2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A szerb elnök támadást indított a szabadság utolsó bástyái ellen

A szerb elnök támadást indított a szabadság utolsó bástyái ellen

Ehhez bőséges támogatást kap az EU-ban, illetve az Európai Néppártban Orbán Viktortól. Ilyenformán Brüsszel csak igen szőrmentén bírálja a fejleményeket, noha Szerbiában független újságírók és civil aktivisták ellen folyik nyomozás, mivel Vučić hatalmát fenyegetik. Bár a politikus pártja a közelmúltban a mandátumok háromnegyedét szerezte meg a választásokon, a nyugalom azóta sem áll helyre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

 

Spiegel

 

A szerb elnök támadást indított odahaza a szabadság maradéka ellen, és ehhez bőséges támogatást kap az EU-ban, illetve az Európai Néppártban Orbán Viktortól. Ilyenformán Brüsszel csak igen szőrmentén bírálja a fejleményeket, noha Szerbiában független újságírók és civil aktivisták ellen folyik nyomozás, mivel Vučić hatalmát fenyegetik. Bár a politikus pártja a közelmúltban a mandátumok háromnegyedét szerezte meg a választásokon, a nyugalom azóta sem áll helyre. A kormány ugyanis rosszul kezelte a vírusválságot, emiatt pár hete erőszakos összecsapások robbantak ki. Most már sok ezer orvos is csatlakozott a tiltakozásokhoz, mivel az egészségügyi hatóságok csődöt mondtak.

Közben a sajtó nyilvánosságra hozta az Örményországgal kötött fegyverüzlet részleteit, és az eset mindennél jobban rávilágít a korrupció és a szervezett bűnözés méreteire. Arról nem beszélve, hogy diplomáciai viszályt idézett elő Azerbajdzsánnal. De a kedélyek nem nyugodtak meg a választás miatt sem, hiszen tömegesen szegték meg a szabályokat és többször is megpróbálták meghamisítani az eredményt, noha a legtöbb ellenzéki párt bojkottálta a szavazást.

Ebben a kényes helyzetben veszi tűz alá Vučić a szabadság utolsó bástyáit. Kb. 40 NGO ellen zajlik vizsgálat pénzmosás és terrorista kapcsolat gyanújával, köztük olyanok ellen, mint a Helsinki Bizottság és a Belgrádi Emberi Jogi Központ. De nyomoznak független szerkesztőségek ellen is, amelyek már sok borsot törtek a hatalom orra alá, feltárva annak vaskos visszaéléseit. Továbbá csaknem két tucat magánszemélyre is kiterjed az eljárás. A pontos okot azonban nem adták meg.

Egy Bécsben dolgozó Balkán-szakértő azt mondja, az államfő a hatalom megszállottja, aki csillapíthatatlan vágyat érez, hogy egyre nagyobb ellenőrzést gyakoroljon országa fölött. Vedran Džihić hozzáteszi ugyanakkor, hogy Vučić rendkívül rosszul viseli a bírálatokat. Amikor pedig nekimegy a civileknek és a médiának, akkor olyan autokratákról vesz példát, mint Putyin, Erdogan vagy Orbán.

Mivel az ellenzék gyenge és megosztott, az elnök uralmát leginkább a sajtó veszélyezteti, mert a leleplezések időről időre közfelháborodást váltanak ki, amit azután tüntetések követnek. Az EU vagy Berlin azonban nemigen mukkan meg, mert számára az a fontos, hogy Szerbia partner legyen a koszovói rendezéshez.

Ehhez járul, hogy Vučićnak Orbán személyében nyílt szószólója van az unióban. Mind a Fidesz, mind az SNS az EPP tagja. A magyar kormányfő lelkesen támogatja, hogy Szerbia mielőbb csatlakozzon a 27-ekhez. Azt reméli, hogy ily módon erősödhet az illiberális ellensúly Brüsszellel szemben. Džihić megállapítja, hogy az illiberális európai szövetség terve alapvetően unió- és demokráciaellenes. Ezért látnivaló, hogy reménytelen a nyugati taktikázás, mert az ilyen politikusokat nem lehet megszelídíteni és a jogállam oldalára állítani. Úgy hogy Brüsszelnek előbb-utóbb a szerb demokratikus erők pártjára kell kelnie, különben oda a hitele.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Fő a feje a német kormánynak az uniós soros elnökeként, miként is lehetne segíteni a tiltakozó fehérorosz tömegeknek úgy, hogy Lukasenko nem mondhassa: külföldről gerjesztik a megmozdulásokat. Berlin egységes fellépést szorgalmaz az EU részéről. Hírek szerint a külügyminiszter különösen ebben a kérdésben igyekszik elkerülni minden megosztottságot, miközben elfogadhatatlannak nevezi, ami a beloruszoknál lejátszódik. Ami nem egyszerűen a választás elcsalására, hanem elsősorban a tüntetők ellen bevetett erőszakra vonatkozik.

Maas tisztában van azzal, hogy főként Lengyelország és a három balti köztársaság figyeli éberen, kellő erély tanúsít-e Németország, illetve Brüsszel. Ám a feladat igen kényes, noha Magyarország is jelezte a szakminiszterek pénteki tanácskozásán, hogy támogatja a szankciókat. Azok ügyében mégsem született végleges döntés az online konferencián, csupán azt mondták ki, hogy az EU Külügyi Szolgálata állítson össze listát azokról a belorusz vezetőkről, akiket beutazási tilalommal kíván sújtani a szervezet. Talán a hónap végére meglesz a névsor, de nagyon pontosan kell kalibrálni, nehogy olyanokat érintsen, akik nem szolgáltak rá.

Bonyolítja a dolgot, mit kellene tenni Oroszországgal. Ráadásul éppen most támadt vita a törökök és görögök között a földgázkitermelés joga miatt a Földközi-tenger keleti medencéjében. Úgy tudni, hogy a múlt pénteken éppen Athén gátolta meg az egyértelmű uniós külügyminiszteri határozatot, mert Németország közvetíteni próbál a viszályban, ám kifogásolta, hogy a görögök a minap különszerződést kötöttek Egyiptommal a lelőhely feltárásáról.

 

FAZ

 

A konzervatív újság feltűnőnek nevezi, hogy a kormány közeli Magyar Nemzet élesen bírálta a szombaton aláírt egyezményt, amely előirányozza, hogy az Egyesült Államok további ezerrel növeli a Lengyelországban állomásozó amerikai erők 4500-as létszámát. Duda elnök azt közölte Pompeo külügyminiszter jelenlétében a varsói ceremónián, hogy a szerződés további biztosíték, mármint hogy a két ország katonái veszély esetén közösen harcolnak.

A magyar lapvélemény azért fura, mert Orbán Viktor a lengyel kormány legszorosabb szövetségesének számít az EU-ban és támogatja azt a jogállam kapcsán folyó vitában a Bizottsággal szemben. A kommentár mégis azt állítja: semmi alapja sincs az állítólagos orosz veszélynek, amivel a tengerentúli egységek jelenlétét igazolják lengyel földön. Továbbá hogy az USA a lépéssel vélhetően nem kerülni, hanem felszítani igyekszik a viszályt.

 

FAZ

 

Vízhiánytól szenved a Fertő-tő, természetvédők azonban elutasítják, hogy mesterségesen vigyenek utánpótlást a térség egyetlen sztyeppetavába. A vízszint 30 centivel marad el a szükségestől, utoljára a 60-as évek közepén volt ennyire alacsony. Emiatt csak fél terheléssel közlekedhet az átkelő hajó és akadályokban ütköznek a vízi sportok is. Az úszók gyakran iszappal összekenve jönnek ki a mederből.

De hát mostanában igen szárazak a telek, és hat a klímaváltozás is, ezért nagy az aggodalom e természeti kincs miatt, amely osztrák oldalon nagyban befolyásolja a régió gazdaságát is. Ideértve az idegenforgalmat, valamint a telekárakat. A túloldalon a legnagyobb földtulajdonos az Esterházy-család, amely úgy látja, hogy a Tószögnek vízre van szüksége, már csak a mezőgazdaság érdekében is. Azt semmiképpen sem szabad megengedni, hogy kiszáradjon a tó. De ha egy nap 30 fok van, akkor egy centivel apad a szint.

Egy burgenlandi szakértő megerősíti, hogy nincs idő totojázni, mert ha még 3-4 olyan aszályos év jön, mint amilyen 2003-ban volt, akkor száraz lábbal lehet átkelni a tavon. És nem elég, hogy nincs elég eső, a maradék víz egyre jobban melegszik. Továbbá erős szélben nagy mennyiség szivárog el a nádason keresztül.

A tartományi kormány elképzelhetőnek tartja, hogy a Mosoni-Dunából vezessék át a minimálisan szükséges mennyiséget, és abból öntözhetnének is. Hiszen a talajvíz szintje is fokozatosan csökken, az meg a szőlős gazdáknak okoz gondot. A zöldek azonban kifogásolják, hogy a Duna-víz összetétele teljesen más, és ez felborítaná az ökorendszert. A WWF egyenesen környezetvédelmi katasztrófának minősíti az elképzelést. Mert pl. beindulna az iszaposodás és az algásodás. A környéken egyébként idáig várakozáson felül teljesít a turizmus, járvány ide vagy oda.

 

Die Presse

 

Ellenvéleményt jelent be a lap egyik volt munkatársa a Fertő-tónál tervezett magyar idegenforgalmi fejlesztés ügyében. Gudula Walterskirchen úgy véli, hogy nem magyarok, hanem mindenekelőtt az osztrákok teszik tönkre a tájat, mert évtizedek óta lerabolják a természetet Burgenlandban.  Nem kétséges – állapítja meg -, hogy a világörökség részét képező régió veszélyben van. A környezetvédők mégsem az alacsony vízszint miatt lázadoznak, és nem izgatja őket az sem, hogy környéken gombamód szaporodnak a szélerőművek, pedig azok egy madárvédelmi terület szomszédságában sorakoznak.

Magyarország csupán Fertőrákosnál tud kijutni a tóra, de az többé nem használható, úgy benőtte a nád. Viszont a tiltakozók szemében súlyosbítja a dolgot, hogy a beruházási program Orbán Viktor lányának a kezében van. Hogy itt mekkora projektről van szó, az ügyben eltérnek a vélemények, viszont osztrák oldalon egyik idegenforgalmi létesítmény bújik ki a földből a másik után. De a védett rész gondosan csak arrébb kezdődik. Szóval nem ártana a saját porta előtt söprögetni, ha már a természetvédelmi övezetről van szó.

Hiszen sorra száradnak ki a környékbeli kisebb tavak, viszont öntözik az ottani gabonaföldeket és szőlőket. Miközben a talajvíz szintje már két méterrel lejjebb ment. Úgy hogy az említett apróbb tavakba aligha kerül a jövőben víz. Így odébb települtek a ritka vízimadarak. Itt csak az segíthet, ha máshonnan hoznak vizet. De ez a kérdés nem érdekli a zöldeket és a tartomány is a tétlenséggel tűnik ki. Ám a természet megy tönkre, hiába mondogatják az illetékesek, hogy majd rendbe jön. Nem jön rendbe és ezért nem a magyarok a felelősek.

 

2020. augusztus 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább