2024. április 23. kedd
Ma Béla, Adalbert névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A „könnyelműen beígért gyorsaságtól” az agóniáig

Szerbia a koszovói probléma halálos ölelésében

Ez a rövid összefoglaló, hiszen nincs más megoldás, egyetlen lehetőséghez vezet: Szerbia politikai vezetőinek a minimális kínálatból optimális eredményre kell törekedniük. Elsősorban a még megmaradt koszovói szerbek miatt, az ő békés életük és a nekik kijáró emberi és kollektív jogok érdekében.

„Kedves szerb nép, az isten szerelmére,

itt az ideje, hogy elkezdjünk

szabadabban és értelmesebben gondolkodni.“

(Dositej Obradović)

A Koszovóval kapcsolatos problémák értelmes megoldásának útjáról Szerbia a ma már régmúltnak számító 1987-ben tért le, amikor még formálisan kommunista közösség volt. Akkor döntött úgy, hogy ezt a (túl) nagy problémát egyedül, hirtelen, erőszakkal oldja meg, meghirdetve a „kutyaharapást szőrével” politikáját.

Koszovó – mit és hogyan?

Az óvatosabb hangokat politikailag eliminálták. Ezek közé tartozott Dragiša Pavlović, aki arra figyelmeztetett, hogy: “A koszovói állapotok sem a szükséges, sem a kívánatos, sem a könnyelműen beígért gyorsasággal nem javulnak… A gyújtószavak csak tüzeket eredményeznek. Meggondolatlan szavakkal csak hisztériás hangulat keletkezik, ami a legrosszabbhoz vezet, megoldás viszont nincs.” Ugyanígy járt Ivan Stambolić. Koča Popovićot, aki úgy vélte, hogy “az albánok jugoszlávok lehetnek, de szerbek nem”, nyilvánosan kiátkozták. Ilyen törekvések helyett Milošević a koszovói probléma megoldásával kapcsolatban „határozott fellépést” erőltetve olyan autoritást és politikai helyzetet teremtett magának, amelyre nem volt példa Szerbia újabb kori történelmében. Milošević politikája ( a nyugati ex-jugoszláv köztársaságok vezetőségeinek jelentős hozzájárulásával) rajtaütésszerűen szétverte a jugoszláv föderalizmus alapjait, megsemmisítette Koszovó (és ne feledjük, Vajdaság!) magasfokú autonómiáját. Nem maradt el a koszovói albán fél reakciója sem, miközben mindenki tudott mindenről! Nem volt béke, majd az 1999-es hadművelet következtében Koszovó de facto elszakadt Szerbiától. A 2006-os szerb alkotmány Koszovóra (és Metohijára) „mint Szerbia szerves részére” vonatkozó kitétele jobban hasonlít Lázár cár átkára, mint komoly alkotmányos megfogalmazásra. (Mellesleg, ha Koszovó „Szerbia alkotóeleme”, akkor mik lennének Szerbia romboló elemei?)

A szerb kormányok 2000 után bekapcsolódtak a koszovói probléma megoldásának folyamatába, de minden stratégia, elképzelés, s (túl) gyakran bármiféle taktika nélkül. Természetesen ugyanazok a szakértők/elemzők/tudósok/nemzetért dolgozók/handabandázók véleményére és elemzéseire „támaszkodtak”, akik korábban Szerbiát olyan helyzetbe hozták, aminek következtében elveszítette Koszovót. Mert egyébként hogyan lehetne tolmácsolni azt a tárgyalások alapját képező álláspontot, amely szerint „Koszovó Szerbia szíve”, „sohasem ismerjük el Koszovót”, „Koszovó Szerbia része”? Mi ez, ha nem álomszerű látomás, „dalaim álmaim”, kívánatos elvárás, politikai autizmus, elvárások és óhajok arra vonatkozóan, hogy egy nagy-nagy erő majd kívülről mögénk áll és a szekerünket tolja?  Megengedhető-e annak, aki Szerbia euro(atlanti) integrációjának vezetőjeként kíván fellépni, hogy tudatosan félrevezesse Szerbia hétmillió polgárát (a „szerbeket és a többi polgárt”), és a százezernél valamivel több lelket számláló koszovói szerb népet? És így jutottunk el a hírhedt „belső párbeszédhez”.

A nemlétező párbeszéd

Először is nálunk a „megboldogult JSZSZK” ideje óta – annak minden hiányossága ellenére – nem volt tisztességes közvita az állam és a társadalom szempontjából fontos témában (gondoljunk csak vissza a még mindig érvényben levő alkotmány titokzatos meghozatalára). Így hát ma nem tudjuk, ki kivel tárgyal, mi a tárgyalás alapja, ki merészel diskurálni (pedig nekünk, vajdaságiaknak is lenne mit mondanunk!), azonos bánásmódban lesz-e mindenkinek része, és a kellő figyelemmel hallgatják-e meg őket. Természetesen felmerül az is, hogy mi a valódi célja egy (belső) párbeszédnek? A „háborús koalíció” megteremtéséről/újraélesztéséről van-e szó, hogy ismét NEMet mondhassunk a világrendnek, az EU-nak, az USA-nak, a Vatikánnak, a Kominternnek… (De a Bildenberg csoportnak már nem – tessék csak utánanézni Ana Brnabić címszó alatt!) Az eddig megtartott értekezletek ilyen következtetésre adnak okot: nincs itt párbeszéd, prózai dolgokról van szó meg az előbb említett szlogenek ismételgetéséről – a miloševići időszakhoz hasonlóan, vagy azonos módon.

Azok a jóindulatúak, akik legalább egy pillanatra úgy gondolták, hogy valóban egy új kezdet platformjának a meghozataláról van szó, hamar meggyőződhettek az ellenkezőjéről. Mert a média által levezényelt hisztéria elsöpörte még a komoly részvétel gondolatát is ebben a nagy mennydörgéssel bejelentett cselszövésben. És a szerencsétlenül megválasztott elnevezés (freudi tévedés?) – belső párbeszéd, azzá alakult át, ami lényegében volt is – a hatalom és uszályhordozóinak monológjává.

Mi a probléma valójában?

A koszovói albánok képviselőivel (többnyire) az EU közvetítése mellett folyó tárgyalások, amelyeknek az utóbbi néhány szerb kormány „alávetette magát”, szükségszerűen egy irányba – Koszovó nemzetközi elismerése felé – vezetnek. Ezzel egyaránt tisztában vannak a szerbiai legfelsőbb politikai mandátumok birtokosai és a polgárok többsége is. Mi következik hát ebből a felismerésből? Ennek a felismerésnek az elfogadásához és alkalmazásához vezető politika létrehozása és megvalósítása. Továbbá a politikai életben maradás. Mert ha ezt elutasítják, azzal megszakítják a tárgyalásokat és más politikai, gazdasági és katonai szövetségeket kell keresniük a távoli Európában meg a még távolabbi Ázsiában! Ez azonban mint komoly politikai opció még nem merült fel, hiszen egyébként is létezik a szerbiai képviselőház döntése az EU-hoz való csatlakozásról. A konfliktus befagyasztásáról szóló tézis komolytalan és felelőtlen, mert az életet, az emberek tevékenységét nem lehet befagyasztani. Nem lehet nyíltan Oroszország és Kína (az USA mai szintjére) erősödésére várni, hogy legalább elméletileg számunkra is „felragyogjon a nap”. A „két Németország” politikájának tézise vonzónak tűnik, de azt is tudni kell, hogy amikor az a valóságban létezett, mind a két Németország szuverén állam volt. Hát a területfelosztás és -csere politikája? Ilyet az javasolhat, aki erős…

Ez a rövid összefoglaló, hiszen nincs más megoldás, egyetlen lehetőséghez vezet: Szerbia politikai vezetőinek a minimális kínálatból optimális eredményre kell törekedniük. Elsősorban a még megmaradt koszovói szerbek miatt, az ő békés életük és a nekik kijáró emberi és kollektív jogok érdekében. Ez azt jelenti, hogy minden jelentős nemzetközi tényező („játékos”) előtt kinyilvánítjuk, hogy az Ahtisaari-féle terv minél nagyobb mértékben történő megvalósítását szorgalmazzuk. Ennek csak néhány elemét emelném ki: emberi jogok; helyi önkormányzat; a nemzeti, kulturális, nyelvi és vallási identitás védelme; személyi autonómia; a menekültek és áttelepítettek joga a visszatérésre és vagyonuk visszaszármaztatására; az eltűnt személyekre vonatkozó rendelkezések; a kisebbségi közösségek és azok tagjainak sajátos szükségleteire és gondjaira  való odafigyelés; a helyi önkormányzatok lehetősége a községközi és határon túli együttműködésre; a szerb pravoszláv egyház, a papság és a hívek működésének és vagyonának biztosítása; a személyi ingó és ingatlan vagyonhoz való jog biztosítása a nemzetközi jogszabályokkal összhangban; a nem-albán személyek bekapcsolása Koszovó közbiztonsági rendszerébe; részvétel a politikában stb. Ezen területek némelyikét bizonyos dokumentumok már tartalmazzák, érdemi megvalósításuk azonban – mint más átmeneti időszakot élő területek esetében is – még várat magára. Itt mutatkozhatna meg a szerb állam befolyása – hogy a nemzetközi tényezőkkel karöltve kieszközli a normatív rendelkezések megvalósítását.

Megoldódnának-e ezzel Szerbia problémái?

Zoran Đinđić 2002 végén vagy 2003 elején szerette volna megkezdeni a koszovói kérdés megoldását, miközben tisztában volt a probléma nagyságával és szimbolikus jelentőségével. Mert amíg a koszovói probléma nem oldódik meg, Szerbia nem tudja megoldani többi jelentős problémáját sem. Legalábbis egyelőre ez határozza meg a szerbiai politikai programokat. A koszovói probléma megoldása igazi „ősrobbanás” lehetne Szerbia politikai életében. Ha már a nyolcvanas évek végén átaludtuk a történelemórát, jó lenne most szervezni egy kerekasztal-értekezletet (politika, szakértők, polgári társadalom), megbeszélni az állam és a társadalom hosszabb távú fejlődésének vetületeit, megszervezni egy alkotmányozó közgyűlést, és létrehozni egy testreszabott politikai-alkotmányos meg jogi rendszert a Szerb Köztársaságnak, minden alkotóelemének és minden egyes polgárának optimális fejlődése érdekében. Úgy gondolom, hogy abban az esetben olyan politikai megoldásokat is ki kellene próbálnunk, amelyekkel eddig nem találkoztunk Szerbia történelmi fejlődése folyamán, s azok között elsősorban az ország föderalizációja merül fel.

 

Prof. dr. Duško Radosavljević

A fenti szöveg a Vreme c. belgrádi hetilapban jelent meg. Itt a szerző jóváhagyásával közöljük, aki az újvidéki Dr. Lazar Vrkatić Jogi és Üzleti Tanulmányok Karának professzora és a Vajdasági Politológiai Egyesület (VPA) elnöke. Fordítás: Ködmön Emese.

(Szabad Magyar Szó)

 

2018. március 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább