2024. április 23. kedd
Ma Béla, Adalbert névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Különös fajt képeznek a Fidesz szavazói

Különös fajt képeznek a Fidesz szavazói

30 %-uk ugyanis egyetért azzal, hogy a sajtóorgánumok vezetői beleszólhassanak a tartalomba. Ez az adat egészen kirívó Közép-Európában, másutt mindenütt sokkal többen támogatják a média szabadságát – mondta Václav Stetka, a Loughborough Egyetemről, aki egy csapat szakember élén mérte fel a sajtószabadság megítélését Közép-Európában... Az Orbán-kormány ellen európai vizsgálat indult a Kesma átláthatatlan tulajdonviszonyai miatt. Továbbá azért, mert a bírálók szerint a közrádió és tévé mára a hatalom szócsöve lett és gyakran az orosz háborús propagandát szajkózza. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Monde

 

Hallgat és zavarban van a populista magyar és lengyel kormány a francia választások eredménye láttán. Orbán azt remélte, hogy Le Pen győzelme esetén újra alakíthatja az európai jobboldali nacionalisták szövetségét. Két napja egy avatási ünnepségen nem tudott időt szakítani arra, hogy értékelje a francia helyzetet, pedig partnere éppen kudarcot vallott az urnáknál. Csak a saját, három héttel korábbi sikerét bírta méltatni. Viszont rajta kívül nemigen volt olyan európai vezető, beleértve Lengyelországot is, aki ne gratulált volna Macronnak már vasárnap este.

A csend persze cseppet sem meglepő. De hát a francia elnök az egész kampány során mumusként használta a magyar kormányfőt, mellesleg ő sem küldte el jókívánságait Budapestre a Fidesz sikere után. Viszont hogy Le Pen felsült, az nagyban keresztezte Orbán törekvéseit és reményeit, hogy áttörést tud elérni Európában, amiben különben ultrakonzervatív lengyel szövetségese szintén erősen bízott. A Mészáros Lőrinc-féle MKB Bank még pénzt is adott a francia szélsőjobb vezérének választási hadjáratához.

Ám dugába dőlt az elképzelés, és a fiaskó pont akkor következett be, amikor a miniszterelnök egyre jobban elszigetelődik még Közép-Európában is, pedig arról ábrándozik, hogy ő áll annak az élére. Ráadásul vasárnap nagy pofont kapott a szintén ókonzervatív szlovén Janša is. De már kénytelen volt elbúcsúzni a hatalomtól a cseh Babiš is.

Lengyelországgal viszont mélypontra zuhant a viszony, mert Magyarország felemás álláspontot foglal el a konfliktusban, ugyanakkor távolságot tart Kijevvel szemben. A fegyverszállítások ügyében megnyilvánuló alapvető nézetkülönbségek folytán hetek óta semmilyen egyeztetés nincs a V4-ek között. A következmény az lett, hogy újjáválasztása óta Orbán csak a Vatikánba látogatott el, majd találkozott a szélsőjobbos Salvinival, aki azonban politikai mélyrepülést mutat be mostanában.

 

Guardian

 

Különös fajt képeznek a Fidesz szavazói, mert 30 %-uk egyetért azzal, hogy a sajtóorgánumok vezetői beleszólhassanak a tartalomba. Ez az adat egészen kirívó Közép-Európában, másutt mindenütt sokkal többen támogatják a média szabadságát – mondta Václav Stetka, a Loughborough Egyetemről, aki egy csapat szakember élén mérte fel a sajtószabadság megítélését Közép-Európában.

A négy visegrádi országban a lakosság nagyobbik része úgy látja, veszélyben van az elfogulatlan tömegtájékoztatás. Ezért intézkedést várnak vagy a saját kormányuktól, vagy az EU-tól. Hírek szerint ilyen mértékű közvélemény kutatás e tárgyban még nem készült a térségben. Több mint 4 ezer embert kérdeztek meg még az orosz agresszió előtt.

Magyarországon 47 % véli úgy, hogy a sajtó nem független, 30 % viszont azt mondta, hogy de, igenis, az. Az Orbán-kormány ellen európai vizsgálat indult a Kesma átláthatatlan tulajdonviszonyai miatt. Továbbá azért, mert a bírálók szerint a közrádió és tévé mára a hatalom szócsöve lett és gyakran az orosz háborús propagandát szajkózza.

Misha Glenny brit újságíró, a felmérésre megbízást adó Bizottság vezetője, ugyanakkor óvott attól, hogy az unió szemet hunyjon a lengyel jogsértések miatt, éspedig viszonzásul, amiért Varsó ily mértékben kiáll Ukrajna oldalán. Különösen ha azzal vetjük össze, hogy Magyarország nem hajlandó fegyvereket küldeni vagy korlátozni az energiaimportot.

Szerinte a Bizottság, illetve több kormány is úgy határozott: a kekeckedő Orbánt veszi célba, viszont menlevelet ad a lengyeleknek a jogállam ügyében. Ezzel szemben Munk Veronika, a Telex tartalomért felelős igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a magyar adat figyelmeztetést jelent a többieknek. Nem zárta ki ugyanakkor, hogy a helyzet csak tovább romlik.

 

FT

 

Egy osztrák kutatóintézet szerint az ukrán háború alaposan belezavar Kelet-Európa növekedési reményeibe, de leginkább a magyar gazdaságot viselné meg a szénhidrogének embargója. A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének legújabb tanulmánya szerint a szankciókat élesen elutasító Orbán Viktoron kívül még szerb szövetségese Vučić van nagy bajban, mert a tilalom náluk meglőne minden gazdasági előrelépést az idén.

De a régió nagy részén is recesszió lenne a következmény, az infláció szintje pedig átlépne a kétszámjegyű tartományba. A terheket növeli, hogy az ukrán menekültek ellátása akár 40 milliárd euróba is belekerülhet, bár a tömegek segíthetnek enyhíteni a munkaerőhiányt. Pedig a térség csak most kezd magához térni a járvány után. De az autógyártás mindenképpen megsínyli, hogy nem jönnek az alkatrészek, illetve megszakadnak a piaci kapcsolatok.

Ugyanakkor az ez évi ukrán GDP felét is elviheti a válság, de súlyos hanyatlás vár Oroszországra is. Az ukrán gazdaság 2024-ig akkor sem tud kilábalni a bajból, ha gyorsan létrejön valamilyen diplomáciai egyezség, mert a külföldi befektetők aligha térnek vissza egyhamar. A költségvetés hiánya elérheti a bruttó nemzeti termék egynegyedét, mivel keleten kiesik a termelés. A fekete-tengeri kikötők zárlata miatt nem tudja termékeit exportálni. Rekord szinten mozog az állástalanok száma.

Az orosz gazdaságot 15 %-kal is visszavetheti, ha leállnak az olaj- és gázszállítások.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Európa vezető nemzetei, a németek és a franciák egyelőre vacillálnak, hogy szállítsanak-e fegyvereket Ukrajnának, Magyarországot leszámítva viszont a visegrádiak nehézfegyverzetet küldenek. Meg vannak ugyanis győződve arról, hogy keleti szomszédjuknál az ő biztonságuk is kockán forog. Csak éppen változatlanul ellentét van a pragmatizmus és a Moszkvával szemben kemény fellépés szándéka között.

A nyugati bizonytalankodást olyan háttér előtt kell értékelni, hogy a 2. világháború óta nem volt ekkora válság a földrészen. Az USA és Nagy-Britannia nem habozik, hogy megsegítse Kijevet, mint ahogy a lengyelek, csehek és szlovákok sem. Igaz, utóbbiak esetében a teljes invázió brutalitása váltott ki határozott reagálást Prága és Pozsony részéről. Varsó már a grúziai háború, illetve a Krím megszállása után tudta: hogy nem szabad utat engedni az orosz katonai terjeszkedésnek.

Magyarország ugyanakkor ezt másként ítéli meg, sőt, 2014 óta csak fokozódott függése Moszkvától, főleg az energiaforrások beszerzésében. Ezt megalkuvást a gazdasági érdekek magyarázzák, viszont a szlovákok számára is alternatíva lehet az új keletű „geopolitikai neoidealizmushoz” képest. Ez az ellentét indokolta, hogy a múlt hónap végén lemondták a védelmi miniszterek budapesti találkozóját. Orbánt a csehek és a lengyelek is bírálták, pedig utóbbiak a politikus szoros szövetségesi. A szlovák bizonytalankodás ugyanakkor arra utal, hogy az országot a Nyugatnak gazdasági és katonai eszközökkel ösztökélnie kell a határozott kiállásra.

 

Der Standard

 

Életműve elismeréseként az Osztrák Concordia Sajtóklub díjával tüntették ki a 92 éves Lendvai Pált. A bécsi parlamentben tartott ünnepségen az ünnepelt arról beszélt, hogy a tömegtájékoztatás munkatársa nélkül a társadalom vak és süket volna, könnyen irányítható massza azok számára, akik pártos újságírással az erős ember eljövetelét próbálják előkészíteni. Ám a francia és szlovén választás eredménye reményt ad, hogy a populisták jegenyefája sem nő az égig.

Majd jókora öniróniával hozzátette: az újságírók általában nem népszerűek. Rendre kudarcot vallott egzisztenciák, akik félbeszakították tanulmányaikat, de leginkább az a gond velük, hogy megzavarják a nyugalmat. Ha elmúltak 50 évesek, akkor Ausztriában publicistáknak hívják őket. 60 felett már kijár nekik a „legenda” minősítés, 70-en túl pedig hozzáteszik: élő legenda.

A köztévé 2-es csatornájának műsorvezetője úgy méltatta a magyar származású elemzőt, hogy tudomása szerint nála idősebb szakember a világon sehol sem dolgozik a szakmában. 60 éve képvisel olyasvalamit, ami hiánycikk az osztrák médiában: nem provinciális, nem magát igyekszik az előtérbe tolni. Viszont nyitott a világra, messzire tekint, eligazodik a nemzetközi politikában, és a világsajtóval méri magát. Már évekkel ezelőtt megmondta, hogy vigyázni kell Putyinnal, mert az le akarja rombolni Európát.

 

 

 

2022. április 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább