2024. április 24. Szerda
Ma György, Fidél, Debóra névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Felejtsük el a Brexitet, mert itt jön Le Pen

Felejtsük el a Brexitet, mert itt jön Le Pen

Le Pen szinte lehetetlenné tenné az orosz gáz importjának leállítását. Ugyanakkor azt hangoztatja, hogy a franciák nem függhetnek a mai mértékben Németországtól, illetve az USÁ-tól. Felrúgná odahaza a toleranciára épülő, nyitott, Európa-párti közmegegyezést. Legjobb esetben csupán ötévnyi bénultságot okozna Párizsban és Brüsszelben. Ha viszont a legrosszabbul alakulnak a dolgok, akkor belülről dönti be a szervezetet. Amit akar, az a lopakodó Frexittel ér fel, de legalábbis utánozza a destruktív magyar politikát, itt az idő rájönni. Magyarország azonban kicsi, számára kockázatos ujjat húzni az unióval a módszeres jogsértések formájában. Ha ellenben Franciaország csinálja ugyanezt, az megbénítaná az integrációt és felidézné a veszélyt, hogy az rámegy. Úgyhogy Le Pen hatalmas fenyegetést jelent az egész liberális, demokratikus, nyugati rend számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Mivel jelenleg csakis az Orbán-kormány hajlandó rubelben megfizetni az orosz energiahordozók árát, gyakorlatilag neki üzent a Bizottság, amikor állásfoglalásban erősítette meg: megszegné az uniós szankciókat, ha bármelyik tagállam eleget tenne az orosz elnök ez irányú követelésének. Vonatkozik ez arra a köztes megoldásra is, amit a napokban Szijjártó Péter ismertetett, hogy ti. a vevők két számlát nyitnának a Gazprombanknál, oda utalnák az ár ellenértékét keményvalutában, majd azt váltanák át orosz fizetőeszközre.

A dokumentum megállapítja, hogy az a módszer gyakorlatilag kivenné a nyugati partnerek kezéből a fizetést, hiszen a vásárló kötelezettsége csak akkor teljesül, amikor az orosz pénzintézet konvertálja a dollárt vagy az eurót a moszkvai központi bank segítségével. A műveletet azonban teljes mértékben az orosz fél ellenőrizné, ideértve még az árfolyam meghatározását is. Egyébként bécsi források úgy tudják: Putyin a héten azt mondta az osztrák kancellárnak: országa nyugodtan továbbra is euróban egyenlítheti ki az ilyen ügyleteket.

 

Le Monde

 

Az unió nem hivatkozhat arra, hogy a válság miatt egység van szükség, és nem hunyhat szemet a magyar és a lengyel jogállam megsértése láttán. Erre hívja fel a figyelmet közös cikkében Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke, valamint Elena Crespi, a 192 tagszervezetet számláló Nemzetközi Emberi Jogi Szövetség európai irodájának vezetője.

A közös írás megállapítja, hogy háború ide vagy oda, Brüsszelnek vissza kell utasítania Budapest, illetve Varsó követelését, miszerint nyissák meg számukra az európai alapokat, mivel semmiféle érdemi változást nem tapasztalni részükről az EU alapértékei ügyében.

A mostani helyzetben az uniónak persze ezer és egy más, sokkal fontosabb gondja van, ám Orbán győzelme kulcsfontosságú a földrész jövője szempontjából, mivel előrevetíti, hogy kemény kihívás éri a legfontosabb értékeket. Az eltelt 12 évben igen nyugtalanító módon szorult vissza Magyarországon a demokrácia. Lebontották a hatalmi ágak egyensúlyát, a sajtót a hatalom engedelmes szócsövévé tették, különösen a közmédiát. Elhallgattatták a legkritikusabb hangokat a civil társadalomban, megnyirbálták a kisebbségek jogait. Elképzelhető, hogy már nem is lehet visszafordítani a folyamatot.

Az ország a szemünk láttára vedlik át illiberális rezsimmé, a putyini modell alapján. Fennáll a veszély ugyanakkor, hogy a lengyelek után mások is átveszik, lásd Vucsics sikerét. Az ukrán válság éles fényben mutatta meg, hogy itt két, egymással ellentétes értékrend ütközik. A választás elvileg alkalmat adott a magyar népnek, hogy a demokráciára voksoljon, de a stabilitás fontosabbnak bizonyult.

Kaczynski és Orbán számára a válság nagy esélyt kínál, mert lehetővé teszi, hogy javítsanak a róluk kialakult képen, eltereljék a figyelmet belső disznóságaikról – az európai szolidaritás nevében, amit persze módszeresen elárulnak. Nem szabad engedni nekik az egységre hivatkozva. 

 

Politico

 

Felejtsük el a Brexitet, mert itt jön Le Pen – ajánlja Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző európai igazgatója. Mert mint írja, az lesz csak az igazi hajcihő, ha a szélsőjobbos politikus nyer jövő vasárnap. Megállapítja, hogy az első forduló előtt sem a sajtó, sem Macron nem foglalkozott érdemben a kihívó európai programjának romboló hatásával. Pedig katasztrofális következményekkel járna a kontinensre nézve, ha a Nemzeti Gyűlés elnök asszonya lenne a befutó.

Kampányában idáig a gazdasági kérdéseket tolta előtérbe, ám ettől politikája többi része változatlanul szélsőséges és nacionalista. Azt hirdeti, hogy nem kíván hátat fordítani az EU-nak, ám jelentős részben felmondaná a közösségi jogot. Amit akar, az sokszor összeférhetetlen a tagsággal. Ideértve, hogy önhatalmúlag évi 5 milliárd euróval kevesebbet fizetne be a közös kalapba.

Ezek a lépések szétveréssel fenyegetik az egységes piacot. Nem kérdés, hogy mind Brüsszel, mind jó pár hazai bíróság pénzbírsággal „honorálná”, ám ily módon az unió történetének legnagyobb válsága állna elő. Az ország elszigetelődne, illetve a kevés EU-ellenes nemzet élére állna.

Le Pen szinte lehetetlenné tenné az orosz gáz importjának leállítását. Ugyanakkor azt hangoztatja, hogy a franciák nem függhetnek a mai mértékben Németországtól, illetve az USÁ-tól. Felrúgná odahaza a toleranciára épülő, nyitott, Európa-párti közmegegyezést. Legjobb esetben csupán ötévnyi bénultságot okozna Párizsban és Brüsszelben. Ha viszont a legrosszabbul alakulnak a dolgok, akkor belülről dönti be a szervezetet.

Amit akar, az a lopakodó Frexittel ér fel, de legalábbis utánozza a destruktív magyar politikát, itt az idő rájönni. Magyarország azonban kicsi, számára kockázatos ujjat húzni az unióval a módszeres jogsértések formájában. Ha ellenben Franciaország csinálja ugyanezt, az megbénítaná az integrációt és felidézné a veszélyt, hogy az rámegy. Úgyhogy Le Pen hatalmas fenyegetést jelent az egész liberális, demokratikus, nyugati rend számára.

 

Euractiv

 

Egyre több ukrajnai roma tér haza, mert Magyarországon nem ritkán diszkriminációba ütközik. Rácz Béla, az 1 Magyarország Kezdeményezés roma aktivistája azt mondja, a hatósági bánásmód láttán az érintettek nem érzik úgy, hogy maradniuk kellene és inkább feladják a viszonylagos biztonságot. A másik ok, hogy hiányzik nekik a család.

A megkülönböztetés sokszor már ott kezdődik, hogy a romákat elkülönítik, ha kiszálltak a vonatból. Mellesleg 10-20 %-uk hontalan, semmiféle papírja nincs, így aztán csak nehezen kapnak nemzetközi védelmet. Ám sokszor a segélyszervezetek sem törődnek velük. Azon kívül nem egyszer megvádolják őket, hogy nem is igazi menekültek, csak az ingyen ellátás miatt jöttek át.

Azt is tapasztalni, hogy a romák számára a segélypontokon adagolják az ételt és italt, a többiek viszont mindenből tetszés szerint vehetnek. Egyébként a BOK Csarnokba az 1 Magyarország Kezdeményezés munkatársait nem engedik be.

A legtöbben tovább akarnak menni, de nem kapnak felvilágosítást, nincs pénzük, és rokonaik sem élnek másutt. Közben az Életépítők keresztény alapítvány, amely több száz romát hozott át Beregszász környékéről, gondban van a gyerekek oktatása miatt. Hiszen egy csomóan teljesen írástudatlanok, így nehéz őket beíratni az iskolába. Rácz Béla ugyanakkor arról beszél, hogy ezeknek az embereknek a problémái jó párszor láthatatlanok az állam számára.

 

2022. április 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább