2024. április 17. Szerda
Ma Rudolf, Izidóra névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország ellenkezik, de hétfőre meglesz a megállapodás az olajembargóról

Magyarország ellenkezik, de hétfőre meglesz a megállapodás az olajembargóról

Orbán a hosszabb átmeneti időn kívül pénzt is akar, hogy átállítsa a finomítókat. A politikusnak jó ideje igen szoros a kapcsolata Moszkvával és nem csatlakozott sem az EU-hoz, sem a NATO-hoz, amelyek igyekeznek felfegyverezni Ukrajnát. A Bizottság most annyi engedményt tett neki, illetve Szlovákiának, hogy a két ország további egy évet kapna, azaz csak 2024 végén kellene felmondaniuk az orosz olajimportot. A csomag többi része viszont már jól áll, azaz nagy valószínűséggel újabb orosz bankok, tábornokok és magánszemélyek kerülnek tilalmi listára. Továbbá leállítanak nyugaton olyan tévéket, amelyek a dezinformációt terjesztenek. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

A cseh kormányfő elhatárolta országát a magyar állásponttól az olajembargó ügyében, noha Prága is hosszabb átmeneti időszakot szeretne kikötni. Berlini látogatás után Fiala úgy nyilatkozott, hogy a két nézőpontot a világért sem szabad összekeverni. Ők nem gátolják a megállapodást, támogatják az embargót. Csak éppen, miután a Barátság-vezeték végén lógnak, egyelőre nem boldogulnának az orosz szénhidrogén nélkül. Ezért bizonyos garanciákat kérnek a többiektől, hogy azok más forrásokból adnak nekik olajat. Tehát legyenek szolidárisak.

Orbánról szólva rámutatott, hogy tárgyalnak vele visegrádi keretekben, még akkor is, ha számukra sok mindent nehéz megemészteni abból, amit a magyar politikus az Ukrajna elleni agresszióról mond. De a V3-nak is szerepük volt abban, hogy Budapest megszavazta az eddigi öt szankciót.

Ugyanakkor megerősítette, hogy a cseh fél minden lehetséges segítséget megad Kijevnek, rakétákat, páncélosokat is beleértve. Ezek egy részét saját készletéből küldi, de van, amit külön meg kell vennie. Ám csinálja, mert látja, hogy az ukránok a csehek életéért és szabadságáért is harcolnak.

Ha ugyanis Putyint nem sikerül most megfékezni, akkor hadserege egy szép nap felvonul a cseh határhoz. Először feltehetőleg a Baltikumon söpör végig, utána jön Csehország és végén az orosz alakulatok Németország küszöbén állnak majd. Moszkva már most is háborút visel Európa ellen. Hibrid hadviselés formájában, dezinformációval, a világhálón elkövetett támadásokkal.

Célja egyértelmű: próbálja visszahozni a NATO- és az EU-bővítés előtti állapotokat, vagyis hogy hatalma akkora legyen, mint egykor a Szovjetunióé. Az orosz politikai kultúrán végighúzódik a birodalmi szál, és ha nem szabnak gátat neki, akkor Oroszország egyre csak nyomul tovább. A terjeszkedő birodalmak és az autoriter rezsimet csakis az erőből értenek.

 

Euronews

 

A lengyel miniszterelnök azt mondta, hogy tudomása szerint nem kívánják blokkolni a szankciókat azok az országok, amelyek csupán többéves átmenet  után térnének át az orosz olaj utáni korszakra. Az interjúban Morawiecki hangsúlyozta: nem szabad bűnbaknak kikiáltani ezeket a kormányokat, vagy ujjal mutogatni rájuk, hiszen vannak jóval nagyobb tagok, amelyek megpróbáltak keresztbe feküdni az évek során. Nyilvánvalóan Németországra célzott, amely ellen az a vád, hogy sokáig igyekezett megbékíteni Putyint.

Az Északi Áramlat 2-ra utalva a politikus azt mondta, hogy egyes országok egyébként is függő helyzetben voltak, de csak fokozták kiszolgáltatottságukat. Rövidlátónak bizonyultak, mert nem tudták elképzelni, mi következik helyzetükből. Putyin azután meglovagolta ezt és zsarolta vele az EU többi részét.

A kormányfő háborús bűnösnek nevezte az orosz elnököt, kiemelve, hogy az népirtást követ el Ukrajnában, ezért ha hatalmon marad, Brüsszelnek nem szabad az eddigi módon együttműködnie vele. Hiszen az orosz állam totalitárius, nacionalista, imperialista. Az orosz birodalmat kívánja visszaállítani. Ezért ukrán földön asszonyok és gyerekek halnak meg. De el sem lehet képzelni, hogy még miket művel a háborúban. Ily módon tanácsos volna nemzetközi bíróság előtt felelősségre vonni.

A világnak ugyanakkor ki kell nyilvánítania háláját az ukránoknak, mert Európa békéjét is biztonságát is védik. Szerinte ugyanakkor Moszkva gyengeségét mutatja, hogy atomcsapással fenyeget. De ugyanígy kétszer is meggondolja, hogy meginduljon-e Moldova ellen. Bár biztosan nem lehet tudni, mert a döntés a Kreml urainak kezében van.

 

Frankfurter  Rundschau

 

Diplomaták arról számolnak be, hogy az újabb szankciók jóváhagyását erősen gátolják a szokatlanul erős zavaró magyar hangok. Ám az Európai Parlamentben egyre nagyobb felháborodás kíséri Orbán fenyegetőzését. Daniel Freund, a német környezetvédők nevében kifejtette, hogy a miniszterelnök megtorpedózza a közösség egységét. A retorikai ökölrázásnak semmi helye a mostani helyzetben. De nagyon úgy néz ki: Putyin számára kifizetődött, hogy befektetett a magyar kormányba.

Moritz Körner, a német liberálisok képviseletében kijelentette: Orbán függővé tette országát az orosz olajtól, és a jelek szerint most visszariad attól, hogy ezen változtasson, mert az fájdalmas volna. Az EU azonban nem engedheti meg, hogy Budapest feltartóztassa. A magyar olajvásárlások értéke csekély, a cserében küldött összeg nem sokban járul hozzá a háború folytatásához. Ezért nyugodtan bele lehet menni, hogy Magyarország csak később váljon le az orosz energiahordozóról.

 

Die Presse

 

Orbán Viktor szembeszegül az uniós olajbojkottal – ez a zsarolási stratégia egy évtizeden át bejött, de lehet, hogy a politikus most elszámította magát. Pávatáncot lejt, amire az jellemző, hogy két lépés előre, egy hátra, de a végén így is ő jár jól. A módszer lineáris, viszont nem egyszer rá tudta kényszeríteni vele a saját érdekeit a Bizottságra és egyelőre von der Leyen sem volt képes, hogy megmutassa neki: eddig és ne tovább.

Nekiment a független bíróságoknak, létrehozta a sajátos médiafelügyeletet, célba vette a tudományt, no meg, a CEU-t, ám a folyamat most ér csúcsára, hiszen vétót helyezett kilátásba az olajembargó ellen. Márpedig amit akar, az nullára csökkentené az újabb szankciók hatékonyságát. Ezzel szemben Magyarország zöld jelzést kapna az import folytatásához.

A miniszterelnök természetesen pontosan tudja, hogy ötletét aligha fogadják el a többiek. Erős a gyanú, hogy megint a jól bevált pávatáncot adja elő. Amiből három lehetőség adódik:

- Lehetséges, hogy csupán hosszabb átmeneti időt próbál kicsikarni

- Elképzelhető, hogy ily módon zsarolni igyekszik az EU-t, mármint hogy az utalja át neki elsősorban a koronamilliárdokat, amelyeket a grasszáló korrupció miatt nem kapott meg mindezidáig. De a szankciós eljárás miatt veszélyben vannak a közös költségvetésből előirányzott támogatások is

- A legnagyobb gond akkor van, ha kiderül, hogy hazardírozott, ám rajtavesztett. Nem mérte fel, hogy a 26-ok egyértelműen megálljt akarnak parancsolni Putyinnak. Ez  esetben nehéz volna rávenni álláspontja feladására, így a szokásos két lépés előre pontosan a szakadékba vezeti mind őt, mind az uniót.

 

Wall Street Journal

 

Uniós források szerint ugyan Magyarország ugyan ellenkezik, de hétfőre remélhetőleg meglesz a megállapodás az olajembargóról. Orbán a hosszabb átmeneti időn kívül pénzt is akar, hogy átállítsa a finomítókat. A politikusnak jó ideje igen szoros a kapcsolata Moszkvával és nem csatlakozott sem az EU-hoz, sem a NATO-hoz, amelyek igyekeznek felfegyverezni Ukrajnát.

A Bizottság most annyi engedményt tett neki, illetve Szlovákiának, hogy a két ország további egy évet kapna, azaz csak 2024 végén kellene felmondaniuk az orosz olajimportot. A csomag többi része viszont már jól áll, azaz nagy valószínűséggel újabb orosz bankok, tábornokok és magánszemélyek kerülnek tilalmi listára. Továbbá leállítanak nyugaton olyan tévéket, amelyek a dezinformációt terjesztenek.

A jelentés hozzáteszi, hogy az EU és Magyarország között évek óta súrlódás van, mert a magyar rendszer mind inkább tekintélyuralmi pályára áll rá. Budapest tagadja, hogy visszalépne a demokrácia területén és cáfolja azt is, hogy uniós pénzeket nyúl le.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Úgy tűnik, Magyarország megint csak élvezi, hogy szembemegy az EU-val. Orbán úgy állítja be, hogy meg kívánja vétózni a Bizottság előterjesztését az orosz olajvezeték csapjának elzárására. Hogy mennyi ebben a szemfényvesztés, illetve mennyire komoly az elhatározás, azt majd a következő napok elárulják. Lehet, hogy csupán pókert játszik és blöfföl.

Ez esetben úgy számol, hogy ha beleegyezését adja, akkor végre hozzájut a pénzhez az  újjáépítési alapból. Országa nehéz gazdasági helyzetben van, de ezért a miniszterelnököt nagy-nagy felelősség terheli. Hiszen 2014 óta egyre inkább függő helyzetbe manőverezte a magyarokat az orosz energiahordozók ügyében.

A választás előtt nagyvonalúan osztogatott, ami viszont alaposan megterhelte a költségvetést. Így azután erősen fázik attól, hogy a bojkott miatt újabb megpróbáltatások jöjjenek. Ugyanakkor – virtigli autokratához méltó módon – bizonyos élelmiszerek, valamint az üzemanyag árának befagyasztásával harcol az infláció ellen. Főleg a benzin és a dízel miatt került bajba.  A piaci beavatkozás miatt már vannak viharok és azokat csak gerjesztené az embargó. Az áremelkedés szintje így is 8,6 %-nál jár.

 

Guardian

 

A vezércikk helyesli, hogy a Nyugat az orosz olajimport betiltásával kívánja kiiktatni Putyin hadigépezetét. Moszkva inváziója váratlanul érte a demokráciákat, ám azóta az EU meglepte magát, olyan gyorsan, egységesen és keményen reagált. Ám minden eddigi szankció ellenére hetente sokmilliárdot utaltak Moszkvának az energiahordozók ellenértékeként, ami kenőanyag volt az akadozó, ám brutális orosz szoldateszka számára.

Brüsszel most azon van, hogy a nyomás segítségével meghátrálásra kényszerítse a Kremlt, illetve hogy biztosítsa a stratégiai autonómiát a maga számára. Ám amikor egyébként is megélhetési válság van, továbbá általános visszaesés rajzolódik ki a világgazdaság horizontján, az energiaembargó jelentős kockázatokkal jár: további infláció, áruhiány fenyeget.

A Bizottság által összeállított csomag azonban kellőképpen körültekintő. Magyarország és Szlovákia, amelynek a többiekénél kisebb a mozgástere, a felkínáltnál hosszabb átmeneti időre tart igényt. A tét hatalmas, mert a földrész olajszükségletének egynegyedét kellene máshonnan megvenni, ily módon megfosztva Putyint rendszere egyik fő anyagi támaszától.

Rendkívül óvatosan kell eljárni, mert ha súlyos recesszió ütne be, az megingatná a tömegtámogatást a megtorló intézkedések ügyben, szociális elégedetlenséget váltana ki, az meg Moszkva kezére játszana. Ám ha meglesz a megállapodás a szállítások leállításáról, az jól mutatná, hogy a háború nyomán milyen gyorsan jön létre egy új Európa. Brüsszel terve az autonómabb, összetartóbb földrész irányába mutat.

 

Washington Post

 

A lap úgy látja, hogy Ukrajna romjain Oroszország újjáépíti a tekintélyelvűséget. Azaz nagyon is tudatos a pusztítás és az öldöklés: a cél az, hogy letöröljék az országot önálló tényezőként a térképről, illetve a gyakorlatban is felszámolják. Ennek megfelelően pl. a megszállt Herszonban leállították az internetet, a tanítást oroszul kívánják folytatni, orosz dokumentumokat vezettek be a közigazgatásban és fokozatosan áttérnek a rubel használatára.

Az invázió elleni tüntetések úgy értek véget, hogy a szervezőket letartóztatták. Ugyanakkor több helyen is újból felállították a korábban eltávolított Lenin-szobrokat. Putyin nagyjából ugyanezt csinálta a Krím elfoglalása után is.

Azon kívül az ukrán kormány azt közölte: ezreket hurcoltak erővel Oroszországba. Sztálin már a 30-as évek elején hasonló módszert alkalmazott Ukrajna ellen, ideértve a politikai elnyomást, az erőltetett kollektivizálást a mezőgazdaságban, valamint a szándékosan előidézett éhínséget.

Putyin arcátlan módon semmibe veszi az ország nemzetközi jogállást, ám amit művel, azt csakis erőszakos hódításnak lehet minősíteni. Ellenfeleinek, az USÁ-val az élen, ugyanilyen elszántsággal kell megfékezniük.

 

2022. május 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább

Egy „messiás” felkavarja a magyar ellenzéket

Újdonsággal ugyan nem rukkolt ki, mert amit kifogásol a rendszerben, az már jó ideje közismert, ám >

Tovább