Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Vegyék el Oroszország atomfegyvereit, mert Putyinnak annyi és országa is hamarosan összeomolhat
Egy volt brit EP-képviselő szerint Putyinnak befellegzett, már érzi a végét, ám a Szovjetunió utódállamaiban nem szokták elfogadni a vereséget. Ezzel együtt az orosz rendszer hamarosan összeomolhat. Bárki is lesz az új vezető, rá kell kényszeríteni, hogy adja fel az atomfegyvereket. Danial Hannan hozzátette, hogy az elnök még kitarthat pár hétig, esetleg néhány hónapig, de már oda a legyőzhetetlenség aurája. A lehetséges utódok nyíltan ügyködnek, a hadsereg tisztjei leplezetlenül felszólamlanak a vezetés ellen. Az események maguktól nekilódultak. És amint az oligarchák és tábornokok elkezdenek foglalkozni az utódlással, onnantól kezdve nincs visszaút. Putyin, aki a legtöbb embernél jobban érti a félelem lélektanát, érzi, hogy elfolyik a tekintélye. Csak a háborús győzelem menthetné meg, de az szóba sem jöhet. Reménytelen, hogy kitartson a jövő novemberi amerikai választásig, hátha Trump lesz a befutó. Ily módon csak az kérdés, mi lesz előbb: rezsimváltás Moszkvában, vagy az összeomlás a front bizonyos szakaszain. Ha utóbbi, az azt jelenti, hogy Ukrajna áttör, elvágja a Krímet és katlanba fogja az ottani orosz erőket. Az oligarchák és a szilovikok érzékelik, hogy Putyin a pusztulásba viszi őket, ezért lépni fognak, inkább előbb, mint utóbb. Ebben az összefüggésben kell nézni Prigozsin zendülését. Az világos, hogy minden érdekelt fél a véres interregnumra készül. A cár elvesztette tekintélyét, a hadurak korszaka következhet be. Ilyen helyzetben elengedhetetlen, hogy Oroszország semmisítse meg nukleáris fegyvereit. Ideértve a leszakadó köztársaságokat, illetve azt, ami a mostani államból megmarad Moszkva, illetve Szentpétervár körül. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Daily Beast
A budapesti amerikai nagykövet kijelentette, hogy Magyarországnak választania kell a Kelet és a Nyugat között, de azt látni, hogy nem arra tart, mint a térségbeli szövetségesei. Pressman hozzátette, hogy a háború különösen megterhelte az Egyesült Államok és magyar vezetés viszonyát, miközben a kapcsolat már jó ideje amúgy is eléggé sajátságos alakul, ahhoz képest, hogy partnerekről van szó. A diplomata szerint bármit is mond Orbán Viktor, Washington békét akar. De ez ügyben csakis Putyin léphet.
Ugyanakkor nem jó az, ha politikai szereplők, köztük a magyar miniszterelnök azt állítják, hogy az USA így vagy úgy, de forszírozza a háborút. Merthogy semmi sem áll távolabb az igazságtól. A diplomata emlékeztetett arra, hogy jelenleg különösen nagy a tét. A világ megváltozott az invázióval. Magyarország történelmileg jól érezte magát a Kelet és a Nyugat között, de ezúttal le kell tennie a garast. És a Biden-adminisztráció nagyon is figyeli, miként dönt.
Pressman azonban bízik abban, hogy a magyar nép nyugaton látja a jövőjét. A vállaltan meleg nagykövet szóvá tette Orbán LMBT-ellenes retorikáját és politikáját is. Úgy értékelte, hogy a az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség számára most különösen fontos kiállni a nemi kisebbségek mellett, mivel a politika mind inkább a maga (megosztó) céljaira aknázza ki azokat. Ám ez ellentétben áll azzal, hogy a Fidesz elkötelezte magát az emberi jogok mellett.
Viszont azt látni, hogy könyvesboltokat bírságolnak meg, mivel azok kitesznek a pultra bizonyos alkotásokat. Egyes köteteket fóliába kell csomagolni, mert így akarják jelezni, hogy azok tartalma nem elfogadható. De előfordulnak tényleges támadások is e közösség méltósága ellen. Pont ezért gondolta úgy a diplomata, hogy a Pride után pikniket rendez a rezidencián kb. ezer LMBT-embernek és a hozzátartozóiknak.
Ami a személyét ért hadjáratot illeti az állam által ellenőrzött sajtó részéről, arról azt mondta, hogy itt nem ő a lényeg, soha nem is róla szólt a történet. Hanem arról, hogy az USA és Biden elnök büszkén és határozottan támogatja az alapvető emberi jogokat, ideértve a magyar nemi kisebbségek jogait is.
(Egyébként after-partyra a nagykövetség meghívta a magyar kormány képviselőit, de nem tudni, hogy közülük elment-e bárki is. Pressman mindenesetre megjegyezte még az esemény előtt, hogy szívesen várják - őket is – a szerk. megj.)
Yahoo/AP
A Pride Fesztivál záróakkordján sok ezren vonultak fel Budapesten, miközben az LMBT-közösség aggodalmát fejezi ki jogainak korlátozása miatt. Egyre nagyobb ugyanis a kisebbségre nehezedő nyomás a szélsőjobbos kormány részéről. Egyre többször alkalmazzák a törvényt, amely megtiltja a melegség vagy a nemváltás bemutatását kiskorúak részére, bírságokat és más büntetéseket szabnak ki.
A hatalom úgy tünteti fel, hogy a hagyományos családi értékeket és a keresztény civilizációt védelmezi a „gender őrülettel” szemben. Többször közölte, hogy a jog erejével kívánja megvédeni a gyerekeket a nemi propagandától. Ám sokak szerint a politika meg akarja bélyegezni a másságot, mert politikai haszonra igyekszik szert tenni ily módon.
Víg Dávid, az Amnesty International igazgatója úgy véli, hogy más, szerencsésebb országokkal ellentétben a magyar Pride nem az LMBT-jogok ünnepe, hanem a tiltakozás eszköze. Kiállás az emberi jogok mellett, hogy elfogadják a nem kisebbségeket. Merthogy magyar földön a közélet jó néhány területén másodrendű polgároknak számítanak mindazok, akik nemi beállítottsága eltér a többségétől.
Die Welt
A konzervatív újság varsói tudósítója úgy értékeli, hogy az Egyesült Államok eltávolodik Magyarországtól, Németország viszont fegyvergyárakat épít az Orbán-kormánnyal közösen. Phillip Fritz emlékeztet arra, hogy egy republikánus szenátor nemrégiben meghiúsított egy 735 millió dolláros fegyvereladást a magyar Honvédség részére, miután a Fidesz akadályozza a NATO bővítését.
Ez jelzés kívánt lenni, hogy elfogyott az amerikaiak türelme. Megfigyelők szerint ugyan a miniszterelnök a végén feladja az obstrukciót, de a Parlament még mindig nem tűzte ki a svéd belépés jóváhagyásának időpontját. Ugyanakkor a magyar fél kivételeket csikart ki magának az oroszellenes szankciók ügyében és új energiaszerződéseket kötött Moszkvával.
Elemzők úgy vélik, hogy Magyarország egyfajta fordítókorong lett a földrészen az orosz titkosszolgálatok számára. Pont ebben a helyzetben lép elő Németország a magyar vezetés megkülönböztetett partnerévé a fegyverkezés területén. Az első negyedévben a Scholz-kabinet 765 millió euró értékben engedélyezte hadfelszerelések szállítását magyar megrendelésre, ami kiugró érték.
De még ennél is fontosabb, hogy a Rheinmetall a zalaegerszegi harckocsigyár után most Várpalotán hoz létre üzemet, és ott tüzérségi lőszereket készítenek majd. Andreas Bock, az Európai Külkapcsolati Tanács szakértője nehezményezi a döntést, mivel úgy látja, hogy a magyar fél immár nem megbízható partner, sem az EU-ban, sem a NATO-ban. Németország viszont függő helyzetbe manőverezi magát.
A magyar kormány ugyanakkor pont olyan jövedelmező üzletet remél a közös vállalkozástól, mint amilyet az autóipar jelent számára. Amúgy Ukrajnának sok segítséget nem nyújt, viszont a NATO-tagságból eredő védelmi kötelezettséget nagyon is komolyan veszi.
FT
Kurt Volcker szerint sürgősen fel kell venni Ukrajnát a NATO-ba, mert az ország a szövetség értékeiért küzd, viszont ha továbbra is kívül tartják, akkor az Putyin számára felhívás, hogy újból támadjon. A korábbi amerikai NATO-nagykövet, majd ukrajnai különmegbízott szerint a tagállamok nem fogták fel a vilniusi csúcsértekezleten, mit jelent az invázió Európa számára.
Valójában azonban a háború mindent megváltoztatott, hiszen a Kreml területi hódításba kezdett, hogy visszaállítsa az orosz birodalmat. És ha Putyint nem sikerül legyőzni a fronton, akkor csak még rosszabbra fordulnak a dolgok. Legközelebb Észtországra, Lettországra, Litvániára, sőt még Finnországra is ráveti a tekintetét. Simán átcsoportosítja erőit és felkészül az újabb hadműveletre.
Senki sem érezheti magát biztonságban a földrészen, amikor egy tekintélyuralmi, imperialista Oroszország tornyosul a küszöbén. Az ukránok nem kaptak pontos menetrendet a belépéshez, de számukra nincs jövő csatlakozás nélkül. Alapvető az ellentmondás aközött, hogy a szövetség hitet tett Európa védelme mellett, illetve aközött, hogy nem veszi fel Kijevet. Márpedig ezt az ellentétet már jövőre fel kell oldani, határozott meghívással.
Neue Zürcher Zeitung
Hála isten, Putyin ragaszkodik a legtehetségtelenebb tábornokaihoz és Ukrajna érdekében jó volna, ha ez még sokáig így maradna. Ezt fejti a kommentár, kiemelve, hogy a diktátornak értenie kellett volna a Wagner-csoport lázadásából. Ám ő kitart a miniszter és a vezérkari főnök mellett, noha a hadseregen belül egyre nagyobb a zajongás, törésvonal látszik a tábornoki karon belül.
Azt nem tudni, Prigozsin akciója mekkora támogatást élvezett a fegyveres erőkön belül. Mindenesetre senki sem állt az útjába, de nem is segített neki senki. Ugyanakkor példátlan az 58-as elit hadtest leváltott parancsnokának kirohanása. Szinte már újabb zendüléssel ér fel. De az ő mondandója is az volt, hogy meneszteni kell Sojgut, illetve Geraszimovot, mert árulók és veszélyt jelentenek az országra nézve.
Feltűnő ugyanakkor, hogy a még a kormánypárt főtitkára is mellé állt. Popov segélykiáltása azt jelzi, hogy az ukrán ellenoffenzíva hatékonyabb, mint ahogy azt gondolni lehet. De hát a Kreml számára a hűség és a talpnyalás látnivalóan fontosabb, mint a hozzáértés, pedig mind a két delikvens már rég bebizonyította alkalmatlanságát.
Daily Telegraph
Egy volt brit EP-képviselő szerint Putyinnak befellegzett, már érzi a végét, ám a Szovjetunió utódállamaiban nem szokták elfogadni a vereséget. Ezzel együtt az orosz rendszer hamarosan összeomolhat. Bárki is lesz az új vezető, rá kell kényszeríteni, hogy adja fel az atomfegyvereket. Danial Hannan hozzátette, hogy az elnök még kitarthat pár hétig, esetleg néhány hónapig, de már oda a legyőzhetetlenség aurája.
A lehetséges utódok nyíltan ügyködnek, a hadsereg tisztjei leplezetlenül felszólamlanak a vezetés ellen. Az események maguktól nekilódultak. És amint az oligarchák és tábornokok elkezdenek foglalkozni az utódlással, onnantól kezdve nincs visszaút. Putyin, aki a legtöbb embernél jobban érti a félelem lélektanát, érzi, hogy elfolyik a tekintélye.
Csak a háborús győzelem menthetné meg, de az szóba sem jöhet. Reménytelen, hogy kitartson a jövő novemberi amerikai választásig, hátha Trump lesz a befutó. Ily módon csak az kérdés, mi lesz előbb: rezsimváltás Moszkvában, vagy az összeomlás a front bizonyos szakaszain. Ha utóbbi, az azt jelenti, hogy Ukrajna áttör, elvágja a Krímet és katlanba fogja az ottani orosz erőket.
Az oligarchák és a szilovikok érzékelik, hogy Putyin a pusztulásba viszi őket, ezért lépni fognak, inkább előbb, mint utóbb. Ebben az összefüggésben kell nézni Prigozsin zendülését. Az világos, hogy minden érdekelt fél a véres interregnumra készül. A cár elvesztette tekintélyét, a hadurak korszaka következhet be.
Ilyen helyzetben elengedhetetlen, hogy Oroszország semmisítse meg nukleáris fegyvereit. Ideértve a leszakadó köztársaságokat, illetve azt, ami a mostani államból megmarad Moszkva, illetve Szentpétervár körül.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >