos az ukrán törekvés, mármint, hogy megszabaduljanak az orosz gyarmatosítás igájától és csatlakozzanak a szabályokra épülő európai rendhez. A tagság igazolná a súlyos katonai áldozatokat és átfogó vereség volna Putyin számára.
Ám a dolog úgy áll, hogy a belépés még nagyon messze van. A feltételek teljesítése különösen nehéz egy olyan ország számára, amelynek gazdaságát és civil társadalmát szétverték a harcok, és amelynek felül kell kerekednie a hatalmas korrupción, továbbá az intézmények gyengeségén, amin csak rontott Moszkva beavatkozása.
De még ennél is fontosabb, hogy eloszlassa az uniós aggályokat, miután a bolgárok és a románok még azelőtt kerültek be, hogy teljesen átvették volna a jogállamot, valamint kiirtották volna az urambátyám-rendszert. Azon felül Magyarország és Lengyelország visszalép a demokrácia területén.
A bővítéshez nem lehet hozzálátni, amíg tart a háború, az meg még soká ér véget. Így Ukrajna számára jelenleg az a legfőbb, hogy megkapja a szükséges fegyvereket. Ám a minap az derült ki a kieli Világgazdasági Intézet felméréséből, hogy a tényleges szállítások messze elmaradnak az ígéretek mögött. Ugyanakkor Kijevet az is idegesíti, míg Moszkvát elégtétellel tölti el, hogy egy 10 nyugat-európai országra kiterjedő közvélemény kutatás szerint a megkérdezettek jó harmada gyors békét akar, akár területi engedmények árán is.
Guardian/The Times/Szelestey Lajos
Következő cikk: Kérdezni mert – menesztették!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Porosenko: Fegyver, fegyver és még egyszer fegyver kell
A volt ukrán elnök, aki annak idején tető alá hozta Putyinnal a Minszki megállapodást, kizártnak nevezte, >
Az összeomlás forgatókönyvei
Most még az első szakaszban vagyunk, amikor úgy tűnik, hogy az Orbán-rezsim bukdácsol ugyan, de fennmarad, >
Ki kellene terjeszteni a háborút Oroszországra is
De hogy van az, hogy Oroszország nap mint nap bombázhatja saját területéről Harkivot, de Ukrajna nem >
Snyder-Habermas vita a német szerepvállalásról
Ha Putyin azt látja, hogy nem képes elérni célját, simán bejelenti, hogy győzött és valami új >
420 forint/eurós árfolyam sem kizárt
Az apanázsra azért is szükség van, hogy megdobja a gazdaságot, amelynek növekedési üteme előreláthatólag lassul a >
Riadókészültségben a magyarországi média
Létezik ugyan még egy maroknyi független orgánum, de ahhoz, hogy elérjék a közönséget, vagy a közönségnek >
„Szélsőjobb: tánc a vulkánon”
Trump, Brexit, Magyarország, Lengyelország, Brazília és most még a Marine Le Pen-féle párt is 89 képviselőt >
Homo orbanicus
A nemzeti nem-közösségnek nincs összetartó ereje. A nemzet elveszítette veszélytudatát. Egyenként mindenki érzi, hogy baj van, >
Az orosz fenyegetések üresebbek, mint ahogy azt gondolnánk
Ezt bizonyítja – írja a Times -, hogy Vlagyimir Putyin idáig mindig abbahagyta a kardcsörtetést, amikor >
Még sok a „ha” Ukrajna uniós útján
Timothy Garton Ash úgy ítéli meg, hogy Ukrajna uniós tagsága stratégiai döntés volna egész Európa számára, >
Még sok a „ha” Ukrajna uniós útján
Timothy Garton Ash úgy ítéli meg, hogy Ukrajna uniós tagsága stratégiai döntés volna egész Európa számára, >
A látványos uniós ajánlat csak kamu
A Die Welt német konzervatív lap úgy értékeli, hogy az Ukrajnának és Moldovának tett látványos ajánlat >