Ma Tamás, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket egy másik európai tagország polgárának. Keersmaeler szerint Magyarországnak az a dolga, hogy 60 napon belül eleget tegyen a volt lengyel igazságügyi állam tikár ellen kibocsátott letartóztatási parancsnak. A Die Presse úgy értékeli, hogy Orbán provokálja Tuskot, pedig a két ország nem is olyan régen, még egy gyékényen árult, ám most itt ez a botrány. Drámai, nemzetközi fordulatot vesz az igazságügyi dráma Romanowski ügyében, aki állítólag Kaczynski fekete kasszáját kezelte. A politikus pár napja meglépett az igazságszolgáltatás elől: hírek szerint előbb Spanyolországba ment és csütörtök este ott érte a hír, miszerint a magyar hatóságok kedvezően bírálták el a kérését, függetlenül attól, hogy a lengyel rendőrség körözi. Az illiberális, oroszbarát magyar kormány ugyanazzal érvel, mint a PiS, mármint hogy Lengyelországgal jogállami gondok vannak. Már tavasszal Budapestre menekült az Orlen állami olajtársaság vezérigazgatója, és onnan vívta meg – sikeresen – az EP-kampányt, jóllehet odahaza a bűnüldöző szervek keresték. Miután képviselővé választották, az immunitás birtokában szabadon jár-kel Brüsszel és Varsó között. A mostani ügyben az illetékes külügyminiszter-helyettes a Bizottság segítségét kérte és arra hivatkozott, hogy a tagállamok kölcsönösen elismerik egymás igazságszolgáltatását. Közben a meglépett politikus győzedelmes mosollyal jelentkezett be Budapestről az ellenzéki lengyel tévében. A többi közt azzal vádolják, hogy tavaly 25 millió eurót adott egy ördögűző papnak, aki a pénzből egész filmstúdiót rendezett be Varsó környékén. Szelestey Lajosnnemzetközi sajtószemléje:
FT
Magyarország és Lengyelország a megszökött volt államtitkáron vitázik, Varsó jogi akcióval fenyeget, miután a magyar kormány menedéket adott az ellenzéki politikusnak, akit odahaza csalással vádolnak. Sikorski külügyminiszter jelezte, hogy a Bizottsághoz fordulnak, ha a magyar fél nem adja ki Romanowskit.
Tusk kijelentette: nem gondolta volna, hogy az igazságszolgáltatás elől menekülő korrupt hivatalnokok számára adódik a lehetőség, mármint hogy Orbán, illetve Lukasenko között válasszanak. Hozzátette: az ügy csak megerősíti a hatalom elszántságát, hogy a végére járjanak a PiS disznóságainak. Tévednek azok, akik úgy gondolják, hogy megúszhatják, amit műveltek. Nem segít, ha különféle trükköket vetnek be, vagy kereket oldanak.
Magyarország után januártól Lengyelország lesz az EU következő soros elnöke és a miniszterelnök azt ígérte, hogy egészen másként fogják csinálni, mint ahogy azt a magyarok tették. Megjegyezte: a magyar mandátum vége tele van fura dolgokkal. Az igazságügyi tárca vezetője pedig közölte, hogy a magyar fél egészen különleges helyzetet teremtett, itt az Uniónak kell közbelépnie, hacsak a Fidesz nem hajlandó 180 fokos fordulatra. Mert az nem lehet, hogy a korábbi államtitkár-félék kibújjanak a felelősségre vonás alól.
FAZ
Tusk dühös, mivel Orbán menedéket adott a PiS korábbi államtitkárának. Az eset mutatja, milyen rossz a viszony a két kormányfő között. A lengyel hatóságok 11 napig nyomoztak Romanowski után, a végén már európai letartóztatási parancsot is kiadtak ellene. Aztán két napja váratlanul Budapestről jelentkezett be.
Ez pedig meglehetős provokáció Varsó szemszögéből. Tusk már előre figyelmeztette magyar kollégáját: eszébe ne jusson semmi olyasmit csinálni, ami nem fér össze az európai joggal, pl. hogy menedékjogot ad neki, vagy hogy figyelmen kívül hagyja a körözést. Ez esetben Orbán igen kényes helyzetbe kerülne – tette hozzá. Majd ezt később azzal egészítette ki, hogy a magyar elnökség ily módon egészen szomorú módon ér véget.
De aki lopott, illetve korrupt volt, az nem úszhatja meg ily módon. A lengyel állam erős és a végére jár az ügynek – jegyezte meg. Az államügyészség szerint Romanowski annak idején a PiS, illetve a koalíció céljaira fordított milliárdokat a bűncselekmények áldozatainak megsegítésére létrehozott alapból. 11 pontban emeltek ellene vádat, ideértve a szervezett bűnözést is. Ám az illetékes ügyész szerint ez csupán a jéghegy csúcsa, kiemelve, hogy a történtek miatt tovább 9 embert állítanak bíróság elé. Romanowskira akár 25 évet is kiszabhatnak.
Der Standard
Diplomáciai botrányt váltott ki, hogy a jobboldali-populista Orbán Viktor befogadta az egész Európában keresett korábbi lengyel igazságügyi államtitkárt. Kaczynski a magyar politikus szoros szövetségese. Mindketten a „szuverenizmust” hirdetik, mivel az szerintük az EU jogállami rendjében is megengedi, hogy önkényesen kormányozzanak az olyan autokraták, mint ők.
A lengyel ügyészség arra jutott, hogy Romanowski kerék volt az előző hatalom korrupciós gépezetében. Hogy a magyarok védelmet nyújtanak neki, az csak még tovább élezi az egyébként is feszült kétoldalú viszonyt. A kapcsolat mélyponton van.
Orbán idáig nem szólalt meg az ügyben, de két napja, az EU-csúcson azt mormogta némileg rejtélyesen, hogy folyamatban vagy egy eljárás, amelyhez azonban neki nincsen köze. Budapesten ellenben kizártnak tartják, hogy egy ilyen horderejű történetben ne ő hozná meg a döntést.
Egyébiránt nem világos a jogi alap sem, mert magyar földön nem lehet menedékkérelmet benyújtani. Ahhoz el kell menni vagy a belgrádi, vagy a kijevi konzulátusra. Annak idején a volt macedón kormányfő is hasonlóan légből kapott indoklással települhetett át Magyarországra. Csakhogy a mostani eset sokkal súlyosabb, mert Lengyelország uniós tag és az európai letartóztatási parancsot simán végre kell hajtani. Amúgy a jogerősen elítélt Gruevszkinél a világon semmi sem támasztotta alá, hogy politikai menedékben részesüljön.
The Times
Lengyelország mára az egyik legnagyobb sikertörténet Európában – mutat rá Jack Barnett gazdasági szerkesztő. Az eredményben elsősorban két tényező játszott közre: az egyik az, hogy az ország a termelékenységre összpontosít, de nagy lökést adott neki az uniós tagság is. Így most olyan növekedési adatokat tud felmutatni, amely után a közösség nagy gazdaságai is megnyalnák mind a 10 ujjukat.
A GDP az 1990-es 6200 dollárról a múlt évben már 48 ezerre emelkedett, ilyen mértékű életszínvonal emelkedésre nemigen van példa a világban. A Valutaalap az évre 3 %-os fejlődést jósol, jövőre 3,5, 2026-ra pedig 3,4 %-ot. Egyébiránt ez némi lassulást vetít előre a korábbiakhoz képest.
A Goldman Sachs kelet-európai szakértői csapatának társelnöke úgy nyilatkozott: nehéz túlbecsülni, amit a lengyelek produkáltak. Az egységes piac következménye, hogy özönlöttek a külföldi befektetések, ez hajtotta alapvetően a növekedést. Az EU felzárkózási alapjai az infrastruktúra megújításához nyújtottak segítséget.
De az ING fő közgazdásza szerint a fenntartható fejlődéshez igen fontos volt, hogy működnek a demokratikus alapok. Ez akkor került élesen előtérbe, amikor 8 évig a PiS volt hatalmon. Az ugyanis megpróbálta korlátozni az igazságszolgáltatás függetlenségét, valamint a meleg jogokat.
Az ország ott tart, hogy egy kategóriával feljebb lépjen, azaz kiváljon a közepes jövedelmű államok sorából. A termelés a nemzeti termék 20 %-át adja, akárcsak a magyaroknál, a cseheknél és a románoknál, de egyre nagyobb hányadot képviselnek a szolgáltatások, főként a pénzügyi, illetve technológiai ágazatban.
Magyarországon és Csehországban az ipari eredmény jelentős része az autógyártásnak köszönhető, a lengyelek viszont a szállításra és az IT-berendezésekre szakosodtak. A GDP 30%-a az exportból származik, a fő célpont Európa.
Az árak azért versenyképesek, mert a viszonylag olcsó munkaerő erős termelékenységgel párosul. Igen jó az oktatási rendszer, az egyetemek ingyenesek. Emellett fölöttébb lényeges a 14 különleges gazdasági övezet szerepe.
Die Welt
Donald Tusk külföldön politikai csillag, odahaza viszont rászámoltak – jelenti a varsói tudósító, Philipp Fritz. A kormányfő a nemzetközi porondon azért annyira népszerű, mivel igen bátor, amikor az ország védelméről van szó. A GDP-nek már a 4%-át költi ilyen célokra, ami csúcsérték a NATO-ban, ráadásul jövőre fel akar menni 5%-ra. A fegyverek nagy részét Amerikából szerzi meg, ennek köszönhetően igen jó a viszonya főként a republikánus elittel.
Nagyon határozottan kiáll Ukrajna mellett, ez szintén tekintélyt hoz neki a földrészen. A kereszténydemokraták között ő az egyik legbefolyásosabb tényező. Még azt sem veszik rossz néven tőle Brüsszelben, hogy személyesen helyezte hatályon kívül a menedékjogot. Az előző vezetés folyton civakodott a Bizottsággal, emiatt az országnak jóformán nulla beleszólása volt az uniós ügyekbe. Kaczynskiék rendszeresen kiosztották Németországot is.
Most viszont a Politico úgy értékeli, hogy a 28 legtekintélyesebb európai figura között négy lengyel is van: Tusk, Sikorski külügyminiszter, a varsói polgármester, akiből jövő májusban könnyen lehet államfő, valamint Serafin, az új lengyel EU-biztos.
Odahaza viszont kudarcok szegélyezik a koalíció útját. A lakosság csaknem 52%-a elégedetlen a teljesítményével. Így főleg a nők és a fiatalok, ami azért nyugtalanító, mert tavaly a nagy részük még a Polgári Szövetségre szavazott.
Az egyik fő ok, hogy Duda elnök sorra fúrja meg a törvényjavaslatokat, ennélfogva a kormányzat megbénult. Sokszor a bíróságok is a hatalom ellen döntenek, de ehhez tudni kell, hogy sok bírát már a PiS nevezett ki és így a pártatlanságuk megkérdőjelezhető.Ám a három párt magának is szemrehányást tehet, mert konzervatív képviselőik sokszor szintén gátolják a reformokat, lásd az abortusz liberalizálását.
Tusk most mindent egy lapra, az elnökválasztásra tett fel. Addig pedig a külpolitikában igyekszik sikereket aratni. Az EU-elnökség jelszava az: Biztonság, Európa!
FT
Ivan Krasztev úgy látja, hogy Európának meg kell szívlelnie bizonyos történelmi tanulságokat, ha túl akar élni. Olyan gondok tornyosulnak az EU előtt, mint Trump győzelme, az ukrajnai, illetve közel-keleti háború, a gyengélkedő gazdaság, valamint az, hogy a földrészt megbénítja a félelem a migráció miatt. Így egyáltalán nem biztos, hogy a szervezetnek van jövője.
Az Unió évek óta azzal van elfoglalva, hogy megvédje a status quót, jóllehet annak már évekkel ezelőtt vége lett. Mégis hatalmas energiákat és pénzeket pazarol el Brüsszel, hogy helyreállítson egy olyan világot, amely soha többé nem tér vissza.
Az európai demokráciák most az idegösszeroppanás szélén állnak. Egyaránt fenyegeti őket a polgárok haragja, valamint az elit pánikja. Előbbiek arról álmodnak, hogy megbüntetik a vezetést, utóbbi azon van, hogy lecsillapítsa a választókat.
Hogy a román Alkotmánybíróság nemrégiben érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, mivel állítólag külső beavatkozás történt, bár valószínűleg azért is, mivel a kimenetel nem tetszett a hatalmon lévő koalíciónak, nos, az arra utal, hogy az elit rémülete veszélyesebb lehet, mint az emberek dühe.
Ezzel párhuzamosan nem jön be a kormányok törekvése, hogy a külső fenyegetésre hivatkozva a zászló köré tömörítsék a tömegeket. A liberális Európa csak úgy tudja legyűrni a borúlátását, ha igyekszik megérteni, miért ütött vissza a túlzott optimizmus a hidegháború végén.
Ám ha a világ évtizedek múlva visszatekint 2024 végére, lehet, hogy úgy ítéli meg: sem Trump sikere, sem a tekintélyelvűsége nem járt annyira rettenetes következményekkel. Azaz a történelmet senki sem sajátíthatja ki, ily módon semmi ok nincs a pánikra.
Washington Post
Fareed Zakaria úgy gondolja, hogy Biden külpolitikai eredményei jó lehetőséget kínálnak Trumpnak a folytatáshoz. Szerint az ország ellenfelei szinte kivétel nélkül rosszul teljesítenek. A felforgatás tengelye, Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea, sokkal rosszabb állapotban van, mint 4 éve. Részben a jó szerencse, részben a távozó amerikai kormányzat stratégiája és aprólékos munkája folytán.
Irán évtizedek óta nem volt ennyire gyenge. Romokban az ún. asszimetrikus stratégia, amivel megpróbálta aláásni az USA vezette biztonsági szerkezetet a Közép-Keleten. Mind nyilvánvalóbb az is, hogy mennyire megrendültek az oroszok. Egy sor bevétel mind inkább visszaesik, a védelmi ipar nem tudja pótolni a harctéri veszteségeket. Az infláció változatlanul magas.
Kína esete bonyolultabb, mert továbbra is a világ 2. legnagyobb gazdasága, de egy sor gonddal küszködik: összeomlik az ingatlanpiac, jelentősek az adósságok, lelassult a termelékenység javulása és igen alacsony a fogyasztói bizalom. De ott van még a grasszáló korrupció, azon kívül Hszi külpolitikája sem éppen sikeres. Közel s távol elidegenít egy sor országot.
Biden eredményesen tömörítette a világot az orosz agresszióval szemben és átfogó szankciókat léptetett életbe. A Közel-Keleten sokkal jobban támogatta Izraelt, mint ahogy azt sokan érzékelik. Trump számára a feladat az, hogy használja ki az ellenségek gyengeségeit, mert a helyzet olyan, hogy jelentős nyereségeket tud elérni a következő években.
A búcsúzó elnök aligha számíthat köszönetre az utódjától, de talán a történelem méltányosabban bánik vele.
Washington Post
Max Boot nem tartja kizártnak, hogy lehetőség kínálkozik Trump számára, így meg tud egyezni Iránnal, mivel az meggyengült. Egy viszonylag mérsékelt egyezségre mindenképpen lát módot, miután Asszad kudarca hatalmas csapást mért a teheráni stratégiára. Vagyis hogy terrorista segédcsapatok révén uralja a térséget.
A Hezbollahot nehéz lesz újjáépíteni és nyugodtan ki lehet indulni abból, hogy a most formálódó szír szunnita rendszer ellenséges lesz az Iszlám Köztársasággal szemben. A Hamász szintén romokban van. Ugyanakkor a viszonylag mérsékelt új iráni elnök a biztonsági kérdésekbe nemigen szólhat bele, de felemelkedése jelezheti, hogy mérséklődik a Nyugat-ellenesség a rendszer részéről.
Az ajatollák most felgyorsítják az urándúsítást, állítólag már csak egy-két hét szükséges és megvan az atomfegyver előállításához szükséges mennyiség. A vezetők azonban jelzik, hogy némi amerikai engedmény fejében hajlandóak lemondani a programról.
Trump csapata ugyanakkor világossá tette, hogy igyekszik fokozni a megtorló intézkedéseket, hogy bizonyos területeken visszaszorítsák Iránt, illetve vélhetően a célok közt szerepel a rezsim megbuktatása is. Sok mindent el lehetne érni az iráni olajexport visszaszorításával, de ez nem lesz könnyű, mert a fő megrendelő: Kína.
Szakértők azonban nem sok esélyt látnak arra, hogy a mullahok végleg lemondjanak a nukleáris ütőerőről. De az sem valószínű, hogy egyhamar rendszerbe állítják, mert a legutóbbi izraeli légitámadások gyakorlatilag kiitatták az ország légvédelmét. És az is kiderült, hogy az izraeliek pontosan tudják, hol vannak az atomlétesítmények.
Ezzel együtt érdemes volna egyezményt nyélbe ütni, mert az jó, ha az ország beleegyezik a helyszíni ellenőrzésbe. Ha viszont Izrael megelőző csapást mér a dúsítókra és más berendezésekre, annak világméretű olajárrobbanás lehet a vége. Egy szerződés ellenben csökkentené a helyi háború kockázatát. Kérdés, hogy Trump kész-e csupán a helyzet javítására, hiszen jelenleg azt hangoztatja, hogy ő majd jól megoldja az egész közel-keleti válságot.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >