2026. június 17. Szerda
Ma Laura, Alida, Alina, Szabolcs, Adolf, Bató névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Határon túli békemenet

Erdély, a Tündérkert, elviselhetetlen lett. Először magunkra zártuk a gettót, és most szép lassan, módszeresen felgyújtjuk. Parászka Boróka (Facebook):

Ma két ismerősöm keresett meg kétségbeesve-szomorúan, hogy közvetlen hozzátartozója megy a "békemenetre". Mit lehetne tenni? Egy ideig érvelsz, vitatkozol, de a busz elé mégsem fekszel. Pláne, ha azon a buszon a saját anyád-apád, nagyanyád, testvéred ül. Családi viszonyok már rég megkeseredtek Erdélyben a magyarországi belpolitika miatt. Kollegiális viszonyok, baráti kapcsolatok mentek rá. Tudom, ez így van Magyarországon is. Csakhogy itt sokkal szűkebb a tér. Nincs egy jobboldali, meg egy baloldali világ, nincsenek külön kocsmák, külön színházak, külön terek, amelyben békében hasadhatna és távolodhatna önmagától az erdélyi közösség. Eleve egy szűk kis gettóban élünk. Egymás mellé kényszerít a tér, a demográfia. Az utolsó mohikánok kétszer is meggondolják, vágják-e egymásba a szekercét. Néha szíven szúrják egymást, igen. Máskor meg elkerülik egymást. Kialakult a kínos témakerülésnek a koreográfiája, pontos szabályokkal. Egyre többen tudják, miről nem szabad beszélni, hogyan nem szabad beszélni, hogy kibírjuk egymás mellett, még arra a kis időre, amíg szép sorban kihalunk, kivándorolunk, vagy asszimilálódunk valami más, a mostaninál biztonságosabb nyelvbe, kultúrába, közösségbe. Tudjuk, az a más sem jobb, miért lenne jobb? De legalább a szavak nem röpködnek úgy, mint a repeszgránátok. Szóval így lesz ez a békemenet. Lesznek, akik felülnek a buszokra, és elmennek. És lesznek, akik hátramaradnak. Őket kétszer tapossák meg legalább. Azok, akiket buszoztatnak. És azok, akik a buszoztatottakat válogatott szidalmakkal, káromkodásokkal és sértésekkel káromolják. Erdély, a Tündérkert, elviselhetetlen lett. Először magunkra zártuk a gettót, és most szép lassan, módszeresen felgyújtjuk.

 

2018. március 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A hatalom tizennégy éve tartó ígérgetése

Vučić tulajdonképpen egész életében ugyanazzal foglalkozott: a közvélemény tesztelésével és annak figyelésével, hogy az üzenetei milyen >

Tovább

Az Orbán-féle értelmiségi

Urának asztalánál ülő visszhang, professzori címkével ellátott udvari hangszóró, tanúsítvánnyá silányított gondolkodó, díszpecsétté taposott emberi autonómia. >

Tovább

A nem-győzelem

Ne feledjük, hogy a Hormuzi-szoros Trump iráni bombázásainak megkezdése előtt is nyitva volt. A legjobb esetben >

Tovább

Vajdasági gazdákért: azonnali kárfelmérést és kártérítést!

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) feszólítja a Szerb Köztársaság Kormányát, Vajdaság Autonóm Tartomány Kormányát, valamint >

Tovább

Lehetséges forgatókönyvek Vučić 2028-ig tartó hatalmon maradására

„Az elnök lemond egy nagyszabású, előre megrendezett Vid-napi nagygyűlésen. A parlament elnöke ideiglenes köztársasági elnökké válik. >

Tovább

Büdös tahóság

Orbán ezzel szabaddá tette a pályát. Mostantól ugyanilyen eleganciával lehet beszélni az ő családjáról? Lányáról, vejéről, >

Tovább

Jeffrey Epstein kísértete a Fehér Házban

A Situation Roomban valaki felhozott egy meg nem erősített vádat Trumppal kapcsolatban. A történet szerint Epstein >

Tovább

Amikor a tudomány sért

A „fetisizmus” körüli bulvárhisztéria valójában a tudomány és a társadalomról szóló tudás elleni támadás is. Mikor >

Tovább

A futball elüzletiesedéséről

A sportág, amely történelmileg – nemcsak Angliában, a játék bölcsőjében, hanem minden országban, amelyet a 20. >

Tovább

Orbán bukása és Európa felemelkedése

Veresége nem a szélsőjobboldali politika végét jelenti Európában, hanem annak az illúziónak a végét, hogy a >

Tovább

„Nukleáris opció”: elismeri-e az EU a választási eredményeket, ha az SNS-rendszer ugyanúgy folytatja, mint eddig

Az Európai Unió viszonya a szerbiai választásokhoz attól függ majd, hogy végrehajtják-e a választási feltételek javítására >

Tovább

Mindenkit el fog taposni, és a szeme sem rezzen

Minden süllyed. Vučić több bombát dobál, mint valaha. Nem is rejtőzködik. Magának követeli az ég minden >

Tovább