2025. január 10. péntek
Ma Melánia, Vilmos, Vilma névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani és így megláthatja a világ, hogy az országot messze nem csak ő és bandája jelenti. A szlovák jegybank korábbi elnökhelyettese, aki tavaly szakértői kormány élén vezette Szlovákiát, a kampány fő tanulságának azt nevezte, hogy ki kell mozdulni a városokból, mert el kell érni a vidéki embereket is. A Haladó Szlovákia listavezetője arra is kitért, hogy az ellenzéknek közösen kell fellépnie, lehetőleg be kell gyűjtenie a voksokat középről, valamint jobboldalról is. Mert az nagyon fontos, hogy a miniszterelnök érzékelje: van olyan erő, amely képes legyőzni. Akkor talán óvatosabban politizál majd. Egyben az eredménnyel reményt kell tölteni mindazokba, akik elvesztették a hitüket a nemrégiben tartott elnökválasztás után, mármint hogy az ország vissza tud térni a demokratikusabb úthoz. Nagy ugyanis a félelem, hogy Szlovákia a magyar példát követi és így eltávolodik a jogállamtól. Az új hatalom célba vette a sajtót, a civil szervezeteket, valamint az ügyészséget. Bírálók szerint Orbánhoz hasonlóan az új szlovák vezető is igyekszik felszámolni a fékeket és ellensúlyokat, bebetonozni a saját uralmát, miközben közeledik Putyinhoz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Orbán Viktor államháztartási politikája már évek óta elszabadult, így az idén az a veszély fenyeget, hogy ismét csak jelentős deficit alakul ki. Az ez évre előirányzott eszközöket, gyakorlatilag már most felhasználták. Ennélfogva viharos időket él át a kormány. A nemzeti-populista Fideszt tömegesen hagyják faképnél a hívek, az állami pénzügyek pedig igencsak feszítettek.

Sok elemző számára egyértelmű, hogy a 4,5 %-ra emelt hiánycélt sem lehet tartani. Részben azért, mert helyi választások jönnek és ilyenkor a hatalom a kiadásokat tekintve messze túl szokott lőni a célon. Palócz Éva gazdaságkutató utal arra, hogy mekkora támogatásokat kaptak az Orbán holdudvarába tartozó beruházók, nem beszélve az Budapest Airport visszavásárlásáról, az 1400 milliárdot visz el.

Csaba László közgazdász professzor azt mondja, a kormány eljátszotta a hitelét a költségvetési politikában. Bod Péter Ákos kiemeli, hogy a büdzsén tátongó lyuk miatt óriási összegeket emésztenek fel a kamatok. Ezért újabb hiteleket kell felvenni, illetve további kötvényeket kell kibocsátani.

A megcélzott 4 %-os növekedési célt valószínűleg nem lehet elérni, hozzáértők sokkal valószínűbbnek tartják a 2,5 %-ot. És mivel a német gazdaság gyengélkedik, a kabinet pedig visszafogja az állami beruházásokat, így az egyetlen reményt a belföldi fogyasztás jelenti. De akkor még ott van az infláció. Elemzők abból indulnak ki, hogy az év végéig ismét 5,5-6 %-nal nőnek az árak.

 

Guardian

 

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani és így megláthatja a világ, hogy az országot messze nem csak ő és bandája jelenti. A szlovák jegybank korábbi elnökhelyettese, aki tavaly szakértői kormány élén vezette Szlovákiát, a kampány fő tanulságának azt nevezte, hogy ki kell mozdulni a városokból, mert el kell érni a vidéki embereket is.

A Haladó Szlovákia listavezetője arra is kitért, hogy az ellenzéknek közösen kell fellépnie, lehetőleg be kell gyűjtenie a voksokat középről, valamint jobboldalról is. Mert az nagyon fontos, hogy a miniszterelnök érzékelje: van olyan erő, amely képes legyőzni. Akkor talán óvatosabban politizál majd. Egyben az eredménnyel reményt kell tölteni mindazokba, akik elvesztették a hitüket a nemrégiben tartott elnökválasztás után, mármint hogy az ország vissza tud térni a demokratikusabb úthoz.

Nagy ugyanis a félelem, hogy Szlovákia a magyar példát követi és így eltávolodik a jogállamtól. Az új hatalom célba vette a sajtót, a civil szervezeteket, valamint az ügyészséget. Bírálók szerint Orbánhoz hasonlóan az új szlovák vezető is igyekszik felszámolni a fékeket és ellensúlyokat, bebetonozni a saját uralmát, miközben közeledik Putyinhoz.

Mivel be akarja zárni a korrupciós ügyek felszámolására hivatott ügyészséget, felmerült, hogy az EU Pozsony esetében is milliárdos támogatásokat fagyaszt be. Ezzel együtt készülőben van egy olyan törvény, amely megbélyegezné azokat a szervezeteket, amelyek évente legalább 5 ezer eurót kapnak külföldről. Az Amnesty International helyi igazgatója azt mondta róla, hogy az frontális támadást jelent a civil társadalom ellen.

 

Economist

 

A francia elnök megerősítette, hogy igen sötéten látja Európa jövőjét, mert a földrész gyorsan széteshet. Macron, aki a napokban a Sorbonne-on kétórás beszédben vázolta véleményét a világról, a lapnak adott nyilatkozatban a legnagyobb veszélyt az ukrán háborúban látja. Merthogy Oroszország nem ismer semmiféle korlátot, és legközelebb Moldovát, Litvániát, Lengyelországot, Romániát, vagy bármelyik más szomszéd államot veheti célba.

Ha nyer Ukrajnában, az bedönti a kontinens biztonságát. A politikus a korábbi felzúdulás ellenére ragaszkodik ahhoz a meggyőződéséhez, hogy szükség esetén az EU-nak csapatokat kell küldenie ukrán földre. A határozatlanság csak felbátorítja Moszkvát. Emellett változatlanul szükségesnek tartja, hogy Európa számolja fel katonai függését az USA-tól.

A másik fő téma a számára az, hogy az ipari fejlettséget tekintve Európa az Egyesült Államok és Kína mögé szorul. A harmadik aggodalma az, hogy jönnek fel a populista nacionalisták. Kimondatlanul is közéjük sorolja Le Pent. Jellemzőjük, hogy üres ígéretekkel próbálják megerősíteni országukat, ám ez csak megosztottságot, hanyatlást, bizonytalanságot és így viszályt eredményez.

A folyóirat megjegyzi, hogy Marcon elképzelései paradox módon meggyengíthetik a földrészt, mert a biztonság területén nem ajánl elfogadható alternatívát az amerikai védőernyő helyett. Ily módon pedig kiszolgáltatottabbá tenné Európát Moszkvával és Pekinggel szemben. Továbbá nem valószínű, hogy a hataloméhes nemzeti kormányok további jogköröket adnának át Brüsszelnek.

Ezzel együtt jobban tisztában van a kontinensre leselkedő kockázatokkal, mint bármely más európai vezető. Van bátorsága szembenézni a történelemmel, de a tragédia az: lehet, hogy a francia Kasszandra figyelmeztetései süket fülekre találnak.

 

Euractiv

 

Az ellenzéki svéd szociáldemokraták vezetője azt javasolja, hogy az EU alkalmazzon keményebb intézkedéseket azokkal a kormányokkal szemben, amelyek megszegik az alapnormákat. A volt kormányfő, Andersson szerint lehetővé kell tenni, hogy az ilyen tagokat akár kizárják a szervezetből.

Az a véleménye ugyanis, hogy az Unióban be kell biztosítani a demokráciát az olyan államokkal szemben, amelyek nem hajlandóak megfelelően viselkedni. Azaz meg kell védeni az emberi jogokat és a jogállamot. Két országot néven is nevezett: Magyarországot és Lengyelországot, de hozzátette, hogy az új varsói koalíció már vissza kívánja állítani a demokratikus rendet.

Mint mondta, nem lenne jó egyetlen államot sem eltávolítani a közösségből, de végső eszközként meg kell teremteni hozzá a jogi lehetőséget. Illetve azt is tanácsosnak tartaná, ha lépcsőzetes szankciórendszert alakítanának ki, pl. fel lehetne függeszteni a delikvens országok tagságát a schengeni rendszerben. Továbbá meg kellene könnyíteni, hogy könnyebben vonjanak meg pénzeket az ilyen rendszerektől, ha azok nem tartják tiszteletben a jogállamot, megsértik a sajtószabadságot, a szakszervezetek jogait, valamint a polgári szabadságjogokat.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az igazi demokráciák gazdaságilag sokkal sikeresebbek, mint a populista rezsimek – hangsúlyozza vendégkommentárjában Bruno Frey, a Baseli Egyetem vendégprofesszora, a zürichi Crema kutató intézet vezető munkatársa. Hiába terjed az utóbbi években az a nézet, hogy a demokratikus rendszerek képtelenek megbirkózni a gazdasági nehézségekkel, a gyakorlati tapasztalatok éppen az ellenkezőjét bizonyítják.

Elég, ha megnézzük, mit ért el Trump, illetve demagóg irányítás alatt Magyarország, Lengyelország, Törökország, India és Brazília. Az állami kiadások révén ugyanis a populisták felfűtik a konjunktúrát rövidtávon, ám hosszabb távlatban gazdasági és politikai válságokat gerjesztenek. Ezt támasztja alá a kieli Világgazdasági Intézet közelmúltban megjelent tanulmánya, amely 60 országban több mint 100 év gazdasági eredményeit vett számba.

A populisták nem tudnak gazdaságilag eredményesek lenni, mert a nacionalizmus és protekcionizmus bezárkózással jár. Így az árukat nem ott termelik meg, ahol az a legkifizetődőbb lenne. Továbbá jelentős akadályokba üközik a munkaerő mozgása.

Azok kívül igen magas az államháztartás hiánya, az pedig inflációhoz vezet és korlátozza a jólétet. Végül pedig abból is kudarc ered, hogy az ilyen erők hozzá nem értő döntéseket hoznak, és aláássák az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Összefoglalva: bármennyire is nehézkesnek és lassúnak tűnnek a demokratikus folyamatok, gazdaságilag mégis sokkal többet hoznak, a populisták.

 

Economist

 

A holnap záruló pekingi nagy autómustra tanulsága az, hogy az elektromos járművek kínai gyártói lekörözik a nyugati vetélytársakat. Azoknál gyorsabban és olcsóbban dobják piacra az új modelleket. Példa rá, hogy összeállt az ágazat 2. legnagyobb cége, illetve az első számú szoftverfejlesztő és olyan szedánnal rukkoltak ki, amely teljes egészében hanggal illetve érintőképernyővel irányítható.

A tervezett ár külföldön 30 ezer dollár. A nyugati cégek rémülten próbálnak lépést tartani a riválisokkal. A Volkswagen éppen a mostani pekingi járművásár előtt jelentette be új kínai stratégiáját, mert szeretne az új típusukkal az eddiginél 30 %-kal gyorsabban és 40 %-kal kedvezőbb áron megjelenni a piacon.   

A szédítő kínai ütemnek egy valami szabhat korlátot: a brutális árverseny. A BYD azt jelentette, hogy egyre több járgányt értékesít, de ezzel korántsem állnak arányban a bevételei.

 

Wall Street Journal

 

Putyin a maga módján fizette meg Észak-Koreának, hogy az tonnaszám szállít neki rakétákat az ukrajnai háborúhoz: megfúrta annak az ENSZ-testületnek a további működését, amely azt figyelte 15 éven át, mennyire tartják be az országok, hogy nem szállíthatnak a nukleáris fegyverkezéshez szükséges anyagokat, eszközöket Phenjannak – mutat rá a vezércikk.

Moszkva azt a megoldást választotta, hogy a BT állandó tagjaként megvétózta a testület mandátumának meghosszabbítását. Sokatmondó, hogy Kína tartózkodott. Hogy mennyire fontos tevékenységről van szó, azt bizonyítja, hogy a világszervezet megbízottjai a héten jelentették: az oroszok Harkiv ellen észak-koreai ballisztikus hordozóeszközöket vetettek be.

Félő az, hogy cserében a Kreml segít többet közt Kim Dzsong Unnak hozzáférni a nemzetközi bankrendszerhez, ami szintén tilalom alá esik az észak-koreai vezető számára. Amerika legelszántabb ellenségei, Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán együttműködnek, mert tudják, hogy az nekik csak jó, ha Ukrajna vereséget szenved. Így további gesztusok várhatóak, miután Putyin kiegyenlítette az első számlát Phenjannal szemben.   

2024. május 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Musk, Európa ellensége

Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >

Tovább

A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca

Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >

Tovább

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról

Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és >

Tovább

A Balkán mint orosz propagandalaboratórium

A magyar demokrácia leépítése minta az olyan, tanulékony diákok számára, mint a szerb elnök, Fico, vagy >

Tovább

Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában

„Úgy tűnik, hogy a felsőfokú oktatási intézményekbe való befektetés egy szélesebb stratégia része, amelynek célja, hogy >

Tovább

Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania

A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban >

Tovább

Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart

Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >

Tovább

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >

Tovább

Nehammer után itt az özönvíz

Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >

Tovább

A mumpizmus fenyegetése

Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >

Tovább

Fico a gázvitával terel

Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >

Tovább