Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Fiók
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Nincs nagy csinnadratta, de izgalmas a német választások finise
A Financial Times vezércikke a közelgő német választásokról úgy ítéli meg, hogy a bizonytanságot leginkább az uniópártok jelöltjének, Laschetnek a gyengesége idézte elő. A németek elfordultak tőle az erélytelensége miatt. Amit hirdet, abban nincs húzóerő. Nagyon úgy néz ki, hogy a CDU 16 év után kifogyott az ötletekből, népszerűsége a pincében. De most már késő, hogy előkapják Södert, mert már kimentek a levélben leadandó voksok. Feljöttek viszont a szociáldemokraták, akiket pedig pár hete még leírtak, mondván, hogy lejárt lemezről van szó. Olaf Scholz választási hadjárata biztos lábakon állt, a közvélemény megnyugtatónak minősíti a tapasztaltságát. Jobban megtestesíti a folyamatosságot és a változást, mint konzervatív riválisa. Úgy hogy most jó esély látszik egy SPD-szabaddemokrata-zöld koalícióra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
A nyári szünet után ma összeülnek az Európai Parlament pártcsaládjainak frakcióvezetői, hogy eldöntsék, mitévők legyenek, miután von der Leyen lesöpörte az asztalról a strasbourgi kezdeményezést, mármint hogy haladéktalanul indítsa be a jogállami mechanizmust Magyarország és Lengyelország ellen. A fő lehetőség az, hogy mulasztásos jogsértés miatt az Európai Bíróság elé idézik a Bizottságot, mert szerintük a szankciós rendszert már az év eleje óta be lehetett volna élesíteni, ám igazából november 4-éig van idejük határozni.
Mindenesetre több képviselő fel háborodva és ennek hangot is ad. Birgit Sippel a német szociáldemokratáktól botrányosnak nevezi, amit von der Leyen válaszolt az EP elnökének sürgetésére. A holland liberális Sophie in t Veld úgy minősíti, hogy a reakció leplezetlen provokáció és disznóság. Daniel Freund, a német zöldek delegáltja úgy látja, hogy az ötoldalas levél nem más, mint jogászi szőrszálhasogatás.
A Parlament azon a véleményen van, hogy az autoriter magyar és lengyel kormány el akarja hallgattatni a kritikus hangokat az igazságszolgáltatásban, a sajtóban és a civil társadalomban. Ám Orbán és Morawiecki a múlt év végén csak úgy ment bele az új rendszerbe, ha addig nem történik semmi akörül, amíg az Európai Bíróság nem mond ítéletet a két ország panaszáról.
A Bizottság arra hivatkozik, hogy egyáltalán nem tétlenkedik: dolgozik a mechanizmus alkalmazásának irányelvein és nyomoz olyan visszaélések ügyében, amelyek az év eleje óta merültek fel. De hogy mikor küldi ki az első figyelmeztetéseket, az teljesen bizonytalan. Freund szerint ugyanakkor a Bizottság nem halogathatja tovább a jogállam védelmét. Mert amíg nem történik semmi, addig Orbán minden napot kihasznál a demokrácia szétverésére.
A legnagyobb parlamenti csoportot alkotó Néppárt viszont csitítani próbálja az indulatokat. Egyetért azzal, hogy az EP fokozni kívánja a nyomást, ám Weber szerint semmi értelme az intézmények közi vitának. Hiszen azok ugyanazt akarják. Azzal viszont egyetért, hogy a Bizottság nem hagyja magát sürgetni, mert az első ügyeket igen alaposan meg kell támogatni jogilag.
Süddeutsche Zeitung
A legnagyobb német lap kerek-perec úgy foglal állást, hogy ha nincs jogállam, akkor nem szabad uniós pénzeket adni a vétkes kormányoknak. A kommentár szerint legfőbb ideje, hogy a Bizottság végre bevesse az új védelmi mechanizmust és leállítsa a Budapestnek és Varsónak szánt támogatásokat.
Ha minden igaz, holnap a lengyel Alkotmánybíróság végre kirukkol a farbával, mármint hogy mi a fontosabb, az uniós vagy a nemzeti jog. A varsói kormány az utóbbinak ad elsőbbséget, ám ez az EU működőképességét veszélyezteti. A PiS azonban a hónap elején már meghátrált a Fegyelmi Kamara ügyében, legalábbis némelyest.
De végül is mindegy, hogy széna vagy szalma lesz-e a keddi döntés, a jogállami vita megy tovább. A két tekintélyelvű vezetés el akarja hallgattatni az ellenfeleket, köztük a kényelmetlen sajtót, a nemszeretem civil szervezeteket, de a független bírákat is. Ám ily módon Budapest és Varsó ellentétbe kerül az uniós joggal.
Az EU jogközösség, anélkül nem tud funkcionálni, hogy a tagok ne tartsák magukat a közös előírásokhoz, és hogy a bíróságok valóban függetlenek, ne pedig a hatalom szócsövei legyenek. A két ország ellen már folyamatban van egy sor eljárás, de sajnos, még messze van, hogy azok végén büntetést szabjanak ki. Szerencsére már itt a jogállami mechanizmus, amely gyorsabban és ott találja el a két rendszert, ahol az a leginkább fáj nekik. Ám a Bizottság halogatja az alkalmazást. Az EP viszont teljes joggal nyomást fejt ki és remélhetőleg sikerrel jár.
Die Welt
Paul Lendvai szerint nincs abban semmi új, hogy Magyarország Orbán alatt a tényleges súlyánál fontosabb szereplőnek tűnik Európában, mert Kádár alatt is pont ez volt a helyzet. Az elemző a konzervatív lapnak adott interjúban emlékeztet arra, hogy a földrész keleti felén döntő jelentősége van a politikai személyiségeknek, gyakran többet számítanak, mint a pártok és ez érvényes a Fideszre is.
Ám az Orbán-jelenség megértetéséhez emlékeztet arra, hogy 1998-ban a posztkommunisták összeálltak az egykori liberális ellenzékkel, ami olyan volt, mintha egy börtönigazgató a rabjaival közösen alapított volna céget. Ez halálos döfést jelentett a liberálisok számára, viszont esélyhez juttatta a mostani miniszterelnököt, aki fiatalon, tiszta lappal és nagy tehetséggel indult pályáján. Az ellenfelei viszont lejáratták magukat.
Ám 2010 óta mást sem csinál, mint hogy hazugsággal és ámítással betonozza be uralmát. A szervezett kleptokrácia rendszerét építette fel. Majd a menekültválságnak köszönhetően megerősítette pozícióit, az állítólagos keresztény-nacionalista értékek védelemzőjének állította be magát. Ily módon példakép lett több helyen is, főleg a lengyelek számára. Mindkét vezetés tekintélyuralmat igyekszik létrehozni, de itt megjegyzendő, hogy Kaczynski másként rátermett, mint Orbán. Nehezen áttekinthető aszkéta, akinek hatalma nem olyan szilárd, mint magyar szövetsége esetében. Túl gyorsan próbált új viszonyokat kialakítani országában.
Ami a menekülteket illeti, a magyar politikus hamar felismerte, hogy a közvélemény nem kér az idegenekből. A jogállam ügyében pedig Lendvai azt sürgeti, hogy az EU végre valljon színt. Védje meg az értékeit. De itt van felelősségük a tagállamoknak is. Merkel pl. akkor követte el a legnagyobb hibát, amikor igen visszafogott volt Magyarországgal és Lengyelországgal szemben. Sok minden rosszat megelőzhetett volna, ha határozottabb. De ezen ma már nem lehet segíteni.
Viszont a megosztottság utat nyit az orosz és kínai befolyás erősödésének. Orbán ily módon gyengíti az uniót. Amikor illiberális demokráciáról beszél, azt igyekszik bizonyítani, hogy annak van ideológia alapja, de ez természetesen ostobaság. Esetében az állam átépítése a lényeg. Az ország igazából hibrid demokrácia, tehát hogy vannak benne demokratikus díszletek, pl. kicsiny ellenzéki sajtó, az emberek pedig élveznek személyes szabadságjogokat.
Ám minden hatalom a Fidesz kezében összpontosul, amivel Orbán egészen páratlan helyzetbe került Európában. A kormánypárt vele együtt emelkedett fel és vele együtt fog bukni. Ugyanakkor a politikus helyzete meggyengült a világban, de ettől még nem szabad leírni. A hatalom cinikus embere, aki képes ideológiát váltani. Mindenkivel hajlandó összeállni, ha az az érdekeit szolgálja, Salvinitól Le Penig. Az USÁ-ban is ápol kapcsolatokat. Lendvai egyébiránt abból indul ki, hogy ha Laschet lesz a kancellár, ő sem viszonyul majd következetesen a kormányfőhöz.
Bloomberg
A tömeges migráció még térdre kényszerítheti az EU – írja elemzésében Andreas Kluth, aki korábban a Handelsblatt angol nyelvű változatának a főszerkesztője volt. Mint rámutat, legújabban Afganisztán és Belorusz bizonyítja, hogy az unió gyenge, képmutató és jobbára védtelen, amikor a menekültkérdésről van szó. Most ugyan minden vezető azt hangoztatja, hogy nem ismétlődhet meg a 6 évvel ezelőtti válság. Ám az afgán humanitárius katasztrófa előbb-utóbb beindítja az emberáradatot.
Lukasenko politikai gyalogként használja a szerencsétlen menedékkérőket, amikor áttessékeli őket a litván és lengyel határon. De nem ő az egyetlen, aki hatalmi tőkét kovácsol belőlük, lásd Erdogant. Az ő fajtájuk felfogta, hogy a migrációt politikai bombaként vetheti be és az minden másnál nagyobb károkat okoz Brüsszelnek. Az autokraták tisztában vannak azzal, hogy megmutathatják a világnak, mennyire erőtlen és kétszínű az EU.
2015 nyíltan idegen- és unióellenessé tette a magyar vezetést. Az események pedig felhozták a populistákat az egész földrészen. Egymással kibékíthetetlen ellentétben álló táborok jöttek létre. Viszont a válság egy valamire nem ösztökélte a tagokat, nevezetesen arra, hogy belevágjanak a menedékpolitika értelmes reformjába. Miközben a dublini rendszer végképp nem működik.
A déli peremállamok vagy beengedik a menekülteket, és ezzel újabb tömegeket bátorítanak az indulásra, vagy pedig erővel visszafordítják őket, ahogy azt Görögország csinálja. A megoldás az lehet, hogy az unió közösen ellenőrzi a külső határokat és dolgozza fel a kérelmeket. Majd együttes erővel toloncolja haza mindazokat, akik nem kaphatták meg a menedékjogot. Akik viszont maradhatnak, azokat elosztja a 27-ek között, a népesség és a gazdasági erő arányában. Ám mivel erről Magyarország és Lengyelország hallani sem akar, egyhamar nem változik semmi.
Ebből azonban emberi tragédiák következnek. A kerítésekből könnyen lehet új Vasfüggöny. A történelem során már birodalmak buktak bele, hogy képtelenek voltak ellenőrzés alatt tartani a migrációt.
Neue Kronen Zeitung
A burgenlandi rendőrfőnök arra panaszkodik, hogy hiába működnek együtt a magyar kollégákkal, egyre többen próbálnak meg illegálisan átlépni osztrák földre, a balkáni menekülőút láthatóan újraéled. Martin Huber elmondta, hogy rendszeresen egyeztetnek a Győr és Vas megyei rendőrséggel, kicserélik adataikat az embercsempészekről, a magyarok elmesélik, hogy ők mit csinálnak. Beszámoltak arról is, hogy csak az idén 60 ezer embert fordítottak vissza a szerb határon.
Ennek ellenére ez évben az osztrák hatóságok már 8 ezer migránst fogtak el a keleti tartományban. Pedig 1000 katona is segíti munkájukat és a bécsi Belügyminisztérium is küldött 400 fős erősítést. Ám a határsértők most már mindenütt próbálkoznak, de a fő célpont Neusedl és Felsőpulya térsége. A nagy többség szír, a többi afgán, bangladesi, pakisztáni és szomáliai.
Hogy merre mozognak, annak megállapításában segítenek a drónok, de több mint 100 kamerát is kihelyeztek. Azon kívül mostanában a rendőrök már megnézik a feltartóztatott sofőrök telefonját is. Mert nemrégiben pl. az egyikük azt állította: fogalma sem volt róla, hogy a raktérben két tucat menekült utazik. Ám ezt gyorsan megcáfolta az a híváslista, de az a pár fotó is, amelyet a csempészett emberek mobilján találtak.
FT
Idáig nemigen robbantak petárdák a nem egészen egy hónap múlva esedékes német választások kampányánban, de a végjáték igen szorosnak ígérkezik, az eredmény pedig teljesn nyitott – írja a vezércikk. A vezércikk úgy ítéli meg, hogy a bizonytanságot leginkább az uniópártok jelöltjének, Laschetnek a gyengesége idézte elő. A németek elfordultak tőle az erélytelensége miatt. Amit hirdet, abban nincs húzóerő. Nagyon úgy néz ki, hogy a CDU 16 év után kifogyott az ötletekből, népszerűsége a pincében. De most már késő, hogy előkapják Södert, mert már kimentek a levélben leadandó voksok.
Feljöttek viszont a szociáldemokraták, akiket pedig pár hete még leírtak, mondván, hogy lejárt lemezről van szó. Olaf Scholz választási hadjárata biztos lábakon állt, a közvélemény megnyugtatónak minősíti a tapasztaltságát. Jobban megtestesíti a folyamatosságot és a változást, mint konzervatív riválisa. Úgy hogy most jó esély látszik egy SPD-szabaddemokrata-zöld koalícióra.
Laschet és Baerbock, a környezetvédők képviselője elárulta tapasztalatlanságát. Mindkettőnél becsúsztak ostobaságok, utána viszont már biztonsági játékra törekednek, ám éppen emiatt elfogyott a lendületük. De a finis azért nagyon izgalmasnak ígérkezik.
Németországban mindenekelőtt komoly politikai vitát kellene folytatni arról, hogy az ország a kivitelben Kínától, a védelemben pedig Amerikától függ, miközben ez a felállás mind inkább tarthatatlan. Ha ezt tisztába teszi, akkor a választók világosan láthatják, hogy ki vezesse őket Merkel után.
FAZ
Szorult helyzetben az Európai Néppárt EP-csoportjának vezetője, mert egyelőre talán még ő sem tudja, hol folytatódik a pályafutása. Weber egész nyáron fontolgathatta a lehetőséget, miután két éve csalódnia kellett és nem ő lett a Bizottság elnöke, viszont kompenzációképpen meglebegtették előtte, hogy félidőben átülhet az Európai Parlament vezetőjének székébe. Csak éppen nagyon úgy néz ki, hogy Sassolinak nincs kedve januárban felállni.
Arra panaszkodik, hogy a járvány miatt nem tudott rendesen dolgozni, a legfontosabb döntésekből kimaradt. Érvelését elfogadják sajátjai, a szociáldemokraták, de zöldek, valamint a liberálisok egy része is. Főleg azért mert olasz, Weber viszont német, akárcsak von der Leyen és a két tisztség egy nemzet kezében egy kicsit sok lenne a jóból.
Más kérdés, hogy Weber tényleg annyira áhítozik-e a posztra. Brüsszel mindenesetre jelzést vár tőle a hogyan továbbról. Ő viszont megüzente, hogy az csak a jövő hónap végén esedékes. Viszont az már most vonzónak tűnik számára, hogy marad a frakció élén, egyben pedig átveszi a Néppárt irányítását Tusktól. De lehet, hogy ez a megoldás meg a Néppártnak nem felel meg, mert úgy ítéli meg, hogy annak idején a politikus rosszul taktikázott, amikor a Bizottság élére akart kerülni.
Emellett felróják neki, hogy súlyos hibákat követett el a Fidesz ügyében, igaz, részben Merkel kérését követte. Ám a végén már teljesen áttekinthetetlenné vált a helyzet. Olyannyira, hogy a döntő ülés után sokan nem tudták: akkor most miről is szavaztak.
Der Standard
Az osztrák hatóságok a Mosoni Duna vizével igyekeznek megmenteni a kiszáradástól a Fertő-tavat, ám környezetvédők szerint a módszer többet árt, mint használ, mert a folyó vizének vegyi összetétele egészen más, így beláthatatlan környezeti következményeket idézne elő, ha átvezetnék a tóba. A magyar oldalon már van egy 9 kilométer hosszú csatorna, azt toldanák meg további 12 kilométerrel. A múlt héten voltak róla tárgyalások, magyar részről már kiírták a közbeszerzést. Ha tisztázzák a finanszírozást, a munkálatok jövőre kezdődhetnek és legkorábban 2024-ben fejeződhetnek be. Akkor – elvileg – stabilizálhatják a talajvíz szintjét és szabályozhatják az öntözést is. De mellett emelkedne a Fertő szintje is.
A tavat már nem először fenyegeti, hogy kiszárad. A környező jó 40 sós víz azonban már most is ott tart a szomszédos Tószögben, hogy hamarosan teljesen eltűnik. Emellett vizük egyre inkább édesre vált, ami azt eredményezi, hogy élőviláguk átalakul. A költőmadarak közül sok már így is elkerüli, mert nem talál magának elég táplálékot.
A bajok részben – a klímaváltozással összefüggésben - abból fakadnak, hogy egyre kevesebb a csapadék, ráadásul változik a megoszlása. Télen kevesebb, nyáron több eső hull, viszont a meleg időszakban gyorsabban elpárolog és nem lehet összegyűjteni. Emellett a mezőgazdasági művelés folytán erősen csökken a talajvíz szintje. Nem kedvez az sem, hogy a környéken főleg cukorrépát, kukoricát és napraforgót vetnek, az meg nagyon vízigényes.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit
Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >
Orbán új jogszabállyal igyekszik kiiktatni a bírálókat
Az ellenzék Oroszországban érzi magát – jelenti Budapestről a Der Standardnak Gregor Mayer. A beterjesztett javaslat >
Románia vasárnap két világ közül választ, a következmények egész Európára kihatnak
Ha a szélsőjobbos Simion győzedelmeskedik, az válságba taszíthatja a kontinenst – hangsúlyozza Keno Verseck a Deutsche >
A lengyel elnökválasztás barométere annak, hogyan is áll a populista hullám Európában
Döntően meghatározza, hogy az ország helyre tudja-e állítani a jogállamot, és hogy az EU megbízható partnere >
Az orosz elnök étvágya csak nőtt, egész Ukrajnát be akarja kebelezni
Európa számára az egész háborúban nem a Kreml a legnagyobb probléma, hanem az, hogy a jelek >
Ukrajna ismét megtalálta önbizalmát, és ez jó hír, akár lesz tűzszünet, akár nem
Nathalie Tocci azt tapasztalta, hogy Ukrajna ismét megtalálta önbizalmát, és ez jó hír, akár lesz tűzszünet, >
Orbán felhúzta az erdélyi magyarokat
Mégpedig azzal, hogy a vasárnapi romániai elnökválasztás előtt beállt az ultranacionalista jelölt mögé. A kb. egymilliós >
A szaúdi udvar és a Trump-ház megérdemlik egymást
A Daily Telegraph világgazdasági szakírója kifejti, hogy a szaúdi gazdasági együttműködéssel Trump már megint rossz lóra >
Az amerikai Nagy Ugrás - hátra
Trump azt kockázatja, hogy Kína karjaiba tereli Európát, Hszi legnagyobb örömére. Mert az USA káoszba süllyed, >
Ez maga a rendszer
S persze ugyanez köszön vissza a folyamatosan hangoztatott nemzetiségi politikában, ahol a „nemzeti érzés”, a „magyarság >
„Farkasokkal táncoló”
Az Economist elemzése szerint a bizonytalanság és a feszültség egyszerre jelentkezik a beharangozott ukrajnai béketárgyalások előtt, >
Az ukrán-magyar kémjátszma
Az sem világos, hogy mi történik az Ukrajnából származó titkosszolgálati információkkal. „A legnagyobb kockázat az, hogy >