2024. december 28. szombat
Ma Kamilla, Apor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU-n belül Kelet-Európa javára módosulnak az erőviszonyok

Az EU-n belül Kelet-Európa javára módosulnak az erőviszonyok

A földrész egyre erősödik a háború közepette. Így látja a helyzetet Dimitar Becsev, a Carnegie Europe agytröszt vendégkutatója. Felhívja a figyelmet, hogy Putyin továbbra is élet-halál kérdésének tekinti a „különleges katonai műveletet” az USÁ-val és szövetségeseivel szemben. Ám a viszályt nem lehet Amerika és Oroszország csatájára leszűkíteni. Akkor ugyanis megfeledkezünk arról, hogy az ukránok ellenállása, napi áldozata nélkül semmit sem értek volna a nyugati fegyverszállítások Moszkvával szemben, amely a korábbi birodalmi rendet akarja visszaállítani a posztszovjet térségben. A konfliktus fő tanulsága az, hogy a kelet-európai országok messze többek, mint gyalogok a nagyobb játékosok csörtéjében. Lengyelország minden eddiginél jobban bele tud szólni a kontinens védelmébe. Ugyanakkor a háború folytán felemelkedtek Putyin „barátai” a régióban. Orbánnak úgy jött a támadás, mint egy falat kenyér, hogy megfordítsa hanyatló népszerűségét és megnyerje a választásokat. Ügyesen rájátszott a polgárok félelmébe, hogy az ország belekeveredhet a harcokba. A Kreml-barát állásponttal Magyarország gátolja Ukrajna megsegítését, ugyanakkor ez szintén elősegítette, hogy Kelet-Európa egyre sűrűbben szerepel az Unió napirendjén. Ideértve, hogy a szervezet fokozottan a Nyugat-Balkán felé fordul. Bár a hat ország belépése még messze van, a térség messze tényleges súlyán felül jelenik meg a politikában. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Frankfurter Rundschau

 

Európa gondban van, mert északtól délig jobbratolódás figyelhető meg, ám szerencsére a populistákat törésvonalak szabdalják – mutat rá az elemzés. Az olaszoknál ultrajobboldali, fasiszta gyökerekkel rendelkező miniszterelnök vette át az irányítást. A svédeknél a jobboldali demagógok kívülről támogatják a kormányt. Ily módon sokan aggodalmaskodnak Brüsszelben, miután amúgy is jó ideje megy a hadakozás a nacionalista magyar és lengyel vezetéssel.

Úgyhogy a Bizottság elnök asszonyára és a német kancellárra is jókora meggyőző munka vár jövőre, ha jobboldali front alakul az EU-ban. Bár Giorgia Meloni legalábbis nyilvánosan feladta a harcias hangot. Felfogta, hogy nemigen van mozgástere, mert ennyi brüsszeli pénzről egyszerűen nem mondhat le. A döntő az lesz, miként reagál, ha azt észleli, hogy apad a népszerűsége, mert akkor felébredhetnek a jobboldali ösztönei – mutat rá egy olasz politológus.

Budapesten és Varsóban a hatalom a tenyerét dörzsöli, hogy Rómában egy új erős asszony lett az úr. Főként Orbán van oda érte, de lengyel kollégája sem marad el sokban tőle ebben a tekintetben. Elképzelhető, hogy a magyar politikus erős szövetségest lát benne az európai intézmények elleni küzdelemben. Ám ellentéteket szülhet közöttük a jobboldal állandó kedvenc témája: a migráció. Az olasz keményvonalasok tovább akarják küldeni a menekülteket, a magyar kormányfő viszont hallani sem akar róluk.

 

Al Jazeera

 

Az EU-n belül Kelet-Európa javára módosulnak az erőviszonyok, a földrész egyre erősödik a háború közepette. Így látja a helyzetet Dimitar Becsev, a Carnegie Europe agytröszt vendégkutatója. Felhívja a figyelmet, hogy Putyin továbbra is élet-halál kérdésének tekinti a „különleges katonai műveletet” az USÁ-val és szövetségeseivel szemben.

Ám a viszályt nem lehet Amerika és Oroszország csatájára leszűkíteni. Akkor ugyanis megfeledkezünk arról, hogy az ukránok ellenállása, napi áldozata nélkül semmit sem értek volna a nyugati fegyverszállítások Moszkvával szemben, amely a korábbi birodalmi rendet akarja visszaállítani a posztszovjet térségben.

A konfliktus fő tanulsága az, hogy a kelet-európai országok messze többek, mint gyalogok a nagyobb játékosok csörtéjében. Lengyelország minden eddiginél jobban bele tud szólni a kontinens védelmébe. Nem utolsósorban azért, mert jövőre már a GDP 3 %-át kívánja katonai célokra költeni, hadserege a legnagyobbak közé emelkedik a kontinensen. De a baltiak is keményen fejlesztik véderejüket, márpedig ők Varsóval együtt felbátorodtak és megfelelő irányba terelik a brüsszeli politikát.

Ugyanakkor a háború folytán felemelkedtek Putyin „barátai” a régióban. Orbánnak úgy jött a támadás, mint egy falat kenyér, hogy megfordítsa hanyatló népszerűségét és megnyerje a választásokat. Ügyesen rájátszott a polgárok félelmébe, hogy az ország belekeveredhet a harcokba.

A Kreml-barát állásponttal Magyarország gátolja Ukrajna megsegítését, ugyanakkor ez szintén elősegítette, hogy Kelet-Európa egyre sűrűbben szerepel az Unió napirendjén. Ideértve, hogy a szervezet fokozottan a Nyugat-Balkán felé fordul. Bár a hat ország belépése még messze van, a térség messze tényleges súlyán felül jelenik meg a politikában.

Putyin persze inkább tárgyalna Washingtonnal, és talán Berlinnel és Párizzsal a geopolitikáról, és túllépne Varsón, Bukaresten vagy Tallinon. Ám az ő olvasata már elavult.

 

Die Welt

 

Németország egyik első számú Kelet-Európa szakértője azt mondja: Putyin arra hajt, hogy az EU feladja a küzdelmet, ezért mindenre fel kell készülni az ukrán háborúban. Karl Schlögel az Odera menti Frankfurt Viadrina Európa Egyetemének professzor emeritusa, úgy ítéli meg, hogy teljesen hiábavaló tárgyalni az orosz politikussal. Viszont itt az idő, hogy kihasználják annak gyengeségét.

Egyelőre persze senki sem tudja, miként alakul a helyzet, olyannyira, hogy bármi megtörténhet. A harcok sokáig elhúzódhatnak, más formát ölthetnek, például átmennek nagy áldozatokkal járó partizánháborúskodásba. Vagy bármikor felrobbanhat egy atomerőmű. És semmi sem utal arra, hogy az elnök engedne.

Ám erősnek kell maradni vele szemben, nem úgy, mint a múlt század 30-as éveiben, amikor mindent elárasztott a lemondás, a megfélemlítettség, az öngyilkosság hangulata. Azaz meg kell őrizni a bátorságot, az állhatatosságot, ezen múlik minden. Mert az iráni nők és a Covid-korlátozások ellen tiltakozó kínaiak tömege mutatja: vannak határai a hatalomnak.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A kommentár azt méltatja, hogy Európa nem engedett Putyin nyomásának és nem adta fel a szolidaritás elvét. Az összefogás nem, hogy gyengült volna, hanem még erősödött is.  És most már egyre kisebb a valószínűsége, hogy bekövetkezne a legnagyobb veszély, vagyis hogy jelentős gázhiány lépne fel. Nem csak azért, mert enyhe az idő. A földrész felkészült: Orbán Viktort leszámítva zárta sorait az Ukrajna elleni támadás láttán.

Moszkva nézőpontjából az EU a legveszedelmesebb ellenmodell az orosz imperializmussal szemben. Növekedését nem a gyalogságnak és rakétatámadásoknak köszönheti, hanem a jólét és a béke hajtóerejének. Ily módon vonzerőt gyakorol olyan államokra, amelyeket a Kreml saját érdekövezetéhez sorol.

Ugyanakkor, hogy a kontinens fel kívánja adni a szénhidrogéneket, az az orosz üzleti modellt ássa alá. Vagyis Moszkva kénytelen stratégiai ellenfelet látni az Unióban. Ráadásul nem sikerült megingatnia a kontinenst az agresszióval.

A viszont gond, hogy Németország, a közösség legerősebb gazdasága, amely jólétét nagyrészt az egységes piacnak köszönheti, a válságban elsősorban önmagára gondol. Ám Berlinnek is el kell tűnődnie, azon, mi lenne a földrésszel a mostani erőpróbában, ha nem létezne a demokratikus Európa. Lehet, hogy Németország erős, de nem lenne sehol sem a szövetség nélkül.

 

Wall Street Journal

 

A Standard and Poor’s alelnöke azt mondja, hogy az orosz elnök saját magát és szövetségeseit lövi lábon, ha korlátozza az olajkitermelést. Daniel Yergin azzal indokolja véleményét, hogy Európa három hete tilalmat rendelt el az orosz tengeri olajszállításokra, illetve amerikai kezdeményezésre bevezették az olajársapkát és ez véget vetett az olaj világpiacának. A cél az, hogy Moszkva ne tudja az olajbevételekből fedezni a háborút.

Ennek megfelelően az immár megosztott piacon a gazdaságosságon túl a geopolitikai megfontolások is sokat számítanak. Ám éppen az új viszonyok miatt a Kremlre kemény idők várnak. Hiába próbálkozik a felszínre hozott mennyiség visszafogásával – abban a reményben, hogy az ellátási gondok pánikot váltanak ki, és ezáltal meggyengül Ukrajna támogatottsága.

Sőt, csak igen nehéz helyzetbe kerül, bár az EU sokkal radikálisabb szankciókat szeretett volna, ám az USA félt, hogy akkor kilőnek a olajárak, ezért verte keresztül az árplafont. Mindenesetre idáig bejött az elképzelés, mert mennek lefelé az árak, miután lassul a világgazdaság. Februárban viszont a maximált árat kiterjesztik a finomított orosz termékekre, így az üzemanyagokra is.

Putyin leginkább úgy tudna visszavágni, hogy legalább egymillió hordóval kevesebb olajat dob piacra. Számolhat úgy, hogy ez esetben az emelkedő árak ellensúlyozzák a kisebb mennyiségből származó veszteséget. Ezt csinálta már a gázzal is. Csakhogy alapvető különbség van a két piac között.

Ha nőnek az olajárak, azt olyan országok is megérzik, amelyek fontosak Moszkvának, így India és Kína. Márpedig ebben a hónapban ők vették át a tengeren érkező orosz nyersolaj 70 %-át. A nyugati országok viszont úgy enyhíthetik az ínséget, hogy többet igényelnek az USA és más szövetségesek stratégiai készleteiből.

Vagyis az államfő megint csak elszámította magát, ennélfogva azzal szembesülhet, hogy még kevesebb pénzhez jut az olajból. És ezt csakis saját magának köszönheti.

 

Der Standard

 

Az egyik vezető osztrák migrációs szakértő arra figyelmeztet, hogy nem szabad olyan megállapodásokat kötni, mint amilyet a 2015-ös válság után az EU írt alá Törökországgal, mert az erőfölényben lévő fél zsarolásra használhatja fel a menekült tömeget. Judith Kohlenberger, aki a bécsi Közgazdasági Egyetemen tanít, felveti, hogy egyrészt a szóban forgó harmadik országok kellő védelmet nyújtanak-e az érintetteknek, mert ezen múlik, hogy a választott megoldás összefér-e a Genfi Menekültügyi Konvencióval.

Ugyanakkor ha valamely kormány igen rövid időn belül sok embert fogad be, ám nem gondoskodik azok beilleszkedésének elősegítéséről, illetve nem vonja be a lakosságot, akkor az destabilizálódást eredményezhet. Egyre inkább ennek vagyunk tanúi Törökországban. Azon kívül Erdogan bármikor kényszerhelyzetbe hozhatja az Uniót, mondván, hogy kinyitja a határokat, akkor pedig mindenki kedve szerint távozhat Nyugatra. Legutóbb nem egészen három éve fenyegetőzött ilyesmivel. Az autokraták és önkényurak számára igen vonzó lehet ez az eszköz. Hiszen Lukasenko is menedékkérőket szállított a lengyel határra, miután Európa szankciókkal sújtotta.

Ráadásul más országok is követhetik a példát, mert könnyű kitapintani az EU gyenge pontját: a földrészen semmitől sem félnek jobban, mint attól, hogy megint megindulnak a migránsok. De pont itt kínálkozik a kiút, mert ha az EU végre komolyan gondolná a közös menedékpolitikát, és nem adná meg magát a bezárkózásnak, az elriasztásnak és a kiszervezésnek, akkor dugába dőlne az összes zsarolási kísérlet.

 

2022. december 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Gyatra a vezetés Európában

Paul Lendvai a Der Standardban úgy ítéli meg, hogy gyatra a vezetés Európában, és a nyugati >

Tovább

Hogyan hódol be egy nemzet szégyenteljesen

A Frankfurter Rundschau publicistája, Bill Kristol szerint olyan, mintha kezdene orbanizálódni az amerikai politika. A magyar >

Tovább

Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása

Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >

Tovább

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >

Tovább

Előre hozott választás Szlovákiában?

Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >

Tovább

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >

Tovább

A Georgescu-hadművelet

A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >

Tovább

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább