Ma Vince, Irén, Teodóra névnap van.
Fiók
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, hogy „a magyar közösség érdekeit képviselik, azért küzdenek”, meg se mukkantak a nemzeti kisebbségi nyelvek hivatalos használatára vonatkozó jogszabályok alkalmazása érdekében. Arról nem érkezett információ, hogy valaki is értesítette volna erről a flagráns jogsértésről a Belgrád-Szabadka vasútvonal menti állomásokon az Európai Unió és az Európa Tanács belgrádi küldöttségét. November 9-én a Pannon RTV közölte, hogy „már vannak magyar feliratok a szabadkai vasútállomáson”. Mit szólnak ehhez a horvátok és a bunyevácok?
Egy esetleges közigazgatási per után ki fogja viselni a feliratoknak a nyelvhasználati törvényhez igazításáért való költségeket? Bozóki Antal:
Aki ma hatalmon van, holnap elveszítheti azt.
Dr. Fabián Raimondo professzor
Október 3. – november 16.
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Október 3-án, az épülő szabadkai vasútállomás bejárásakor Aleksandar Vučić Szerbia elnöke észrevette, hogy csak szerbül és angolul vannak kihelyezve a feliratok. (A vasúti forgalom megindítását Újvidék és Szabadka között december 8-ára tervezik.)
– Szerb és angol nyelvű feliratokat láthatnak itt. Ez szép dolog. A szerb, cirill írás, az angol nyelv, ennek örülök is, de hiányzik a magyar nyelvű felirat. Itt magyarul is ki kell, hogy legyen írva, akár tetszik, akár nem, mindaddig, amíg én vagyok az államfő – mondta szigorúan Vučić. A községben hivatalos használatban lévő bunyevác és horvát nyelvet azonban meg sem említette. Talán a magyaroknak akart udvarolni ezzel?
Góli Csilla szabadkai VMSZ-es alpolgármester október 18-án a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) székházában az újságíróknak elmondta, „hamarosan új, szerb, cirill, magyar és angol feliratú táblákat helyeznek el a Szabadkai pályaudvaron”. – Ahogy Aleksandar Vučić szerb elnök bejelentette, úgy lesz – mondta Góli.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) november 1-én közleményben foglalt állást Góli Csilla nyilatkozatáról.
– Az illetékes tartományi titkárság hivatalos levélben figyelmeztette Szabadka Város vezetését, hogy minden (a városban – B. A.) hivatalos nyelven kötelező kiírni a feliratokat, biztosítva ezzel a jogszabályok betartását – írja a közleményben.
A VMDK felhívta a figyelmet arra is, hogy „a helyi vezetőknek, beleértve Góli Csillát is, nemcsak a politikai irányelveknek, hanem a jogi kereteknek is megfelelően kellene eljárniuk. Kérdésként merül fel: vajon Góli Csilla és a VMSZ számára Aleksandar Vučić kijelentése felülírja a törvényt? – kérdezi a VMDK.
A párt felkérte a városvezetést, hogy „érvényesítse a jogszabályokat, és biztosítsa, hogy Szabadka valóban egy többnyelvű, kulturálisan gazdag közösség maradjon”.
November 19-i közleményében a VMDK „felkérte Szerbia elnökét, Aleksandar Vučić urat, hogy látogassa meg a topolyai vasútállomást”.
– Az állomáson jelenleg szerb és angol nyelvű feliratok dominálnak, ami csodás példája a mi „multikulturalizmusunknak”. Ugyanakkor azok a nyelvek, amelyek hivatalos használatban vannak Topolyán – köztük a magyar nyelv is – sajnos méltatlanul „háttérbe szorultak”, feltehetően a modern minimalizmus jegyében.
Ez a hivatalos nyelvhasználatról szóló törvény figyelmen kívül hagyásának nyilvánvaló példája, amely úgy tűnik, csak elméletben működik – a gyakorlatban az intézmények vagy túlságosan elfoglaltak, vagy egyszerűen közömbösek ahhoz, hogy betartsák – írja a közleményben.
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, hogy „a magyar közösség érdekeit képviselik, azért küzdenek”, meg se mukkantak a nemzeti kisebbségi nyelvek hivatalos használatára vonatkozó jogszabályok alkalmazása érdekében.
Arról nem érkezett információ, hogy valaki is értesítette volna erről a flagráns jogsértésről a Belgrád-Szabadka vasútvonal menti állomásokon az Európai Unió és az Európa Tanács belgrádi küldöttségét.
November 9-én a Pannon RTV közölte, hogy „már vannak magyar feliratok a szabadkai vasútállomáson”. Mit szólnak ehhez a horvátok és a bunyevácok?
Egy esetleges közigazgatási per után ki fogja viselni a feliratoknak a nyelvhasználati törvényhez igazításáért való költségeket?
November 4.
„A jogok drasztikus megsértése”
A FoNet belgrádi hírügynökség számolt be, hogy (november 3-án – B. A) „több tíz medveđai, bujanovaci, presevói és koszovói (?? – B. A.) tiltakozott a medveđai rendőrállomás előtt a lakcímek passziválása miatt” (a szerb hatóság elveszi az albán lakosok lakcímét, amennyiben, például nyugaton vendégmunkásként dolgoznak és élnek). A tiltakozók albán zászlókat és albán nyelvű parolákat tartottak, amelyeken a „Szerbia sérti az albánok jogait” felirat állt. (A lakcím passziválása a polgárok tartózkodási helyéről és tartózkodásáról szóló törvény szerinti eljárás, amikor „az illetékes szerv a nyilvántartásában megjelöli, hogy a polgár nem lakik a bejelentett állandó vagy ideiglenes lakhelyén”.)
– Nevzad Ljutfiu, az Albán Nemzeti Tanács elnöke kiemelte, hogy az albánok nagy problémája a lakcímek passziválása, de a Koszovón szerzett diplomák el nem ismerése, az állami szervekben való elhelyezkedés lehetetlensége, a tankönyvek hiánya és az anyanyelv és írás használata is”.
Shaip Kamberi, az Egyesült Völgy – Demokratikus Akció Párt Szandzsák (SDA) pártnak a szerb parlamentben lévő egyetlen albán képviselője, a FoNetnek azt nyilatkozta, hogy a medveđai lakcímek passziválása az albánok jogainak drasztikus megsértése, és hogy ezek az esetek végül a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elé kerülnek. Rámutatott az albánok problémáinak megoldásával kapcsolatos több aláírt egyezmény megszegésére, valamint az albánoknak a szerb intézményekben való részvételére vonatkozó, 11 évvel ezelőtti hétpontos terv (amit Szerbia Kormánya fogadott el, és amelyik előlátta a preševói és bujanováci albán képviselőkkel való tárgyalásokat – B. A.) megvalósításának leállítására.
Újságírói kérdésre, hogy mennyi passzivált lakcímről van szó, és hogy ez csak a medveđai, külföldön, vagy Koszovón élő albánokat érinti-e, Kamberi azt válaszolta, hogy „a passziválási kritériumok nem ismertek, sem azoknak a száma”. – Kamberi úgy véli, hogy a lakcímek passziválása Medveđának az albánoktól való etnikai megtisztításának a kísérlete – közölte a FoNet.
Redžep Abazi nyugalmazott professzor a hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy „az albánoknak a lakcímek passziválása miatt nincs joguk a szerbiai dokumentumokra és nem valósíthatják meg az alapvető jogaikat”.
A dél-szerbiai albánok emberi jogaik érvényesítéséért való küzdelméről csak elvétve értesülünk, akkor is csak az ellenzéki szerb sajtóból. A Magyar Nemzeti Tanács alapította PásztorPresst ez a téma egyáltalán nem érdekli. Mintha nem „ugyanabban a cipőben” járnának a magyarok is, mint az albánok!
Következő cikk: Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A REZSIM (KI)SZOLGÁLÓI
Miért hallgatnak erről (is) a magyar szerkesztőségek tagja? Milyen újságírók azok, akik még a saját jogaikért >
„Mert gyilkosok közt cinkos, aki néma"
Úgy igaz, a legkényelmesebb elfordítani a fejünket és csodálatos történeteket írni. Beszélni valami másról, szépen, okosan, >
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája
Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni. Erre felálltam és >
Nyilas Mihály bálozik
Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >
KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >
Szolidaritás és katarzis?
A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >
Ha létezne egy igazi államférfi
Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >