2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az amerikaiaknak (nemcsak nekik) joguk van az igazságra

Az amerikaiaknak (nemcsak nekik) joguk van az igazságra

Ha a kormányzat manipulál, az csak általános bizalmatlanságot és zavart vált ki. Trump kezdettől fogva ködösített, mármint hogy mennyire komoly a járvány, ez pedig megnehezítette, hogy megfékezzék a fertőzést, azon kívül számtalan emberéletbe került. De bármennyire is beteg az elnök, az igazság nem lehet olyan ártalmas, mint a Fehér Ház által gerjesztett vastag ködfüggöny. Az amerikaiaknak joguk van, hogy megtudják az igazságot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

„Kívül tágasabb!” – mondják az új kancellárnak az SZFE diákjai, azaz folyik tovább a hatalmi harc. Tiltakozásokkal, lemondásokkal, sztrájkoló fiatalokkal. Az iskola munkatársainak telefonszámát blokkolják, bizonyos neveket töröltek a honlapról. Szarka Gábor, az új adminisztratív vezető katona, aki kabinetfőnök volt a Honvédelmi Minisztériumban, majd katonai attasé Párizsban. Vagyis magas rangú tiszt, és ő vezesse a híres oktatási intézményt? Igaz, van szakmai tapasztalata: legutoljára a Közszolgálati Egyetemen, tehát Orbán kedvenc intézményében volt a kampusz igazgatója.

Az új kuratórium gyorsan és alaposan dolgozik: Vidnyánszky Attila már kijelölt két rektorhelyettest, miután a kormány úgy döntött, hogy átszervezéssel kell emelni az „oktatás színvonalát” és helyre kell állítani „az egyetem önállóságát”. Rektor viszont még nincs. Ugyanakkor Vidnyánszky szerint küzdeni kell a balliberális irányzatok ellen, mert az iskola szellemiségéből fájdalmas módon hiányzik a keresztény hit, valamint a nemzeti-konzervatív értékrend.

Szarka pozícióba juttatásával még inkább eszkalálódik a hete óta tartó vita. A hallgatók és az oktatók egy része beszüntette a munkát. A fiatalok elfoglalták a másik épületet is. A tanítás saját szervezésben zajlik. A tiltakozásokat demonstrációk és szabadtéri előadások kísérik. Staféta ment a napokban öt városba, hogy máshová is kiterjedjen a fellépés az Orbán-kabinet kulturpolitikája ellen.

A régi vezetés kiiktatása jól látható terv alapján megy. De a hatalom az eddiginél jobban kézbe akarja venni az egyetemek és a kutató intézetek ellenőrzését. Így vonták központi irányítás alá az MTÁ-t, és űzték el a  CEU-t. Közben pedig folyik tovább a kulturkampf. Az SZFÉ-n egyelőre nem úgy néz ki, hogy a hatalom meghallgatja a diákok követeléseit. Szakértők arra számítanak, hogy emiatt fiatal tehetségek hagyják el az országot.

 

Euronews

 

Az Európai Parlament jelentése úgy ítéli meg, hogy az EU képtelen orvosolni a jogállami gondokat, a meglévő mechanizmusok egyszerűen nem működnek. Vagyis az uniónak nincsenek hatékony eszközei, miközben olyan problémákkal kénytelen szembenézni, mint a lengyel igazságügy reformja, vagy a magyar sajtószabadság, amelyek a legvitatottabb kérdések közé tartoznak. Olyannyira, hogy rámehet az egész mentőcsomag a vírus miatt meggyengült gazdaságok megtámogatására.

A dokumentum, amelyről ma szavaznak a képviselők megállapítja, hogy az új jogállami feltételeket jogilag kötelező formába kell önteni, és gondoskodni kell arról, hogy érvényt lehessen szerezni azoknak. Strasbourg egyúttal azzal vádolta meg a soros elnöki posztot ellátó Németországot, hogy az felvizezte az állam- és kormányfők által hozott nyári határozatot. Michel a Tanács nevében mindkét oldalt kompromisszumra szólította fel. Hiszen a tervet még jóvá kell hagyniuk a nemzeti parlamenteknek is, az pedig időbe telik. 

A tévé megkereste az egyik párizsi üzleti főiskola EU-jogi professzorát, Alberto Alemannot, aki a közelmúltban előterjesztett jogállami jelentés kapcsán emlékeztet arra: a helyzetfelmérés arra jutott, hogy Magyarországon és Lengyelországban módszeresen megsértik a jogállami normákat. A Bizottság azonban képtelen volt arra, hogy kezdeményezze a két kormány tagsági jogainak felfüggesztését. Vagyis olyan zsákutcába került az unió, hogy az már veszélyezteti a 2027-ig előirányzott költségvetést, valamint a helyreállítási programot.

 

Reuters

 

Kemény bírálatokat kapott a bolgár vezetés az Európai Parlament tegnapi vitájában, amelynek során azt tárgyalták meg, milyen súlyos hiányosságokat tárt fel az országban a Bizottság jogállami jelentése. A dokumentum kimondja, hogy Bulgáriában járványos a korrupció, ugyanakkor súlyos bajok vannak a sajtószabadsággal. A szocialista, liberális és zöld felszólalók elmarasztalták Boriszov miniszterelnököt, amiért az rombolja az unió értékeit és visszaél a brüsszeli támogatásokkal. Ugyanezt tartalmazza a határozati javaslat is, amelyről a héten voksolnak.

Ugyanakkor a kereszténydemokrata csoport több tagja Európa-barát vezetőként méltatta a bolgár vezetőt. (Annak pártja, a GERB, az EPP tagja.) Weber frakcióvezető arról beszélt: a megmozdulások tanúsítják, hogy működik a demokrácia. És hogy a tiltakozók kifejezésre juttathatják véleményüket a jövő márciusi választáson. A készülő strasbourgi döntés egyébként nem jár politikai következményekkel, de jelzi, hogy Brüsszel követi az eseményeket, és ez némiképp zavaró lehet Boriszov számára.

Magyarországgal és Lengyelországgal ellentétben a bolgár vezetés ellen nem indult jogállami eljárás, mert Szófia változásokat ígért, egyben testületet hozott létre az anyagi visszaélések visszaszorítására, valamint a bírósági rendszer megújítására. Az más kérdés, hogy a teljesítéssel egyelőre adós. A tegnapi EP-ülésen Jourová a Bizottság nevében közölte, hogy továbbra megfigyelés alatt tartják az országot.

Bulgáriában július óta ezrek tüntetnek nap mint nap, követelve a kormányfő lemondását. A részvevők a demokratikus normák felszámolásán túl azzal vádolják a politikust, hogy az rásegít az urambátyám-rendszerre, olyan oligarchákat támogat, akik közel állnak pártjához. A Transparency International szerint az EU-nak nincs még egy olyan korrupt tagja, mint a balkáni ország. A Riporterek Határok Nélkül rangsorában pedig 60 hellyel esett vissza a 13 évvel ezelőtt uniós csatlakozás óta a média függetlensége alapján.

 

FAZ

 

Nem kér a magyar sajtóban meghonosítandó generálszószból a telex.hu. Az Index volt munkatársai – közadakozásból - éppen akkor indították az új hírportált, amikor nagy veszély fenyegeti a média sokszínűségét. Azaz új utakat keres a negyedik hatalmi ág, mivel az eltelt években egyre inkább a jobboldali-populista kormány fojtófogásába kerültek az újságok és hírcsatornák. 

A Telex rajtja egybeesik azzal, hogy Brüsszelben mind inkább pellengérre állítják Magyarországot, noha az egykor a posztkommunista Európa éllovasa volt. A sajtó lassú haldoklása végighúzódik az egész Orbán-korszakon. Közeli üzletemberek közreműködésével a politikus már a közvetlen irányítása alá vonta a szerkesztőségek javarészét. Az Indexet fokozatosan, anyagi eszközökkel kerítette be. A KESMA még a magyar versenyjogi törvénynek is ellentmond, csak éppen támadhatatlan, mert a kormány stratégiai jelentőségűnek nyilvánította.

Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemzőtől azt mondja, bármennyire is fura, a magánkézben lévő RTL jelenti a nagy, független sajtó utolsó bástyáját. Programja ugyan alapvetően szórakoztatni kíván, de hoz tényfeltáró anyagokat is. Ugyanakkor a fontos külföldi befektetők inkább a hatalom számára kedves orgánumokban hirdetnek A verseny torzítása ellen felléphetne éppenséggel a Bizottság, amely évek óta vizsgálja a tulajdonviszonyok koncentrációját. Hargitai Miklós, a MUOSZ elnöke szerint azonban Brüsszelben nincs meg hozzá a politikai akart. A dolgok már odáig jutottak, hogy 3 évtized után felújította magyar adását a SZER.

 

Le Figaro

 

A magyar meleg közösség sajnálattal vette tudomásul, hogy bűnbak lett a miniszterelnök számára, hiszen Orbán Viktor pár napja azt követelte a közrádióban az LMBT-emberektől, hogy azok hagyják békén a társadalmi többség gyerekeit. Az előzmény az volt, hogy megjelent egy ifjúsági könyv, amely támogatta a homoszexualitást.

Dombos Tamás, a Háttér Társaság vezetőségi tagja azt mondja, a hatalom fél, hogy a migránsok vagy a járvány már nem tudja kellőképpen mozgósítani a választókat, ezért most a melegeket vette célba. Ennek része, hogy a közmédia rendszeresen betegségként taglalja, ha valaki a saját neméhez vonzódik. Kormányzati illetékesek soha nem ítélték el, ha támadás érte az LMBT-közösség tagjait, a rendőrség nem kínál nekik védelmet.

Orbán 2010 óta konzervatív politikát visz egy olyan országban, amely korábban inkább avantgárd akart lenni. Hiszen a 60-as évek eleje óta már nem számított bűncselekménynek a homoszexualitás és 1996-ban elismerték a meleg élettársi közösséget. A miniszterelnök viszont két éve új kulturális korszakot harangozott be, hogy megvédje a hagyományos, keresztény értékeket. Nemrégiben megtiltották a gender szak oktatását, illetve hogy átvezessék a nemváltást a személyi okmányokba. Az EU jogállami eljárást indított Magyarország ellen az alapvető emberi jogok megsértése miatt.

 

Deutsche Welle

 

A politikai változás hírnöke lehet Csehországban a napokban tartott igen lényeges regionális választás, miközben az országban a súlyos vírushelyzet miatt bevezették a rendkívüli állapotot. A megbetegedések száma robbanásszerűen nő, mert a kormány tudatosan, hatalmi megfontolásokból lazán kezelte a korlátozásokat. Hiába követelte augusztus végén az akkori egészségügyi miniszter, hogy tegyék ismét kötelezővé a maszk viselését, Babis lehurrogta.

A tárcavezető erre lemondott, de ő nyilvánvalóan csupán gyalogáldozat a kormányfő számára. Helyére egy párton kívül ragályszakértő került, aki a szigorítások híve. Babis azonban nem hajlandó távozni tisztségéből, miközben a válságkezelés ékesen illusztrálja, miként ejti túszul az országot a miniszterelnök, saját programja, illetve üzleti stiklijei érdekében. A különleges intézkedéseket pont akkor vezetik be, amikor az emberek egyre nagyobb része a politikus ellen fordul és új irányvonalat sürget.

Babis korrupt dolgai miatt tavaly százezrek tüntettek, amire nem volt példa bársonyos forradalom óta. A mostani választást különben az ANO, tehát a miniszterelnök pártja nyerte, de képtelen volt javítani az eredményén, ugyanakkor két szövetségese súlyos vereséget szenvedett. Szerepet játszott ebben, hogy sok idős ember, a kormányfő megannyi híve, a vírus miatt otthon maradt. De hatott a járvány gyatra kezelése is. Úgy hogy ez most a főpróba lehetett a jövő őszi parlamenti választás előtt.

Jiri Pehe politológus, Havel egykori tanácsadója azt mondja, a nagyobbik kormánypárt csak azért győzhetett, mert még nem ütött be teljesen a gazdasági válság. De így is 8 %-kal kevesebbet kapott, mint 3 éve. Ráadásul partnerei leszerepeltek, és még az is lehet, hogy be sem jutnak a törvényhozásba. Azaz a mostani erőpróba arra utal: változás készül.

 

New York Times

 

A vezető amerikai lap vezércikkben sürgeti, hogy mondják meg az igazságot Trump egészségi állapotáról, mert a közvéleménynek ugyan nem kell ismernie minden részletet, de azt nem érdemli meg, hogy módszeresen félrevezessék. Hiszen teljesen ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot az elnök betegségéről. És különösen a kormányzat járt élen abban, hogy aktívan becsapja az embereket. Úgy hogy kifelé az látszik: teljes káosz van a Fehér Házban.

Ugyanakkor a kezelő orvoscsapat vezetője még arra sem válaszolt a sajtótájékoztató során, hogy mik a tünetek, és hogy az elnököt kapott-e oxigént. Ily módon teljes zűrzavar keletkezett az ügyben, mennyire súlyos a fertőzés lefolyása. Persze messze nem először fordul elő a hosszú évtizedek során, hogy az illetékesek kertelnek az első számú amerikai vezető baja ügyében. Ám napjainkban nehéz visszatartani az információkat, a hamis hírek viszont nagyon könnyen terjednek.

De a koronavírus ellen csak akkor lehet hatékonyan küzdeni, ha a hatóságok tisztességesen járnak el. Azaz megadják az adatokat a ragály útjának felderítéséhez, elárulják, hogy a tudományos módszerek közül mi az, ami bevált, és mi nem, és melyik a legjobb kezelési mód. És hogy miként lehet a leghatásosabban védekezni. Ha a kormányzat manipulál, az csak általános bizalmatlanságot és zavart vált ki.

Trump kezdettől fogva ködösített, mármint hogy mennyire komoly a járvány, ez pedig megnehezítette, hogy megfékezzék a fertőzést, azon kívül számtalan emberéletbe került. De bármennyire is beteg az elnök, az igazság nem lehet olyan ártalmas, mint a Fehér Ház által gerjesztett vastag ködfüggöny. Az amerikaiaknak joguk van, hogy megtudják az igazságot.

 

2020. október 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább