2024. április 19. péntek
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Kettős játékot űz Orbán Viktor

Kettős játékot űz Orbán Viktor

Ha meg is szavazta a szankciókat, nem engedi, hogy magyar területen át fegyvereket vigyenek az ukránoknak. Ugyanakkor hatalmas sajtója továbbra is a Kreml propagandáját terjeszti – írja a lap a Nemzetközi Beruházási Banknál tartott többezres tüntetés kapcsán. A pénzintézet, amely egy kormányfő közeli oligarchát finanszíroz, jól illusztrálja az oroszbarát erős ember politikai vonzalmait. Hiszen benntartja ugyan az országot az EU-ban, de aláásta a demokráciát és azzal büszkélkedett, hogy putyini mintára illiberális államot épít. Közben pedig a Fidesz által felbérelt blogírók nem győzik szétküldeni a Moszkva-barát tartalmakat. A közösségi hálón olyan felvétel terjed, forrás: a Russia Today, amely meg akarja törni az ukrán katonák harci szellemét. Zöldi Blanka, a fake news-ok leleplezésére szakosodott Lakmusz internetes oldal vezetője azt mondja, éppen csak a logót takarták le Magyarországon. A televíziót betiltották az EU-ban, de a Fidesz hívei megkerülik a rendelkezést. Bíró Zoltán történész szerint ugyanakkor a háború mindent megváltoztatott: a miniszterelnöknek nincs más választása, minthogy leváljon az orosz birodalomról. De nem könnyű átállítani a szoftvereket. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

EUobserver

 

Orbán Viktor alighanem szereti, ha az emberek azt gondolják, feszültség mutatkozik Magyarország és az EU között, ám igazából vele van baj – mutat rá kommentárjában Iratxe García Perez, aki a szocialista képviselőcsoport vezetője Strasbourgban. Hozzáteszi, hogy a magyar kormány nem az, amit a nép megérdemel. Még a háború előtti hetekben is szoros szövetségesként kezelte Putyint, ám ily módon elidegenítette magától a földrész többi vezetőjét. Most viszont az orosz elnöktől kellene elhatárolódnia.

Ugyanakkor az egyesült ellenzék lehetőséget kínál, hogy véget érjen az utóbbi bő évtized megosztó és veszélyes politikája. Van rá esély, hogy a polgárok olyasvalakit juttassanak hatalomra, aki tiszteli a demokráciát, a jogállamot és az alapvető jogokat. viszont nem flörtöl más autokratákkal, illetve zsarnokokkal a nemzetközi színpadon.

A Fidesz fokozatosan lebontotta a jogállamot, így az ország már nem demokratikus. A bíróságok politikai irányítás alatt állnak, a szabad sajtót bedarálták, a kisebbségeket diszkrimináció éri. Ugyanakkor minden nappal vastagszik a barátok és vazallusok zsebe. Ezért az Európai Parlament kiharcolta, hogy legyen olyan mechanizmus, amely meggátolja, hogy akárcsak egyetlen centet is ellopjanak a közösségi támogatásokból.

Orbán a múlt évben kimutatta a foga fehérjét, amikor meghirdette, hogy korlátozni kell az EP jogkörét. Fél az elszámoltatástól, ugyanakkor elszakadt a valóságtól. Az azóta elhunyt Sassoli, az európai törvényhozás akkori elnöke azt válaszolta neki: csak azok szeretnék felszámolni a parlamenteket, akik nem kedvelik a demokráciát.

Orbánnak nem érdeke, hogy tisztességesen játsszon, végleges törésvonalat szeretne Magyarország és az unió között. Viszont ha a Bizottság beélesíti a jogállami mechanizmust, az EP szavatolja, hogy hozzájussanak a pénzekhez a civil szervezetek. A magyarokon múlik, hogy igazi változás legyen országukban, itt az ideje.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Brüsszelben gyanús a hirtelen nagy segítőkészség magyar, illetve lengyel részről. Az EU-ban azt latolgatják, valami suskus van a dologban, beleértve, hogy a két kormány így akar hatni az unió szívére, mármint hogy az nyissa meg előttük a gazdaságélénkítő alapot. Persze kigondolta volna akár még csak egy hete is, hogy Budapest és Varsó hirtelen a befogadás kultúrájának iskolapéldája lesz.

Idáig mindkettő élesen szembeállt a Merkel-féle „Willkommenskulturral”, sőt lehet, hogy ha ez nem így lett volna, akkor a PiS egyáltalán nem tud hatalomra kerülni, Orbán viszont már rég távozni kényszerül. Csak persze nem tudni, meddig tart részükről a mostani nagy egyetértés. A Fidesznek elemi érdeke, hogy makulátlan legyen a bizonyítvány, hiszen jön a választás. Pedig a lakosság bevágta a leckét, hogy távol kell tartani a migránsokat, mert ez a hivatalos ukáz.

Ám a segítség úgy árad, mintha a magyarokat idáig bárki is visszatartotta volna a szomszéd támogatásától. Leszámítva a hivatalos propagandát. Orbán is felkereste az ukrán határt, de leginkább azért, hogy lássa mindenki: a helyén van, ellátja feladatát, végzi a dolgát. Ráadásul az EU oldalán. A helyszín azért kellett, hogy nyomatékosítsa a mondandót. Mármint, hogy mindenki bejöhet és egyetértünk a szankciókkal. Aki pedig ezt kétségbe vonja, az hazug ember.

A politikus tisztában van vele, milyen rossz a renoméja a migráció kapcsán. Putyin nagy híve és nem csupán gazdasági értelemben alakít ki függő helyzetet Oroszországgal szemben. Alig egy hónapja nagy pompával látták vendégül Moszkvában, most meg elhatárolja magát? Sajtógépezete ettől függetlenül szakmányban gyártja a jelentéseket, hogy a Karmelita kolostor összehangolja a teendőket az unióval, hogy Európa teljesen egységes. De ettől Orbán még fenntartja, hogy az ukrán menekült az nem muszlim migráns.

 

Frankfurter Rundschau

 

Orbán Viktor veszedelmesen közel került Oroszországhoz, ily módon provokálja az EU-t, amely mind inkább kezdi elveszteni türelmét, annál is inkább, mert az ellentétek nem a háború óta éleződtek ki. De most már ott tart a viszony, hogy a Fidesz korábbi pártcsaládjából az EPP frakcióvezetője is azt mondja: a magyar kormánynak választania kell, melyik oldalra áll. Azaz Webernek is elege van Budapest diplomáciai külön útjából, miután a magyar fél lezárta a határokat az Ukrajnába tartó fegyverküldemények előtt.

Orbán krédója úgy hangzik: nem szabad beleavatkozni a háborúba. Ám a választási hadjárat finisében az orosz kapcsolat bumerángként találja telibe. Az ellenzék azzal vádolja, hogy kétszínű, és az orosz érdekek kiszolgálója. Részben Paks, részben az Európai Beruházási Bank miatt. Szó, ami szó, ahogy lavírozik, abban azért van ellentmondás.  

Hiszen beállt a szankciók mögé és már több mint 100 ezer menekültet beengedett. Ehhez képest megálljt parancsol a fegyverszállítmányoknak és változatlanul kifogásolja a megtorló intézkedéseket. Lásd, hogy mit mondott Szijjártó a Szberbankról. Hogy a háború miként hat ki a választásokra, azt nem tudni. De a Fidesz egyre inkább defenzívába szorul és nyomás alá kerül, hogy igazolja álláspontját.

 

Politico

 

Hivatalos közlés szerint már nincs több akadálya, hogy a Bizottság bevesse a jogállami mechanizmust Magyarország és Lengyelország ellen, miután a testület közzétette a rég várt irányelveket a jogi eszköz alkalmazásáról. Csak éppen még a végső szót nem mondták ki. Mindenesetre elvileg most már lehetséges, hogy megvonják az EU-alapokat olyan kormányoktól, amelyek nem tartják tiszteletben a demokratikus játékszabályokat.

EP-képviselők azon vannak, hogy Brüsszel már a magyar választás előtt nyissa meg az eljárást, ám von der Leyenék óvakodnak ettől, nehogy azt mondják rájuk, hogy beleavatkoznak a szavazás eredményébe. Az eljárás hívei szerint viszont valójában az hatna ki a választás kimenetelére, ha nem történik semmi és Orbán továbbra is közösségi alapokból fizetheti a cimborákat.

Az óvatos tábor ezzel szemben azzal érvel, hogy nem szabad újabb éket verni a Nyugat és Kelet közé, amikor az orosz agresszió miatt ekkora szükség van az egységre. A másik oldal szerint viszont éppen az agresszió mutatta meg, mennyire fontos a jogállam, és ha azt nem védik meg, akkor bedőlnek a fékek és ellensúlyok. Akkor pedig jöhet egy tébolyodott autokrata és a végén a háború.

 

Libération

 

Kettős játékot űz Orbán Viktor: ha meg is szavazta a szankciókat, nem engedi, hogy magyar területen át fegyvereket vigyenek az ukránoknak. Ugyanakkor hatalmas sajtója továbbra is a Kreml propagandáját terjeszti – írja a lap a Nemzetközi Beruházási Banknál tartott többezres tüntetés kapcsán. A pénzintézet, amely egy kormányfő közeli oligarchát finanszíroz, jól illusztrálja az oroszbarát erős ember politikai vonzalmait. Hiszen benntartja ugyan az országot az EU-ban, de aláásta a demokráciát és azzal büszkélkedett, hogy putyini mintára illiberális államot épít.

Közben pedig a Fidesz által felbérelt blogírók nem győzik szétküldeni a Moszkva-barát tartalmakat. A közösségi hálón olyan felvétel terjed, forrás: a Russia Today, amely meg akarja törni az ukrán katonák harci szellemét. Zöldi Blanka, a fake news-ok leleplezésére szakosodott Lakmusz internetes oldal vezetője azt mondja, éppen csak a logót takarták le Magyarországon. A televíziót betiltották az EU-ban, de a Fidesz hívei megkerülik a rendelkezést.

Bíró Zoltán történész szerint ugyanakkor a háború mindent megváltoztatott: a miniszterelnöknek nincs más választása, minthogy leváljon az orosz birodalomról. De nem könnyű átállítani a szoftvereket.

 

Der Standard

 

A magyar határon csak a civil társadalom segít, javarészt civilek végzik a munkát, noha az állam lehetővé teszi, hogy beléphessen a menekülő emberek. A lap tudósítója ezt tapasztalta Tiszabecsen. A Baptista Szeretetszolgálat szóvivője szerint egészen példátlan a lakosság segíteni akarása. Az egész ország jönnek a felajánlások, hogy befogadnak ukrán családokat.

Sokakat persze barátok, rokonok várnak a magyar oldalon, miután a menekültek a legtöbbször gyalogszerrel átkelnek a senki földjén. De jó páran Csehországból jöttek, hogy közreműködjenek a rászorulók ellátásában. Egy fiatal magyar lány, aki 7 éve már a Keleti pályaudvarnál is segített a menekülteknek, azt mondja, hogy a beléptetést ugyan az állam intézi és buszokat is küld, továbbá ingyen lehet utazni a vonaton, de a katasztrófavédelem és a katonaság jóformán egyáltalán nincs jelen. Azaz a hatalomvágyó, jobboldali-populista Orbán által irányított kormány sajátosan visszafogott.

 

Le Monde

 

Lépésváltásra kényszerül a magyar és a szerb vezető, mert támogatják ugyan Ukrajnát, de nem szeretnék, ha megszűnne a jó viszony Putyinnal. Hogy Orbán zavarba került, az abból derült ki, mint már oly sokszor, hogy a fideszes sajtó először hallgatott. Az invázió azonban súlyos gond a hivatalos propaganda számára. A nacionalista miniszterelnök, aki évek óta dicsekszik a Moszkvához fűződő jó viszonnyal, odáig nem mehet el, hogy áldását adja az agresszióra, amely sokban emlékeztet 56-ra.

Így Magyarország most egyrészről támogatja a szankciókat, noha korábban nem győzte bírálni azokat az ellenlépéseket, amelyet az EU a Krím megszállása után rendelt el. Másrészől bilaterális alapon nem hoz retorziókat, ugyanakkor megtagadja, hogy magyar területen jussanak célba még a NATO által küldött fegyverek is. A másik három visegrádi ország egészen más álláspontot képvisel ebben a kérdésben.

Orbán ugyanakkor határozottan ellenzi, hogy az energiaszállításokra is kiterjedjenek az ellenlépések. De hogy a „stratégiai nyugalom” mennyire nem egyértelmű, az kiderült abból, hogy a Fidesz EP-képviselői megszavazták a magyar ellenzék egyik javaslatát Ukrajna ügyében. 

 

EUobserver

 

Lengyelországnak semmiképpen sem szabad engedményeket tenni a jogállam ügyében, noha példásan bánik az ukrán menekültekkel, Magyarországot viszont meg kell fosztani szavazati jogától az Európai Tanácsban. Ezt a Democracy Reporting International nevű berlini független civil szervezet vezetője közölte. Michael, Meyer-Resende szerint Varsó hiába vállalt vezető szerepet a válság humanitárius következményeinek enyhítésében, ettől még nem kell felpuhítani az EU álláspontját, hiszen a PiS felszámolja az igazságszolgáltatás függetlenségét, meggyengíti a demokráciát. Sőt, inkább keményen kell vele szemben fellépni.

Mert a jogállami csatát úgy kell megvívni, mintha nem is volna Oroszország, Moszkva ellen ugyanakkor úgy kell harcba szállni, mintha nem került volna súlyos helyzetbe a jogállam. Azaz az uniónak szorosan együtt kell működnie Varsóval a Kreml ellenében, viszont még szigorúbb álláspontot kell elfoglalnia a demokrácia kapcsán.  

Magyarország esetében egyértelmű, hogy Orbán Viktor minden lehetséges kérdésben a történelem rossz oldalára állt. Brüsszelt bélyegezte meg elnyomóként, miközben szerinte Oroszország a jövő. Úgy hogy végig kell vinni ellene az eljárást a 7-es paragrafus alapján.

 

 

 

2022. március 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább