2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Okos döntés volt Tim Walzot piedesztálra emelni a Demokrata Párt részéről

Okos döntés volt Tim Walzot piedesztálra emelni a Demokrata Párt részéről

Ezt állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. Hogy ki az alelnökjelölt, annak a jelentőségét persze nem szabad túlértékelni, főként most, hogy fokozódik az aggodalom az amerikai gazdaság állapota miatt. De hogy éppen Minnesota progresszív kormányzója lett a kiválasztott, az jó hír.A döntést kísérő lelkesedés erősíti azt a benyomást, hogy új lendületet vesz a kormánypárt választási hadjárata. Most már tényleg hisznek a hívek abban, hogy meg lehet verni Trumpot. Harris azt emelte ki, hogy Walz régóta harcol a középosztálybeli családokért.Nem egy esetben ügyesen mérsékelt republikánusokat állított a maga oldalára, miközben támadta Trumpot. Tőle származik az a jelző, hogy a volt elnök „fura, hátborzongató figura”. Ugyanakkor rá nehezebben fogja rásütni az ellenoldal, mint Harrisra, hogy ti. „veszedelmesen liberális szélsőséges”.Politológusok mítosznak minősítik, hogy Shapiro vagy bárki más több plusz szavazatot hozott volna. Ellenben, hogy Harris Walzot emelte maga mellé, az erősíti az érzést: a párt új erővel tör a cél felé. Újabb pozitív lépés egy olyan hadjáratban, amelyből még igen sok van hátra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

A magyar kormány bekeríti a sajtót - a bírálók szerint az új szuverenitás védelmi hatóságot azért hozták létre, hogy elfojtsa a hatalomellenes hangokat – jelenti Budapestről Lili Bayer. A kiküldött tudósító azt tapasztalta, hogy a szélsőjobbos Orbán fokozta a kampányt a független erők ellen. Növeli a nyomást az önálló szerkesztőségekre, illetve civil csoportokra.A július elején tett közvetítő körútja folytán as kormányfő még inkább elszigetelődött. Ugyanakkor külföldön sokkal kisebb figyelmet váltott ki, hogy odahaza célba vette a független médiát, illetve a civil szférát. Martin József Péter a Transparency Internationaltől úgy jellemzi az egész magyar helyzetet, hogy az teljesen képtelen, így valahol Orwell és Kafka közé lehet besorolni.Urbán Ágnes médiaszakértő pedig azt mondta, hogy az ország láthatólag putyinizálódik. A szuverenitásvédelmi testület legújabb jelentése dezinformációval vádolja meg von der Leyent, a cseh elnököt, valamint a budapesti amerikai nagykövetet. A testület miatt a Bizottság még a télen megindította a jogállami eljárást.De ettől még a magyar kormány kitart amellett, hogy sajtóorgánumok, valamint civil csoportok jelentős összegeket kapnak külföldről és ez befolyásolja a munkájukat, illetve kedvezőtlenül hat a társadalomra. Végh Zsuzsa a Német Marshall-alapítványtól úgy véli, hogy a Fidesz félelmet és bizonytalanságot próbál csepegtetni mind a civilekbe, mind az újságírókba, mert annak öncenzúra lehet a vége.

Die Presse

Nem kizárt, hogy Orbán Viktor a magyarok utazási szabadságát kockáztatja, mivel kiskaput nyitott az EU-ba az orosz és belarusz vendégmunkások számára. A kommentár szerzője, Michael Laczynski szerint Orbán fejében Moszkva közelebb van Magyarországhoz, mint Schengen. Így most újabb frontot nyitott Brüsszel ellen.Hogy az egyes tagállamok kit engednek be és milyen feltételek mellett, az az ő dolguk, a Bizottság nem szólhat bele a vízumpolitikájukba. Ám a kérdés mégis kényes, mivel az EU jó másfél éve megszigorította a belépést az orosz állampolgárok számára. Tovább kell várniuk az engedélyre, többet kell fizetnük és alaposabb biztonsági ellenőrzésen kell átesniük.A cél az, hogy kiszűrjék a kémeket és a bérgyilkosokat. Magyarország annak idején megszavazta a döntést, ám most mégis megfúrja. Ezért 67 EP-képviselő azt kérte a belügyi biztostól, hogy Brüsszel sürgősen vizsgálja meg, nem veszélyezteti-e a szóban forgó magyar nemzeti kártya a schengeni rendszer normális működését és az európai polgárok biztonságát.

Reuters

Az ukrán Naftogáz vezetője megismételte, hogy semmiféle hátrány nem éri sem Magyarországot, sem Szlovákiát, amiért Kijev június végén leállította a Lukoil által betáplált olaj továbbítását a Barátság-vezetéken keresztül. A két ország ugyanis a múlt hónapban is ugyanannyi energiahordozóhoz jutott a csőrendszeren át, mint korábban, vagyis Csernyisov szerint Budapest és Moszkva politikát kevert bele a dologba.A magyar és szlovák vezetés sürgős közbeavatkozást vár Brüsszeltől, továbbá azzal fenyegetőzik, hogy nem ad dízelolajat, illetve áramot Ukrajnának. Pedig semmi okuk rá, hiszen az ukrán fél úgy veszi, hogy az orosz-ukrán határtól a vevő tulajdonába megy át az olaj, azaz nem vonatkozik rá a Lukoilra kimondott tilalom.

Washington Post

A szerkesztőség kérlelhetetlenül liberálisnak tartja Harris alelnökjelöltjét, aki egyben vidám harcos és nagy üzenetek hordozója a demokraták részéről. Kiválasztásával a Fehér Házra pályázó politikus az eddigi legfontosabb döntését hozta meg a kampány során. Ám a választás azt jelzi, hogy nagy teher hárul rá, mivel meg kell győznie az ország közepét, mármint hogy annak számára is vonzó alternatívát kínál.Alighanem azért tette a minnesotai kormányzót a demokratikus választási lista 2. helyére, mert egyrészt szeretne vonzerőt gyakorolni a két partvidéken túl is, másrészt pedig gesztust kívánt tenni a párt baloldalának. Walz már többször is meghódított olyan rétegeket, amelyek nem tipikusan a demokratákra voksolnak.Mérlege azonban nem egyértelmű, mert sokan szemére hányják pl. csak három nap után rendelte ki a Nemzeti Gárdát, amikor 4 éve zavargások törtek ki Minneapolistban, miután egy fehér rendőr a fekete George Floyd halálát okozta. Ugyanakkor egy sor jóléti intézkedést hagyott jóvá és kifejezetten támogatja Ukrajnát. Ukrán menekülteknek adott helyet államában.Barátságos és jó személyes viszonyt ápol republikánus törvényhozókkal is. Személye hozzásegítheti Harrist, hogy kialakítsa a győzelemhez szükséges széles körű összefogást. Immár könnyebben tehet lépéseket a közé felé, és nem kell folyton pártja baloldalára ügyelnie.

Wall Street Journal

A jobboldali lap úgy értékeli, hogy Walz kiválasztásával az elnök engedett pártján belül a baloldal nyomásnak. Így most viszonozta a szívességet Trumpnak, aki Vance-szel a saját bázisát erősítette, ám nem tudott újabb rétegeket maga mellé állítani. A republikánusok egyébként is attól féltek, hogy a pennsylvániai kormányzó, Shapiro lesz a kiszemelt, akinek az állama kulcsfontosságúnak bizonyulhat, amikor az elektorok januárban döntenek az új elnök személyéről.

Lehet, hogy az elnök nem akart ujjat húzni a demokraták balszárnyával a hamarosan esedékes konvenció előtt. Viszont Walz valóságos ajándék a republikánus stratégák számára, hiszen kormányzóként erősen balra tolta Minnesotát. Növelte az adókat, hozzávetőleg 81 ezer migránsnak adott lehetőséget a jogosítvány megszerzésére, illetve az egészségbiztosítás igénybevételére.

A szegényebb diákoknak ingyenes tanulási lehetőséget nyújt, igen határozott a klímavédelem ügyében. Támogatja az elektromos autók elterjedését és szinte teljen eltörölte az abortusz korlátozását.

Harrist nem ismerik a szavazópolgárok és a demokraták azt szeretnék, ha ez így is maradna. De ennek az lehet a következménye, hogy azok is Trumpra voksolnak, akik nem szeretik, mert ilyen körülmények között mégis őt tartják a kisebbik rossznak – fejtegeti a vezércikk.

Wall Street Journal

A szerkesztőség állásfoglalás enyhén szólva nehezményezi, hogy 10 hónapig tartott, amíg az ENSZ palesztin segélyszervezete elismerte: munkatársai között akadtak olyanok, akiknek közük volt a Hamász október 7-i támadásához. Izrael 18 emberről adott át bizonyítékokat, közülük 9-et már elbocsátottak.

Ám a zsidó állam szerint az UNRWA férfi alkalmazottjai közül minden 3. vagy a terrorszervezet, vagy a hasonszőrű Iszlám Szent Háború embere. A 2 ezerből az első menetben 108-at nevezett meg. Ám az ügynökség minősített titkosszolgálati megerősítést vár. Vagyis továbbra is kész olyanokkal dolgozni, akik segítettek a legnagyobb mészárlásban, amely a holokauszt óta érte a zsidóságot.

Tehát a szervezet semmit sem változott. Soha nem figyelmeztette Izraelt, hogy a Hamász megsérti a világszervezet létesítményeinek semlegességét – mondja az izraeli külügy illetékese, miközben az izraeli hadsereg rendszeresen talál terroristákat az UNRWA épületei alatt. Nincs egyetlen más segélyszervezet sem, amely 3-4 nemzedék óta folyamatosan agymosást hajt végre a rábízott menekültek körében, arra várva, hogy eljön a lehetőség Izrael megsemmisítésére, a (Jordán) folyótól a tengerig.

FT

A vezércikk tanulságosnak tartja még a látszólag legkeményebb autokraták számára is a bangladesi hatalomváltást, hiszen a rendszer szélsebesen omlott össze. Haszina sejk egyre zsarnokibb módszerekkel uralkodott az eltelt 15 évben. Végzetét a diáktüntetések mellett az okozta, hogy a biztonsági erők több száz embert öltek meg.

Így a kormányfő Indiába menekült. Az autokraták számára annak is intő jelnek kell lennie, ahogyan a tiltakozók feldúlták az otthonát - őket is utolérheti ez a sors. A vezető bukása örvendetes, hiszen egyre nagyobb volt az elnyomás, fokozódott a korrupció. Ellenzéki személyiségeket börtönöztek be, napirenden voltak az ítélet nélküli kivégzések. Az Awami Liga mind jobban elmosta a választóvonalakat a párt és az állam között.

Pedig a gazdaság az elején jól alakult, ám az urambátyám-rezsim és az álláshiány betett a kedvező folyamatoknak. Az utolsó csepp az volt a pohárban, hogy a lojalitás lett a legfőbb szempont az állami állások betöltésénél.

De a neheze csak most következik. Mielőbb demokratikusan kormányt kell választani. Az jó, hogy a biztonsági erők az előző kormányzat utolsó idejében úgy döntöttek: nem lőnek többé a felvonulókra. A hadseregnek ki kell jelölnie a menetrendet, hogy mikor vonul vissza a laktanyákba. Nem rejtőzhet az ügyvezető miniszterelnök mögé.

Halaszthatatlan a rend helyreállítása. Nem szabad engedni sodródni az országot, annál is kevésbe, mivel rengeteg embernek nincs munkája. És könnyen elszabadulhat a bosszúvágy. (A ceausescui) Romániától Irakig azt lehetett látni az eltelt évtizedekben, hogy a tekintélyuralom után időszak telis-tele van veszélyekkel.  

The Times

Roger Boyes a szemleíró azt ajánlja a Nyugatnak, hogy kövesse a kínai példát, miután Peking hatalmas készleteket halmoz fel stratégiai nyersanyagokból, üzemanyagból és élelemből. Lehet, hogy azért, mert ostromra készül arra az esetre, ha megválasztják Trumpot, de az is elképzelhető, hogy Tajvanra kíván lecsapni.

A magyarázatok között azonban ott található az is, hogy a zöld forradalom élére igyekszik állni, ezért törekszik vezető szerepre az elektromos járművek, a napelemek és a szélkerekek gyártásában.

Ugyanakkor a kínaiakon teljesen úrrá lett a blokádfóbia. Abból indulnak ki, hogy Trump elfordul Ukrajnától és országuk feltartóztatására összpontosít. A háborúból különben azt a következtetést vonták le, hogy nem lehet villámgyorsan győzelmet aratni. Az elhasznált lövegekben annyi réz volt, amennyi Nagy-Britanniában az összes szélturbina 10 %-ához szükséges.

Kína 700 milliárd dollárt költ hadserege fejlesztésére és ehhez is kellhet a rengeteg betárolt fém és ásványi anyag. A lítiumot pl. felhasználhatják hírszerző műholdakhoz is. Hszi már jelezte, hogy 2027 lesz az újraegyesítés éve. Akkor megváltozik a világ. Úgyhogy itt az ideje, ahogy a lövészárkokban szokták mondani: vagy beásni magukat, vagy meghalni.

 

2024. augusztus 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Csipogó Hadművelet ellentmondásos nemzetközi fogadtatása

A Guardian szerkesztőségnek az a meglátása, hogy a csipogóba rejtett robbanószerkezet törvénytelen és elfogadhatatlan. Netanjahu azonban >

Tovább

EU és Orbán ütközőpályán: büntetés Magyarországnak

Soros elnökként Orbán Viktornak hat hónapon át a semleges közvetítő szerepét kellene betöltenie az EU-ban, de >

Tovább

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább