Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Fiók
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Törökország a diktatúra szélén
Az Economist elképzelhetőnek tartja, hogy az egyre szeszélyesebb török elnök diktatúrát vezet be, amivel megoldhatatlan feladat elé állítaná országát. Mindenesetre a katasztrófa már az ajtón kopogtat és a közelgő választások miatt könnyen előfordulhat, hogy a súlyos hiányosságokkal küszködő demokrácia virtigli önkényuralomba megy át. A dolog úgy áll, hogy minél tovább van hatalmon Erdogan, annál autokratább lesz. Ül hatalmas palotájában és osztogatja a parancsokat az udvaroncoknak, akik meg vannak rémülve, így nem szólnak neki, hogy rosszat csinál. Lásd a gazdaságpolitikáját, amely kiváltotta a jelenleg 64 %-os inflációt. A felmérések szerint négy hónap múlva azonban alulmaradhat a politikus, ha az ellenzék egyesül a legjobb jelölt mögött és a választás többé-kevésbé tiszta lesz. De pont ez az, ami roppant bizonytalan. Az államfő kész még inkább a maga javára elbillenteni az erőviszonyokat, így bőven elképzelhető, hogy ezúttal a választás nem lesz sem szabad, sem tisztességes. Ennélfogva a nyugati vezetőknek meg kell szólalniuk, függetlenül attól, hogy nem szeretnék elidegeníteni fontos, bár sok bajt okozó szövetségesüket. Senki sem kívánná, ha Törökországból banditaállam válna. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Spiegel
Oroszország még kevesebb földgázt küld Ukrajnán keresztül, de ez már nem érinti annyira kellemetlenül az európai fogyasztókat, hiszen egy sor lépést tettek, hogy leváljanak az orosz energiahordozókról. Mindenesetre a Gazprom azt közölte, hogy naponta már csupán 25,1 milliárd köbmétert táplál be a vezetékbe, ami 28 %-kal kevesebb az eddigiekhez képest.
A hivatalos indok már korábban is az volt, hogy az ukránok nem engednek át annyit, amennyi lehetséges volna. De ettől még hónapokon keresztül naponta 40 millió köbméter jött ukrán területen át. Az év eleje óta azonban fokozatosan kevesebb és kevesebb lett a mennyiség. Az oroszok ugyanakkor növekvő mennyiségben szállítanak cseppfolyósított gázt a földrészre, azon felül működik a Török Áramlat, amelyen keresztül Moszkva Magyarországot látja el.
Economist
Az ukrajnai háború arra készteti Európát, hogy fejlessze belső kapcsolatait és az eddigi Moszkva-Berlin-tengely helyett az észak-déli összeköttetést építse ki. Idáig ennek gátat szabtak az ellentétek egyes tagállamok között, de most új helyzet állt elő. Az egy évvel ezelőttihez képest lényegesen megváltozott az energiaszállítások, illetve a kereskedelem iránya.
Lengyelország és Bulgária kénytelen máshonnan beszerezni a gáz, mert az oroszok áprilisban elzárták a vezetéket. A Fekete-tengeri kikötők blokádja miatt az ukrán gabona nyugat felé hagyta el az országot, csak persze a korábbi exporthoz képest elenyésző mennyiségben. Hogy a régió leválik az orosz szénhidrogénekről, az egyben új energiahálózatot jelent. Új LNG-átfejtők, vezetékek kezdték meg működésüket. Még Szerbia is igyekszik csökkenteni orosz függőségét.
Mindehhez az egyik fórum a 3 Tenger Kezdeményezést, amelyben az Adria, a Balti- és a Fekete-tenger 12 országa kapott helyet. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a fejlesztéseket saját erőből próbálják finanszírozni. De itt sokszor jelent akadályt, hogy hiányzik a politikai szolidaritás. Viszont sokat segíthet, hogy az USA jelezte: az idén 300 millió dollárt fektet be az alapba. Japán, Németország és az EU szintén érdeklődik a lehetőség iránt.
A háború megmutatta, hogy a térségen túl is bőven kifizetődik, ha az eddiginél jobban összekapcsolódik Közép- és Kelet-Európa.
Economist
A lap elképzelhetőnek tartja, hogy az egyre szeszélyesebb török elnök diktatúrát vezet be, amivel megoldhatatlan feladat elé állítaná országát. Mindenesetre a katasztrófa már az ajtón kopogtat és a közelgő választások miatt könnyen előfordulhat, hogy a súlyos hiányosságokkal küszködő demokrácia virtigli önkényuralomba megy át. A dolog úgy áll, hogy minél tovább van hatalmon Erdogan, annál autokratább lesz.
Folyamatosan bontotta le a fékeket és ellensúlyokat. A média zömét az állami propaganda szócsövévé tette. Gyakorlatilag cenzúrázza az internetet. Sok ellenzékit börtönbe vetett. Pártját belül partvonalra nyomta a riválisokat. A bíróságok a zsebében vannak, arra szolgálnak, hogy rajtuk keresztül zaklassa ellenfeleit.
Ül hatalmas palotájában és osztogatja a parancsokat az udvaroncoknak, akik meg vannak rémülve, így nem szólnak neki, hogy rosszat csinál. Lásd a gazdaságpolitikáját, amely kiváltotta a jelenleg 64 %-os inflációt. A felmérések szerint négy hónap múlva azonban alulmaradhat a politikus, ha az ellenzék egyesül a legjobb jelölt mögött és a választás többé-kevésbé tiszta lesz. De pont ez az, ami roppant bizonytalan.
Az államfő kész még inkább a maga javára elbillenteni az erőviszonyokat, így bőven elképzelhető, hogy ezúttal a választás nem lesz sem szabad, sem tisztességes. Ennélfogva a nyugati vezetőknek meg kell szólalniuk, függetlenül attól, hogy nem szeretnék elidegeníteni fontos, bár sok bajt okozó szövetségesüket. Senki sem kívánná, ha Törökországból banditaállam válna. Hiszen Erdogan még nagy-nagy felfordulást idézhet elő. Ideértve, hogy a török földön élő 5 millió menekült meginduljon Európa felé.
Viszont a másik oldalon Ankarának is szüksége van a Nyugatra, ha másért nem, hogy némileg stabilizálja gazdaságát. Kell neki tőke, technológia és fegyver. Ám mindegyikről lemondhat, ha hátat fordít a demokráciának és belép a zsarnokok klubjába. Ily módon van adu a nyugati vezetők kezében. Vissza kell rántaniuk Erdogant a szakadék széléről, de ehhez már most figyelmeztetniük kell.
FT
A nyugtalanság és több kétes vezető nem sok jót ígér az idén a Közel- és Közép-Keleten – Izraeltől Iránig rengeteg gond várható. Legelőször is az alkot robbanékony elegyet, hogy Netanjahu mindenképpen hatalmon kíván maradni, mert igyekszik kivédeni az ellene indított korrupciós pereket és az ország történetének legjobboldalibb kormányát irányítja. Ehhez társul, hogy az Iszlám Köztársaságban az első számú vezetőt, Ali Khameneit nyugtalanítja a utódlás, és hatalmát máris több kihívás érte.
Az új izraeli belső viszonyok miatt nehéz helyzetben vannak azok az arab országok, amelyek rendezték viszonyukat Tel Avivval, a palesztinok pedig további erőszakra készülhetnek, noha a múlt év követelte a legtöbb áldozatot a 2. intifáda óta. De hát a kabinetben helyet foglaló szélsőségesek teljes ellenőrzést követelnek a megszállt területek felett, ez pedig előreláthatólag fokozza az erőszakot.
Iránban a folyamatos tömegtiltakozások várhatóan csak gerjesztik az elnyomást, a térségben pedig a rezsim megosztással próbálkozik, Libanontól Irakig. Mivel kútba esett a nemzetközi nukleáris megállapodás, végzetes lehet, ha Izrael segíti az iráni ellenzéket, még akkor is, ha aligha mér csapást az ország atomlétesítményeire.
Közben Irakban, Jordániában, Libanonban és Szíriában beütött a gazdasági válság, nem beszélve Egyiptomról, ahol különösen kritikusak az állapotok, miközben az elnök olyan látványberuházásokra költ, mint az új főváros. Szíriában ugyanakkor Törökország és Izrael kihasználhatja, hogy Ukrajna köti le Asszad elnök nagy barátja, Oroszország figyelmét.
Mint ahogy az USA és a világ is egészen másfelé összpontosít, ezért felkészületlenül érhetik az események a térségben, ahol az év szava az idén a súlyosbodás és a szétesés lesz.
Következő cikk: A német tétovázás Putyinnak kedvez
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?
És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >
Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon
És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >
Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében
Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >
Magyarország veszélyben van
A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >
Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta
Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >
Ki védi meg majd Magyar Pétert?
Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >
Drágán add az életed!
Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >
A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát
Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >
AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt
A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >
Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön
Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >
Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé
George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >
Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit
Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >