2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az orbáni Magyarország a Nyugat gyenge láncszeme

Az orbáni Magyarország a Nyugat gyenge láncszeme

Bécsnek abba kell hagynia a jó ideje tartó valcert Putyinnal, azaz ne legyen potyautas, miközben ekkora vita támadt Moszkvával - de persze amit csinál, az sehol sincs Orbán Viktorhoz képest – írja a Bloomberg kommentárja. Merthogy a tekintélyuralmi, jobboldali-populista vezető, eléggé el nem ítélhető módon régóta törleszkedik Putyinhoz. Nevét adta ugyan a szankciókhoz, ám akadályozza, hogy országán keresztül fegyvereket lehessen küldeni Ukrajnának. Most pedig vétót helyezett kilátásba, ha az embargót az orosz olajra és földgázra is érvényesítik. Az orbáni Magyarország a Nyugat gyenge láncszeme. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Magyarország gátolja, hogy az unió megtiltsa az orosz olaj importját. Arra hivatkozik, hogy von der Leyen javaslatának árát a magyar gazdaság fizetné meg, mármint, ha „rendezett módon” kifuttatnák az orosz szállításokat. Szlovákiának és Csehországnak szintén vannak aggályai, hiszen ők is a Barátság-vezetéken kapják az energiahordozót. Pozsonyi részről azt közölték a lappal, hogy legalább kétévnyi átmeneti időszakot tartanak szükségesnek. Hírek szerint a cseh miniszterelnök ma meglátogatja a német kancellárt, mert ő is hosszabb felkészülési periódust igényel országa számára.

Az uniós nagykövetek tegnapi egyeztetésén állítólag igen feszült volt a hangulat, hogy egyről kettőre jussanak. Az oroszoknak az olajból több bevételük van, mint a gázból. A Bizottság próbál egyensúlyozni, nehogy a szankciók miatt az égbe szökjenek az árak, és ily módon Putyin többletbevételhez jusson.

A német gazdasági miniszter éppen arra figyelmeztetett, hogy ellátási zavarok támadhatnak, nem beszélve az emelkedő árakról. Ugyanakkor von der Leyen bejelentette, hogy be kell szüntetnie a tevékenységét nyugaton egy sor orosz propaganda adónak.

Az ukrán elnök első számú gazdasági tanácsadója úgy értékelte, hogy végre látnak valami akciót. Usztyenko azonban egyben arra figyelmeztetett, hogy Oroszország továbbra is rengeteg gázt, illetve olajat ad el a világban.

 

Le Figaro

 

Az ukrán külügyminiszter azt üzente a Twitteren, hogy az orosz háborús bűnökhöz adják a nevüket azok az országok, amelyek nem hajlandóak az olajszállítások leállítására. Kuleba megjegyzése kapcsán a francia jobboldali lap felidézi, hogy magyar hivatalos állásfoglalás szerint „jelenlegi formájában” nem lehet belemenni a Bizottság indítványába.

 

Deutschlandfunk

 

A német zöldek egyik EP-képviselője érthetőnek nevezte, hogy helyzeténél fogva Magyarország és Szlovákia nem képes azonnal csatlakozni az asztalon lévő embargójavaslathoz. Ám Viola von Cramon szerint nem maradhat következmények nélkül, ha kiderül, hogy a magyar kormány orosz befolyásra nem a megfelelő mértékben tesz erőfeszítéseket alternatív források felkutatására. Megtorlásként vissza lehetne tartani uniós támogatásokat, mert egyetlen tagállam sem táncolhat ki a sorból.

 

Die Zeit

 

Magyarország energiaellátása erősen függ Oroszországtól, a kormány még sem tett semmit, hogy változtasson a helyzeten. Így látja ezt Thomas Roser, aki 15 éve Belgrádban él, onnan tudósítja az újságot. Mint rámutat, mivel a hatalom meglehetősen kategorikus a szankciók kérdésében, most jelentős kedvezményben részesül. Ám felmerül a gyanú, hogy az embargó elutasítása szorosan összefügg Orbán személyével, hiszen a jobboldali-populista vezető Putyin barátja.

Már március elején nem csinált titkot abból, hogy szerinte a büntetőintézkedéseket nem szabad kiterjeszteni az energiahordozókra. De akkor most mi vezérli: csakis gazdasági megfontolás, vagy tekintettel van Moszkva érdekeire? Szlovákiát, amely szintén hosszabb átmeneti időt kap, sokkal kevesebb bizalmatlanság övezi, mivel fenntartás nélkül támogatja Ukrajnát, ideértve a katonai segítségnyújtást is.

Belejátszhat a merev magyar álláspontba a Kijevhez fűződő feszült kapcsolat. Az ukránok azt állítják, hogy a magyarokat területi igények vezetik, ezt azonban Budapest határozottan visszautasítja. Inkább az a valószínű, hogy a kemény kiszolgáltatottsága miatt hadakozik Orbán az embargó ellen. Ez vonatkozik az atomenergiára is. Mindenesetre a függőség csak erősödött az utóbbi években – alighanem politikai okokból.

De ezért az ország csak magát ostorozhatja. A háború kirobbanása óta sem tett a világon semmit sem, hogy máshonnan vásároljon szénhidrogént. A független magyar sajtó, lásd pl. a HVG-t, közben csak ímmel-ámmal fogadja el azt a hivatalos érvet, miszerint egy vagyonba kerülne a finomítók átállítása az orosz helyett másfajta olajra. Az olajszükséglet jó egyharmadát különben tavaly az Adria-vezetéken keresztül fedezték.

 

Bloomberg

 

Bécsnek abba kell hagynia a jó ideje tartó valcert Putyinnal, azaz ne legyen potyautas, miközben ekkora vita támadt Moszkvával - de persze amit csinál, az sehol sincs Orbán Viktorhoz képest – írja a kommentár. Merthogy a tekintélyuralmi, jobboldali-populista vezető, eléggé el nem ítélhető módon régóta törleszkedik Putyinhoz. Nevét adta ugyan a szankciókhoz, ám akadályozza, hogy országán keresztül fegyvereket lehessen küldeni Ukrajnának. Most pedig vétót helyezett kilátásba, ha az embargót az orosz olajra és földgázra is érvényesítik. Az orbáni Magyarország a Nyugat gyenge láncszeme.

Utána viszont Ausztria jön a sorban, bár több kisebb tagország vetélkedhet vele ezért a címért. De az EU-nak mindenképpen az osztrákokkal kell kezdenie a rendteremtést, mivel a németekhez hasonlóan őket is jó viszony fűzi Moszkvához, hagyományosan oroszbarátok. Teljesen függővé tették magukat a Kremltől, minden egyes érkező orosz szénhidrogén molekula mögött ott van az osztrák pénz, lobbi. Lásd, hogy az Északi Áramlat 2 megépítését teljes mértékben Németországnak rótták fel, ám az egyik nagy beruházó éppen az OMV volt. Amúgy pedig az osztrák üzemanyag 80 %-a orosz forrásból származik.

A brutális háború azonban Ausztria számára is véget vetett a románcnak, ebben különbözik Magyarországtól. Viszont a harcok elhúzódtával a kérdés az, vajon az osztrákok közreműködnek-e a bojkottban, búcsút mondanak-e a semlegességnek? Orbánhoz hasonlóan Bécs is alighanem túl messzire ment, ám de az osztrák kormányt még meg lehet állítani.

 

The Times

 

A Bizottság megkésve kívánja elrendelni az orosz olajimport leállítását, ám az kulcsfontosságú lépés, hogy a Kreml ne tudja folytatni az agresszív háborút. Így értékeli a patinás jobboldali brit lap vezércikke. Kiemeli, hogy az invázió aláássa Európa biztonságát, miközben az energiaárakon keresztül a földrész finanszírozza a hadműveletek folytatását. Kiderült ez, amikor a szankciók miatt drágább lett a kőolaj és a földgáz, ám a csökkenő mennyiség dacára nőtt az orosz államháztartás bevétele.

Az EU most igyekszik megtörni ezt a spirált és ki is kell tartania mellette. A szankciók folytán kevesebb pénz áll Putyin rendelkezésére katonai célokra, illetve a közszféra béreinek kifizetésére. A korábbi intézkedések nagy hiányossága az volt, hogy jelentős lyukak tátongtak rajtuk, amit azután Moszkva ki is aknázott. A legnagyobb gondot az jelentette, hogy nem érintették a szénhidrogéneket.

Ám az orosz energiahordozókról csak akkor lehet leválni, ha a Nyugat elfogadja ennek az árát. Lehet, hogy a németeknél legalább 1 %-kal visszaveti a fejlődést. De így is megéri az összehangolt fellépés, arról nem beszélve, hogy olajat lehet venni a Közel-Keletről is. Ugyanakkor azzal is csapást lehet mérni a Kremlre, ha az ellenértéket külföldi bankoknak utalják és az oroszok csak akkor juthatnak a pénzhez, ha beszüntetik az inváziót.

Egyúttal meg kell akadályozni, hogy Oroszország Ázsiában adja el a feleslegessé váló mennyiséget, ehhez meg kell fenyegetni a szállító vállalatokat. Mindez természetesen sokba kerül az európai gazdaságnak. Jól teszik a politikusok, ha számba veszik, miként tudják mérsékelni a hatást a lakosság számára.

A demokratikus kormányok számára azonban a biztonság jelenti az legfőbb szempontot, márpedig éppen azt veszélyezteti Moszkva. Így csupán azt lehet tenni, hogy a Nyugat őszintén megmondja az embereknek: fájni fog, de csakis így lehet elérni a tartós békét, és megéri vállalni. 

 

FAZ

 

A készülő csomaggal az EU elvágja az Oroszországgal összekötő köldökzsinórt, ami elsősorban Putyin politikai kazánjában fokozza a nyomást. Brüsszel most először veszi célba az orosz vezetés legfőbb bevételi forrását. Geopolitikailag a lépés az ország fokozódó elszigetelését vonja maga után, új Vasfüggöny ereszkedik le.

Két és fél hónappal ezelőtt, a háború kezdetén még nagyon távolinak tűnt egy ilyen bojkott. Ám az olajpiac rugalmassága lehetővé teszi elsősorban a német kormány számára, hogy viszonylag könnyen véget vessen a függő viszonynak, amibe egyébiránt a saját hibájából került bele.

A magyarok kifogásaival akkor kell foglalkozni, ha azok technikai jellegűek. A belső ellentétekből kizárólag az orosz államfő profitál. Viszont szerencsés esetben a szankciók engedményt csikarnak ki a részéről, esetleg meg is buktatják, de nagy valószínűséggel ellennyomást fog kifejteni. Viszont amit von der Leyen megfogalmazott, hogy ti. Ukrajna nyerje meg a háborút, nos, csak megtorló intézkedésekkel nem lehet elérni.

 

FAZ

 

A jobboldali lap úgy ítéli meg, hogy az igazi olajembargótól továbbra is visszaretten a Bizottság. Igaz, végső soron nincs is más választása, bármennyire is fájdalmas ez erkölcsi oldalról nézve. Tekintve, hogy Oroszország milyen szörnyűségeket követett el Ukrajnában, a Bizottság túl lassan szánta rá magát a mostani szankciókra. Ám ez is csak azt jelenti, hogy az év végéig változatlanul érkezik az olaj. Magyarországra és Szlovákiára pedig még további egy évig, de ők még ezt sem tudják elfogadni.

Azaz Európa további milliárdokkal tömi Putyin hadikasszáját, amit erkölcsileg nehéz igazolni. Viszont az EU kényszerhelyzetbe került, mert a tagok részéről túl nagy az ellenállás,  mármint hogy nem kell elkapkodni. Emögött az húzódik meg, hogy nem szabad túl nagy falatot lenyomni a gazdaság, illetve a fogyasztók torkán a megdráguló üzemanyagok formájában. Ám ki kell tartani a büntető intézkedések mellett, különben semmire sem jók.

Az meg megint csak nem segít semmit, ha Moszkva másutt tudja eladni az olajat, sőt, kedvezményes árakkal a maga oldalára állít államokat a 3. világból. Az EU-nak és az USÁ-nak rá kell vennie pl. Indiát, hogy ne vegye át a felszabaduló mennyiséget. A keserű igazság az, hogy az embargó csak ez esetben képes eredményt elérni.

 

Reuters

 

Orbán Viktornak igaza van abban, hogy a gazdaságban most a veszélyek évtizede következik, és lehet, hogy ezt Közép-Európa hamarosan meg is érzi. A térség ugyan jelenleg a növekedési ütemet tekintve lepipálja a nyugati partnereket, hála az erős fogyasztásnak. Ám az erős kereslet felnyomja az árakat, és ennek az eddigi kamatemelések nem tudtak véget vetni. Több nagy cég is már a gazdaság lassulására készül.

E pillanatban még azonban hiába dúl a háború Ukrajnában, a régió gazdaságai robognak. Ám már a nyáron jöhet az ébredés, és az infláció erős másnaposságot okozhat. Közgazdászok emiatt már riadót fújnak Magyarországon és Lengyelországban. A nagymértékű fogyasztás oka részben az, hogy a két kormány sok pénzt nyomott a háztartásoknak. Nincs elegendő munkaerő, és ez is gerjeszti az áremelkedést. Az ukrán válság folytán ugyanakkor drágul az energia.

Magyarországon március meghaladta a 16 %-ot az infláció szintje. A gazdasági alapok  erősek, de Orbán tett arról, hogy újjáválasztása érdekében sok pénzt kapjanak az emberek. A jegybank figyelmeztetett is, hogy ellensúlyozni kell a veszedelmes folyamatokat. Azaz helyre kell állítani a gazdasági egyensúlyt. Ugyanezt mondja a londoni Capital Economics egyik elemzője is, aki szerint keményebb intézkedésekkel kell megfékezni a túlfűtött keresletet.

Ehhez adókat kell emelni, vissza kell fogni a kiadásokat, továbbá hosszabb időn át 8 % fölött kell tartani a kamatokat, ami persze fékezi a növekedést. Az MNB már el is indult ezen az úton, csak éppen betartanak neki a hatóságilag előírt árak, az egyre magasabb bérek és a befagyasztott rezsiköltségek. 

 

FAZ

 

A külvilág régóta nem érti a magyarokat, részben a különleges nyelv miatt, ezért közhelyeket gyártott róluk. A választás előtt pl. az volt a mondás, hogy Márki-Zay képes megbuktatni az autokrata Orbánt és utána beszünteti az illiberális vircsaftot. Hát, ez nagy tévedésnek bizonyult, sőt az ellenzéki szövetség már a súlyos vereség után egy nappal szétesett – állapítja meg Matthias Rüb, aki tudósítóként Rómából ruccant át Budapestre, hogy megnézze a svájci fotós, Michael von Graffenried kiállítását a Városháza előtt.

A művész ösztöndíjjal négy hónapig készítette a képeket Magyarországról, de kamerája számára nem voltak nyelvi akadályok. Megmutatta a hatalmas ellentmondásokat. A panoráma felvételek tanúsága szerint jobban kulcsot talált a magyar valósághoz, mint a nyelvet beszélő újságírók, akik a közmondás szerint ezer szóban írják meg azt, aminek megörökítéséhez egyetlen fotó is elég.

 

2022. május 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább